ثبت فروشگاه
لیست مقایسه

لامپ هالوژن

لامپ هالوژن یا لامپ ید، نوعی لامپ کوچک از نوع رشته ای است که از گاز و عناصر هالوژن در ساخت آن استفاده شده است. لامپ هالوژنی، نوری مفید و پربازده دارد؛ به عنوان مثال، نور یک لامپ هالوژنی کوچک با یک لامپ 100 وات برابری می کند. از هالوژن ها برای نورپردازی های تزئینی و به صورت توکار استفاده می شود و این لامپ ها برای سرپیچ های خاصی  نیز به کار می روند. در دکوراسیون های داخلی، سقف های کاذب و ... از این گونه لامپ ها استفاده می شود.

عملکرد لامپ هالوژن

در لامپ های رشته ای، بخار حاصل از تنگستن، به دیواره حباب نشسته و موجب سیاه شدن آن و به مرور زمان، کم شدن عمر مفید لامپ می شود، اما در لامپ های هالوژنی، یک ترکیب شیمیایی اتفاق می افتد. بخار تنگستنی که به دلیل گرم شدن لامپ ایجاد می شود، در بخشی از حباب که دمای کمی دارد، ته نشین شده و با هالوژن موجود ترکیب می شود. در قسمت های بالایی حباب که دما بیشتر است، این ترکیب از یکدیگر جدا شده و تنگستن دوباره به رشته ها بازگردانده می شود. معمولاً از لامپ های هالوژن برای نورپردازی های حاشیه ای و دکوراتیو مانند آرک ها استفاده می شود.

انواع لامپ هالوژن

 • لامپ هالوژن معمولی: در اصطلاح بازار، لامپ های هالوژن به نوع شکل آن ها نیز گفته می شود. از این رو، شرکت ها و کارخانه های تولیدی، لامپ های هالوژن زیر را هم به فروش می رسانند اما از لحاظ علمی، هالوژن نوعی تکنولوژی ساخت برای لامپ ها می باشد که در قسمت بالا توضیح داده شد.
 • لامپ هالوژن ال ای دی: این لامپ ها از دیودهایی تشکیل شده اند که نور را از خود ساطع می کنند. هرچه تعداد این دیودها بیشتر باشد، میزان نوری که بازتاب می دهد نیز بیشتر است. هالوژن های ال ای دی کم مصرف بوده و طول عمر بالایی دارند.
 • لامپ هالوژن سقفی اس ام دی: این مدل لامپ هالوژن گرمای بسیار کمی تولید می کند و در هزینه های مربوط به برق نیز صرفه جویی می کند.
 • هالوژنی سی او بی: این گونه لامپ ها نوری همانند هالوژنی LED دارند اما طول عمر بیشتری داشته و نسبت به ال ای دی ها مصرف کمتری دارند.  

تفاوت لامپ هالوژن و لامپ ال ای دی

 1. تفاوت از لحاظ ساختار: ال ای دی ها از یک دیود ساخته شده اند که جریان الکتریکی را از خود عبور می دهند، اما هالوژن ها نوعی لامپ حرارتی هستند که از شیشه ای از جنس کوارتز و رشته های تنگستن ساخته شده اند.
 2. تفاوت از لحاظ بازده نوری: بازده نوری بر اساس میزان تولید نور یک لامپ اندازه گیری شده و واحد آن لومن بر وات است. اثربخشی و بازده نوری لامپ های ال ای دی از لامپ های هالوژنی بیشتر است.
 3. تفاوت از لحاظ شاخص نمود رنگ: به توانایی لامپ در بازتاب نور، CRI یا شاخص نمود رنگ گفته می شود. این شاخص از صفر تا 100 متغیر می باشد. برای لامپ هالوژن این عدد برابر با 100 و برای لامپ ال ای دی، CRI برابر با 80 است.
 4. تفاوت از لحاظ طول عمر: طول عمر هر لامپ، به نوع مصرف و کاربرد آن لامپ بستگی دارد. طول عمر لامپ های هالوژن تقریباً 4000 ساعت، اما لامپ های ال ای دی برابر با 50 هزار ساعت است.
 5. تفاوت از لحاظ قیمت: لامپ های هالوژنی محصولاتی مقرون به صرفه تر و ارزان تر از لامپ های ال ای دی هستند.

انواع قاب هالوژن

 • قاب کریستالی
 • قاب آلومینیوم
 • قاب ورقی
 • قاب دایکاست
 • قاب ABS

لامپ هالوژنی شعاع، شیله، ZFR، نور، سیماران و ...، از بهترین برندها در تولید لامپ هالوژن هستند. قیمت لامپ هالوژن را در سایت راندنو مشاهده کرده و با فروشندگان آنها ارتباط برقرار نمائید.

برند


نوع سرپیچ


توان