ثبت فروشگاه

ماسک جوشکاری 

ماسک جوشکاری یکی از معمول ترین و در عین حال از مهم ترین تجهیزات جوشکاری است که از چشم ها، گردن و صورت شخص محافظت می کند. قطعا جوشکاری بدون از استفاده از ماسک جوشکاری کاری بسیار دشوار است. این محصول از چشمان افراد در برابر سوختگی، پاشش های جوش، اشعه ماوراء بنفش، نور مادون قرمز و گرما محافظت می کند. شغل جوشکاری دارای خطرات زیادی است، به همین دلیل امروزه کمتر جوشکاری را مشاهده می کنید که از ماسک یا عینک جوشکاری برای ایمنی بیشتر خود استفاده نکند. در ادامه این مطلب می خواهیم به دلیل استفاده از ماسک جوشکاری، انواع آن و چگونگی کارکرد آن بپردازیم.

چرا باید در حین جوشکاری از ماسک استفاده کنیم؟

یکی از مهمترین دلایل استفاده از ماسک جوشکاری، جلوگیری از برق زدگی چشم ها است. حتما نام برق زدگی به گوشتان خورده است، برق زدگی فرایندی است که طی آن قرنیه چشم ملتهب و متورم می شود که این اتفاق برای بینایی فرد مشکل ایجاد می کند. در بسیاری از موارد دیده شده که فرد دچار سوختگی در قسمت شبکیه چشم و در نتیجه از دست دادن بینایی خود شده است. اما شما می توانید با استفاده از ماسک جوشکاری از این اتفاق ناگوار جلوگیری کنید. نور ماوراء بنفش ساطع شده از ARC جوشکاری می تواند به پوست محافظت نشده آسیب برساند و سوختگی مانند آفتاب سوختگی ایجاد کند که این اتفاق با استفاده از ماسک جوشکاری قابل حل است. 

چگونگی کارکرد ماسک جوشکاری 

تلق به کار رفته در این محصول، جرقه های ساطع شده از جوشکاری را فیلتر می کند. ماده به کار رفته در این تلق از UV و IR است. ماسک جوشکاری اتوماتیک با تشخیص دادن جرقه های ساطع شده،  لنز مقابل چشم جوشکار را تیره می کند و مانع از برق زدگی چشم کاربر می شود. 

انواع ماسک جوشکاری 

در ادامه به بررسی و کاربرد انواع ماسک جوشکاری می پردازیم.

ماسک جوشکاری ساده یا دستی 

ماسک های جوشکاری دستی، اولین نوع محافظ صورت و چشم هستند. استفاده از این ماسک ها به این صورت است که جوشکار باید از یک دست خود برای نگه داشتن ماسک مقابل صورت استفاده کند. البته این مدل ماسک برای جوشکاری های طولانی چندان کارآمد نیست و موجب خستگی جوشکار می شود. میزان محافظت این نوع ماسک کم است و فرد در حین استفاده از آن احساس راحتی نمی کند.  

کلاه ماسک جوشکاری

این ماسک جوشکاری قابلیت نصب بر روی سر را دارد و دیگر نیاز به گرفتن آن به کمک دست کاربر نیست. مدل های مختلف این محصول بر روی سر قرار می گیرد که علاوه بر گردش هوا قابلیت تنظیم نیز دارند. کلاه ماسک جوشکاری می تواند ساده واتوماتیم باشد.  

ماسک جوشکاری اتوماتیک

این مدل ماسک ها دارای یک حسگر بوده که قوس الکتریکی را شناسایی کرده و به صورت خودکار و اتوماتیک، تیره می شود. با استفاده از کلاه ماسک اتوماتیک جوشکاری، جوشکار نیاز ندارد تا آن را روی صورت خود تنظیم کند. احتمال برخورد تشعشعات جوشکاری با استفاده از ماسک جوشکاری اتوماتیک بسیار کم است. از بهترین ماسک های جوشکاری اتوماتیک می توان به ماسک جوشکاری اتوماتیک تک پلاست، اکتیو و Sprint اشاره کرد.

از مزیت های ماسک جوشکاری اتوماتیک می توان به خستگی کمتر، سرعت بیش تر کاربرد، تسلط بیش تر کاربر و در نتیجه افزایش کیفیت جوش اشاره کرد.

ماسک جوشکاری خورشیدی 

این مدل ماسک ها از باتری های ثابتی استفاده می کنند که قابل جایگزینی نیستند. این ماسک ها تنها توسط نور خورشید تغذیه می کنند. استفاده از این ماسک ها مقرون به صرفه است زیرا در این ماسک از باتری استفاده نمی شود. 

ماسک جوشکاری باتری خور 

باتری این ماسک ها قابل تعویض است. جنس باتری این ماسک ها از لیتیوم است و هیچ مشکلی برای طبیعت ندارد. اکثر جوشکاران زمان زیادی صرف می کنند تا ماسک جوشکاری آنها شارژ شود به همین دلیل بهتر است برای صرفه جویی در وقت از این ماسک ها استفاده کنند. 

ماسک جوشکاری خورشیدی و باطری دار

این ماسک برای کار در فضای باز بسیار مناسب است زیرا انرژی این ماسک توسط خورشید تامین می شود. یکی از نکات مثبت این مدل ماسک این است که در صورت عدم دسترسی به خورشید و اتمام شارژ، باطری آن به کار می افتد و از سیستم تاریک خودکار استفاده می کند. مثلا اگر فرد جوشکاری در یک پروژه عظیم مشغول به کار است و هوا در حال تاریک شدن باشد، می تواند با استفاده از باطری موجود در ماسک کار خود را ادامه دهد. 

