ثبت فروشگاه

لامپ کم مصرف

لامپ کم مصرف یا به اصطلاح (Compact Fluorescent Lamp) CFL یک نوع لامپ است که به عنوان جایگزینی برای لامپ رشته ای و پرمصرف مورد استفاده قرار می گیرد. سرپیچ این لامپ ها می تواند از نوع سرپیچ های معمولی E27، سرپیچ E40 و سرپیچ E14 باشد. تعداد پیچ های موجود بر روی پایه نیز، یک موضوع مهم در هنگام انتخاب لامپ محسوب می شود زیرا این پیچ ها موجب تغییر در ارتفاع لامپ می شوند.

در ساختمان این گونه لامپ ها از بخار جیوه استفاده شده است. یکی از بزرگ ترین پیشرفت ها در طراحی این لامپ، این است که فرکانس آن ها از 50 تا 60 هرتز به 20 کیلوهرتز افزایش یافته است. این افزایش فرکانس سبب شده تا اجزای مدار لامپ، کوچک تر از قبل باشند.

اجزای لامپ کم مصرف

این لامپ ها از دو بخش اصلی تیوب شیشه ای و بالاست و مدار راه انداز تشکیل می شوند. درون این لامپ ها از بخار جیوه و آرگون پر شده است. هنگامی که جریان برق درون تیوب برقرار می شود، نورهایی به شکل اشعه فرابنفش تولید می شوند. این نورها به لایه فلورسنت داخل حباب تابیده شده و به نور مرئی و قابل رؤیت تبدیل می شوند. بالاست لامپ CFL وظیفه تأمین ولتاژ مورد نیاز برای ایجاد اختلاف پتانسیل بین کاتدها، کنترل کردن توان لامپ و جلوگیری از خاموش شدن لامپ را برعهده دارد. 

انواع لامپ کم مصرف

این لامپ ها در انواع توان از حدود 5 وات تا حدود 200 وات طراحی و تولید می شوند. لامپ CFL با توان کم، معمولاً به شکل پیچی و یا اشکی تولید می شود و اغلب در لوسترها به کار می رود. لامپ CFL با توان بالا نیز به شکل های فلاور، پیچی بزرگ، سفینه ای یا قارچی و ... تولید و عرضه می شود.

استفاده از لامپ های کم مصرف بسیار مقرون به صرفه است. گرچه قیمت اولیه این لامپ ها در مقایسه با سایر لامپ ها بیشتر است، اما این لامپ ها 8 تا 15 برابر نسبت به لامپ های معمولی بیشتر دوام دارند و در مصرف برق نیز صرفه جویی می کنند. به همین دلیل در نهایت، استفاده از این لامپ ها بسیار اقتصادی است.

برخی از انواع این لامپ پرکاربرد عبارتند از:

لامپ کم مصرف اشکی

این لامپ معمولاً به صورت لامپ ال ای دی کم مصرف ارائه می شود. لامپ های کم مصرف دارای ظاهری پیچی شکل هستند و عموماً به شکل شمعی ارائه نمی شوند. با این حال، لامپ CFL اشکی نیز به بازار عرضه شده است. از این لامپ ها اغلب در لوسترها، آباژورها و چراغ های دکوراتیو استفاده می شود.

لامپ کم مصرف طرح گل

این مدل لامپ ها اغلب برای جنبه زیبایی، به شکل گل ساخته می شوند. این لامپ به لامپ کم مصرف قارچی نیز شباهت دارد و از سرپیچ های متفاوتی برخوردار است. این لامپ ها معمولاً در توان های بالا ارائه می شوند و برای روشنایی ورودی فروشگاه ها و ... مورد استفاده قرار می گیرند.

لامپ کم مصرف لوستر

این لامپ ها می توانند دارای سرپیچ E14 ،E27 و E40 باشند. این لامپ ها نورهای آفتابی و مهتابی دارند و معمولاً با توان پایین تر و سرپیچ E14 در منازل و با توان بالاتر و سرپیچ E27 و E40 در لوسترهای مغازه ای و چراغ های کارگاهی به کار می روند. لامپ کم مصرف بزرگ معمولاً در چراغ های کارگاهی مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع لامپ های کم مصرف براساس نوع بالاست

  • لامپ با بالاست غیریکپارچه: بالاست غیریکپارچه تکنولوژی است که به آن پلاگین نیز گفته می شود. در این مدل از لامپ ها می توان بالاست لامپ را جداگانه نیز خریداری کرد.
  • لامپ با بالاست یکپارچه: این لامپ ها جایگزین لامپ های رشته ای و هالوژنی شده اند. این لامپ ها به یک بالاست ثابت مجهز هستند.

نحوه کارکرد لامپ های کم مصرف (پیچی کم مصرف)

 کارکرد این لامپ ها همانند لامپ های مهتابی است. به این گونه که با وصل شدن جریان الکتریکی، الکترون ها از داخل گاز موجود در لوله شیشه ای عبور کرده و از سمت یک الکترود به سمت الکترود دیگر حرکت می کنند. گذر این الکترون ها سبب برانگیخته شدن گاز جیوه موجود در لامپ می شود. این برانگیختگی باعث می شود تا الکترون ها به ترازهای بالاتر بروند. در این حالت، الکترون ها بسیار پرانرژی و کم پایدار هستند و باعث ایجاد نور و اشعه فرابنفش می شوند. فرابنفش تولیدشده به لایه فسفر موجود در شیشه تابیده می شود و آن را به نور مرئی و قابل رؤیت تبدیل می کند.

