ثبت فروشگاه

کلید حرارتی

کلید حرارتی یا اصطلاحاً کلید محافظ موتور (MPCB - Motor Protection Circuit Breaker) کلیدی صنعتی است که قابلیت قطع زیر بار دارند. کلیدهای حرارتی اغلب برای روشن و خاموش کردن الکتروموتورهای سه فاز به کار گرفته می شوند. این کلیدها هنگامی که مشکلی در جریان به وجود بیاید، وارد عمل می شوند و جریان سریعاً قطع می شود. به دلیل ساختار و عملکردی که کلیدهای حرارتی دارند، به آن ها کلید حرارتی مغناطیسی نیز گفته می شود. کلید حرارتی یا راه انداز موتور نوعی قطع کننده مدار یا بریکر است که می تواند مدار موتور را در حین کار قطع یا وصل کند.

کلیدهای حرارتی مدار قدرت را قطع و وصل می کنند و به کمک تجیزات جانبی در مدار فرمان استفاده می شوند. این کلیدها مزایای بسیار زیادی دارند و به دلیل اینکه می توانند توسط لوازم جانبی مختلف تجهیز شوند، بهترین گزینه برای حفاظت از موتورهای آسنکرون قفس سنجابی هستند. این موتورها امروزه بسیار پرکاربرد هستند و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. جریان کلیدهای حرارتی معمولاً ده درصد بالاتر از جریان موتور انتخاب می شود.

کلید حرارتی

کاربرد کلید حرارتی

کلید حرارتی سه فاز قدرت دارد که ورودی آن ها به برق متصل می شود و خروجی نیز از موتور خارج می شود. یکی از اصلی ترین کاربردهای این کلیدها این است که در زیر بار قطع می شوند. این تجهیزات میزان اضافه بار را تشخیص می دهند و به سرعت وارد عمل می شوند. این کلیدها می توانند در یک بازه مشخص جریان را به صورت کاملاً دقیق تنظیم کنند این نوع کلیدها گاهاً در تابلوهای فرمان نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

اجزای کلید حرارتی

 • تیغه تغییر وضعیت
 • پیستون آرمیچر
 • واحد قطع کننده اضافه بار حرارتی
 • محفظه جرقه زنی
 • واحد قطع کننده اضافه بار مغناطیسی
 • تغییر وضعیت قفل
 • کنتاکت های کمکی برای تغییر وضعیت
 • کنتاکت های اصلی کلید

اجزای کلید حرارتی

ویژگی کلید MPCB

 1. کلید MPCB سه کنتاکت دارد که این کنتاکت ها در بخش ورودی به برق متصل می شوند و سپس در قسمت ورودی کلید به موتور وصل می شود.
 2. این کلیدها شستی قطع و وصل دارند که به وسیله آن ها می توان کلیدها را به صورت دستی کنترل کرد.
 3. این تجهیزات یک دکمه تست دارند و از آن برای تست سلامت سایر کلیدها استفاده می شود.
 4. رنج جریان کلیدهای حرارتی قابل تنظیم است و افراد می توانند به کمک یک زبانه دوار آن را کنترل کنند.
 5. برروی کلیدها علامت هایی جهت شناسایی ترمینال های ورودی و خروجی قرار دارد.

مزایای استفاده از MPCB

 • کلیدهای MPCB قدرت قطع بالایی دارند.
 • این کلیدها در مدارهایی با جریان بالا عملکرد خوبی از خود نشان می دهند.
 • این کلیدها در مقابل بارهای لحظه ای و اختلافات ولتاژ بدون وقفه به کار خود ادامه می دهند.
 • این تجهیزات رنج گسترده ای دارد و در محیط های گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد.
 • این کلیدها به صورت دقیق تنظیم می شوند.
 • این محصولات قابلیت فرمان پذیری و کنترل بالایی دارند.
 • امکان اضافه کردن تجهیزات به این دستگاه وجود دارد.

مزایای استفاده از MPCB

جریان مغناطیسی و جریان حرارتی

کلیدهای MPCB از موتورها در برابر دو جریان حفاظت می کنند. یکی جریان حرارتی که در صورت اعمال اضافه بار به موتور ایجاد می شود. دیگری جریان مغناطیسی است که در اثر ایحاد اتصال کوتاه بین فاز و نول در الکتروموتورها ایجاد می شود.

