ثبت فروشگاه

کابل زره دار

کابل زره دار یا کابل آرموردار (کابل مسلح) یکی از انواع کابل برق است که در شبکه های توزیع و برق رسانی کاربرد بسیار زیادی دارد. کابل آرموردار ویژگی هایی شبیه به کابل های برق دارد، با این تفاوت که در ساختار و اجزای تشکیل دهنده خود یک لایه زره دارد که این زره سبب افزایش مقاومت مکانیکی و فیزیکی کابل می شود. این لایه زره از ساییده شدن و قطع شدن کابل نیز جلوگیری می کند.به همین دلیل قیمت کابل زره دار بیشتر از کابل های بدون زره است. پیش از خرید کابل زره دار بهتر است به این موضوع دقت کنید.

لایه ای که به عنوان آرمور در این کابل ها در نظر گرفته می شود، یک نوع شیلد بافته شده و شیاردار فلزی است که ضخامت بسیار کمی دارد. دلیل طراحی این نوع آرمور، افزایش سطح انعطاف پذیری کابل است. کابل مسلح به زره توسط گلند کابل آرموردار نصب می شود و می توان از آن در شرایط محیطی سخت استفاده کرد. 

کابل زره دار چیست

در پاسخ به کابل آرموردار چیست باید گفت، کابل آرموردار یک نوع کابل برق است که در ساختار خود از یک لایه زره استفاده کرده است. این کابل کاربردی شبیه به کابل برق دارد. با این تفاوت که استحکام و مقاومت آن بسیار بیشتر از کابل برق معمولی است. در ساختار کابل آموردار و سرب دار، جهت حفاظت کابل در برابر ضربه، فشار مکانیکی خارجی و بسیاری از عوامل دیگر، از روکش محافظتی و مستحکمی استفاده شده است. این روکش از وارد شدن صدمات فیزیکی و مکانیکی به کابل جلوگیری می کند. به همین دلیل در محیط های پرخطر که امکان وارد شدن ضربه و فشار به کابل وجود دارد، از کابل های آرمور و زره دار استفاده می شود. امروزه در بسیاری از صنایع همچون خودروسازی، حمل و نقل، پتروشیمی، کشتی سازی، هواپیماسازی و ... از کابل زره دار آلومینیومی و ... استفاده می شود. 

کابل زره دار

کاربرد کابل زره دار

 1. امکان کابل کشی داخل لوله ها، داکت های برق و ...
 2. امکان کابل کشی در زیر خاک و به صورت دفنی
 3. استفاده در محیط هایی با شرایط محیطی خاص مانند گرد و غبار، بارندگی، برف، محیط های روغنی، اسیدی، بازی، شیمیایی و ...
 4. امکان استفاده در محیط هایی با وجود حشرات و جانوران موذی
 5. کابل کشی داخل آب و محیط های مرطوب
 6. قابلیت استفاده در محیط نفتی و گازی یا کارخانه های پتروشیمی

کاربرد کابل زره دار

مشخصات کابل زره دار

کابل های زره دار برخلاف سایر کابل ها از 5 قسمت مختلف تشکیل شده اند که ویژگی ها و مشخصات این کابل تحت تأثیر این ساختار است. این قسمت ها عبارتند از:

 1. هادی کابل: مهم ترین قسمت کابل آرمور، هادی آن است که اغلب خشک و نیمه مفتول است. این هادی می تواند از جنس مس یا آلومینیوم باشد. کابل مسی زره دار قیمت بیشتری نسبت به کابل زره دار آلومینیومی دارد.
 2. روکش کابل: روی کابل های آرموردار یک نوع روکش مقاوم کشیده شده است که اغلب از جنس PVC است.
 3. فیلر کابل: یک لایه ضد آب به نام فیلر داخل کابل های آرمور وجود دارد که از نفود آب به داخل هادی جلوگیری می کند. فیلر کابل اغلب از جنس PVC یا XLPE است. 
 4. آرمور: آرمور یا زره کابل از جنس کولار آلومینیوم یا فولاد است. کولار یک نوع فیبر با استقامت بسیار بالا است. برخی دیگر از کابل ها نیز آرمورهایی از جنس سرب دارند. کابل سرب دار و آرموردار در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند. کابل زره دار غلاف سربی مقاومت فیزیکی بسیار بالایی دارد. 
 5. ژاکت خارجی: پوشش نهایی این محصولات، کابل را از پیچش، فشار، سایش، ضربه و ... محافظت می کند. ژاکت خارجی بادوام، یک نوع خاصیت ضد جوندگی برای کابل به وجود می آورد. به همین دلیل این کابل ها به صورت دفنی نیز استفاده می شوند. 

