ثبت فروشگاه

کلید اتوماتیک

کلید اتوماتیک یا MCCB، یکی از رایج ترین کلیدها در صنعت برق است که می تواند رنج جریانی 16 آمپر الی 1600 آمپر داشته باشند. کلید اتوماتیک در دو نوع کمپکت و هوایی ساخته می شود و وسیله ای است که جهت ایمن کردن مدار، قطع و وصل جریان و ولتاژ از آن استفاده می شود. عموماً قطع و وصل به موقع جریان در مدار، از برقراری آن مهم تر است. به همین منظور استفاده از کلیدهای اتوماتیک در مدار امری ضروری محسوب می شود.

انواع کلید اتوماتیک

 • کلید اتوماتیک فیکس (غیرقابل تنظیم): این کلیدها از نطر بازه جریان غیر قابل تنظیم می باشند.
 • کلید قابل تنظیم: در این کلیدها امکان تنظیم جریان از 1، 0.8 و 0.6  برابر جریان بار وجود دارد. قیمت کلید اتوماتیک قابل تنظیم به مراتب از نوع غیر قابل تنظیم آن بالاتر است.

انواع کلید کمپکت بر اساس عملکرد

کلیدهای اتوماتیک به صورت تک پل، دو پل، سه پل و چهار پل تولید می شوند و در دو نوع کلی زیر به بازار عرضه می شوند که بسته به مکانیزم طراحی، هر یک به گونه ای در مدار عمل می کند.

 • حرارتی – مغناطیسی: این کلیدها وظیفه حفاظت از مدار در برابر اختلالات جریان را بر عهده دارند. این کلیدها هم از جریان حرارتی و هم از جریان معناطیسی محافظت می کنند. جریان حرارتی در اثر تحمل اضافه بار در مدار ایجاد می شود. با بالا رفتن بار و افزایش جریان بیش از حد مجاز، یک میدان الکترومغناطیسی در مدار ایجاد شده که در این صورت کلید وارد عمل می شود.
 • الکترونیکی: این کلید انوماتیک در تابلوهای دیجیتال صنعتی برای قطع و وصل کردن جریان با نشان دادن رنج آمپر کاربرد دارد.

ویژگی های کلید اتوماتیک

 1. یکی از مهم ترین ویژگی های این تجهیزات اتوماتیک بودن آن است که بتواند برای قطع و وصل جریان در شرایط خطا مانند اتصال کوتاه و یا اضافه بار به صورت هوشمند عمل کند.
 2. از دیگر ویژگی های مهم این تجهیزات می توان به فرمان پذیر بودن آن ها اشاره کرد. در بعضی از این کلیدها از راه دور و به وسیله سیگنال های ارسالی قابلیت فرمان پذیری در آن ها تعبیه می شود.
 3. کلیدهای اتوماتیک تا حداکثر 690 ولت قابلیت تحمل ولتاژ دارند و حداکثر قدرت قطع آن ها در اتصال کوتاه 25 آمپر الی 200 کیلو آمپر در شرایط ولتاژی 415 ولت می باشد.
 4. کلیدهای اتوماتیک دارای لوازم جانبی نظیر رله شنت، کنتاکت کمکی، کنتاکت تریپ، موتور، رله آندر ولتاژ و ... می باشند. در کل ساختمان یک کلید اتوماتیک از چند بخش بدنه، جرقه گیر، کنتاکت، واحد تریپ و مکانیزم قطع و وصل کننده تشکیل شده اند. این محصولات عایق بسیار خوبی بوده و ضریب اطمینان بالایی برای حفاظت مغناطیسی دارند.

تفاوت کلید اتوماتیک کمپکت و هوایی

کلیدهای اتوماتیک کمپکت دارای ابعاد کوچکتری نسبت به نوع هوایی می باشند و دارای جریان نامی بیشتری در مقایسه با کلید اتوماتیک هوایی است. از معایب کلید اتوماتیک کمپکت می توان به این نکته اشاره کرد که قابلیت باز نمودن و تعمیر بدنه برای آن فراهم نشده است. کلید اتوماتیک هوایی کلیدهای فشار قوی می باشند که اغلب در آمپرهای بالا مورد استفاده قرار می گیرند. در کلید اتوماتیک هوایی جرقه باید در هوای آزاد خاموش شود.

