ثبت فروشگاه

پمپ چیست و چه کاربردی دارد؟ پمپ یا تلمبه وسیله‌ای مکانیکی - الکتریکی است و برای انتقال سیالات استفاده می‌شود. انواع پمپ انرژی مکانیکی را از یک منبع خارجی دریافت می‌کنند و به سیالی که از آن عبور می‌کند، انتقال می‌دهند. در نهایت، انرژی سیال پس از خروج از دستگاه افزایش می‌یابد. به عبارت دیگر می‌توان گفت پمپ‌ها دستگاه هیدرولیکی هستند که با دادن انرژی مکانیکی به سیالات، موجب افزایش انرژی آن می‌شوند. به طور کلی این دستگاه سیالات غیرقابل تراکم را از نقطه‌ای به نقطه دیگر انتقال می‌دهد و توسط یک منبع خارجی مانند الکتروموتور، آب، برق و باد یا نیروی دستی به حرکت درمی‌آید.

این جابه‌جایی سیال در سطح بالاتر با افزایش هد یا در سطح پایین‌تر مانند حوضچه و مخزن صورت می‌گیرد. انتقال سیالات در زندگی روزمره کاربرد زیادی دارد که می‌توان به انتقال آب رودخانه‌ها به مزارع کشاورزی، انتقال آب به منازل، انتقال گاز و نفت در صنعت پتروشیمی و غیره اشاره کرد. پمپ از چند جزء اصلی از جمله پروانه، موتور، شفت، محفظه پمپ، بلبرینگ، هاب، سیل، حلزونی و بدنه تشکیل شده است.

پمپ‌ها براساس ساختار به دو دسته کلی دینامیکی و جابه‌جایی مثبت تقسیم می‌شوند:

  • پمپ دینامیکی: این پمپ انرژی را به صورت دائمی به سیال انتقال می‌دهد. پمپ‌های گریز از مرکز و جریان محوری در این دسته قرار می‌گیرند.
  • پمپ جابجایی مثبت: در این پمپ‌ها، انتقال انرژی سیال به صورت متناوب یا پریودیک انجام می‌شود. پمپ‌های دورانی و رفت‌وبرگشتی در این دسته قرار می‌گیرند. همچنین از زیر دسته آن‌ها نیز می‌توان به پمپ‌های پیستونی، پلانجری و دیافراگمی اشاره کرد.

در این بخش به دسته‌بندی پمپ‌ها براساس میزان ارسال ارتفاع سیال پرداخته شده است:

  • تک مرحله: ارتفاع خروجی این محصول کمتر از 305 متر است و به پمپ تک مرحله‌ای ثابت که برای چاه‌های کم عمق مورد استفاده است و پمپ تک مرحله‌ای متحرک تقسیم بندی می‌شود.
  • دو مرحله: این نوع پمپ سیال ورودی به دوبخش تقسیم شده و تحت فشار مشخص به ارتفاع مورد نظر ارسال می‌شود.
  • چند مرحله: برای انتقال سیال به ارتفاع بالا استفاده می‌شود. دراین سیستم طی 8 مرحله سیال تحت فشار مشخص ارسال می‌شود. در این سیستم چند مرحله‌ای، سیال در ابتدا به دو بخش تقسیم شده و فشار آن افزایش می‌یابد. پس از هر مرحله، این روند تا جایی ادامه پیدا می‌کند که فشار سیال، به فشار مورد نظر برسد.

در لیست زیر از انواع پمپ آب و کاربرد هر یک از آن‌ها نام برده شده است:

  1. سانتریفیوژ: پمپ سانتریفیوژ در دسته پمپ‌های دینامیک قرار می‌گیرد و نوع آن گریز از مرکز است. این سیستم به واسطه ایجاد نیروی گرانشی و اصطکاک سیال، آن را از محلی به محل دیگر منتقل می‌کند. استفاده از این پمپ در صنایع نفت و گاز، پتروشیمی، صنایع غذایی، آب و فاضلاب کاربرد دارد.
  2. پمپ خانگی: این دستگاه با تبدیل نیروی الکتریسیته به نیروی مکانیکی، فشار آب را تقویت و آن را افزایش می‌دهد. استفاده از این پمپ در ساختمان‌های مسکونی کاربرد دارد.
  3. کف کش: پمپ کف کش برای انتقال آب صاف یا آب به همراه ذرات معلق ریز کاربرد دارد. این پمپ‌ها براساس جنس در سه دسته کلی آلومینیومی، چدنی و استنلس استیل تولید می‌شوند.
  4. پمپ استخری: این پمپ آب یکی از مهم‌ترین تجهیزات سیستم هیدرولیک است. این محصول وظیفه پمپاژ آب را در سیستم لوله‌کشی برعهده دارد.
  5. پمپ سیرکولاتور: از این پمپ برای به گردش درآوردن سیال درون یک سیکل بسته می‌شود. این پمپ سیال مورد نظر را تا دمای 100 الی 130 درجه سانتی‌گراد، پمپاژ می‌کند.

قیمت پمپ

قیمت انواع پمپ آب براساس پارامترهایی همچون نوع پمپ و کاربرد آن، درجه حفاظت محصول، نوع موتور و میزان توان آن، کلاس عایق‌بندی، جنس بدنه و پروانه، قطر لوله ورودی و خروجی، ولتاژ و برند تولیدکننده دستگاه تعیین می‌شود.

شما کاربران گرامی با مراجعه به سایت راندنو می‌توانید قیمت پمپ آب خانگی برای یک طبقه و بیشتر و همچنین دیگر پمپ‌های مورد نظر را مشاهده نمایید. سایت راندنو همواره در تلاش است با شناسایی عاملین فروش و نمایندگی‌های فروش محصولات مختلف، ابزارآلات مختلف را به منظور خرید آسان و راحت به خریداران معرفی کند.

خرید پمپ از راندنو

برای خرید پمپ آب کوچک ارزان می‌توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه‌های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت پمپ آب کشاورزی و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می‌سازد.

لیست مقایسه

برند