ماسک جوشکاری با لنز ثابت 

همان طور که از نام این محصول مشخص است لنز به کار رفته در این ماسک ثابت است و انواع روشنایی قوس مختلف را تنظیم نمی کند. ماسک های لنز ثابت مجهز به سایه لنز معمولی هستند که در سطح 10 است. عمومآً از این ماسک ها جهت یک سبک خاص از جوشکاری استفاده می شود. 

ماسک جوشکاری با لنز متغیر 

لنز به کار رفته در این ماسک از نوع متغیر است. این کلاه ماسک مناسب برای افراد حرفه ای است و می توان از آن برای جوشکاری های مختلف استفاده کرد. این ماسک ها به صورت اتوماتیک جهت محافظت از چشم تیره می شوند. 

عوارض عدم استفاده از ماسک جوشکاری 

همانطور که در قسمت های قبل گفته شد جوشکاری یک حرفه خطرناک است که حتماً باید در هنگام کار چندین لایه محافظتی به تن داشت. ماسک جوشکاری، دستکش جوشکاری، پیشبند چرمی و ... از مهمترین تجهیزاتی است که باید حین جوشکاری از آن ها استفاده شود. بهتر است ماسکی که انتخاب میکنید دارای کلاه باشد تا از سر و گردن نیز محافظت کند. 

  • در هنگام جوشکاری آهن، دو نوع امواج رادیویی تولید می شود. یکی از این امواج، اشعه UV است که مشابه به اشعه نور خورشید است. نزدیک بودن به اشعه UV در طولانی مدت، باعث ایجاد سرطان پوست می شود. عدم استفاده از ماسک، موجب تسریع ورود امواج به پوست می شود. دومین اشعه تولید شده از این نوع جوشکاری، اشعه مادون قرمز است که از این اشعه در مایکروویو برای گرم کردن غذا استفاده می شود. این اشعه هم می تواند باعث بروز مشکلات در داخل بدن انسان شود. استفاده از ماسک، احتمال ورود این اشعه به داخل بدن را کاهش می دهد. 
  • مشکلات شبکیه چشم از دیگر عوارض عدم استفاده از ماسک جوشکاری است. مشکلاتی مانند نابینایی از این نوع عوارض است. 
  • گرمای شدید حاصل از جوشکاری که به صورت برخورد می کند می تواند در مواقعی باعث سوختن ابروها و ایجاد تاول های پوستی شود. 
  • پاشیدگی، از دیگر اتفاقاتی است که در جوشکاری رخ می دهد. این پاشش مذاب، باعث سوختگی های عمیق و جدی می شود. این پاشیدگی در صورتی که به چشم برخورد کند می تواند باعث نابینایی فرد شود. 

از سایر عوارضی که می تواند در هنگام عدم استفاده از ماسک برای چشم ها پیش بیاید می توان به آب مروارید، مشکلات در بینایی و ... اشاره کرد. در صورت بروز هر یک از اتفاقات ذکر شده ممکن است شخص دیگر قادر به جوشکاری نباشد یا حتی در دیدن نورها و روشنایی ها برای او سخت باشد.  پس بهتر است با استفاده از ماسک جوشکاری از چشم و پوست در برابر این عوارض مراقبت نمایید. 

نکات مهم در هنگام خرید ماسک جوشکاری 

از مهمترین فاکتورهایی که باید در هنگام خرید ماسک جوشکاری به آن توجه کنید این است که  این ماسک علاوه بر محافظت از چشم، چه میزان مقاومت در برابر تابش و اشعه دارد. از دیگر نکات وزن ماسک است به خصوص اگر ماسک شما دارای کلاه است باید به قدری سبک باشد که بتوان بدون مشکلی آن را روی سر خود قرار دهید. کیفیت، برند، گارانتی و خدمات پس از فروش هم از سایر فاکتورها، هنگام خرید ماسک جوشکاری هستند. 

بهترین ماسک جوشکاری 

از آنجاییکه بدون وجود این محصول انجام عملیات جوشکاری بسیار سخت و پرخطر است، شرکت های زیادی به تولید ماسک های جوشکاری می پردازند، از بهترین، محبوب ترین و با کیفیت ترین شرکت های تولیدکننده این محصول می توان به ماسک جوشکاری اکتیو، تک پلاست، دوو، ولدینگ، آروا، اخوان، ایران ترانس، هترمن، بلوایگل، بوش، پارکسون، توتاص، هانیکو، رونیکس و... اشاره کرد.  

قیمت ماسک جوشکاری 

قیمت ماسک جوشکاری هم مانند بسیاری دیگر از محصولات به عوامل مختلفی مانند برند، نوع و... بستگی دارد.  شما می توانید برای خرید انواع ماسک جوشکاری پس از مشاهده مشخصات کامل محصول مورد نظر خود در سایت راندنو و مقایسه قیمت آن در فروشگاه های مختلف، خرید خود را بدون واسطه از فروشندگان و نمایندگی ها انجام دهید. در بازار آنلاین راندنو می توانید بسیاری دیگر از محصولات مورد نظر خود را با قیمت مناسب پیدا کنید. 

لیست مقایسه

دسته بندی


دسته‌بندی کالاها


برند