توان لامپ های کم مصرف

از لحاظ بهره نوری می توان گفت لامپ های CFL، نوری همانند سایر لامپ ها ارائه می دهند. با این تفاوت که مصرف انرژی آن ها بسیار کم تر از لامپ های پرمصرف است. این لامپ ها نسبت به لامپ های معمولی، یک پنجم تا یک سوم کمتر انرژی مصرف می کنند و در نتیجه در هزینه های برق نیز صرفه جویی می شود. لامپ های پیچی، نسبت به سایر مدل های لامپ، از طول عمر بسیار بیشتری برخوردار هستند.

طول عمر لامپ های کم مصرف به عواملی مانند کیفیت در مراحل تولید، مقاومت در برابر ضربه و فشار، نوسانات ولتاژ و تعداد روشن خاموش شدن لامپ بستگی دارد. لامپ های کم مصرف نسبت به لامپ های رشته‌ ای، گرمای بسیار کمتری تولید می کنند اما اتلاف انرژی آن ها از لامپ های ال ای دی بیشتر است.

مزایای استفاده از لامپ کم مصرف

  • مصرف بسیار کم انرژی نسبت به لامپ های قدیمی و رشته ای
  • کاهش هزینه های مربوط به مصرف برق
  • تنوع در شکل ظاهری و نوع سرپیچ
  • تنوع در توان و بهره نوری لامپ
  • قیمت مقرون به صرفه
  • بازده انرژی بالا
  • تولید گرمای کم
  • طول عمر بیشتر

کاربرد لامپ کم مصرف

پس از آنکه لامپ های پرمصرف و رشته ای قدیمی کنار گذاشته شدند، لامپ های CFL در بسیاری از مجموعه ها مورد استفاده قرار گرفتند. این لامپ ها را می توان در منازل مسکونی، اداره ها، مراکز تجاری، بیمارستان ها، مراکز آموزشی، هتل ها و ... مورد استفاده قرار داد. امروزه لامپ CFL و لامپ ال ای دی کاربردهای متنوعی دارند.

تاریخچه لامپ کم مصرف

لامپ های مهتابی که تکنولوژی شبیه به لامپ های کم مصرف داشتند، برای اولین بار در سال 1900 اختراع شدند. اما تولید لامپ های CFL که امروزه با آن ها سروکار داریم، به سال 1960 برمی گردد. لامپ های فلورسنت معمولی فشرده تر شدند و برخی از ویژگی ها به آن افزوده شد و لامپ فلورسنت فشرده یا کم مصرف به بازار عرضه شد. 

راهکارهایی جهت افزایش طول عمر لامپ های کم مصرف

طول عمر این لامپ ها به عوامل زیادی همچون نوسانات ولتاژ، درجه حرارت محیط، تعداد دفعات خاموش و روشن شدن، کیفیت تولید و ... بستگی دارد. لامپ های CFL امروزی بیش تر از 6000 تا 15000 ساعت عمر دارند. یکی از راه های افزایش طول عمر لامپ CFL این است که بعد از 15 دقیقه روشن ماندن آن را خاموش کنید. حداکثر دمای اتاقی که لامپ باید در آن نصب شود نیز، باید معادل 25 درجه سانتی گراد باشد. استفاده از این لامپ ها در محل هایی همچون گلخانه ها، حمام ها، استخرها، گل فروشی ها، سونا و ... توصیه نمی شود.

بهترین برند لامپ کم مصرف

امروزه شرکت های بسیار زیادی به تولید انواع لامپ CFL می پردازند. از برترین برندهای تولیدکننده این محصول می توان به لامپ کم مصرف افراتاب، بروکس، افق، پارس شهاب، لامپ نور، نور صرام پویا، پارس شعاع توس، کیهان، خزرشید، اسرام و ... اشاره کرد.

قیمت لامپ کم مصرف

لامپ کم مصرف ایرانی امروزه از قیمت مناسب تری نسبت به نمونه های خارجی برخوردار است و در میان افراد کاربرد فراوانی دارد. قیمت انواع لامپ های CFL براساس توان مصرفی آن ها، شار نوری، نوع سرپیچ و شرکت تولیدکننده متغیر است.

خریداران می توانند برای خرید لامپ کم مصرف ارزان با مراجعه به راندنو، ضمن مشاهده قیمت انواع لامپ های CFL، خرید خود را نیز انجام دهند. امکان مقایسه قیمت و مشخصات فنی محصول در سایت راندنو وجود دارد و می تواند در خرید شما بسیار مؤثر باشد. در این سایت می توانید به طور مستقیم با مراکز فروش لامپ CFL بزرگ و کوچک در ارتباط باشید.

 

لیست مقایسه

برند


نوع سرپیچ


توان