ثبت فروشگاه

دستکش عایق برق

دستکش عایق برق یا دستکش ایمنی برق از جمله ابزاری هستند که به منظور حفظ سلامتی و ایمنی برق کاران و افرادی که با برق و وسایل الکتریکی سروکار دارند، تهیه شده است. تجهیزات ایمنی معمولاً برای طیف گسترده ای از حوادث و خطرات مورد استفاده قرار می گیرند. این دستکش مخصوص برق است و در مقابل ولتاژهای مختلف برق از افراد و تکنسین های برق محافظت می کند. 

انواع دستکش عایق برق

 • دستکش عایق برق فشار ضعیف: این نوع دستکش با ساق های بلند، دست های کارگران را تا نیمه ساعد پوشش می دهد. از این محصولات اغلب در شبکه های برق با ولتاژ ضعیف تر استفاده می شود.
 • دستکش عایق برق فشار متوسط: این نوع دستکش در شبکه های انتقال و توزیع برق تا ولتاژ 20 کیلوولت استفاده می شود.

کلاس دستکش عایق برق

دستکش های ایمنی برق در کلاس های مختلفی به بازار عرضه می شوند که هرکدام از آن ها ویژگی های خاصی دارند. 

 1. دستکش فشار ضعیف کلاس 00: این نوع دستکش عایق، ضعیف ترین نوع از گروه دستکش های عایق محسوب می شود که با توجه به مقاومت الکتریکی آن، ولتاژهایی در بازه حداقل 220 ولت و حداکثر 2500 ولت را پوشش می دهند. به این دستکش ها،  دستکش عایق برق 220 ولت نیز گفته می شود.
 2. دستکش کلاس 0: معمولاً با توجه به مقاومت الکتریکی که دارند، ولتاژهایی معادل حداکثر 5000 ولت را پوشش می دهند.
 3. دستکش کلاس 1: این محصولات به گونه ای ساخته شده اند که ولتاژهایی معادل 10000 ولت را پوشش می دهند.
 4. دستکش کلاس 2: با توجه به مقاومت الکتریکی که این محصولات دارند، می توانند ولتاژهایی معادل حداکثر20000 ولت را پوشش دهند.
 5. دستکش عایق برق کلاس 3: با توجه به مقاومت الکتریکی دستکش های کلاس 3، این محصولات ولتاژ حداکثر 30000 ولت را پوشش می دهند.

نکات مهم در انتخاب دستکش عایق

 1. ماهیت تماس با برق
 2. مدت تماس و مدت عبور جریان برق از دست
 3. نوع موادی که با آن ها درگیر وجود دارد
 4. دارا بودن حفاظت حرارتی 
 5. سایز و راحتی دستکش 
 6. مقاومت دستکش 
 7. جنس دستکش ایمنی 

جنس دستکش ایمنی برق

جنس دستکش های ایمنی برق می بایست از جنس لاستیک یا الاستومر مصنوعی و پلی وینیل کلراید تهیه شده باشد. دستکش های لاستیکی متناسب با ولتاژ مدار تهیه می شوند. ماکزیمم ولتاژی که در آن، دستکش ها می توانند ایمنی برق کاران را حفظ نمایند به دقت و مراقبت در بازرسی دستکش ها هنگام کار و تست و روتین آزمایشگاهی بعد از هربار استفاده بستگی دارد . ضخامت لاستیک دستکش نیز امر بسیار مهمی است که هربار پس از مصرف باید مورد توجه قرار بگیرد.

نکات مهم هنگام استفاده از دستکش ایمنی برق 

 1. بسته بندی دستکش باید به گونه ای باشد که اطلاعاتی مانند سایز، کلاس و شماره ه سری دستکش و استاندارد دستکش عایق برق روی آن درج شده باشد.
 2. تاریخ انقضای دستکش بسیار مهم است. اگر تاریخ انقضای دستکش گذشته باشد، این دستکش قادر به حفاظت از برق کار نیست. 
 3. دستکش های لاستیکی باید طوری انتخاب شوند که ناحیه دست را از خطرات حفظ کرده و هیچ محدودیتی برای دست به وجود نیاورند و به اصطلاح طراحی ارگونومیکی داشته باشند. 
 4. هنگام بالارفتن از تیر چوبی و سیمانی، لازم است دستکش های برزنتی بر روی دستکش عایق پوشیده شود تا از آسیب و سوراخ شدن دستکش جلوگیری شود.
 5. هنگام استفاده از دستکش عایق برق و کار بر روی انشعابات برقی، قبل از استفاده از دستکش آن را باد کرده تا از سوراخ نبودن دستکش اطمینان حاصل شود.
 6. همیشه بعد از تماس با رطوبت و آب، دستکش را خشک کرده تا از فاسد شدن دستکش جلوگیری شود. 
 7. درحین انجام کار، لازم است به هیچ وجه دستکش از دست خارج نشود و بعد از اتمام کار، دستکش به دور از نور مستقیم خورشید قرار داده شود.

خرید دستکش عایق برق

امروزه با توجه به خطرات مختلف در محیط های کار صنعتی دست ها، اولین عضوهایی هستند که مورد آسیب قرار می گیرند. طبق گزارشات، بیش از 60% آسیب ها و صدمات در محل کارهای پرخطر، مربوط به دست وانگشتان دست می باشد. از این جهت استفاده از دستکش های عایق می تواند تا حد زیادی ایمنی افراد را در محیط های پرریسک ارتقا ببخشد. در تولید برخی از دستکش ها، از پارچه های مخصوص به همراه روکش مستحکم استفاده شده است. روکش و الیاف پارامید موجود در آن ها، عایق بسیار مناسبی در برابر سرما و گرما می باشد. برخی دستکش های لاستیکی نیز وجود دارند که در برابر مواد شیمیایی، مایعات سمی و برق گرفتگی از انسان محافظت می کنند. 
در حال حاضر خرید دستکش ایمنی برق به یکی از الزامات در تمامی کارگاه ها تبدیل شده است.

قیمت دستکش عایق برق 

نکات بسیاری هم چون برند، نوع دستکش، سطح حفاظت و ... بر روی قیمت دستکش اثرگذار است. برای خرید انواع دستکش عایق برق ایرانی و خارجی می توانید به سایت راندنو مراجعه کنید و با نماینده و فروشنده آن به طور مستقیم در ارتباط باشید. از برترین برندهای این محصول می توان به دستکش عایق برق سکورا، رجلتکس، کاتو، اچه، ELSEC و ... اشاره کرد. 

لیست مقایسه

برند