ثبت فروشگاه

میخ

میخ ابزاری متداول جهت استفاده در نجاری، فعالیت های ساختمانی و هرگونه چفت کردن و محکم کردن اجسام کاربرد دارد. لولا، قفل، دستگیره و وسائل تزئینی چوبی نیز به وسیله میخ به هم متصل می شوند. میخ ها را به روش سرد و از مفتول های مخصوص می سازند. این ابزار از جنس مواد مختلفی مانند فولاد، آهن گالوانیزه ، برنج، مس، استیل و آلومینیوم طراحی و تولید می شوند. میخ ها دارای ابعاد و اندازه های گوناگونی هستند که از 4 الی 250 میلی متر است و با توجه به اندازه هرکدام دارای کاربرد های متنوعی هستند. برای مثال پر استفاده ترین میخ فولادی میخ سایزهای 3،4 ،5 هستند. 

میخ

تاریخچه میخ 

سابقه استفاده از میخ توسط انسان به بیش از 3000 سال پیش در خاورمیانه  بر می گردد. در گذشته میخ یک کالای پرکاربرد بوده و از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده است. ساخت آن در گذشته بسیار مشکل بوده است به همین علت هنگامی که قصد تخریب مکانی را داشتند آن را آتش می زدند تا بتوانند از میخ های آن دوباره استفاده کنند. سرانجام در سال 1786 دستگاه تولید میخ توسط شخصی به نام  Ezekiel Reed اختراع شد. تا به امروز هیچ کس نتوانسته جایگزین مناسبی برای این کالا پیدا کند و سالانه بیش از میلیون ها تن از این یراق در سراسر جهان تولید می شود. 

تاریخچه میخ

انواع میخ 

میخ در انواع مختلف از لحاظ جنس و کاربرد تقسیم می شود. در ادامه به توضیح برخی از این میخ ها می پردازیم: 

میخ فولادی یا میخ بتن

این میخ از محکم ترین انواع میخ می باشد و جهت متصل کردن به سازه های بتنی کاربرد دارد و در بتن، آهن و سیمان فرو می رود. از دیگر مزیت های این میخ ضد زنگ بودن آن است. این میخ در انواع روکش دار و بدون روکش تولید می شود و بر اساس طول نام گذاری می شود. این مدل نسبت به نوع آهنی دارای مقاومت بالاتری است و در صنایع بیش تر از این مدل استفاده می شود.

میخ فولادی یا میخ بتن

میخ آهنی یا میخ غیر آهنی 

این میخ دارای مقاومت پایین تری نسبت به میخ فولادی است. ضد زنگ نیست و ممکن است در طولانی مدت زنگ بزند. این میخ ها حتی اگر مجهز به روکش گالوانیزه باشند نیز امکان زنگ زدگی دارد. 

میخ گرد

این میخ هم سطح یا پایین تر از سطح کار قرار می گیرد و به منظور سر نخوردن سر چکش استفاده می شود این میخ در صنایع چوب کاربرد بسیاری دارد. 

میخ با نوک مربع

نوک این میخ مانند گوی عمل می کند و زمانی استفاده می شود که بخواهیم از ایجاد ترک و شکستگی در قطعه کار های چوبی نازک جلوگیری کنیم. 

میخ بی سر

این مدل فاقد سر است و دارای بدنه باریک تر است و از آن برای اتصالات ضعیف تر استفاده می شود. این میخ در صنعت نجاری کاربرد ویژه دارد و برای مواقعی که نمی خواهیم سر میخ از اتصال بیرون باشد، از آن استفاده می کنیم. 

میخ پوششی 

میخ پرداخت یا پوششی شبیه به میخ بی سر است و برای اتصال لوازم چوبی استفاده می شود. مزیت این میخ بر میخ بی سر اتصال قوی تر و سر مدور آن است. قسمت انتهایی این پیچ مجهز به شکافی است که از آن برای سنبه کاری و فرو رفتن در بافت چوب استفاده می شود. از این مدل برای چهار چوب و در و پنجره استفاده می شود. 

