ثبت فروشگاه

تراز دستی

تراز دستی یکی از پرکاربرد ترین ابزارهای اندازه گیری است که با استفاده از سیال درون آن، افقی بودن راستا و صاف بودن سطح دیوار و زمین مورد سنجش قرار می گیرد. تراز به معنی میزان کردن سطوح است. از دیگر کاربردهای تراز می توان به برسی برآمدگی و کنترل شیب سطوح اشاره کرد. تراز دستی در بنایی، نجاری، سنگ تراشی،عکاسی، فیلم برداری و نقشه برداری کاربرد دارد. تراز از یک بدنه که درون آن یک استوانه شیشه ای یا پلاستیکی حاوی مایع است تشکیل شده است. حرکت مایع درون این لوله شیشه ای یا پلاستیکی، تراز بودن و نبودن سطوح را نشان می دهد. همچنین متداول ترین اندازه ترازها 230mm و 600mm است.

تراز دستی

اجزای تراز دستی

اجزای تراز دستی به شرح زیر هستند:

قاب (بدنه تراز)

بدنه تراز از اجزای داخلی تراز محافظت می کند و جنس آن از آلومینیوم، پلاستیک، چدن و چوب است. بدنه تراز باید در برابر ضربه و خوردگی مقاوم باشد. در ترازهایی که بدنه آنها از جنس چدن است قسمت پشت قاب به صورت جناقی است تا به آسانی بر روی سطوح گرد قرار گیرد.

استوانه (کپسول)

کپسول یک استوانه در داخل تراز است که وظیفه اصلی آن نگهداری از مایع تراز است. مایع کپسول ترکیبی از اتر و الکل است که باید کمی غلظت داشته باشد تا به دیواره استوانه چسبیده نشود و منجر به خطای دید کاربر نشود. همچنین توجه داشته باشید که نباید این مایع تبخیر شود.

محافظ استوانه

برای محافظت از استوانه یا کپسول، استوانه ای از جنس شیشه و یا پلاستیک با مقاومت بالا استفاده می شود که وظیفه آن محافظت از کپسول و مانع از شکسته شدن و وارد شدن ضربه به کپسول است. 

پیچ اتصال

تمامی اجزا تراز به کمک پیچ های اتصال به بدنه و یکدیگر وصل می شوند.

پیچ تنظیم

این پیچ وظیفه تنظیم کردن کپسول را دارد. پیچ تنظیم بیشتر در ترازهای مدرج وجود دارد که برای تغییر جهت است.

اجزای تراز دستی

کاربرد تراز دستی

 1. کنترل و اندازه گیری مستقیم 
 2. کنترل شیب سطوح عمودی 
 3. اندازه گیری و کنترل هم محوری 
 4. اندازه گیری و کنترل سطوح افقی 
 5. کنترل و اندازه گیری تختی
 6. کنترل و اندازه گیری توازی

کاربرد تراز دستی

انواع ترازهای دستی

ترازهای دستی انواع مختلفی دارند که در ادامه به آنها پرداخته می شود.

تراز دستی کلاسیک

تراز دستی کلاسیک یا تراز حبابی بنایی معمولاً دارای دو بطری است که بر روی آن دو علامت به صورت خط تقسیم کننده وجود دارد. هنگامی که حباب داخل مایع بین دو علامت قرار گیرد، نشان دهنده صاف بودن سطح مورد نظر است. این تراز برای نشان دادن زاویه 0،90 و 45 درجه ساخته شده اند. معمولاً حباب های طراحی شده در این تراز قابلیت چرخش دارند تا شیب را در زاویه های مختلف اندازه گیری کنند. اگر سطح افقی باشد باید آن را در مرکز جسم قرار داد، و اگر حباب در مرکز شیشه قرار گرفت، تراز است. اگر سطح عمودی باشد باید تراز را مقابل سطح قرار داد و اگر حباب در مرکز شیشه قرار بگیرد، سطح عمودی و صاف است. ترازهای بنایی در طول های 20 تا 180 سانتی متر ساخته می شوند.

