ثبت فروشگاه

  پمپ

پمپ یا تلمبه وسیله ای مکانیکی -الکتریکی برای انتقال و جابه جایی مایعات می باشد.در واقع دستگاهی هیدرولیکی است که با دادن انرژی مکانیکی به سیالات، باعث افزایش انرژی سیال می شود. این جابه جایی سیال یا در سطح بالاتر با افزایش هد یا در سطح پایین تر مانند حوضچه و مخزن تحقق می یابد. پمپ،  سیالات غیر قابل تراکم را از نقطه ای به نقطه دیگر انتقال داده و توسط یک منبع خارجی مانند الکتروموتور، آب، برق و باد یا نیروی دستی به حرکت در می آید.ازدیاد فشار سیال باعث انتقال از یک نقطه به نقطه دیگر می شود. انتقال سیالات در زندگی روزمره نیز کاربرد فراوانی دارد مانند انتقال آب رودخانه ها به مزارع کشاورزی، انتقال آب به منازل، انتقال گاز و نفت در صنعت پتروشیمی همچنین پمپ ها بر حسب کارکرد انواع  مختلفی دارند. پمپ ها از چند جزء اصلی  از جمله پروانه، تیغه و حلزونی پمپ تشکیل شده است. مپ ها از چند جزء اصلی  از جمله پروانه، تیغه و حلزونی پمپ تشکیل شده است. تیغه نقش هدایت مایع را به سمت خروجی دارد و تیغه داخل پمپ به پروانه متصل است. تیغه در دونوع صاف و مارپیچ موجود است. این روزها کاربرد پمپ های آب و پمپ های سیرکولاتور بسیار زیاد می باشد. پمپ های سیرکولاتور که یکی از دسته بندی های پمپ های سانتریفیوژی می باشند،  کاربردهای بسیاری از جمله موتورخانه های و انتقال آب گرم، انتقال سیالات در سیستم های شستشو و صنعتی، سیرکوله کردن در سیستم های گرمایشی صنعتی و خانگی، شوفاژخانه ها و انواع سیستم های تاسیساتی و غیره را دارند. پمپ استخری هم یکی از انواع همین پمپ ها می باشد.

مزایای پمپ سانترفیوژ و کاربردهای دیگر

 • تنوع در جنس پروانه
 • دردسترس بودن و پرکاربرد بودن
 • اشغال فضای کم
 • طراحی ساده و قیمت مناسب
 • انتقال آب از دریا
 • تولید برق
 •  کاربرد متعدد در پتروشیمی
 •  سیستم های فشار و بخار آب
 •  سیستم های شستشو

