ثبت فروشگاه

خازن

خازن (خازن به انگلیسی Capacitor) یک قطعه الکترونیکی است که برای ذخیره و تخلیه انرژی الکتریکی از آن استفاده می‌شود. خازن از دو صفحه موازی تشکیل شده است که با یک لایه جداکننده به نام دی‌الکتریک جدا شده‌اند. وقتی یک ولتاژ بر روی خازن اعمال می‌شود، انرژی الکتریکی در دی‌الکتریک ذخیره می‌شود و می‌توان از آن در زمان‌های دیگر استفاده کرد. در جواب سوال خازن چیست و چگونه کار می کند؟ می‌توان گفت خازن‌ها در مدارهای الکترونیکی برای تنظیم ولتاژ، فیلتر کردن سیگنال‌ها، ذخیره انرژی و سایر کاربردها استفاده می‌شوند. خازن سلندری یک نوع خازن است که شکل ظاهری آن به شکل استوانه است. این نوع خازن دارای دو صفحه موازی هستند که با یک لایه دی‌الکتریک جدا شده‌ است. این تجهیزات در انواع گوناگون به بازار عرضه شده‌اند. یکی از پرکاربردترین انواع خازن، خازن سیلندری است. صفحات خازن سیلندری به شکل استوانه‌ای پیچیده شده‌اند که باعث افزایش سطح صفحات و ظرفیت خازن می‌شود.

خازن‌های سیلندری معمولاً در مدارهای قدرت، سیستم‌های تغذیه برق، تجهیزات الکتریکی صنعتی و موتورها کاربرد دارند. از مهم‌ترین ویژگی‌های خازن سیلندری می توان به قابلیت خنثی کنندگی نویز اشاره کرد. خازن سیلندری یکی از لوازم و تجهیزات مهم در سیستم‌های برقی است. خازن جهت اصلاح ضریب توان نیز استفاده می‌شود. این خازن در تنوع بالایی تولید می‌شود. تفاوت میان خازن‌ها در نوع دی الکتریک آن‌ها است. خازن سیلندی با تخلیه بار به خوبی به عنوان راه انداز عمل می‌کند.

همچنین در بسیاری از صنایع بانک‌های خازنی کاربرد فراوانی دارند. خازن سیلندری گزینه مناسبی برای استفاده‌های طولانی مدت هستند.  

از انواع خازن‌های سیلندری بر اساس دی الکتریک‌ می‌توان به نمونه‌های زیر اشاره کرد:

  • خازن خشک یا خازن گازی: این نوع خازن جهت اصلاح ضریب قدرت استفاده می‌شود. این خازن در مدار سلفی کاربرد زیادی دارد و به یک لایه پلی پروپیلن مجهز شده است که ضریب تلفات را به حداقل می‌رساند. این محصول ویژگی‌های مختلفی از جمله وزن سبک، حجم مناسب و نصب راحت دارد. خازن سیلندری خشک غیر قابل اشتعال است.
  • خازن روغنی: در این نوع خازن، نوع دی الکتریک مایع است به همین علت آن را به نام خازن روغنی می‌شناسند. مهم‌ترین کاربرد این محصول اصلاح ضریب توان است. با توجه به مدارها ظرفیت‌های متنوعی در این خازن‌ها وجود دارد. خازن روغنی در برابر حرارت مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد. در نتیجه می‌توان از آن در محیط‌های گرم با دمای بالا به راحتی استفاده کرد. این خازن ولتاژ و جریان بالایی را تحمل می‌کند و طول عمر بالایی دارد.

از دیگر دسته بندی خازن‌ها می‌توان به خازن پلی استر، خازن الکترولیتی، خازن سرامیکی، خازن عدسی و خازن تانتالیوم اشاره کرد.

قیمت خازن

قیمت خازن باتوجه به برند، ظرفیت، نوع و مدار مورد نظر متغیر است. برای خرید این محصول باید از فروشگاه‌های معتبر خریداری کنید. می‌توانید بهترین فروشگاه‌های موجود در حوزه خازن را در سایت راندنو مشاهده کنید.

خرید خازن از راندنو

برای خرید خازن و یا استعلام قیمت خازن می‌توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات آن را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه‌های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت خازن و برقراری ارتباطی بدون واسطه با نمایندگی و مراکز فروش خازن را برای شما فراهم می‌سازد.

لیست مقایسه

ولتاژ


برند


نوع


رنج خازن