ثبت فروشگاه

شیار زن

شیارزن دستگاهی است که برای برش و ایجاد شیار بر روی دیوار و دیگر قطعات، استفاده می شود. این ابزار برقی به منظور کندن مسیر لوله ها، قوطی های برق و همچنین ایجاد حفره بر روی دیوار مورد استفاده قرار می گیرد. این وسیله کاربرد بسیار زیادی در تأسیسات و صنایع ساختمانی دارد. دستگاه شیار زن عملیات برش را با سرعت و دقت بالایی انجام می دهد. قیمت دستگاه شیارزن دیوار به عواملی مانند نوع تیغه و برند تولیدکننده آن بستگی دارد. در نتیجه هنگام خرید شیارزن دیوار به این پارامترها توجه داشته باشید.

شیارزن ها در دو نوع تک تیغ و دو تیغ طراحی و تولید می شوند که هر یک از آنها برای انجام کار خاصی مورد استفاده قرار می گیرند. این ابزار برقی از قابلیت جمع آوری گرد و غبار حاصل از ایجاد شیار، برخوردار است. برخی از مدل های این محصول، از یک نشانگر لیزری برای تعیین خط برش برخوردار هستند. پیش از تولید این دستگاه، کندن جای لوله و کابل کاری به وسیله چکش انجام می شد و با دشواری های بسیاری انجام می گرفت. امروزه با تولید این ابزار کاربردی این کار با ظرافت بیشتر و سرعت بالاتری انجام می شود.

شیارزن

شیارزن چیست

دستگاه شیارزن ابزاری است که برای ایجاد شیار با دقت و سرعت بالا بر روی سطوح مختلف، مورد استفاده قرار می گیرد. این ابزار در برخی شرایط، عملیات برش را بر روی متریال های مختلف انجام می دهد. توسط این وسیله می توانید عمق برش و ابعاد شیار را مشخص نمایید. استفاده از این وسیله در زمینه انجام فعالیت های ساختمانی، کاربردهای زیادی دارد.

این ابزار ظاهری شبیه به اره دیسکی دارد اما تیغه به کار رفته در آن از متریال فولاد ساخته شده است و دندانه های آن با فاصله ببشتری از یکدیگر قرار گرفته اند. توجه نمایید هر چه سرعت گردش آزاد تیغه و قدرت موتور بالاتر باشد، شیار زن از قدرت بالاتری نیز برخوردار است. همانطور که گفته شد، این محصول جهت جمع آوری گرد و خاک به یک خروجی مکنده مجهز است.

انواع شیارزن براساس نوع تیغه

این ابزار با توجه به نوع تیغه در انواع مختلفی تولید می شود که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم:

 • شیارزن برقی دو تیغه
 • شیارزن برقی سه تیغه
 • شیارزن برقی چهار تیغه

تفاوت شیارزن تک تیغ با دو تیغ

این ابزار در مدل های تک تیغه و دو تیغه در بازار موجود است و امکان استفاده از آنها در شرایط مختلف وجود دارد. یکی از تفاوت های اصلی این دو ابزار، در قابلیت تنظیم میزان برش آنها است. نمونه های دوتیغ از قابلیت تنظیم ابعاد برش برخوردار هستند و با استفاده از آن می توانید قطعه مورد نظر را در ابعاد دلخواه، برش بزنید. در برخی از دستگاه شیار زن های دو تیغ نیز می توانید قسمت مورد نظر را از سطح جدا کنید.

انواع شیارزن براساس کاربرد

در این بخش به بررسی انواع شیار زن های موجود در بازار براساس کاربردی که دارند، پرداخته شده است:

شیار زن باغبانی

این دستگاه همانطور که از نامش مشخص است، به منظور استفاده جهت انجام فعالیت های باغبانی مورد استفاده قرار می گیرد. کار گذاشتن لوله های آب کنار زمین های کشاورزی یکی از رایج ترین کاربردهای این ابزار به شمار می آید. علامت گذاری کاشت و کشت محصول، از دیگر کاربردهای این محصول به شمار می آید.

شیارزن برق کشی

این ابزار خطوط مشخص شده را شکاف می دهد اما استفاده از آن بر روی دیوارهای بتنی کمی دشوار است. لازم به ذکر است این دستگاه همانند اره عمودبر عمل می کند.

شیارزن دیوار

این مدل ابعاد کوچکتری نسبت به دیگر نمونه های این محصول دارند. این ابزار در انواع یک تیغه و دو تیغه تولید می شود و در بیشتر موارد برای کارگذاری لوله در دیوارها مورد استفاده قرار می گیرند.

