ثبت فروشگاه

الکترود جوشکاری یا سیم جوش، مفتول گرافیتی یا فلزی است که دور تا دور آن را پوششی به نام فلاکس احاطه کرده است و سبب عبور جریان برق می‌شود. جنس این پوشش می‌تواند رس، سلولز، اکسید سدیم، آزبست و آهک باشد. به کمک این سیم فلزی می‌توان مراحل جوش را انجام داد و جنس آن نیز به تجهیزاتی که در جوشکاری استفاده می‌شود، بستگی دارد. کاربرد این وسیله پرکردن فضای خالی بین دو سطح به صورت دائمی و مستحکم است.

افراد زیادی الکترود و سیم جوش را با یکدیگر اشتباه می‌گیرند. سیم جوش ماده‌ای رسانا است که از یک طرف به قسمت فلزی و از طرف دیگر به قسمت غیرفلزی در یک مدار الکتریکی متصل است. کار اصلی این محصول برقراری ارتباط بین دو جسم رسانا و غیر‌رسانا است. وجود فلاکس در این قطعه سبب پایداری قوس الکتریکی، به وجود آمدن گاز نگهدارنده و ایجاد سربار و افزایش زمان خنک‌سازی نیز می‌شود. قطر پوشش فلاکس نیز از روی قطر مغزی آن محاسبه می‌شود. در مقابل، الکترود‌های پوشش‌دار از مقاومت بالایی برخوردار هستند و وظیفه از بین بردن اکسید‌ها و آلودگی‌ها را نیز برعهده دارند.

 اما از طرف دیگر سیم‌های جوش را می‌توان براساس ویژگی‌های مختلفی همچون جنس مفتول، پوشش فلاکس، ضخامت پوشش و از نظر ساخت دسته‌بندی کرد. الکترود با آلیاژ‌های مفتول همچون مفتول فولاد ضد زنگ، مفتول فولاد کم کربن و پر کربن، مفتول نیکلی، مفتول آلومینیوم و مفتول چدن تولید می‌شوند. در ادامه به معرفی انواع الکترود‌ براساس پوشش فلاکس پرداخته شده است:

  • پوشش قلیایی: رطوبت و هیدروژن موجود در فلاکس این مدل بسیار کم است و در آن مقدار زیادی کربنات کلسیم، فلورید و فلداسپار به کار رفته است.  
  • پوشش رتیلی: این مدل اکسید تیتانیوم است و سرباره تولیدشده در آن بسیار غلیظ است. این مدل هیچ گونه حساسیتی به رطوبت ندارد.  
  • پوشش اسیدی: جوش به وجود آمده توسط این مدل بسیار صاف و روان است. این مدل دارای اکسید‌ها، کربنات‌های منگنز، آهن و اندکی سیلیسیم است.
  • پوشش سلولزی: نفوذ جوش در این الکترود بسیار بالاست. این مدل قدرت یونیزه شدن بالایی دارد و پس از سوخت مقدار زیادی هیدروژن آزاد می‌کند.  

انواع الکترود از نظر ساخت نیز به چند دسته تقسیم می‌شوند:

  • انجماد سریع: این الکترود‌ها یک قوس الکتریکی بسیار قوی به وجود می‌آورند و بعد از جوش سرباره کمی را به وجود می‌آورند. این مدل در تمامی شرایط جوشکاری مورد استفاده قرار می‌گیرد و مدل‌های E6011 و E6010 از نمونه‌های این مدل هستند.
  • انجماد پر شده: این مدل دارای پوشش یا فلاکس بسیار سنگین است و سرباره آن‌ها با دانه‌های یکنواخت همراه است. الکترود‌های E6012 ،E6013  و E7014 از انواع الکترود انجماد پرشده هستند.
  • چسبان سریع: این مدل نیز دارای فلاکس سنگین است و رسوب‌گذاری در آن به سرعت انجام می‌شود به همین علت به این قطعه چسبان سریع گفته می‌شود. الکترود E6027 و E6028  از نمونه این مدل به شمار ‌می‌روند.  
  • کم هیدروژن: این مدل برای جوش دادن فولاد‌هایی با درصد کربن زیاد استفاده می‌شود. هیدروژن به کار رفته در فلاکس این الکترود به حداقل رسیده است. الکترود‌های E7018 و E7028 از انواع الکترودهای کم هیدروژن هستند.

لازم به ذکر است الکترودهای موجود در بازار براساس مؤلفه‌های خاصی از یکدیگر متمایز می‌شوند. الکترود 6013 و الکترود 7018 دو مدل از پرکاربردترین و پرمصرف‌ترین الکترودهای موجود در بازار هستند. این الکترودها براساس جنس فلز نسبت به یکدیگر طبقه‌بندی می‌شوند.

قیمت الکترود

قیمت الکترود جوشکاری به عوامل مختلفی همچون مواد اولیه تولید، پوشش الکترود، جنس مفتول، ضخامت و برند تولیدکننده آن بستگی دارد. الکترود پارس و الکترود یزد دو نمونه از برترین تولیدکنندگان این تجهیزات به شمار می‌آیند.

خرید الکترود از راندنو

برای خرید الکترود استیل به آهن می‌توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات الکترود را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه‌های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و به صورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت الکترود جوشکاری و برقراری ارتباطی بدون واسطه با نمایندگی و مراکز فروش آن را برای شما فراهم می‌سازد.  

لیست مقایسه

برند


سایز