ثبت فروشگاه

کلید اتوماتیک

کلید اتوماتیک یا کلید اتوماتیک کمپکت MCCB ( Molded Case Circuit Breaker)، یکی از رایج ترین کلیدها در صنعت برق است که می تواند رنج جریانی 16 آمپر الی 1600 آمپر داشته باشند. کلید اتوماتیک در دو نوع کمپکت و هوایی ساخته می شود و وسیله ای است که جهت ایمن کردن مدار، قطع و وصل جریان و ولتاژ از آن استفاده می شود. عموماً قطع و وصل به موقع جریان در مدار، از برقراری آن مهم تر است. به همین منظور استفاده از کلیدهای اتوماتیک در مدار موضوعی ضروری محسوب می شود.

در کلیدهای اتوماتیک رله هایی تعبیه شده است که هرکدام وظیفه ای برعهده دارند. به عنوان مثال در کلیدها اتوماتیک هوایی رله های هوشمند الکترونیکی وجود دارد. در صورتیکه کلیدهای غیراتوماتیک مانند کنتاکتور رله ندارند.

کلید اتوماتیک

انواع کلید اتوماتیک

 • کلید اتوماتیک فیکس (غیرقابل تنظیم): این کلیدها از نطر بازه جریان غیرقابل تنظیم هستند.
 • کلید اتوماتیک قابل تنظیم: در این کلیدها امکان تنظیم جریان از 1، 0.8 و 0.6 برابر جریان بار وجود دارد. قیمت کلید اتوماتیک قابل تنظیم به مراتب از نوع غیر قابل تنظیم آن بالاتر است.

برروی این کلیدها تجهیزات جانبی همچون رله شنت تریپ، رله افت ولتاژ، موتور الکتریکی، واحد محدود کننده جریان و کنتاکت نصب می شود.

انواع کلید کمپکت بر اساس عملکرد

کلیدهای اتوماتیک به صورت تک پل، دو پل، سه پل و چهار پل تولید می شوند و در دو نوع کلی زیر به بازار عرضه می شوند که بسته به مکانیزم طراحی، هر یک به گونه ای در مدار عمل می کند.

 • حرارتی – مغناطیسی: این کلیدها وظیفه حفاظت از مدار در برابر اختلالات جریان را بر عهده دارند. این کلیدها هم از جریان حرارتی و هم از جریان معناطیسی محافظت می کنند. جریان حرارتی در اثر تحمل اضافه بار در مدار ایجاد می شود. با بالا رفتن بار و افزایش جریان بیش از حد مجاز، یک میدان الکترومغناطیسی در مدار ایجاد شده که در این صورت کلید وارد عمل می شود.
 • الکترونیکی: این کلید اتوماتیک در تابلوهای دیجیتال صنعتی برای قطع و وصل کردن جریان با نشان دادن رنج آمپر کاربرد دارد.

انواع کلید کمپکت بر اساس عملکرد

مشخصات کلید اتوماتیک

 1. این کلیدها پس از قطع مدار در حالت بروز خطا، بلافاصله آماده به کار می شوند.
 2. یکی از مهم ترین ویژگی های این تجهیزات اتوماتیک بودن آن است که بتواند برای قطع و وصل جریان در شرایط خطا مانند اتصال کوتاه و یا اضافه بار به صورت هوشمند عمل کند.
 3. از دیگر ویژگی های مهم این تجهیزات می توان به فرمان پذیر بودن آن ها اشاره کرد. در بعضی از این کلیدها از راه دور و به وسیله سیگنال های ارسالی قابلیت فرمان پذیری در آن ها تعبیه می شود.
 4. کلیدهای اتوماتیک تا حداکثر 690 ولت قابلیت تحمل ولتاژ دارند و حداکثر قدرت قطع آن ها در اتصال کوتاه 25 آمپر الی 200 کیلو آمپر در شرایط ولتاژی 415 ولت می باشد.
 5. کلیدهای اتوماتیک دارای لوازم جانبی نظیر رله شنت، کنتاکت کمکی، کنتاکت تریپ، موتور، رله آندر ولتاژ و ... هستند. در کل ساختمان یک کلید اتوماتیک از چند بخش بدنه، جرقه گیر، کنتاکت، واحد تریپ و مکانیزم قطع و وصل کننده تشکیل شده اند. این محصولات عایق بسیار خوبی بوده و ضریب اطمینان بالایی برای حفاظت مغناطیسی دارند.

تفاوت کلید اتوماتیک کمپکت و هوایی

کلیدهای اتوماتیک در دو مدل زیر عرضه می شوند:

 • کلید اتوماتیک کامپکت
 • کلید اتوماتیک هوایی

این کلیدها از لحاظ ساختار و عملکرد با هم تفاوت دارند. کلیدهای اتوماتیک کمپکت دارای ابعاد کوچکتری نسبت به نوع هوایی هستند و دارای جریان نامی بیشتری در مقایسه با کلید اتوماتیک هوایی است. به همین دلیل در تابلوهای برق صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. از معایب کلید اتوماتیک کمپکت می توان به این نکته اشاره کرد که قابلیت باز نمودن و تعمیر بدنه برای آن فراهم نشده است.

کلید اتوماتیک هوایی کلیدهای فشار قوی هستند که اغلب در آمپرهای بالا مورد استفاده قرار می گیرند. در کلید اتوماتیک هوایی جرقه باید در هوای آزاد خاموش شود. این کلیدها در رنج های 630 تا 6300 آمپر عرضه می شود.

