ثبت فروشگاه

لامپ رشته ای

لامپ رشته ای (Incandescent Lamp) یکی از تجهیزات روشنایی است که از آن با نام های لامپ التهابی، لامپ حبابی و لامپ تنگستنی نیز یاد می شود. این لامپ ها نسبت به سایر لامپ ها، هزینه تولید کمی داشته و از تنوع ظاهری بسیار زیادی برخوردار است. در ساختار لامپ هایی از نوع رشته ای از تنگستن، مس و یا سرب بهره گیری شده است. حباب این گونه لامپ ها در دو نوع مات و براق تولید می شوند. همچنین درون لامپ های حبابی و رشته ای یک حباب شیشه ای بسته وجود دارد که از برخورد اکسیژن با رشته جلوگیری می کند. این لامپ ها نیازی به تجهیزات خارجی جهت روشنایی ندارند و از قیمت مقرون به صرفه ای برخوردار هستند. این لامپ ها در محیط هایی که دسترسی به برق و تجهیزات برقی کم است، گزینه مناسبی هستند. در حال حاضر لامپ رشته ای کم مصرف نیز به بازار عرضه می شود که تحت عنوان لامپ های فیلامنتی و ادیسونی به فروش می رسند. عملکرد این لامپ ها بهبود داده شده است.

لامپ رشته ای

تاریخچه لامپ التهابی

همانطور که قبلا اشاره کردیم لامپ های التهابی یکی از منابع روشنایی قدیمی و پرکاربرد محسوب می شوند. به گفته برخی از کارشناسان، مخترع ابتدایی ترین لامپ ها دو نفر به نام های هنری وودوارد و میتو اوانس بودند. چندین مخترع پیش از توماس ادیسون به عنوان مخترع لامپ رشته ای شناخته شده بودند. در حدود سال 1870 ادیسون یک رشته کربنی در فضای بسته بدون اکسیژن قرار داد و به این وسیله لامپ رشته ای قدیمی شد. این لامپ اختراع شده از قابلیت کارکرد تا 40 ساعت برخوردار بود. طی این فرآیند و با گذشت زمان، امروزه لامپ های التهابی و رشته ای تولید و به بازار عرضه شدند. گفتنی است که به دلیل به کارگیری از مواد مناسب تر و ایجاد خلأ مناسب، اختراع توماس ادیسون از دیگر مخترعان ارزشمندتر واقع گردید. این اختراع موجب مقرون به صرفه تر شدن توزیع نیرو، از منبع مرکزی انرژی محسوب شد.

تاریخچه لامپ التهابی

مزایای لامپ التهابی

لامپ های التهابی از ویژگی ها و مزایای به سزایی برخوردار هستند که در ادامه به این مزایا می پردازیم.

 • این لامپ ها از قیمت مقرون به صرفه ای نسبت به لامپ های مشابه برخوردار هستند.
 • به دلیل تولید نور گرم و آرامش بخش برای محیط های مسکونی مناسب هستند.
 • این محصول از منابع ولتاژ AC و DC تغذیه می کند.
 • ولتاژ شبکه برق لامپ حبابی و رشته ای تغییر شکل نمی دهد.
 • این لامپ ها هنگام استفاده نیازی به مدارات جانبی ندارند.
 • از نصب و راه اندازی آسانی برخوردار هستند.
 • این لامپ ها در مقایسه با لامپ های فلورسنتی، سلامتی کاربران را تهدید نمی کنند.
 • از بازتاب و نمود رنگ مطلوبی برخوردار بوده و در انواع محیط ها قابل استفاده هستند.