کاربرد شیار زن

همانطور که در ابتدا اشاره کردیم، شیارزن ها ابزاری برقی و کاربردی هستند که عملیات برش را با سرعت بالایی انجام می دهند. همچنین بهترین دستگاه کندن جای لوله برق محسوب می شود. در لیست زیر به معرفی تعدادی از کاربردهای این ابزار پرداخته شده است:

 • استفاده در صنایع ساختمان سازی
 • برق کشی و سیم کشی ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری
 • لوله کشی توکار در ساختمان های در حال اجرا و تمام شده
 • عبور کابل های دوربین مدار بسته و سیستم های امنیتی
 • نصب و راه اندازی  شبکه های مخابراتی

ویژگی دستگاه شیارزن

 • بخشی از قطعات تشکیل دهنده این ابزار، کلید ضد غبار است.
 • برخورداری از گارد محافظتی با جنس آلومینیوم
 • برخورداری از بالشتک و آرمیچر استاندارد

اجزای تشکیل دهنده شیارزن

این دستگاه از یک صفحه گرانیت بر، گیربکس، بلبرینگ، کلید ضد غبار و موتور تشکیل شده است. نمونه های اصل و معتبر از گارد محافظتی که از جنس آلومینیوم هستند، برخوردار هستند. این دستگاه قابلیت تنظیم پهنا و عمق برش را دارد و از قدرت بالایی برخوردار است. در ادامه به بررسی قطعات تشکیل دهنده این ابزار و نحوه عملکرد آنها پرداخته شده است:

 • تیغه: تیغه یکی از اصلی ترین بخش های تشکیل دهنده این ابزار است. این قطعه برای ایجاد شیار بر روی متریال های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. تیغه اصلی این ابزار برای گرانیت مناسب است. اما با استفاده از تیغه های دیگر نیز می توانید برای برش دیگر قطعات از آنها استفاده کنید.
 • شفت: شفت بخش از این ابزار است که به منظور نگه داشتن تیغه مورد استفاده قرار می گیرد.
 • صفحه محافظ: صفحه محافظ این محصول برای افزایش ایمنی کاربر بر روی دستگاه نصب شده است. این صفحه محافظ از آسیب افراد حین چرخش تیغه یا پرتاب آن جلوگیری می کند.
 • آرمیچر بالشتک: آرمیچر از دیگر قطعات تشکیل دهنده این ابزار است که وظیفه چرخش صفحه را بر عهده دارد.
 • صفحه هم سطح کننده: این صفحه هم سطح کننده تیغه است و برای یکنواختی شیار در طول مسیر شیارزنی دیوار و دیگر سطوح استفاده می شود.

اجزای تشکیل دهنده شیارزن

قابلیت های دستگاه شیارزن

استفاده از این دستگاه از از قابلیت های به سزایی برخوردار است. از ویژگی های این دستگاه می توان به برخورداری از قابلیت تنظیم پهنا و عمق برش، اشاره کرد. همانطور که قبلاً اشاره کردیم، در صنایع ساختمان، جهت قرارگیری لوله ها، داخل دیوار یا کف از این ابزار استفاده می شود. همچنین بهره گیری از این دستگاه، موجب می شود که کابل ها و لوله ها از دید مخفی بمانند.

نحوه کار با دستگاه شیارزن

کار کردن با این دستگاه بسیار ساده است اما به دلیل این که کارکردن با این دستگاه خطری برای کاربر ایجاد نکند، بهتر است در ابتدا در کنار یک فرد حرفه ای که تخصص دارد، کار با دستگاه را شروع کنید. در ادامه به روش های صحیح استفاده از این ابزار می پردازیم.

 • تیغ های این ابزار برای انجام کار، در جهت حرکت عقربه های ساعت شروع به کار می کنند.
 • پس از انتخاب سطح مورد نظر، دستگاه را روشن نمایید.
 • پس از روشن شدن دستگاه، باید دستگاه را به آرامی بر روی دیوار حرکت بدهید. این حرکت باید از قسمت بالا به سمت پایین انجام بگیرد. برای این کار دستگاه باید در خلاف جهت عقربه های ساعت حرکت کند.

لازم به ذکر است که اگر فشار بیش از حدی به دستگاه وارد کنید، کارکرد صحیح دستگاه کاهش می یابد. همچنین پیش از شروع کار بهتر است محیط موردنظر را آب پاشی کنید تا گرد و غبار کمتری ایجاد شود.