مشخصات کابل زره دار

انواع کابل آرموردار

کابل های زره دار براساس نوع آرموری که دارند، به چند نوع مختلف تقسیم بندی می شوند. به طور کلی به این کابل ها کابل SWB گفته می شود. در ادامه علامت اختصاری کابل زره دار نوشته شده است:

 • کابل با آرمور سیم فولادی (SWA): کابل هایی که از سیم فولادی به عنوان غلاف و زره در ساختار آن ها استفاده شده است، استحکام بالایی دارند و به راحتی در زیر خاک و محیط های مرطوب مورد استفاده قرار می گیرند. سیم هایی که به عنوان زره در ساختار این کابل ها به کار می روند، می توانند سطح مقطع گرد یا تخت داشته باشند. 
 • کابل با آرمور نوار فولادی (STA): این کابل ها بدون این که نیاز باشد داخل لوله نصب شوند، می توانند به راحتی در زیر زمین قرار بگیرند زیرا از مقاومت بالایی برخوردار هستند. 
 • کابل با آرمور آلومینیومی (AWA): این کابل ها از یک یا چند هسته تشکیل شده اند و یک زره سیمی شکل از جنس آلومینیوم در ساختار آن ها به کار رفته است. 
 • کابل زره دار غلاف سربی: این کابل ها در دو نوع فشار متوسط و فشار ضعیف به بازار عرضه می شوند و در محیط های شیمیایی، کارخانه های پتروشیمی، پمپ بنزین ها و پروژه های مربوط به نفت و گاز از آن ها استفاده می شود. این کابل ها روکش پلیمری مرغوبی دارند.
 • کابل آرمور سیم افشان یا بافت مسی: از این نوع کابل مسلح در مکان هایی که به محافظت کمی نیاز است استفاده می شود. این محصول بافت سیمی نازک دارد که به عنوان پوشش بیرونی به صورت مستقیم روی کابل نصب می شود.

انواع کابل آرموردار

کابل شبکه زره دار

یکی از پرکاربردترین انواع این کابل، کابل شبکه زره دار است. از این تجهیزات برای اتصال و انتقال داده و اطلاعات میان کامپیوترها، سوئیچ ها، شبکه های مختلف و روترها مورد استفاده قرار می گیرد. کابل شبکه که به همراه شیلد و زره عرضه می شود، مقاومت خوبی در برابر نویز و دیگر اختلالات دارد. این کابل از مجموعه سیم ها تشکیل شده است.

انواع هادی کابل با زره

 • کابل زره دار مسی
 • کابل زره دار آلومینیومی

گلند کابل آرموردار

در زمان نصب این کابل ها داشتن بست مناسب در انتهای کابل نکته ای ضروری است. در واقع این بست ها کمک می کنند تا کابل به درستی و به شکل صحیح به زمین متصل شوند. این بست ها مخصوص کابل آرموردار هستند و گلند نام دارند. گلندها سایزهای مختلفی دارند و بسته به قطر خروجی کابل و تعداد هادی ها باید آن ها را انتخاب کرد. در فضاهای خارجی از گلند نوع CW و در فضاهای داخلی از گلند نوع BW استفاده می شود. گلندها با دو محفظه پلاستیکی ارائه می شوند.

تفاوت کابل آرموردار و بدون آرمور

کابل های آرموردار و ساده تفاوت هایی با هم دارند که در ادامه به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد:

 1. ساختار کابل برق ساده با آرموردار تفاوت دارد و کابل های مجهز به زره ساختمان پیچیده تری دارند.
 2. قیمت کابل های زره دار نسبت به کابل های برق بدون زره بیشتر است و دلیل آن هم وجود زره و بالا بودن استحکام آن ها است.
 3. کابل های آرموردار کاربردهای ویژه ای دارند و در شرایط محیطی سخت تر می توان از آن ها استفاده کرد، در صورتی که کابل های برق را نمی توان در تمامی محیط ها مورد استفاده قرار داد. تفاوت کابل آرموردار و بدون آرمور

کابل آرموردار ضد حریق

این کابل ها که به آن ها کابل آرموردار مسلح نیز گفته می شود، نوعی کابل نسوز هستند که به یک لایه محافظتی در برابر حریق و قطع شدن مجهز شده اند. لایه محافظ می تواند از جنس آلومینیوم، فولاد گالوانیزه و یا فولاد خالص باشد. عایق این کابل ها نیز اغلب از جنس سیلیکون (Silicon) است و در لایه زیرین نیز از یک نوع سیلیکون تقویت شده با قدرت بالا استفاده شده است. 