مزایای لامپ التهابی

مضرات لامپ رشته ای

لامپ التهابی در مقابل ویژگی های مفیدی که دارد، معایبی هم دارد. در ادامه به معایب این محصول اشاره خواهیم کرد:

 • لامپ حبابی رشته ای از راندمان 12 لومن بر وات برخوردار است. این راندمان نسبت به دیگر منابع روشنایی بسیار پایین است.
 • افت شاری زیاد این لامپ التهابی، از دیگر معایب این محصول به شمار می آید.
 • لامپ هایی از نوع رشته ای طول عمر پایینی دارند.
 • تعمیر لامپ رشته ای کار بسیار سختی است و در بسیاری از مواقع امکان ندارد.
 • تولید حرارت نسبتاً زیاد هنگام نورپردازی، موجب بالا رفتن دمای لامپ و درنتیجه گرم شدن محیط می شود.

مضرات لامپ رشته ای

عملکرد لامپ حبابی رشته ای

در ساخت لامپ رشته ای از یک رشته فلز نازک استفاده شده است. عملکرد لامپ های حبابی به گونه ای است که جریان الکتریکی از این رشته فلزی و نازک، عبور می کند. سپس این رشته فلزی که از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است، گرم شده و در نهایت از خود نور تولید می کند. این فرآیند زمانی ایجاد می شود که اکسیژنی در فضا وجود نداشته باشد. زیرا اگر اکسیژن در این فضا وجود داشته باشد، رشته فلزی سوخته و از بین می رود. از مضرات لامپ التهابی می توان به گرمایی که این محصولات تولید می کنند، اشاره کرد. حرارت لامپ رشته ای از دیگر لامپ ها همچون کم مصرف و ال ای دی بیشتر است. این لامپ ها، نور مناسب و سالمی را از خود ساطع می کنند. لامپ حبابی به دلیل ساده بودن ساختار و همچنین تنوع و نصب بسیار ساده ای که دارند، مورد توجه مصرف کنندگان زیادی قرار گرفته اند.

لامپ هایی از نوع رشته ای در توان های 1.5 تا 300 ولت تولید و به بازار عرضه می شوند. سرپیچ این لامپ می تواند سرپیچ E14، سرپیچ E27 و سرپیچ E40 باشد. گفتنی است که نور لامپ های تنگستنی سالم است و سلامت انسان را تهدید نمی کنند. لازم به ذکر است که طول عمر لامپ التهابی به طور متوسط 1000 ساعت تخمین زده شده است.

عملکرد لامپ حبابی رشته ای

انواع لامپ رشته ای

لامپ های التهابی از نظر کاربرد به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند. در ادامه به توضیح مختصری به هر یک از انواع این لامپ ها می پردازیم:

لامپ کریپتون

کریپتون نوعی گاز است که در ساختار این لامپ های حبابی از آن بهره گیری می شود. نور لامپ های حبابی کریپتون به دلیل انتقال حرارت کمتر به محیط، حدود 10 درصد بیشتر می شود. در نتیجه این نوع از لامپ های حبابی از بهره نوری بیشتری برخوردار هستند.

لامپ رفلکتوردار

لایه داخلی حباب این لامپ ها توسط یک ماده منعکس کننده نوری، پوشانده شده است. این ماده منعکس کننده، موجب بازتابیده شدن نور لامپ در زوایای معینی می شود. رفلکتور این لامپ ها در شکل و زوایای مختلفی تولید و به بازار عرضه می شوند. لامپ های رفلکتوردار با دو مشخصه خاص ساخته می شوند. مشخصه اول به همراه کد لامپ درج شده و اندازه قطر بیرونی این محصول را نشان می دهد. مشخصه دوم نیز زاویه رفلکتور است که زاویه تابش لامپ را مشخص می کند. همچنین گفتنی است که استفاده از این لامپ ها جهت نورپردازی های موضعی مناسب بوده و مورد استفاده قرار می گیرند.