نکات استفاده از شیارزن

 • استفاده از تجهیزات ایمنی به منظور حفاظت از چشم در برابر پاشش نخاله ها
 • این دستگاه برای ایجاد شیار در دیوارهای بتنی و مصالح آرماتوربندی مناسب نیست.
 • استفاده از این ابزار به وجود جریان برق در پروژه وابسته است.
 • نظافت دستگاه با فرچه مخصوص تیغه ها پس از هر بار استفاده ضروری است.

نحوه کار با دستگاه شیارزن

نحوه سرویس و نگهداری از شیارزن

 1. تنها افراد حرفه ای باید از این ابزار استفاده کنند و هرگز آن را در دسترس افراد بی تجربه قرار ندهید تا دستگاه دچار مشکل نشود.
 2. هرگز دستگاه را در محیط مرطوب یا در مجاورت رطوبت قرار ندهید.
 3. در صورت برخورد با کند شدن تیغه ها، آنها را به خوبی تمیز کنید یا در صورت لزوم، به تعویض آنها  اقدام نمایید.
 4. برای افزایش طول عمر دستگاه، آن در جعبه مخصوص قرار دهید.

نکات ایمنی کار با دستگاه شیارزن

استفاده از این دستگاه مانند هر وسیله الکتریکی دیگری مستلزم به رعایت نکات ایمنی است. در ادامه به نکات ایمنی کار با این ابزار پرداخته شده است:

 •  پیش از استفاده از این دستگاه دفترچه راهنمای کار با آن را تا حد امکان مطالعه نمایید.
 • توصیه میشود در حین انجام کار با این وسیله از دستکش ایمنی، لباس ایمنی و عینک ایمنی استفاده نمایید.
 • در صورتی که دستگاه مورد نظر فاقد کلید تعویض دیسک و محافظ استارت مجدد باشد، هنگام تعویض تیغه از خاموش بودن آن اطمینان حاصل نمایید.
 •  هنگام روشن کردن مجدد آن، به کنترل سرعت آن توجه داشته باشید.

نکات ایمنی کار با دستگاه شیارزن

دستگاه شیارزن چه فرقی با شیارکن دارد؟

شیارزن ها یک شیار را با مشخصات مورد نظر و تنظیمات اولیه بر روی دیوار ایجاد می کنند. سپس میزان شیار تعیین شده با استفاده از قلم و چکش خالی می شود. در مقابل شیارکن ها علاوه بر برش سطح، عمل تخلیه شیار را به طور خودکار انجام می دهند و به تجهیزات جانبی نیازی ندارند. جهت اطلاع از قیمت شیار کن با مراجعه به سایت راندنو میتوانید لیست فروشندگان ابزار مورد نظر را مشاهده نمایید.

نکات مهم در خرید شیارزن

هنگام خرید این دستگاه، ابتدا باید به این نکته توجه داشته باشید که این دستگاه را برای انجام چه کاری لازم دارید. چرا که قیمت این ابزار، بسته به قدرت آنها متفاوت است. در ادامه شما را با نکات مهم هنگام خرید این دستگاه آشنا می نماییم:

 1. هنگام خرید این دستگاه به توان و قدرت آن توجه داشته باشید. هر چه قدرت دستگاه بالاتر باشد، سرعت آن بیشتر است و قیمت آن نیز افزایش می یابد.
 2. علاوه بر قدرت شیارزنی باید به توانایی در مقدار قطر یا حفره ای که این دستگاه ایجاد می کند، توجه نمایید.
 3. دسته این ابزار به شکل D طراحی شده است که در صورت استفاده طولانی مدت، موجب خستگی دست کاربران نمی شود. از این رو در هنگام خرید، به مدل دسته ابزار توجه داشته باشید.
 4. برخی از مدل های این دستگاه از قابلیت سافت استارت و محافظی جهت استارت مجدد دستگاه، برخوردار هستند. در نتیجه می توانید دستگاه مورد نیاز خود را با توجه به انتظاری که از آن دارید، انتخاب نمایید.
 5. به استحکام دستگاه، ضد گرد و غبار بودن و ضد ضربه بودن آن، توجه داشته باشید. برخورداری از محفظه ضد گرد و غبار، از ورود گرد و غبار به داخل دستگاه جلوگیری می کند و طول عمر آن نیز بالا می رود.
 6. برخی دیگر از انواع این دستگاه از قابلیت دکمه تعویض دیسک آسان برخوردار هستند که کاربر به راحتی می تواند عملیات تعویض را انجام داده و از احتمال خطر کاسته می شود.
 7. اندازه و ابعاد این ابزار تأثیر مستقیم در قطر صفحه برش دارد. صفحات برش 125 و 150 میلی متری، از پرکاربردترین انواع صفحات است و جهت انجام کارهای ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. لازم به ذکر است که بزرگترین اندازه این صفحه برش، با قطر 230 میلی متر در بازار موجود است.
 8. شرکت تولیدکننده دستگاه از دیگر عوامل مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید. امروزه در سطح جهان برندها و شرکت های بسیاری به تولید این ابزار پرداخته اند.
 9.  گارانتی و خدمات پس از فروش دستگاه، سرعت گردش آزاد و نوع تیغه از دیگر مسائلی است که در حین خرید باید به‌ آن توجه داشته باشید.
 10. طراحی ارگونومیک و استاندارد دستگاه از دیگر نکاتی است که هنگام خرید باید به آن توجه داشته باشید. یک دستگاه مناسب باید طبق استانداردهای جهانی تولید شود و در قسمت دسته از طراحی ارگونومیک بهره مند باشد تا کاربر به راحتی از آن استفاده نماید.

بهترین شیارزن دیوار

برندهای محبوب و متعددی به تولید این محصول کاربردی پرداخته اند. در ادامه به معرفی بهترین تولیدکنندگان این محصول می پردازیم.

شیارزن دیوار رونیکس

رونیکس یکی از محبوب ترین برندهای تولیدکننده انواع ابزارآلات در جهان است. ابزار رونیکس از کیفیت مطلوبی برخوردار هستند و براساس استانداردهای جهانی تولید می شوند. از بهترین مدل های مختلف این دستگاه که توسط رونیکس تولید شده اند، می توان از 3412 و 3411 نام برد.

شیار زن ماکیتا

شرکت ماکیتا در سال 1915 توسط ماسابورو ماکیتا تأسیس شد. برند ماکیتا از قدرتمندترین تولیدکنندگان ابزارآلات در جهان است. محصولات تولیدشده این شرکت نیز از کیفیت مطلوبی برخوردار هستند. از محبوب ترین دستگاه تولیدشده توسط این شرکت می توان به شیارزن ماکیتا SG1250 ،SG150 و دیگر مدل ها اشاره کرد.

شیارزن دی سی ای

شرکت DCA در سال 2001 در کشور چین تأسیس شد. برند دی سی ای برندی معتبر و محبوب در حوزه تولید ابزارآلات برقی است. محصولات تولیدشده این برند نیز از کیفیت بالایی برخوردار هستند. لازم به ذکر است که تمام محصولات این شرکت طبق استانداردهای تأییدشده، تولید و عرضه می شوند. از محبوب ترین دستگاه تولیدشده این شرکت می توان از شیارزن تک تیغ DCA مدل AZE05-110 ،AZR180 ،AZR02-150 و بسیاری از مدل های دیگر نام برد.

شیارزن کرون

کرون یک شرکت تولیدکننده ابزارآلات است که در کشور چین فعالیت می کند. ابزارآلات این برند از کیفیت بالایی برخوردار هستند و براساس استانداردهای لازم ساخته می شوند. شیارزن 1500 وات کرون یکی از محبوب ترین انواع دستگاه هایی است ک این برند ارائه کرده است.

شیارزن آروا

آروا برند دیگری است که به تولید انواع ابزارآلات دستی و برقی می پردازد. برند ایرانی آروا در زمینه تولید انواع این محصول نیز فعالیت می کند. ابزار آروا از کیفیت بالایی برخوردار است و براساس استانداردهای بین المللی ساخته می شود. این برند نیز به تولید انواع این دستگاه در نمونه های دو تیغه و سه تیغه پرداخته است.

شیار زن توسن

برند توسن فعالیت خود را از سال 1382 آغاز نمود. محصولات تولیدشده این شرکت طبق استاندادهای بین المللی بوده و با کیفیت خوبی به بازار عرضه می شوند. از محبوب ترین ابزار ایجاد شیار تولیدشده توسط این شرکت می توان به شیارزن توسن مدل 5083SM اشاره کرد.

شیارزن آاگ، الیت، پوکا، متابو، بوش و آنکور از دیگر تولیدکنندگان معتبر این محصول به شمار می آیند.

قیمت شیارزن

قیمت شیارزنی برق و دیگر مدل های این ابزار باتوجه به مشخصه هایی مانند نوع تیغ، توان موتور، دیمر، برند تولیدکننده، گارانتی و خدمات پس از فروش متغیر است.

خرید شیارزن

برای خرید دستگاه شیار زن می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت شیار زن ماکیتا و دیگر تولیدکنندگان و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند


بازه سرعت


بازه توان