ثبت فروشگاه
لیست مقایسه

لامپ کم مصرف چیست؟

لامپ کم مصرف و یا به اصطلاح (CFL) یک نوع لامپ است که به عنوان جایگزینی برای لامپ های رشته ای و پرمصرف مورد استفاده قرار می گیرد. سرپیچ این لامپ ها می تواند از نوع سرپیچ های معمولی و یا E27، سرپیچ E40 و سرپیچ E14 باشد. تعداد پیچ های موجود بر روی پایه نیز، یک امر مهم در انتخاب لامپ محسوب می شود زیرا این پیچ ها موجب تغییر در ارتفاع لامپ می شوند.

در ساختمان این گونه لامپ ها از بخار جیوه استفاده شده است. یکی از بزرگ ترین پیشرفت ها در طراحی این لامپ این است که فرکانس آن ها از 50 تا 60 هرتز به 20 کیلوهرتز افزایش یافته است. این افزایش فرکانس سبب شده تا اجزای مدار لامپ، کوچک تر از قبل باشند. در ادامه، به برخی از انواع لامپ کم مصرف پر کاربرد اشاره خواهیم کرد:

لامپ کم مصرف اشکی

این لامپ معمولاً به صورت لامپ ال ای دی کم مصرف ارائه می شود. لامپ های کم مصرف دارای پیچ هستند و عموماً به شکل شمعی نمی باشند. برای خرید لامپ ال ای دی کم مصرف می توانید همین حالا اقدام نمایید.

لامپ کم مصرف طرح گل

این مدل لامپ ها بیشتر برای جنبه زیبایی، به شکل گل ساخته می شوند. این لامپ به لامپ کم مصرف قارچی شباهت دارد و از سرپیچ ها و توان های متفاوتی برخوردار است.

لامپ کم مصرف لوستر

این لامپ ها می توانند دارای سرپیچ E14 ،E27 و E40 باشند. این لامپ ها نورهای آفتابی و مهتابی دارند و معمولاً با توان پایین تر و سرپیچ E14 در منازل و با توان بالاتر و سرپیچ E27 و E40 در لوسترهای مغازه ای و چراغ های کارگاهی بکار می روند. لامپ کم مصرف بزرگ معمولاً در چراغ های کارگاهی مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع لامپ CFL

لامپ های کم مصرف در انواع توان ها از حدود 5 وات تا حدود 200 وات، طراحی و تولید می شوند. لامپ کم مصرف با توان کم، معمولاً به شکل پیچی و یا اشکی تولید می شود و لامپ کم مصرف با توان بالا نیز به شکل های فلاور، پیچی بزرگ، سفینه ای یا قارچی و ... تولید و عرضه می شود. استفاده از لامپ های کم مصرف بسیار مقرون به صرفه است. گرچه قیمت اولیه این لامپ ها در مقایسه با سایر لامپ ها بیشتر است، اما این لامپ ها 8 تا 15 برابر نسبت به لامپ های معمولی دوام دارند و در مصرف برق نیز صرفه جویی می کنند. به همین دلیل در نهایت، استفاده از این لامپ ها بسیار اقتصادی است.

نحوه کارکرد لامپ CFL (پیچی کم مصرف)

 کارکرد این لامپ ها همانند لامپ های مهتابی است. به این گونه که با وصل شدن جریان الکتریکی، الکترون ها از داخل گاز موجود در لوله شیشه ای عبور کرده و از سمت یک الکترود به سمت الکترود دیگر حرکت می کنند. گذر این الکترون ها سبب برانگیخته شدن گاز جیوه موجود در لامپ می شود. این برانگیختگی باعث می شود تا الکترون ها به ترازهای بالاتر بروند. در این حالت، الکترون ها بسیار پرانرژی و کم پایدار هستند و باعث ایجاد نور و اشعه فرابنفش می شوند. فرابنفش تولیدشده به لایه فسفر موجود در شیشه تابیده شده و آن را به نور مرئی و قابل رؤیت تبدیل می کند.

قیمت لامپ فوق کم مصرف و خرید به صرفه

لامپ کم مصرف ایرانی امروزه از قیمت مناسبی برخوردار است و در میان افراد کاربرد فراوانی دارد. قیمت لامپ های کم مصرف براساس توان مصرفی آنها متغیر است. بزرگ ترین برندهای تولیدکننده عبارتند از: لامپ کم مصرف افراتاب، افق، پارس شهاب، لامپ نور، نور صرام پویا، پارس شعاع توس، کیهان، خزرشید، اسرام و غیره. خریداران می توانند برای خرید لامپ کم مصرف ارزان با مراجعه به راندنو، ضمن مشاهده قیمت انواع لامپ های کم مصرف، خرید خود را انجام دهند.

لامپ کم مصرف بروکس

لامپ کم مصرف بروکس از سال 93 وارد بازار شده است. این شرکت با انتقال تکنولوژی به داخل، شروع به تولید انواع لامپ ال ای دی و کم مصرف نموده است. بروکس امروزه دارای نمایندگانی های متعدد در سرتاسر ایران است. لازم به ذکر است که این لامپ ها از گارانتی معتبری نیز برخوردار هستند.

توان لامپ های کم مصرف

از لحاظ بهره نوری می توان گفت لامپ های کم مصرف، نوری همانند سایر لامپ ها ارائه می دهند. با این تفاوت که مصرف انرژی آن ها بسیار کم تر از لامپ های پرمصرف است. این لامپ ها نسبت به لامپ های معمولی، یک پنجم تا یک سوم کمتر انرژی مصرف می کنند و در نتیجه در هزینه های برق نیز صرفه جویی می شود. لامپ های پیچی، نسبت به سایر مدل های لامپ، از طول عمر بسیار بیشتری برخوردار هستند.

طول عمر لامپ های کم مصرف به عواملی مانند کیفیت در مراحل تولید، مقاومت در برابر ضربه و فشار، نوسانات ولتاژ و تعداد روشن خاموش شدن لامپ بستگی دارد. لامپ های کم مصرف نسبت به لامپ های رشته‌ ای، گرمای بسیار کمتری تولید می کنند اما اتلاف انرژی آن ها از لامپ های ال ای دی بیشتر است.

برند


نوع سرپیچ


توان