ثبت فروشگاه
لیست مقایسه

لامپ کم مصرف

لامپ کم مصرف و یا به اصطلاح (CFL) یک نوع لامپ می باشد که به عنوان جایگزینی برای لامپ های رشته ای و پرمصرف مورد استفاده قرار می گیرد. سرپیچ این لامپ ها می تواند از نوع سرپیچ های معمولی و یا E27، سرپیچ E40 و سرپیچ E14 باشد. تعداد پیچ های موجود بر روی پایه نیز در انتخاب لامپ یک امر مهم محسوب می شود زیرا این پیچ ها موجب تغییر در ارتفاع لامپ می شوند. از لحاظ بهره نوری می توان گفت لامپ های کم مصرف، نوری همانند سایر لامپ ها ارائه می دهند، با این تفاوت که مصرف انرژی آن ها بسیار کم تر از لامپ های پرمصرف می باشد، به گونه ای که نسبت به لامپ های معمولی، یک پنجم تا یک سوم کمتر انرژی مصرف می کنند و در نتیجه در هزینه های برق نیز صرفه جویی می شود. لامپ های پیچی، نسبت به سایر مدل های لامپ، از طول عمر بسیار بیشتری برخوردار هستند. طول عمر لامپ های کم مصرف به عواملی مانند کیفیت در مراحل تولید، مقاومت در برابر ضربه و فشار، نوسانات ولتاژ و تعداد روشن خاموش شدن یک لامپ بستگی دارد. لامپ های کم مصرف نسبت به لامپ های رشته‌ ای، گرمای بسیار کمتری از خود تولید می کنند اما اتلاف انرژی آن ها از لامپ های ال ای دی بیشتر است.

ساختمان لامپ کم مصرف

در ساختمان این گونه لامپ ها از بخار جیوه استفاده شده است. یکی از بزرگترین پیشرفت ها در طراحی این لامپ این است که فرکانس آن ها از 50 تا 60 هرتز به 20 کیلوهرتز افزایش یافته است. این افزایش فرکانس سبب شده تا اجزای مدار لامپ کوچک تر از قبل شود.

لامپ های کم مصرف، در انواع توان ها از حدود 5 وات تا حدود 200 وات، طراحی و تولید می شوند. توان های کم این نوع لامپ معمولاً به شکل های پیچی و اشکی تولید می شوند و لامپ های کم مصرف با توان بالا نیز به شکل های فلاور، پیچی بزرگ، سفینه ای یا قارچی و ... تولید می شوند. استفاده از لامپ های کم مصرف بسیار مقرون به صرفه است. گرچه قیمت اولیه این لامپ ها در مقایسه با سایر لامپ ها بیشتر است، اما این لامپ ها 8 تا 15 برابر لامپ های معمولی دوام دارند و در مصرف برق صرفه جویی می کنند، به همین دلیل در نهایت، استفاده از این لامپ ها بسیار اقتصادی است.

نحوه کارکرد لامپ کم مصرف

 کارکرد این لامپ ها همانند لامپ های مهتابی است، به این گونه که با وصل جریان الکتریکی، الکترون ها از داخل گاز موجود در لوله شیشه ای عبور کرده و از سمت یک الکترود به سمت الکترود دیگر حرکت می کنند. گذر این الکترون ها سبب برانگیخته شدن گاز جیوه موجود در لامپ می شود. این برانگیختگی باعث می شود تا الکترون ها به ترازهای بالاتر بروند. در این حالت، الکترون ها بسیار پرانرژی و کم پایدار هستند. این حالت باعث ایجاد نور و اشعه فرابنفش می شود. فرابنفش تولیدشده به لایه فسفر موجود در شیشه تابیده شده و آن را به نور مرئی و قابل رؤیت تبدیل می کند.

قیمت لامپ کم مصرف و خرید به صرفه

 قیمت لامپ های کم مصرف بر اساس انتخاب توان مصرفی متغیر می باشد. بزرگترین برندهای تولیدکننده لامپ های کم مصرف، افراتاب، افق، پارس شهاب، لامپ نور، نور صرام پویا، پارس شعاع توس، کیهان، خزرشید، اسرام و ... می باشند که با مراجعه به راندنو می توانید قیمت انواع لامپ های کم مصرف را مشاهده کرده و بهترین آن ها را خریداری کنید.

مشاهده ادامه مطلب

برند


نوع سرپیچ


توان