لامپ کلاسیک

این نوع از لامپ های التهابی از شناخته شده ترین انواع لامپ ها به شمار می آیند. لامپ حبابی کلاسیک سال هاست که در روشنایی داخلی و خیابان ها مورد استفاده قرار می گیرد. این لامپ ها از قیمت پایینی برخوردار هستند و در شکل های گوناگون تولید و به بازار عرضه می شوند. لامپ رشته ای کوچک و بزرگ با طراحی کلاسیک به بازار عرضه می شوند.

لامپ فانتزی

این لامپ ها همانطور که از نامشان پیداست، از ظاهر زیبایی برخوردار هستند. نور منتشر شده توسط این لامپ ها یکنواخت بوده و خیرگی کمتری دارند. به عبارتی این لامپ ها در مواردی که شکل ظاهری لامپ در معرض دید است و منبع نوری به طور کامل پوشیده نمی شود، مناسب بوده و کاربرد دارند. می توان به کمک دیمر لامپ رشته ای و این مدل از لامپ ها جنبه های نورپردازی بسیار زیبایی به وجود آورد.

لامپ تزئینی

لامپ تزئینی نوعی لامپ رشته ای جدید است که حباب آن از نوع خاص و متفاوت با جنس آب طلا پوشانده شده است. همانطور که از نام این لامپ ها مشخص است، جنبه تزئینی داشته و برای کاربردهای دکوری مورد استفاده قرار می گیرند. این لامپ ها به واسطه یک آویز به عنوان لوستر نصب می شوند و یا به کمک پایه می توان آن ها را به آباژور یا چراغ خواب تبدیل کرد. لامپ رشته ای رنگی نیز در این دسته بندی قرار می گیرد و بیشتر جنبه دکوراتیو دارد.

لامپ التهابی با کاربرد خاص

این لامپ ها جهت استفاده در کاربردهای خاصی مورد استفاده قرار می گیرند. لامپ های خاص برای یخچال ها، چراغ های ضد انفجار، لامپ های رنگی دفع حشرات، لامپ های مقاوم در برابر لرزش و موارد دیگر، مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع لامپ رشته ای

کاربرد لامپ التهابی

همانطور که قبلاً اشاره کردیم لامپ های تنگستنی در اندازه و ولتاژهای متنوعی ساخته می شوند. این لامپ ها در انواع محیط ها کاربرد داشته و مورد استقاده قرار می گیرد. در ادامه به کاربرد این محصول در اماکن گوناگون می پردازیم:

 • نوردهی منازل، چراغ های خواب و مطالعه، چراغ قوه ها، چراغ های اتوموبیل
 • نوردهی محیط های تجاری، منابع نوری متحرک و مصارف تبلیغاتی
 • تزئین و دکوراسیون محیط های داخلی، تئاتر و صنایع فیلم سازی
 • گرمایش صنعتی، جهت گرم نگه داشتن تخم مرغ ها در دستگاه های جوجه کشی و فرهای پخت آسان
 • مصارف خشک کن و ...

لازم به ذکر است که برخی از لامپ های تنگستنی و رشته ای موجود هستند که از فیلامان محکم تری برخوردار هستند. از این لامپ ها نیز در معادن و کشتی ها استفاده می شود.

کاربرد لامپ التهابی

اجزای لامپ رشته ای

لامپ های حبابی رشته ای از یک محفظه شیشه ای که به واسطه گازی بی اثر پرشده است، ساخته می شوند. علت به کارگیری از این گاز بی اثر در ساختار لامپ های التهابی، جلوگیری از کاهش تبخیر رشته این لامپ ها است. در ادامه به قسمت های اصلی این محصول اشاره خواهیم کرد:

 1. حباب شیشه ای
 2. گاز بی اثر کم فشار
 3. رشته تنگستن
 4. سیم اتصال
 5. پایه شیشه ای
 6. سیم های محافظ یا نگه دارنده
 7. کلاهک
 8.  ویترایت یا عایق
 9. لوله تخلیه
 10. پایه
 11. فیوز
 12. سرپیچ