میخ مارپیچ

میخ های مارپیچ دارای نوک تیز برای فرو رفتن بهتر به داخل چوب هستند. میخ مارپیچ از جنس فولاد ضد زنگ و برای چوب های سخت و محکم مناسب است و اتصالی قوی و پایدار ایجاد می کند. این پیچ عموماً از جنس فولادی ساخته می شود. 

میخ مارپیچ

میخ دو سر

میخ دو پا برای اتصالات موقت مورد استفاده قرار می گیرد و مناسب قالب های چوبی بتن ریزی نیز هستند. برای ایجاد اتصال میخ را تا جایی که سر اول است فرو می بریم و برای خارج کردن آن از سر دوم استفاده می کنیم. 

میخ حلقه ای

نیمی از میخ دارای حلقه هایی است که شیب حلقه ها به سمت پایین میخ قرار دارد و بیرون آوردن میخ از قطعه کار امکان پذیر نیست. از این مدل برای اتصال های دائم استفاده می شود. این میخ به دلیل حلقه های رزوه شکلی که دارد، شبیه به پیچ است.

میخ شانه ای یا ردیفی

این میخ مدرن ترین نوع میخ است که با چسب های مخصوص در کنار هم ردیف شده اند و جهت استفاده در ابزار های پنوماتیکی مانند میخ کوب های بادی و نصب سریع قطعات چوبی ام دی اف  کاربرد دارد. این میخ ها در قسمت خشاب دستگاه پنوماتیکی قرار گرفته و با سرعت بالا به قطعات چوبی چفت می شوند از طول 16 تا 64 میلی متر موجود هستند. 

میخ روفینگ

این میخ ضد زنگ بوده و در هوای آزاد استفاده می شود و استحکام بالایی در برابر ضربه، باد، باران دارد. این میخ در اتصال سفال شیروانی و ایزوگام بسیار رایج است. 

میخ بست

این میخ از جنس فولاد ضد زنگ بوده و در قسمت انتهایی این میخ زائده منحنی شکلی وجود دارد که می توان سیم یا کابل را از آن عبور داد. 

میخ پرچ

این میخ از جنس فلز مقاوم است و برای اتصال ورقه های مسی، فولادی، آلومینیومی استفاده می شود. میخ پرچ دارای انواع میخ پرچ آلومینیومی ضد زنگ که در محیط های مرطوب استفاده می شود و میخ پرچ توپر است. میخ پرچ توپر نیز استوانه ای فلزی و توپر است که برای کارهای عمرانی بزرگ مانند اتصال پل کاربرد دارد. 

میخ نواری

این میخ در ابعاد مختلف تولید می شود و دارای مزیت های بسیاری از جمله افزایش سرعت واحد های تولیدی، کاهش ضایعات، افزایش سرعت و سهولت در انجام کار، افزایش سطح کیفی محصولات است. همچنین این میخ در انواع زیر موجود است که شامل 

  • دنده ای: دارای حلقه های مخروطی است که به داخل چوب فرو می رود که جدا کردن آن سخت و غیر ممکن است.  
  • ساده: نوع ساده میخ نواری در پالت ها و باکس ها استفاده می شود. 
  • مته ای: هنگام استفاده در صنایع چوب به دلیل شکل ظاهری و نحوه ساخت دارای شیارهای جلو برنده است و به صورت چرخشی و دورانی به داخل چوب فرو می رود. 

میخ تزیینی

این مدل ظاهری شبیه به پونز دارد و از آن برای کارهای تزیینی از جمله رویه کوبی مبل، ساخت وسایل چوبی و... استفاده می شود. این مدل کاربرد خاص خود را دارد. 

میخ طویله 

این میخ یکی از قدیمی ترین میخ های موجود و ساخته شده توسط بشر است. میخ بزرگ یا میخ طویله از طول بالایی برخوردار است و در گذشته از آن در افسار اسب استفاده می شد. 

