ثبت فروشگاه

کابل اعلام حریق

کابل اعلام حریق یا کابل نسوز، کابل های تک هسته ای و یا چند هسته ای هستند که جهت آشکار سازی آتش سوزی مورد استفاده قرار گرفته و پس از آن قابلیت استفاده مجدد را ندارد. در واقع به کابلی که توانایی تحمل دمای بالا و حرارت مستقیم را داشته باشد کابل اعلام حریق گفته می شود. از کابل اعلام حریق نسوز در تمامی سیستم های اعلام حریق در اغلب مکان ها مانند برج ها، ساختمان های مسکونی، اداری، انبارها، ایستگاه های قطار، پارکینگ ها، فرودگاه ها، تاسیسات صنعتی، کارخانه ها و ... به کار می رود. کابل های ضد حریق، اعلانات و سیگنال های مربوطه را در ابتدای آتش سوزی به سیستم های اطفا می فرستند و سیستم های اطفا با به صدا در آوردن آژیر افراد را با خبر می کنند.

انواع کابل اعلام حریق

سیستم های اعلام حریق به دو دسته زیر تقسیم می شوند:

  • کابل اعلام حریق آدرس پذیر: در این سیستم، مدار به صورت حلقوی بسته شده و یک سیم از پنل خارج نمی شود و سار تجهیزات را به هم متصل می کند و در ادامه دوباره به پنل برمی گردد.
  • کابل اعلام حریق متعارف: در این سیستم نصب به صورت شعاعی می باشد و تجهیزات در هر بخش به صورت جداگانه به پنل متصل می شود.

مشخصات کابل اعلام حریق نسوز

کابل ضد حریق بر اساس استانداردهای جهانی باید کم دود بوده و در هنگام آتش سوزی از خود گازهای سمی هالوژن تولید نکنند تا افرادی که در معرض آتش سوزی قرار گرفته اند بتوانند راه خروجی را تشخیص داده و دچار خفگی نشوند.
یکی از مزیت هایی که کابل های اعلام حریق دارند این است که از خاصیت خود خاموش شوندگی برخوردار هستند. این ویژگی سبب می شود که از انتشار آتش و پیشرفت آن جلوگیری شود.

نکات مهم در خرید کابل اعلام حریق

  1. ضد حریق بودن: کابل های اعلام حریق جهت حفظ یکپارچگی سیستم به گونه ای طراحی شده اند که مقاومت بالایی در مقابل حرارت داشته باشند. روکش و عایق این کابل ها در مقابل حریق بسیار مقاوم بوده و در زمان آتش سوزی تخریب نمی شوند و به سایر کابل ها نیز سرایت نمی کند زیرا هادی کابل ها در آتش سوزی از بین نمی روند. در بخش هایی از سیستم های اعلام حریق به دلیل اینکه برخی از تجهیزات مانند آژیرها، منابع تغذیه و ... باید همواره فعال باشند، از کابل های ضد حریق استفاده می شود.
  2. خاصیت عدم انتشار حریق: کابل های نسوز از گسترش و پیشرفت آتش جلوگیری می کنند و موجب کاهش خسارت و جلوگیری از تخریب سایر تجهیزات می شوند. کابل ضد حریق مناسب باید این ویژگی را داشته باشد.
  3. کم دود بودن کابل و عدم وجود دودهای سمی: برای خرید کابل اعلام حریق باید به این نکته توجه کرد که سیلیکون و روکش کابل از مواد مرغوب ساخته شده باشد تا تولید دودهای سمی به حداقل میزان خود برسد. یکی از دلایل ایجاد صدمه های جانی، خفگی بر اثر نشر دودهای سمی می باشد. به کابل هایی که دودهای سمی بسیار کمی تولید می کنند اصطلاحاً کابل های اعلام حریق LSZH گفته می شود.
  4. شیلد: وجود شیلد و فویل داخل کابل های اعلام حریق یک نکته مهم در انتخاب کابل اعلام حریق است. این کابل ها باید به یک نوع شیلد مجهز باشند که در برابر نویزهای احتمالی مقاومت داشته باشند. در محیط های پر نویز استفاده از کابل اعلام حریق شیلددار پیشنهاد می شود.
  5. کیفیت و درصد خلوص اولیه: مراحل ساخت و مواد اولیه به کار رفته شده در یک کابل امر بسیار مهمی است که در هنگام خرید باید به آن توجه شود. ضخامت عایق، روکش کابل، درصد مس به کار رفته شده در هادی، کلاس مغزی، نحوه قلع اندود کردن هادی و ... از مواردی هستند که تعیین کننده کیفیت و میزان امنیت یک کابل اعلام حریق هستند.

تست کابل اعلام حریق

از استانداردهایی که به کمک آن ها می توان صحت عملکرد کابل های اعلام حریق را بررسی کرد، استاندارد IEC60331 و BS6387  می باشد. برای انجام این آزمایش یک متر از کابل مورد نظر را در مقابل شعله با دمای 750 درجه و به مدت 90 دقیقه قرار می دهند. برای استاندارد وم نیز 1 متر کابل را در مقابل حرارت 950 دجه و به مدت 180 دقیقه قرار می دهند و پس از موفق شدن در این مراحل استانداردهای مربوطه به کابل تعلق می گیرد.

قیمت کابل اعلام حریق

کابل اعلام حریق یاقوت، ابهر، سیمیا، مشهد، کویسل و .... از برترین برندهای تولیدکننده کابل اعلام حریق می باشند.
برای مشاهده لیست قیمت کابل نسوز اعلام حریق و ارتباط با فروشندگان و نمایندگان آن به طور مستقیم، سایت راندنو یک مرجع بسیار مناسب است.

لیست مقایسه

سطح مقطع


تعداد رشته


پوشش عایق


ولتاژ


برند