تراز دستی آهنربایی

جنس این تراز فلزی است و از مقاومت خوبی برخوردار است. هنگامی که حباب درون مایع بین دو خط قرار گیرد، سطح مورد نظر صاف است. مگنت و آهنربای قوی داخل این تراز این امکان را می دهد که سطوح فلزی را نیز به آسانی تراز کنید. 

تراز دستی شتری 

از این تراز برای محیط های کاری تنگ که نیاز به تراز بودن سطح است استفاده می شود. طول این تراز کوتاه است. بعضی از مدل های این تراز برآمدگی دارند که برای مکان هایی که فضا محدود است، ساخته شده اند. همچنین این تراز می تواند دارای سه کپسول باشد. 

تراز دستی غیر آهنربایی

بدنه این تراز پلاستیکی یا فلزی است و عملکرد آن مانند تراز دستی معمولی است. 

تراز دستی دیجیتالی

نوعی تراز بنایی است که به جای حباب تراز، حاوی سنسور است. این سنسور شیب، جهت شیب را با دقت 0.1 درجه از طریق صفحه نمایشگر نشان می دهد. تراز دیجیتالی دارای صفحه نمایشگر و مگنت است. این تراز در دو سایز 5 و 15 سانتی متر تولید می شود. قیمت این ترازها از ترازهای حاوی مایع پایین تر است. خواندن تراز دیجیتال بسیار ساده است و دارای یک کلید صفرکن و کلید ثبت است. تراز دستی دیجیتالی نوع صنعتی نیز دارد که دارای بدنه مسطح فلزی و فاقد مگنت است و در دو نوع مسطح و چهارگوش وجود دارد. این نوع تراز دیجیتالی در کارگاه ها پرکاربرد است. تراز صنعتی در برابر گرد و غبار و نفوذ آب آسیب پذیر است بنابراین در جعبه های چوبی و آلومینیومی حاوی محافظ قرار می گیرند.

تراز دستی دیجیتالی

تراز لیزری با لامپ ال ای دی 

در این مدل ترازها از یک چراغ ال ای دی برای مشاهده بهتر کپسول تراز استفاده شده است. این تراز کاربرد مخصوصی در محیط های تاریک و کم نور دارد. این تراز دارای یک قطعه الکترونیکی است بنابراین نباید آب به داخل آن کند.

تراز دستی آی تی شکل 

عملکرد این تراز مانند تراز دستی ساده یا کلاسیک است. تفاوت این نوع تراز با مدل ساده در شکل ظاهری آن است. شکل سطح مقطع این ترازها، به شکل تیرآهن است و اغلب ضربه گیر ندارند.

تراز لیزری 

از این تراز در انواع فعالیت های عمرانی و ساختمانی استفاده می شود. این تراز برای جلوگیری از خطا، ایجاد شیب دلخواه و عمود کردن سطح یا دیوار کاربرد دارد. در این نوع تراز از سیال استفاده نمی شود بلکه از اشعه لیزر استفاده می شود. محدوده تراز لیزری آن بین 3 تا 5 درجه است. ترازهای لیزری در کلاس های مختلفی وجود دارند. هرچقدر کلاس لیزر بیشتر باشد، خطرناک تر است و به پوست و بینایی آسیب وارد می کند. رنگ نور این تراز معمولاً قرمز است.

تراز جیبی 

تراز جیبی یا تراز دستی کوچک در سایز کوچک تولید می شود و دارای یک کپسول با قاب پلاستیکی یا فلزی است. 

انواع ترازهای دستی

سنجش میزان دقت تراز دستی

برای سنجش دقت تراز دستی و کالیبره بودن آن باید تراز را روی سطح صاف قرار دهید و چندین دفعه جابجا کنید تا حباب دقیقاً در وسط استوانه قرار گیرد. در این مرحله باید تراز را دقیقاً 180 درجه بچرخانید و به حباب داخل استوانه توجه کنید. اگر حباب داخل استوانه دقیقاً در وسط استوانه قرار گیرد یعنی تراز دستی شما کالیبره است.