نکات مهم در خرید میخ نجاری 

  • در هنگام خرید میخ باید به جنس و نوع آبکاری آن توجه داشته باشید. 
  • برای انجام کارهای مختلف از میخ مناسب آن کار استفاده کنید.
  • میخ در ابعاد و سایزهای مختلفی تولید شده اند. 
  • میخ هایی که دارای ماده ای به نام وینیل هستند، به راحتی داخل چوب فرو می رود. 

گل میخ چیست و چه کاربردی دارد؟

گل میخ ابزاری است که به دو روش فورج گرم و فورج سرد تولید می شود. در واقع گل میخ نوعی میخ بزرگ است که به عنوان بست نیز مورد استفاده قرار می گیرد. گل میخ دارای جنس فلزی، پلاستیکی و شیشه ای است و در کشتی سازی، تجهیزات ایمنی و جواهرسازی کاربرد دارد. رایج ترین نوع گل میخ برای اتصال عرشه فولادی است که از ورق گالوانیزه و برش گیر برای اتصال آن استفاده می شود. گل میخ به صورت مستقیم یا از روی ورق گالوانیزه جوش داده می شود. 

گل میخ چیست و چه کاربردی دارد؟

میخ با پیچ و مهره چه تفاوتی دارد؟

پیچ و میخ هر دو نقش اتصال دهنده را دارا هستند ولی در شکل ظاهری و کاربرد تفاوت هایی دارند برای مثال پیچ کوتاه تر از میخ است و انتهای میخ ها بیشتر گرد و ریز هستند و به وسیله چکش کوبیده می شود. سر تمامی میخ ها تیز بوده ولی سر همه ی پیچ ها تیز نیست و برای اتصال، به مهره نیاز دارند. از دیگر تفاوت میخ و پیچ می توان به کاربرد آن اشاره کرد که میخ برای سازه های سبک و نصب تابلو استفاده می شود. میخ دسترسی راحتی دارد و در بین مردم رایج تر است. به طور کلی میخ ها در اغلب موارد استحکام کمتری نسبت به پیچ دارند. در هر صورت قبل از استفاده از هرکدام از این ابزار باید باتوجه به نوع کاربرد مناسب ترین ابزار را انتخاب کرد.

میخ با پیچ و مهره چه تفاوتی دارد؟

بهترین برند میخ

شرکت های گوناگونی به تولید این محصول کاربردی پرداخته اند. در ادامه به تعدادی از آنها اشاره خواهیم کرد.

میخ تینا فلز

شرکت تینا فلز در سال 1376 جهت تولید قطعات و میخ های شانه ای تأسیس شد. این برند با تولید بیش ااز 700 نوع محصول باکیفیت توانسته است رضایت کاربران زیادی را به خود جلب کند و جزو 5 کشور برتر در زمینه تولیدات انواع میخ به شمار بیاید. از محبوب ترین محصول تولیدشده توسط این شرکت می توان به میخ تینا فلز مدل TN-62 ،TN-55 ،TN-38 و ... اشاره کرد.

میخ نارکو

شرکت نارکو از برندهای مطرح و محبوب بازار ایران است. گفتنی است که محصولات تولیدی این شرکت در کشور تایوان تولید می شوند. محصولات وقطعات تولیدی این شرکت نیز از کیفیت مطلوبی برخوردار هستند. از محبوب ترین محصولات تولیدی این شرکت می توان از میخ نارکو مدل 23615، 23635، 23630، 23625 و ... نام برد.

برندها و شرکت های محبوب دیگری به تولید این محصولات پرداخته اند. شرکت هایی مانند پرچ ساز، ایران پلاتین، ایلیا صنعت، ایران بولت و ... از دیگر تولیدکنندگان انواع این محصول به شمار می آیند.

قیمت میخ 

قیمت میخ به عوامل مختلفی بستگی دارد، مهم ترین پارامتر در قیمت میخ نوع و جنس آن است. سایز میخ نیز در تعیین قیمت آن تاثیر زیادی دارد. در بعضی از مواقع کسانی که به صورت عمده به خرید و فروش میخ می پردازند، وزن میخ از اهمیت بالا برخوردار است و تعیین کننده قیمت میخ است. 

خرید میخ 

برای خرید میخ می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت میخ و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند