ثبت فروشگاه
لیست مقایسه

دستکش ایمنی چیست؟

دستکش ایمنی یا دستکش کار یکی مهم ترین ابزارآلات ایمنی به شمار می رود. از آن جایی که بیش از 60 درصد حوادث ناشی در حین کار، مربوط به دست است، یکی از مهم ترین وسایل ایمنی که می بایست در حین انجام کار از آن استفاده کرد، دستکش ایمنی یا دستکش کار است. دستکش کار برای امور فنی مختلف، انواع متفاوتی دارد.

انواع دستکش کار

دستکش ایمنی کار ایمنی همانند بسیاری از محصولات دیگر در انواع مختلفی تولید می شود که هر کدام کاربرد مخصوصی دارد و از مهم ترین آن ها می توان به دستکش های زیر اشاره کرد:

دستکش ایمنی برق 

این دستکش ایمنی عایق جریان الکتریسیته است و برای تکنسین های برق و متخصصین طراحی و پیاده سازی دکل مناسب است.

دستکش ضد برش

 این دستکش از جنس کتان، لاتکس و چرم تولید می شود و در قسمت بیرونی خود زنجیرهای ریز و متصل به هم دارد. از این دستکش در شیشه بری، سنگ بری در کارگاه ها و برای کسانی که به طور مستقیم با ماشین آلات و مواد اولیه خام سر و کار دارند، باغبانی و بسیاری از مشاغل دیگر استفاده می شود. برای استفاده از انواع فرز و دریل، استفاده از دستکش ضد برش الزامی است.

دستکش ایمنی جوشکاری

در هنگام عملیات جوشکاری، احتمال برخورد الکترود با دست و همچنین پرتاب  شدن جرقه های جوشکاری وجود دارد. از این رو از دستکش جوشکاری استفاده می کنند که قابلیت تحمل بالاتری را نسبت به حرارت دارد.

دستکش کار ایمنی نجاری

این دستکش ها در دو نوع ساده و مقاوم ساخته می شوند. در نوع ساده، این دستکش ها از مواد کتان و نازک تری ساخته می شوند که فقط جهت کارهای سبک بکار می روند اما در نوع مقاوم، همان دستکش های ضد برش را برای نجاری استفاده می کنند.

دستکش آتش نشانی

 الیاف و جنس این دستکش ها نسوز است و این دستکش ها برای مکان هایی با حرارت بالا طراحی شده اند. این دستکش همان گونه که از نامش مشخص است، برای آتش نشانان کاربرد دارد.

دستکش مواد شیمیایی (ضد اسید)

 این نوع دستکش عموماً از جنس لاستیک و انواع پلیمرهای غیر قابل حل در اسید تولید می شود و در آزمایشگاه ها و محیط های اسیدی قابل استفاده است.

دستکش لاتکس

 دستکش هایی از جنس پلاستیک طبیعی یا همان لاتکس، ارزان قیمت ترین و متداول ترین دستکش ها در صنایع شیمیایی مختلف به شمار می آیند. البته لازم به ذکر است که لاتکس مقاومت بالایی در مقابل مواد شیمیایی ندارد و اغلب در صنایع غذایی و دارویی از دستکش لاتکس استفاده می شود.

دستکش نیتریل

 دستکش نیتریل به علت مقاومت بالایی که در برابر مواد شیمیایی دارد، در آزمایشگاه ها قابل استفاده است. این دستکش ها نسبت به دستکش لاتکس قیمت بالاتری دارند و پرکاربردتر هستند.

دستکش چرمی 

دستکش های ایمنی چرمی از پرکاربردترین دستکش های کار به شمار می روند. این دستکش ها از مقاومت بالایی برخوردار هستند و تمام ویژگی های یک دستکش کار ایده آل را دارند. از این نوع دستکش می توان برای جوشکاری، تراشکاری، باغبانی، نجاری، تأسیسات عمرانی و ساختمانی استفاده کرد. برای مشاهده قیمت ابزار ایمنی می توانید به سایت راندنو مراجعه نمایید.

نکات مهم در انتخاب و خرید دستکش ایمنی

به طور کلی دستکشی مناسب است که ویژگی های زیر را داشته باشد:

  1. بر پایه استانداردهای بین المللی و با تکیه بر اصول ارگونومیکی تولید شده باشد.
  2. نسبت به حرارت مقاوم باشد.
  3. عایق برق و الکتریسیته باشد.
  4. تنفس پذیری و تهویه مناسب داشته باشد و از عرق کردن دست جلوگیری کند.
  5. یک دستکش ایمنی ایده آل نباید باعث ایجاد حساسیت شود.
  6. مانعی برای کار کردن نباشد.
  7. سبک و خوش دست باشد و قابلیت حمل آسانی داشته باشد.
  8. در برابر ضربات و ارتعاشات ناشی از کار با ابزار مکانیکی مقاوم باشد.
  9. در برابر مواد شیمیایی و مواد رادیو اکتیو مقاوم و مستحکم باشد.
  10. انعطاف پذیر باشد و ساییده و چروک نشود.

قیمت دستکش کار

امروزه شرکت های زیادی به تولید دستکش ایمنی در داخل و خارج از کشور می پردازند که از مهم ترین آن ها می توان به شرکت های استادکار، نفیس، ایمن کار، بوفالو، نووا، رونیکس، توسن و بسیاری از شرکت های دیگر اشاره کرد. قیمت این محصول با توجه به نوع کاربرد و برند آن، تنوع زیادی دارد. سایت راندنو همواره در تلاش است تا با معرفی فروشندگان و نمایندگان دستکش های ایمنی مختلف، کاربران را برای خریدی بهینه راهنمایی کند. خریداران ابزار ایمنی می توانند درخواست خود را ثبت کنند و از چندین فروشنده پیش فاکتور دریافت نمایند.

برند


جنس