اجزای لامپ رشته ای

تفاوت لامپ ال ای دی و رشته ای

امروزه به دلیل کمبود منابع انرژی و هزینه بالای تولید، علاوه بر تأمین نور کافی، صرفه جویی در مصرف انرژی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. در گذشته جهت تأمین نور ساختمان ها و اماکن دیگر، لامپ های تنگستنی رشته ای گزینه مناسبی بودند. امروزه تولید و عرضه لامپ های کم مصرف LED به بازار، جایگزین لامپ های التهابی شده است. در نتیجه تنها تفاوت اصلی این دو محصول در میزان مصرف انرژی این لامپ ها است.

تفاوت لامپ ال ای دی و رشته ای

بهترین برندهای تولیدی لامپ التهابی

برندهای بسیاری درصدد تولید لامپ حبابی برآمده اند. در ادامه به معرفی معتبرترین و محبوب ترین برندهای تولیدی این محصول می پردازیم.

لامپ پارس شهاب

شرکت پارس شهاب در سال 1348 در شهر رشت تأسیس شد. این برند یکی از بزرگترین و معتبرترین تولیدکنندگان در زمینه روشنایی محسوب می شود. محصولات تولیدی این شرکت از کیفیت مطلوبی برخوردار بوده و طبق استانداردهای ملی تولید می شوند. این برند موفقیت چشمگیری در تولید انواع لامپ های حبابی با سرپیچ های گوناگون و توان های مختلف به دست آورده است.

لامپ نور

شرکت لامپ نور در سال 1363 فعالیت خود را در زمینه تولید انواع لامپ حبابی رشته ای و تجهیزات روشنایی آغاز کرد. این شرکت با به کارگیری از فناوری روز دنیا، محصولاتی با کیفیت مطلوب تولید و به بازار عرضه می کند. شرکت نور نیز به تولید انواع لامپ های التهابی و رشته ای، در انواع توان های گوناگون و سرپیچ های متفاوت پرداخته است. این شرکت از محبوبیت بالایی در زمینه نور و روشنایی برخوردار است.

 • همچنین گفتنی است که شرکت های معتبر بسیاری به تولید این محصول پرداخته اند. برندهای پارس شعاع، اطلس نور، خزرشید، اسرام و ... از محبوب ترین برندهای تولیدی لامپ التهابی و رشته ای به شمار می آیند.

قیمت لامپ رشته ای

همانطور که قبلاً گفته شد، لامپ های حبابی و رشته ای در توان های مختلفی به بازار عرضه می شوند. هرچه مقدار توان لامپ بیشتر باشد، بازده و بهره نوری لامپ نیز بیشتر خواهد شد. در نتیجه توان لامپ در قیمت این محصول تأثیرگذار است. علاوه بر توان، رنگ حباب، براق یا کدر بودن آن و ولتاژ لامپ نیز بر میزان قیمت این محصول تأثیر می گذارد. این گونه لامپ ها از لحاظ اقتصادی بسیار مقرون به صرفه هستند. همچنین برای اطلاع از قیمت لامپ 300 وات رشته ای با مراجعه به سایت راندنو، با فروشنده این محصول به طور مستقیم در ارتباط باشید.

خرید لامپ رشته ای

هنگام خرید لامپ التهابی به حباب این محصول دقت کنید. زیرا در اثر انتخاب نادرست امکان وجود حباب پلاستیکی نامرغوب به دور لامپ ها، احتمال آب شدن چراغ و آتش سوزی را زیاد می کند. برای تهیه یک لامپ تنگستنی رشته ای باید به نکاتی نظیر برند، توان، میزان روشنایی آن بر حسب لومن، اندازه و ظاهر آن توجه کنید.

جهت خرید لامپ رشته ای 100 وات و انواع دیگر لامپ ها به سایت راندنو مراجعه کنید. برای خرید لامپ رشته ای می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت لامپ رشته ای و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند


نوع سرپیچ


توان