نکات ایمنی هنگام استفاده از تراز

 • تراز های لیزری دارای اشعه لیزری هستند بنابراین باید در هنگام استفاده از آن مراقب چشمان خود باشید.
 • مراقب حباب و کپسول شیشه ای باشید. زیرا بسیار شکننده هستند.
 • از افتادن و ضربه خوردن تراز جلوگیری کنید و برای حمل تراز از جعبه محافظ استفاده نمایید.
 • در صورت شکسته شدن کپسول تراز بهتر است از تعمیر آن خودداری کنید و یک تراز جدید خریداری کنید.

نکات ایمنی هنگام استفاده از تراز

نکات مهم در خرید تراز دستی

 1. با توجه به نوع کاربرد آن را تهیه کنید.
 2. برای کار با سطوح فلزی باید از تراز مگنت دار استفاده کنید.
 3. تراز نجاری در جنس های چوبی، رزینی، چدنی و آلومینیومی وجود دارد.
 4. بسیاری از تلفن های هوشمند حاوی تراز هستند که با استفاده از شتاب سنج می توان از آن استفاده کرد.
 5. از ترازهایی استفاده کنید که در انتهای خود محافظ دارند.
 6. برای کار در محیط های تاریک از ترازهای چراغ دار استفاده کنید.

بهترین مارک تراز دستی 

انواع تراز و به خصوص تراز دستی از پرکاربردترین ابزارآلات در مشاغلی مانند بنایی، نجاری و... هستند و شرکت های زیادی به تولید این محصول می پردازند که در ادامه به برترین آنها پرداخته می شود.

تراز دستی توسن

شرکت توسن در زمینه ابزارآلات برقی و دستی، محصولات متنوعی را تولید می کند که محصولات آن مطابق با استانداردهای بین المللی است. یکی از محصولات این شرکت، تراز دستی است. این تراز دستی آلمانی از کیفیت خوبی برخوردار است. بدنه این تراز از آلومینیوم است و برای فعالیت های مختلفی کاربرد دارد. شما می توانید برای استعلام از قیمت تراز دستی توسن به سایت راندنو مراجعه کنید.

تراز دستی mtc 

این تراز دستی اسلوونی کیفیت مناسبی دارد و در صنایع مختلفی استفاده می شود. جنس بدنه تراز دستی mtc فلزی است و از استحکام خوبی برخوردار است.

تراز دستی استابیلا

این برند آلمانی تراز دستی های باکیفیتی را تولید می کند. یکی از مدل های این تراز دستی، مدل W-70-60 است. این تراز دستی دارای 10 سال گارانتی است. حاوی یک حباب عمودی، یک حباب افقی و یک حباب با نشانگر زاویه چرخان است. بدنه این تراز سبک است و از مقاومت خوبی برخوردار است. قیمت تراز دستی استابیلا نسبت به برخی از تراز های دیگر بالاتر است.

از دیگر برندهای برتر تراز دستی می توان به تراز دستی رونیکس، تراز دستی کاپرو، تراز دستی دکستروس، تراز دستی دیوالت، تراز دستی لیت، تراز دستی فرانسوی استنلی، تراز دستی بوش، تراز دستی یونیور، تراز دستی واستر و... اشاره کرد. 

قیمت تراز دستی

تراز دستی بر اساس عواملی مانند طول تراز دستی، دقت اندازه گیری، جنس بدنه، جنس و تعداد کپسول، کیفیت، نوع تراز دستی، برند و شرکت تولیدکننده و ... قیمت گذاری می شود. کاربران می توانند در سایت راندنو قیمت تراز دستی آلمانی، قیمت تراز دستی اسلوونی، قیمت تراز دستی آمریکایی، قیمت تراز دستی فرانسوی و...را از نمایندگان و عاملین فروش آن به صورت مستقیم دریافت کنند و در صورت نیاز از آن ها خرید نمایند.

خرید تراز دستی

برای خرید تراز دستی می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت تراز دستی و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند