ثبت فروشگاه

کابل کولر

کابل کولر یک نوع کابل برق از نوع سبک و فشار ضعیف است و معمولاً محدوده ولتاژی معادل 300 تا 500 ولت دارد. هادی مس قرار گرفته شده در این کابل از نوع آنیل شده است که جریان الکتریکی را به خوبی انتقال می دهد. روکش رویی این نوع کابل نیز از جنس پی وی سی (PVC) و اکثراً سفید یا مشکی رنگ است. کاربرد این کابل ها اغلب برای کولرهای آبی است. از این جهت به این دسته از کابل ها، کابل کولر آبی نیز گفته می شود. در هنگام نصب کولر آبی به این تجهیزات نیاز است به همین دلیل تکنسین های برق به خرید کابل کولر اقدام می کنند. قیمت کابل کولر متنوع است و به موارد زیادی بستگی دارد.

از این نوع کابل برای ایجاد ارتباط میان موتور کولر تا کلید کولر در داخل ساختمان استفاده می شود. به طور معمول این کابل در داخل لوله ها به کار می رود و نصب می شود. ساختار اغلب این کابل از نوع افشان است و در برخی موارد از نوع مفتول بکار می رود. کابل مفتولی کولر دارای مقاومت فیزیکی بالایی است و از این جهت در شرایط محیطی سخت مورد استفاده قرار می گیرد.

سایز کابل کولر آبی اغلب در دو نوع 1.5*4 و 1.5*5 است که انتخاب آن به محل استفاده و کاربردی که دارد، بستگی خواهد داشت. البته گاهاً کارخانه ها با سطح مقطع 2.5 و 1 نیز کابل تولید می کنند. در حالت استاندارد کابل کولر، ضخامت این کابل حدوداً معادل 7 میلی متر است. بنابراین در پاسخ به سؤال کابل کولر چند رشته است باید گفت این کابل ها عمدتاً 4 یا 5 رشته هستند.

کابل مناسب کولر در کلاف های 100 متری بسته بندی می شود و از استانداردهای کابل فشار ضعیف تبعیت می کند. کابل برق کولر گازی دسته دیگری از کابل ها به شمار می آید که برای کولرهای گازی مناسب است. لوله و کابل کولر گازی باید متناسب با توان و ولتاژ کولر گازی انتخاب شود. قیمت این کابل ها از نوع کولر آبی بیشتر است.

کابل کولر

ساختار کابل مناسب کولر آبی

کابل های مناسب برای کولر از چند بخش تشکیل شده اند:

  • هادی کابل ها مهم ترین بخش آن ها است. این کابل ها از هادی های تمام مسی در ساختار خود استفاده کرده اند تا بتوانند به راحتی جریان الکتریکی را از خود عبور دهند. این هادی می تواند از نوع افشان یا مفتول باشد. برخی از شرکت های تولید کننده این کابل ها، از هادی های آلومینیومی در ساختار این کابل ها استفاده کرده اند تا با این کار هزینه های کابل را کاهش دهند.
  • عایق کابل از دیگر بخش های مهم این کابل ها است که برای اغلب آن ها از جنس PVC به عنوان عایق استفاده شده است. PVC علاوه بر این که عایق خوبی است، مقاومت بالایی نیز دارد.
  • غلاف این کابل ها تمامی اجزای درونی کابل را در برمی گیرد. این غلاف نقش محافظت از کابل را نیز برعهده دارد. لایه بیرونی کابل می تواند کابل را از صدمات فیزیکی، فشار، ضربه، رطوبت و ... حفظ کند. این غلاف از جنس PVC است. البته امروزه غلاف هایی از جنس XLPE به بازار عرضه می شوند. روکش کابل های کولری اغلب به رنگ مشکی و سفید است.

ساختار کابل مناسب کولر آبی

انواع کابل کولر

  • کابل کولر افشان
  • کابل کولر مفتولی
  • کابل مسی کولر
  • کابل آلومینیوم کولر

تفاوت کابل کولری آبی و گازی

اگر چه سیستم خنک کنندگی کولر های گازی و آبی با یکدیگر تفاوت دارند اما در هر دو مدل برای روشن شدن به الکتریسیته نیاز دارند. در کولرهای آبی یک موتور و پمپ آب سبب به کار افتادن دمنده می شوند. در کولرهای گازی هم دو موتور برقی و یک پمپ به کار گرقته می شوند. در تمامی این بخش ها برای ارسال و دریافت سیگنال های کنترلی به کابل برق مخصوص نیاز است.

کابل های مناسب کولر آبی می بایست ظرفیت جریان پذیری پایین تری داشته باشند و از سطح مقطع پایین تری در ساخت آن ها استفاده شود. کابل های سطح مقطع پایین تر تا 16 آمپر قابلیت پذیرش دارند، در صورتی که در هنگام استفاده از کولر گازی، ممکن است جریان تا 2 برابر جریان مجاز کابل نیز نیاز باشد. معمولاً سطح مقطع کابل های کولر گازی بیشتر از 4 میلی متر است.

کابل مناسب برای کولر گازی به کابل فرمان کولر گازی، کابل اسپیلت و ... نیز مشهور است. کابل فرمان کولر گازی از 5 رشته مختلف تشکیل شده است که هرکدام رنگ به خصوصی دارند. این کابل ها هادی های مسی و غلاف های پی وی سی دارند.

کابل کولر آبی اغلب کابل افشان است و از کابل های مفتول برای کولر گازی استفاده می شود. زیرا کابل مفتولی مقاومت فیزیکی بالایی دارد و می توان از آن در محیط های بیرونی استفاده کرد.

تفاوت کابل کولری آبی و گازی

سایز کابل برق کولر

همان طور که پیشتر گفته شد، این کابل ها در سطح مقطع 1.5 به بازار عرضه می شود. البته برخی از کارخانه های تولیدکننده این کابل ها را در سطح مقطع 1 و 1.25 نیز عرضه می کنند. تعداد رشته های این کابل ها اغلب 4 رشته و 5 رشته است که باید متناسب با محل استفاده هریک را انتخاب کرد. این محصولات در کلاف های 100 متری به بازار عرضه می شوند. سایز کابل های مخصوص کولر گازی کمی با کولرهای آبی تفاوت دارد. این کابل ها به صورت 4، 5، 6 و 7 رشته عرضه می شوند.

کابل کشی کولر آبی

سیم کشی این کولرها به دو مرحله سیم فاز و نول صورت می گیرد. سیم نول مستقیماً و بدون نیاز به وارد شدن به ترمینال کلید کولر به نقطه اتصال نول در جعبه تقسیم می روند. سیم فاز ابتدا به کلید کولر وصل می شود. در این کلید سیم فاز ترمینال های پمپ و دور تند و کند کولر هم وجود دارد. در صورتی که سیستم ارت وجود داشته باشد، کابل برق 3 در 2.5 مناسب است. در غیر این صورت می توان از کابل 2 در 2.5 استفاده کرد. در سیم کشی کولرهای آبی باید دقت کافی را لحاظ کرد زیرا ممکن است عملکرد اشتباه رخ دهد. به عنوان مثال گاهی با زدن کلید دور کند، دور تند کولر شروع به کار می کند یا پمپ آب وارد عمل نمی شود.

بهترین برند کابل مناسب کولر

در حال حاضر بسیاری از مجموعه ها از کولرهای آبی به عنوان وسیله سرمایشی استفاده می کنند. به همین دلیل شرکت های بسیار زیادی به تولید کابل های برق متناسب با این تجهیزات می پردازند. شرکت های زیر از برترین شرکت های تولیدکننده انواع کابل متناسب با کولر آبی هستند:

کابل کولری البرز الکتریک نور

البرز الکتریک نور یکی از برترین شرکت ها در زمینه تولید انواع سیم و کابل است. این شرکت به تولید کابل های مفتول و مسی کولری با عایق و کلاف پی وی سی می پردازد. محصولات این شرکت از تنوع بالایی برخوردار هستند و تمامی استانداردها در تولید آن ها رعایت شده است. این کابل ها در دو سطح مقطع 1 و 1.5 میلی متر مربعی و همچنین در تعداد رشته های 4 و 5 عددی ساخته می شوند.

کابل کولری پرتو الکتریک

این کابل ها در سطح مقطع های 1 و 1.5 میلی متر مربع ساخته می شوند و می توان از تعداد رشته های 4 یا 5 عددی آن ها استفاده کرد. کابل های مناسب کولر شرکت پرتو الکتریک مفتولی هستند و از مس خالص در ساختار آن ها استفاده شده است. این کابل ها مقاومت بالایی دارند و روکش PVC آن ها سفید رنگ است.

از دیگر برندهای مشهور در زمینه تولید این کابل ها می توان به تک سیم البرز، مغان الکتریک و ... اشاره کرد.

قیمت کابل کولر

برای تهیه و انتخاب کابل مناسب برای کولر آبی باید به پلاک ثبت شده بر روی کولر توجه کرد. توان مصرفی هر کولر آبی بر روی پلاک آن ثبت شده و با توجه به آن باید کابل مورد نظر را انتخاب و استفاده کرد. این موارد بر روی قیمت کابل کولر اثرگذار است. علاوه بر این، وزن کابل و تعداد رشته آن معیار مناسبی جهت انتخاب کابل کولری نیست و باید ویژگی های ساختاری کابل را نیز برای خرید کابل مد نظر قرار داد.

معمولاً برای کولرهای آبی بزرگ تر که موتور قوی تری دارند، از کابل با سطح مقطع بالا استفاده می شود. نحوه اتصال کابل کولر به بدنه کار دشواری نیست اما بهتر است از تکنسین های برق کمک گرفته شود.

خرید کابل کولر

برای خرید کابل کولر می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت کابل کولر و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

جنس هادی


نوع هادی


برند