ثبت فروشگاه

لامپ رشته ای

لامپ رشته ای یکی از تجهیزات روشنایی است که از آن با نام های لامپ التهابی، لامپ حبابی و لامپ تنگستنی نیز یاد می شود. لامپ رشته ای نسبت به سایر لامپ ها، هزینه تولید کمی داشته و دارای تنوع ظاهری بسیار زیادی می باشد. حباب این گونه لامپ ها می تواند براق و یا مات باشد. سرپیچ لامپ های رشته ای می تواند سرپیچ E14، سرپیچ E27 و سرپیچ E40 باشد. رنگ نور لامپ های تنگستنی زرد بوده و در دامنه حرارتی 3000 کلوین قرار می گیرد، البته در صورت نیاز، حباب این لامپ ها را به رنگ کوره ای دلخواه در می آورند و لازم به ذکر است که این نور سالم بوده و سلامت انسان را تهدید نمی کند.

اجزای لامپ رشته ای

لامپ رشته ای دارای چند بخش اساسی حباب، رشته تنگستن، گاز بی اثر، سیم اتصال، محافظ، پایه، کلاهک و ... می باشد. این گونه لامپ ها از یک منبع نور تشکیل شده اند و به صورت مصنوعی، نور بسیار زیادی را از خود منتشر می کنند. عملکرد لامپ های حبابی به گونه ای است که جریان الکتریکی از یک رشته فلزی و نازک، عبور می کند و این رشته فلزی که مقاومت بسیار بالایی دارد، گرم شده و سپس از خود نور تولید می کند. یک حباب شیشه ای برای این لامپ ها در نظر گرفته شده که از رسیدن اکسیژن به رشته فلزی جلوگیری می کند. تلفات انرژی در این گونه لامپ ها از لامپ رشته ای ال ای دی بیشتر می باشد.

لامپ های رشته ای در توان های مختلفی به بازار عرضه شده اند. هرچه مقدار توان لامپ بیشتر باشد، بازده و بهره نوری لامپ رشته ای نیز بیشتر خواهد شد. این توان ها می توانند از 1.5 وات تا 200 وات باشند، البته لازم به ذکر است که علاوه بر توان، رنگ حباب، براق یا کدر بودن آن و ولتاژ لامپ رشته ای نیز بر میزان بهره نوری آن اثرگذار می باشد. این گونه لامپ ها از لحاظ اقتصادی بسیار مقرون به صرفه هستند. لامپ تنگستنی به تجهیزات و ابزارهای خاصی جهت راه اندازی و نصب نیاز ندارند و با هر دو نوع جریان متناوب و مستقیم هماهنگی دارند. از لامپ رشته ای کوچک جهت استفاده در یخچال ها، چراغ خواب ها و غیره بکار می رود.

 لامپ های رشته ای در مقایسه با لامپ های کم مصرف از خود گرمای بیشتری تولید می کنند. این لامپ ها، نور مناسب و سالمی را از خود ساطع کرده و به دلیل ساده بودن ساختار، تنوع و نصب بسیار ساده ای که دارند، مورد توجه مصرف کنندگان قرار گرفته اند. در هنگام تعویض لامپ های رشته ای می بایست، آن را خاموش کرده تا گرمای کامل حباب از بین برود. این کار باعث جلوگیری از سوختگی دست می شود. همچنین در انتخاب حباب برای لامپ های تنگستنی باید دقت نمود، زیرا در اثر استفاده از حباب پلاستیکی نامرغوب دور لامپ های رشته ای، احتمال آب شدن چراغ و آتش سوزی زیاد می شود.

برای تهیه یک لامپ رشته ای باید به نکاتی نظیر برند، توان، میزان روشنایی آن بر حسب لومن، اندازه و ظاهر آن توجه کرد. از لامپ های رشته ای برای نورپردازی در منازل مسکونی، فروشگاه ها، اداره ها، چراغ های مطالعه، مصارف تبلیغاتی، چراغ اتوموبیل ها و ... استفاده می شود.

لیست مقایسه

برند


نوع سرپیچ


توان