تجهیزات جانبی کلید MPCB

این کلیدها همچون سایر کلیدهای صنعتی و رله ها تجهیزات جانبی دارند که جهت ارتقا و بهبود عملکرد آن ها به کار گرفته می شوند. از مهمترین این تجهیزات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بوبین شنت
 • رله افت ولتاژ
 • کنتاکت کمکی
 • کنتاکت کمکی خطا

تفاوت کلید حرارتی و بی متال

 1. عملکرد کلیدهای بی متال و حرارتی به هم شباهت دارد اما در برخی مواقع نیز این کلیدها تفاوت هایی با هم دارند. از جمله تفاوت این کلیدها می توان به موارد زیر اشاره کرد.
 2. ساختار کلید حرارتی با بی متال تفارت دارد. این تفاوت در ساختار سبب افزایش ایمنی کلیدهای حرارتی شود.
 3. بی متال ها می توانند مدار فرمان را قطع کنند. کلیدهای حرارتی نیز می توانند به صورت مستقیم سه فاز را قطع کنند که در نتیجه موتور نیز قطع می شود.
 4. کلیدهای حرارتی می تواند جریان های مغناطسی و حرارتی را پوشش دهند اما بی متال ها تنها از جریان های حرارتی پشتیبانی می کنند.
 5. شاسی هایی برروی بدنه کلیدهای MPCB قرار گرفته است که امکان قطع و وصل دستی را برای این کلیدها فراهم می کند در صورتیکه برای کلیدهای بی متال همچین گزینه ای وجود ندارد.

نکته مهم در خرید کلید MPCB

کلیدهای MPC براساس توان نامی که برحسب کیلووات سنجیده می شود، خریداری می شوند. البته می توان این محصولات را براساس جریان بی متال موتورها نیز انتخاب کرد.

بهترین برند کلید MPCB

استفاده از کلید MPCB سبب افزایش ایمنی مجموعه و کاهش آسیب به تجهیزات یک کارخانه می شود. به همین دلیل استفاده از آن ضرورت دارد. شرکت های زیادی به تولید این محصولات می پردازند. از بهترین این شرکت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کلید حرارتی اشنایدر

اشنایدر یکی از برترین شرکت ها در زمینه تولید انواع کلید صنعتی است. این شرکت فرانسوی محصولات خود را به بیش از ۴۰ کشور در جهان صادر می کند. کلیدهای مغناطیسی و حرارتی  اشنایدر در رنج های گوناگون عرضه می شود و می توان در صنایع مختلف از آن ها استفاده کرد. اشنایدر به تولید انواع حسگر، کنترلرهای موتور، منبع تغذیه و ... نیز می پردازد.

کلید حرارتی هیوندای

هیوندا الکتریک یک شرکت کره ای است که در زمینه تولید انواع محصولات برق صنعتی و اتوماسیون فعالیت می کند. از بهترین محصولات این شرکت می توان به کلید مینیاتوری، کلیدهای اتوماتیک، رله ها حفاظت از موتور دیجیتال، کنتاکتور و کلید مغناطیسی اشاره کرد.

کلید حرارتی زیمنس

زیمنس شرکتی چند ملیتی و آلماتی است که در زمینه تولید محصولات صنعتی فعالیت می کند. این شرکت در اکتبر سال 1847 تاسیس شده است. علاوه بر محصولات صنعتی این شرکت خدماتی نیز در حوزه مهندسی برق و الکترونیک ارائه می دهد.

 • از دیگر برندهای برتر در این زمنیه می توان به آی اس بی اس، ال اس و ... اشاره کرد.

قیمت کلید حرارتی

قیمت این تجهیزات به عوامل مختلفی همچون جنس بدنه، برند و شرکت سازنده، توان کلید، تجهیزات جانبی همراه و ... بستگی دارد.

خرید کلید حرارتی

برای خرید کلید حرارتی می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت کلید حرارتی و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند


شدت جریان مجاز


تعداد فاز