تفاوت کلید اتوماتیک با فیوز مینیاتوری

 • سوئیچ اتوماتیک بر اساس قطع تمامی سیستم طراحی شده است به این معنا که این قطع، هر سه فاز سیستم را شامل خواهد شد. این عمل در یک فیوز با هر جریانی که دارد، دیده نمی شود. در واقع فیوزها می توانند تنها جریان یک فاز از سیستم را قطع کنند.
 • تفاوت دیگر فیوزهای مینیاتوری با کلیدهای اتوماتیک در این است که کلیدهای مینیاتوری عموماً در رنج جریان های بالا طراحی نمی شوند. این تحهیزات اغلب در رنج های 0.5 آمپر الی 63 آمپر تولید می شوند. اما در مقابل کلیدهای کمپکت تا رنج 1600 آمپر نیز به بازار عرضه می شوند.
 • دیگر تفاوت میان این دو محصول در این است که فیوز مینیاتوری در مقابل اتصال کوتاه سرعت عمل کلید اتوماتیک را نداشته و تنها در مقابل قطع مدار در حالت اضافه جریان سرعت عمل بسیار بالایی دارند.
 • قدرت قطع و طول عمر کلیدهای اتوماتیک نسبت به فیوزهای مینیاتوری بیشتر است.

رنج سوئیچ اتوماتیک

طراحی این کلیدها به گونه ای است که در سه حالت خاموش، روشن و خطا قرار می گیرند و با توجه به نوعی که دارند حفاظتهای مختلفی را ارائه می دهند. کلید کمپکت در رنج های وسیعی از جریان نامی و قدرت قطع تولید می شود. به طور کلی کلید های اتوماتیک می توانند در جریان 16 آمپر الی 1600 آمپر تولید شوند. فریم و بدنه این کلیدها با افزایش میزان جریان بزرگ تر می شود. کلید اتوماتیک 160 آمپر از پرطرفدارترین این محصولات است.

پارامترهای کلید اتوماتیک

با مشاهده بدنه هر کلید اتوماتیک می توان به تعدادی از ویژگی ها و پارامترهای آن پی برد که هر المان به اختصار معرف آن پارامتر می باشد که در زیر به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد:

 1. Ln: نشان دهنده جریان نامی در کلید اتوماتیک کمپکت است. جریان نامی برابر با میزان جریانی است که کلید می تواند تحت آن جریان فعالیت داشته باشد.
 2. UC: نشان دهنده ولتاژ نامی است که عموماً معرف ولتاژ فاز به فاز سیستم است.
 3. LM: نشان دهنده جریان اتصال کوتاه یک کلید اتوماتیک است که معمولاً در بازه 5 تا 10 برابری جریان نامی تعیین می شود.
 4. LCM: نشان دهنده قدرت نهایی یک کلید اتوماتیک در وصل جریان اتصال کوتاه است.
 5. Ui: این پارامتر نشان دهنده بیشترین مقدار ولتاژی است که در سیستم ایجاد می شود و کلید اتوماتیک قادر به تحمل این ولتاژ است.
 6. LCU: معرف قدرت قطع یک کلید اتوماتیک است. این عدد نشن می دهد که کلید کمپکت تا چه مقدار جریان می تواند اتصال کوتاه را قطع کند بدون این که به مدر آسیب وارد شود.

کاربرد کلید اتوماتیک

 • محافظت از مدار در سیستم های روشنایی
 • ورودی تابلو برق های صنعتی
 •  تابلوهای ساختمانی برای ورودی برق به فیوزهای سه فاز

بهترین برندهای کلید اتوماتیک

استفاده از کلیدهای اتوماتیک سبب افزاش ایمنی در یک مجموعه می شود. همچنین از آسیب دیدن تجهیزات صنعتی نیز جلوگیری می کند. به همین دلیل شرکت های بسیار زیادی به تولید و ساخت این محصولات می پردازند. از بهترین این شرکت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کلید اتوماتیک اشنایدر

اشنایدر از شرکت های برتر در زمینه تولید محصولات برق صنعتی است. این شرکت در اوایل قرن نوزدهم تاسیس شده است و ابتدا در صنایع فولاد، ماشین آلات سنگین، آهن و کشتی سازی فعالیت می کرد. در حال حاضر اشنایدر در زمینه تولید محصولات برق صنعتی و رباتیک نیز قعالیت می کند.

کلید اتوماتیک هیوندای

هیوندای شرکتی در کره جنوبی است که در زمینه های مختلف فعالیت می کند. کلیدهای اتوماتیک این شرکت در رنج های مختلف جریان نامی و قدرت قطع به بازار عرضه می شود. محصولات این شرکت توانسته استانداردهای مختلفی را دریافت کند و از نظر کیفی به محصولی برتر در بازار تبدیل شود.

کلید اتوماتیک پارس فانال

پارس فانال یکی از تولیدکنندگان معتبر در حوزه تجهیزات برق صنعتی است که محصولات باکیفیتی به بازار عرضه می کند. محصولات این شرکت تحت لیسانس آلمان و با گواهینامه‌ها و استانداردهای بین المللی تولید می شود. از بهترین تجهیزاتی که این شرکت تولید می کند، می توان به رگلاتور،شاسی فرمان، ترانس، انواع کلید و رله، کنتاکتور، تایمر، ابزار سنجش و ... اشاره کرد.

 • از دیگر برندهای برتر این محصول می توان به LS، کلید abb، آی اس بی اس (ISBS)  و ... اشاره کرد.

قیمت کلید اتوماتیک

قیمت این کلیدها به مواردی همچون قابل تنظیم یا غیرقابل تنظیم بودن، مغناطیسی یا الکترونیکی بودن، جریان مجاز، برند و شرکت سازنده بستگی دارد.

خرید  کلید اتوماتیک

برای خرید کلید اتوماتیک می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت کلید اتوماتیک و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند


شدت جریان مجاز


تعداد فاز


نوع