تفاوت کلید اتوماتیک با فیوز مینیاتوری

 • سوئیچ اتوماتیک بر اساس قطع تمامی سیستم طراحی شده است به این معنا که این قطع، هر سه فاز سیستم را شامل خواهد شد. 2.در مقابل این عمل در یک فیوز با هر جریانی که دارد، دیده نمی شود. در واقع فیوزها می توانند تنها جریان  یک فاز از سیستم را قطع کنند.
 • تفاوت دیگر فیوزهای مینیاتوری با کلیدهای اتوماتیک در این است که کلیدهای مینیاتوری عموماً در رنج جریان های بالا طراحی نمی شوند. این تحهیزات اغلب در رنج های 0.5 آمپر الی 63 آمپر تولید می شوند. اما در مقابل کلیدهای کمپکت تا رنج 1600 آمپر نیز به بازار عرضه می شوند.
 • دیگر تفاوت میان این دو محصول در این است که فیوز مینیاتوری در مقابل اتصال کوتاه سرعت عمل کلید اتوماتیک را نداشته و تنها در مقابل قطع مدار در حالت اضافه جریان سرعت عمل بسیار بالایی دارند.
 • قدرت قطع و طول عمر کلیدهای اتوماتیک نسبت به فیوزهای مینیاتوری بیشتر است.

رنج کلید اتوماتیک

طراحی این کلیدها به گونه ای است که در سه حالت خاموش، روشن و خطا قرار می گیرند. کلید کمپکت در رنج های وسیعی از جریان نامی و قدرت قطع تولید می شود. به طور کلی کلید های اتوماتیک می توانند در جریان 16 آمپر الی 1600 آمپر تولید شوند. فریم و بدنه این کلیدها با افزایش میزان جریان بزرگ تر می شود. کلید اتوماتیک 160 آمپر از پرطرفدارترین این محصولات می باشد.

پارامترهای کلید اتوماتیک

با مشاهده بدنه هر کلید اتوماتیک می توان به تعدادی از ویژگی ها و پارامترهای آن پی برد که هر المان به اختصار معرف آن پارامتر می باشد که در زیر به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد:

 1. Ln: نشان دهنده جریان نامی در کلید اتوماتیک کمپکت است. جریان نامی برابر با میزان جریانی است که کلید می تواند تحت آن جریان فعالیت داشته باشد.
 2. UC: نشان دهنده ولتاژ نامی است که عموماً معرف ولتاژ فاز به فاز سیستم می باشد.
 3. LM: نشان دهنده جریان اتصال کوتاه یک کلید اتوماتیک است که معمولاً در بازه 5 تا 10 برابری جریان نامی تعیین می شود.
 4. LCM: نشان دهنده قدرت نهایی یک کلید اتوماتیک در وصل جریان اتصال کوتاه است.
 5. Ui: این پارامتر نشان دهنده بیشترین مقدار ولتاژی است که در سیستم ایجاد می شود و کلید اتوماتیک قادر به تحمل این ولتاژ می باشد.
 6. LCU: معرف قدرت قطع یک کلید اتوماتیک است. این عدد نشن می دهد که کلید کمپکت تا چه مقدار جریان می تواند اتصال کوتاه را قطع کند بدون این که به مدر آسیب وارد شود.

کاربرد کلید اتوماتیک

 • محافظت از مدار در سیستم های روشنایی
 • ورودی تابلو برق های صنعتی
 •  تابلوهای ساختمانی برای ورودی برق به فیوزهای سه فاز

از برترین برندهای کلید اتوماتیک می توان به کلید اتوماتیک اشنایدر، هیوندای، LS، پارس فانال، کلید اتوماتیک abb، آی اس بی اس (ISBS)  و ... اشاره کرد.
سایت راندنو یک مرجع بسیار مناسب برای خرید کلید اتوماتیک و مشاهده لیست قیمت کلید اتوماتیک کمپکت و هوایی است. که با مراجعه به آن می توانید با فروشندگان و نمایندگی های آن در ارتباط باشید.

لیست مقایسه

برند


شدت جریان مجاز


تعداد فاز


نوع