کابل آرموردار ضد حریق

تفاوت شیلد و آرمور

بسیاری از افراد کابل های آرموردار را مشابه کابل های شیلددار در نظر می گیرند و تصور می کنند که این کابل ها ساختار یکسانی دارند. در صورتی که چنین نیست. کابل شیلددار کابلی است که در سیستم های برق رسانی، شبکه های کامیپوتری، سیستم های امنیتی و دیگر موارد کاربرد دارد. این محصولات در برابر نویز و اختلالات الکترومغناطیسی از خود مقاومت نشان می دهند. کابل شیلددار می تواند اطلاعات را در برابر فشارهای الکتریکی حفظ کند. در صورتی که کابل آرموردار در محیط های پرخطر به منظور افزایش مقاومت فیزیکی و طول عمر کابل استفاده می شود. بنابراین اصلی ترین تفاوت کابل های شیلددار و آرموردار در ساختار آن ها است.

علامت اختصاری کابل زره دار

کابل های زره دار با حروف انگلیسی نامگذاری می شوند. به عنوان مثال کابل NYRY کابلی زره دار با دو روکش از جنس پی وی سی است. کابل N2XRY کابلی زره دار با یک روکش PVC و یک روکش XLPE است.

برترین برندهای کابل آرموردار

امروزه استفاده از این مدل کابل ها در صنعت و سیستم های کابل کشی بسیار رواج پیدا کرده است. به همین دلیل شرکت های زیادی به تولید و ساخت این محصولات می پردازند. 

کابل زره دار یزد

شرکت سیم و کابل یزد در زمینه تولید انواع سیم و کابل مسی و آلومینیومی فعالیت می کند. محصولات این شرکت از تنوع بالایی برخوردار هستند. سیم و کابل شرکت یزد کیفیت بالایی دارند و به راحتی پاسخگوی نیاز تمامی مصرف کنندگان هستند. کابل های آرموردار و زره دار این شرکت بسیار پرکاربرد هستند و از آن ها در صنایع مختلف استفاده می شود زیرا موفق به دریافت استانداردهای تولید سیم و کابل شده اند. 

کابل آرموردار خراسان افشارنژاد

یکی دیگر از شرکت های بنام در زمینه تولید انواع سیم و کابل، شرکت خراسان افشارنژاد است. این شرکت در سال 1345 تأسیس شده است. خراسان افشارنژاد به تولید انواع سیم و کابل مسی و آلومینیومی می پردازد. این کابل ها پیش از عرضه به بازار، در آزمایشگاه های تخصصی تست و ارزیابی می شوند. کابل های آرموردار این شرکت بسیار پرکاربرد هستند و در تمامی مکان ها مورد استفاده قرار می گیرند.

کابل آرموردار همدان

شرکت کابل همدان یکی از برترین شرکت ها در زمینه تولید انواع سیم و کابل است. این شرکت به تولید کابل آرموردار با غلاف سربی و فولادی می پردازد. شرکت سیم و کابل همدان محصولات دیگری همچون کابل مسی افشان، مفتول و نیمه افشان، کابل های آلومینیوم خودنگهدار و ... را نیز به بازار عرضه می کند. این شرکت در سال 1361 و در همدان تأسیس شده است و هدف آن جلب رضایت مشتری و برطرف کردن نیازهای بازار برق و صنعت ایران در حوزه سیم و کابل است.

قیمت کابل زره دار

عوامل بسیار زیادی همچون سطح مقطع، جنس هادی، تعداد رشته، جنس آرمور، نوع روکش، برند و شرکت سازنده، نوع کاربرد کابل و ... بر روی قیمت کابل آرموردار اثرگذار هستند. هرچه سطح مقطع و تعداد رشته های یک کابل بیشتر باشد، قیمت کابل نیز بیشتر خواهد بود. استفاده از روکش های قوی تر در ساختار کابل نیز سبب افزایش قیمت آن ها می شود. 

خرید کابل زره دار

برای خرید کابل زره دار می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت کابل زره دار و قیمت کابل آرموردار سرب دار و برقراری ارتباطی بدون واسطه با نمایندگان و مراکز فروش کابل زره دار لاله زار و دیگر نقاط را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

دسته بندی


دسته‌بندی کالاها

برند