انواع پمپ

 1.  دینامیکی: شامل پمپ های سانتریفیوژ، پمپ های افقی، پمپ های شناور و پمپ های سرکولاتور است.
 2. جابه جایی مثبت: این پمپ شامل پمپ های پیستونی، پمپ های پلانچری، پمپ های دایره ای و پمپ های دنده ای است.
 3.  پیستونی شناور: این نوع پمپ ها دارای مکانیزم دورانی داخل پیستون است.  از گروه پمپ های جابجایی مثبت بوده که  عملکرد آنها در پمپ نمودن سیال همانند پمپ های رفت و برگشتی است با این تفاوت که به جای یک سیلندر و پیستون دارای تعداد زیادی سیلندر است.  زمانی که پیستون در حال مکش است مایع از شیر ورودی  به سیلندر وارد می شود.این پمپ ها با چرخش دورانی داخل سیلندر رفت و برگشت نموده باعث بالا رفتن فشار در سیلندر می گردد و مایع به سمت خروجی حرکت می کند و تکرار ین مکانیسم باعث پمپاژ سیال می شود.
 4.  پلانچری: این نوع پمپ ها معمولاً استوانه ای شکل است. و دارای حرکت رفت و برگشتی است که عمل کشش و رانش را انجام می دهند. پمپ های پلانچری در دونوع توپر و توخالی مورد استفاده قرار می گیرد.
 5.  دنده ای: از انواع پمپ های گردشی به شمار می روند. و دارای یک جداره ثابت و یک قسمت دوار هستند. در این نوع پمپ مایع بین جداره های چرخ دنده گیر می افتد و با دوران چرخ دنده به سمت خروجی حرکت می کند.
 6.  دیافراگمی: این نوع پمپ مشابه پمپ های پیستونی است. دارای حرکت رفت و برگشتی است و رفت و برگشت به وسیله دیافراگم انجام می شود. این پمپ زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که احتیاج به فشار و سرعت زیاد نباشد. دیافراگم نوعی غشاء پلاستیکی است.
 7.  رفت و برگشتی: در این پمپ توسط حرکات افقی و عمودی فشار سیال بالا می رود و مقداری انرژی تلف می شود. در این نوع پمپ هیچ گاه نباید خروجی پمپ بسته باشد.
 8.  لوب: این پمپ در صنایع مختلفی از جمله بیوتکنولوژی، دارویی، شیمیایی و کاغذ سازی کاربرد دارد.
 9.  پره ای: با پمپ دنده ای شباهت زیادی دارند و ازنوع پمپ های جا به جایی مثبت هستند. پره های نصب شده در این مدل روی روتوری است و پره ها با توجه به کاربرد در اندازه های مختلفی تهیه می شوند.
 10. سانتریفیوژ: یکی از پرکاربرد ترین پمپ های مورد استفاده در صنعت است. در این نوع پمپ ها سیال ابتدا به مرکز پمپ و پره ها فرستاد می شود  این پمپ ها بر اساس نیروی گریز از مرکز کار می کنند. ا سیال را از مرکز به بیرون هدایت می کند و وقتی سیال از مرکز به بیرون می رود، سیال جایگزین تحت فشار اتمسفر یا فشار مصنوعی و بالاتر به سمت مرکز کشیده می شود سیالی که به بیرون می رود، از طریق مسیر خروجی تخلیه می شود. این سیال فشاری خواهد داشت که مقدار آن را می توان به وسیله گام پروانه و نیز سرعت دورانی آن محاسبه کرد. اجزای یک پمپ سانتریفیوژ شامل موتور، لوله مکش، لوله رانش و محفظه بین پوسته و پروانه تشکیل شده است.
 11.  گریز از مرکز: در این مدل پمپ ها یک محفظه وجود دارد که درون آن یک یا چند چرخ وجود دارد که چرخ های دارای پره هایی هستند که برروی یک شفت نصب شده است. و هر سیالی که اطراف پره ها حرکت دورانی انجام می دهد به اطراف پرتاب شده به این ترتیب سیال به داخل پوسته مکیده شده و از مجرای خروجی خارج می شود. دوقسمت مهم این پمپ شامل پروانه و جداره است.
 12.  دوار: این پمپ از یک محفظه ساکن تشکیل شده است و از نوع پمپ جابه جایی مثبت است. پمپ های دوار در طرح های گوناگونی تهیه شده است. از جمله چرخ دنده داخلی و خارجی ، یک پیچی و چند پیچی ، تیکه ای ، پره ای نفرشی ، پره ای نوسانی ، بادامک پیستونی می باشد. حرکت روتور اجرا پمپ کننده را به حرکت در می آورد

انواع پمپ ها بر اساس میزان ارسال ارتفاع سیال

 •  تک مرحله : ارتفاع خروجی آن کمتر از 305 متر است. وبه پمپ تک مرحله ای ثابت که برای چاه های کم عمق مورد استفاده است و پمپ تک مرحله ای متحرک تقسیم بندی می شود.
 •  دومرحله :این نوع پمپ سیال ورودی به دوبخش تقسیم شده و تحت فشار مشخص به ارتفاع مورد نظر ارسال می شود.
 •  چند مرحله: برای انتقال سیال به ارتفاع بالا استفاده می شود. دراین نوع پمپ طی 8 مرحله سیال تحت فشار مشخص ارسال می شود.

اصطلاحات مهم در تجهیزات جانبی انواع پمپ

 • دبی: دبی  در واقع حجم سیالی است که  می تواند در زمان معین جابجا می شود.
 • ساکشن: به دهانه ورودی  که سیال وارد آن می شود، ساکشن می گویند.
 • پوسته : در واقع همان بدنه می باشد.
 • هد: ارتفاع سیال داخل پمپ را می گویند و واحد آن بر حسب متر بیان می شود.
 • شفت: بخشی  که انرژی مکانیکی را  به پروانه ها منتقل می کند.
 • توان ورودی: توانی که از موتور به شفت اعمال می گردد.
 • راندمان: همان عملکرد دستگاه در صورت مثبت بودن توان ورودی می باشد.

خرید و قیمت پمپ

سایت راندنو مرجع مناسبی برای مشاهده بهترین قیمت انواع پمپ می باشدو ده ها فروشگاه معتبر در زمینه الکتروموتور و پمپ عضو سایت بوده و کالاهای خود را قیمت گذاری کرده اند. همچنین پمپ الکتروژن و لئو از بهترین برندهای موجود در بازار می باشد که خریداران به راحتی می توانند سفارش این محصولات را به نماینده اصلی داده و با آن به صورت مستقیم در ارتباط باشند. خرید پمپ و الکتروموتور ها را در اینجا تجربه کنید.

لیست مقایسه

برند