ثبت فروشگاه

جعبه تقسیم 

جعبه تقسیم برق یک محفظه درب دار و جایگاه مخصوص برای قرارگیری اتصالات، لوله ها و تجهیزات برق است. سیم و کابل هایی که به جعبه تقسیم وارد شده اند، توسط ترمینال های موجود در این جعبه، به انشعاب های گوناگون تقسیم بندی می شوند. وظیفه اصلی جعبه تقسیم، مدیریت و حفاظت از اتصالات برقی مانند سیم ها، مرتب سازی آن ها، تقسیم و انشعاب گرفتن راحت از سایر سیم ها، بالابردن امنیت و ... است. جعبه تقسیم های پلاستیکی توسط بسیاری از کارخانه های سازنده داکت و ترانک تولید می شود. جعبه تقسیم های چدنی و فولادی نیز وجود دارد که برای انشعاب های لوله کشی فلزی استفاده می شوند. نوعی از جعبه تقسیم ها در زیر کف محل بکار می رود که به اصطلاح به آن جعبه تقسیم کف خواب هم می گویند.

انواع جعبه تقسیم

جعبه تقسیم بر اساس نوع کاربرد به دو شکل توکار و یا روکار ساخته می شود و جنس آن ها می تواند آلومینیومی، استیل، گالوانیزه، پلی کربنات و یا پلاستیکی باشد. جعبه تقسیم روکار اغلب از جنس پلاستیک و یا ABS است. داخل جعبه تقسیم پلاستیکی، چهار، شش و یا هشت استوانه شیار دار قرار گرفته است که سیم ها در درون این شیارها واقع می شوند، البته این جعبه ها می توانند دیواره صاف و یا گرومت دار باشند. در جعبه تقسیم های دیواره صاف، برای خروج و یا ورود سیم ها به داخل جعبه، حفره ای ایجاد نشده است. جعبه تقسیم توکار نوع دیگری از این محصولات است که می تواند فلزی و یا پلاستیکی باشد. 

ابعاد جعبه تقسیم

جعبه های تقسیم می توانند در اشکال مربع، مستطیل و یا دایره به بازار عرضه شوند. انتخاب آن ها به نیاز و محل کاربرد مصرف کنندگان بستگی دارد. برخی از جعبه های تقسیم دارای درپوش هایی شیشه ای و یا طلقی هستند که اصطلاحاً به آن ها جعبه تقسیم درب شفاف نیز گفته می شود و به کمک آن ها می توان بدون باز کردن درب، اتصالات و نحوه انشعابات درون آن ها را بررسی کرد. جعبه های تقسیم دارای ابعاد مختلفی نیز هستند که هرکدام در محل های مخصوص به خود مورد استفاده قرار می گیرند. جعبه هایی که به بازار عرضه می شوند، می توانند در ابعاد 10*10، 15*15، 20*20، 25*25، 30*30  و ... تولید شوند. 

نکات مهم در خرید جعبه تقسیم

  1. جنس جعبه تقسیم، مقاومت و استحکام آن
  2. نوع کاربرد (روکار-توکار)
  3. ابعاد جعبه تقسیم
  4. وزن و نحوه اتصال آن به دیوار
  5. جهت باز شدن درب جعبه تقسیم  و همچنین نوع درب آن (شفاف-کدر)
  6. درجه حفاظت (IP) و یا ضد آب بودن جعبه

نکات ایمنی هنگام نصب و استفاده از جعبه تقسیم

جعبه های تقسیم عموماً بر روی دیوارها و یا داخل آن ها و با یک میزان فاصله استاندارد از سقف و کف نصب می شوند.
درب جعبه تقسیم باید به راحتی بسته شده و قابل دسترسی باشد. علاوه بر این، هیچ گونه سیم یا کابلی نباید از درب جعبه تقسیم بیرون زده باشد.
سیم ها و انشعاباتی که در درون جعبه تقسیم قرار گرفته اند نباید لخت باشند زیرا باعث به وجود آمدن خطرات بسیاری نظیر برق گفتگی و یا آتش سوزی می شود.
در مکان هایی که درجه رطوبت بالا است و یا سیم ها در معرض مواد شیمیایی قرار گرفته اند، باید از جعبه تقسیم های مخصوص یا IP دار استفاده شود. 
باکسیران، دانوب، البرز، لگراند، اشنایدر، سوبیتا، کوپوس و ... از بهترین تولید کنندگان جعبه تقسیم برق هستند.

خریداران می توانند با عضویت رایگان در سایت راندنو، با فروشندگان انواع جعبه تقسیم در تماس بوده و بهترین انتخاب را داشته باشند. 

لیست مقایسه

برند


نوع کارکرد


ابعاد


جنس بدنه