ثبت فروشگاه

نمایشگر جریان و ولتاژ

نمایشگر جریان و ولتاژ برای نمایش مقادیری همچون ولتاژ و جریان مورد استفاده قرار می گیرد. این نمایشگرها در دو نوع معمولی و تابلویی تولید می شود، که نوع معمولی آن برای نمایش جریان و ولتاژ شهری کاربرد دارد و نوع تابلویی آن علاوه بر این که مقادیر جریان و ولتاژ را نشان می دهد، امکان کنترل نیز دارند و به یک نوع آلارم مجهز شده است. علاوه بر این براساس نوع ولتاژ و جریانی که نمایشگرهای ولتاژ و جریان از خود نشان می دهند، این تجهیزات در دو نوع مختلف تقسیم می شوند.

  • نمایشگر جریان و ولتاژ AC
  • نمایشگر جریان و ولتاژ DC

نمایشگرهای جریان و ولتاژ از چند نوع وسیله مختلف تشکیل شده اند. که در ادامه به معرفی مختصر آن ها خواهیم پرداخت.

آمپرمتر

آمپرمتر دستگاهی است که وظیفه سنجش جریان مؤثر در مدار را برعهده دارد. برای اندازه گیری جریانی که از بار عبور می کند، باید آمپرمتر را به شکل سری با مصرف کننده قرار داد. این وسیله بیشتر در آزمایشگاه ها و کارگاه های برق مورد استفاده قرار می گیرند. در تابلوهای برق نیز می توان جهت اندازه گیری جریان هر مصرف کننده از آمپرمتر استفاده کرد. همچنین می توان برای اندازه گیری کل جریان موجود در تابلو برق، یک آمپرمتر جداگانه در مدار نصب کرد. آمپرمتر در دو نوع AC و DC تولید می شود. AC به به جریان های متناوب گفته می شود. منظور از جریان متنارب جریانی است که به صورت تناوبی در حال تغییر باشد و در مقدار ولتاژ نیز تأثیر داشته باشد.DC جریانی است که به صورت مستقیم بدون هیچگونه بازگشتی از مدار عبور کند.  توجه داشته باشید در هنگام خرید آمپرمتر شدت جریان مدار بیشتر از ماکزیمم آمپرمتر نباشد. برای مثال آمپرمتر 0 تا 10 تنها جریان همین محدوده را اندازه گیری می کند. آمپرمتر ها در دو گروه دیجیتالی و آنالوگ تقسیم می شوند.

آمپرمتر دیجیتالی

صفحه نمایشگر این آمپرمترها دیجیتالی است. این محصول بدین صورت کار می کند که ابتدا جریان مورد نظر برای سنجش از داخل یک مقاومت اهمی عبور داده می شود و سپس افت ولتاژ آن توسط دستگاه اندازه گیری، ثبت و نمایش داده می شود. به دلیل اینکه آمپرمترهای دیجیتالی دارای رنج اتوماتیک نیستند باید برای هر اندازه گیری با توجه به کمیت مورد سنجش باید به وسیله کلید سلکتوری که روی این وسیله قرار دارد رنج مناسب را انتخاب نمود.

آمپرمتر آنالوگ

این نوع آمپرمتر دارای عقربه است که جریان ولتاژ را توسط عقربه نشان می دهد. میزان انحراف عقربه با الکترون هایی که از این دستگاه می گذرند، ارتباط مستقیم دارد. این وسیله نشان می دهد که در هر ثانیه چه مقدار بار الکتریکی از دستگاه عبور می کند.

آمپر متر در انواع دیگری همچون آمپرمتر سیم پیچ متحرک، آمپرمتر آهنربای متحرک، آمپرمتر الکترودینامیکی، سیم داغ، انتگرالی و آهن متحرک به بازار عرضه می شود. 

ولت متر

از ولت متر یا ولت سنج برای سنجش میزان ولتاژ بین دو نقطه از مدار که با یکدیگر از لحاظ پتانسیل اختلاف دارند، استفاده می شود. از دو نوع ولت متر در مدار استفاده می شود. برخی از ولت سنج ها قابلیت این را دارند که امواج رادیویی را بسنجند و اندازه گیری کنند. یکی از نکات مثبت و قابل توجه ولت متر این است که ولتاژ را در مقیاسی بالاتر اندازه گیری کند. از مهمترین مکان هایی که در آن از ولت متر استفاده می شود، تابلوهای برق است.

مولتی متر

مولتی متر دستگاهی است که برای سنجش چندین کمیت الکتریکی مثل: ولتاژ، جریان، مقاومت الکتریکی و ظرفیت خازنی به کار می رود. در مولتی متر می توان به وسیله یک سلکتور کمیت الکتریکی را اندازه گیری کرد. مولتی مترها نیز در دو نوع آنالوگ و دیجیتالی تولید می شوند.

نکات مهم هنگام خرید مولتی متر

نکات بسیاری وجود دارند که پیش از خرید مولتی متر باید به آن توجه کنید؛

  • شناخت نوع نیاز: باید قبل از خرید مولتی متر بدانید که آن را برای چه کاری می خواهید. مثلاً اگر شما یک برقکار حرفه ای باشید نیاز به مولتی متر پیشرفته تر و حرفه ای تری دارید.
  • آنالوگ یا دیجیتال: این دو مدل تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند و کارایی هر دو آن ها یکی است و تنها تفاوت آن ها قدیمی و جدید بودن آن ها و وجود نمایشگر است. البته بسیاری از مولتی مترهای دیجیتالی از امکانات مختلف دیگری مانند: فرکانس شمار، فشار سنج، دما سنج و... برخوردار هستند.

خرید نمایشگر ولتاژ و جریان

پیش از خرید این تجهیزات به نوع کاربرد، کیفیت ساخت، برند، دیجیتال یا آنالوگ بودن و ... توجه کنید. از برترین برندهای تولید کننده تجهیزات نمایشگر جریان و ولتاژ سه فاز و تک فاز می توان به شیوا امواج، تکوانگ کره، مولتی متر دیجیتال ویکتور، ویرون، مولتی متر کلمپی هیوکی، مستک، تاپوارد، برنا الکترونیک و ... اشاره کرد. 

قیمت نمایشگرهای ولتاژ و جریان

قیمت این تجهیزات به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله دیجیتالی بودن محصول، دقت ندازه گیری، عملکرد، امکانات محصول و ... . شما می توانید برای خرید این تجهیزات به سایت راندنو مراجعه کرده و با نمایندگان فروش به طول مستقیم در ارتباط باشید. در راندنو می توانید هزاران فروشگاه را مشاهده و قیمت کالاهای آن ها را با یکدیگر مقایسه کنید و بهترین انتخاب را داشته باشید.

لیست مقایسه

برند