ثبت فروشگاه
لیست مقایسه

پچ کورد

پچ کورد شبکه از اساسی ترین تجهیزات شبکه می باشد. پچ کوردهای شبکه که به کابل های لن (LAN) نیز معروف هستند، دارای ساختاری همانند کابل های شبکه می باشند. هر دو سر پچ کوردهای شبکه، سوکت های RG45 وجود دارد. برای صرفه جویی در زمان، هزینه و نیروی انسانی جهت سوکت زدن، از پچ کوردها استفاده می شود و این سوکت ها درصد اشتباه اتصال را تا حد زیادی کاهش می دهند. وظیفه اصلی پچ کوردها، ایجاد اتصال میان اجزای شبکه مانند کامپیوترها، مودم ها، پچ پنل ها، سوئیچ ها و انتقال داده هایی همچون صدا و تصویر به تجهیزات پسیو دیگر است. به عنوان مثال، با استفاده از پچ کورد می توان از کیستون شبکه ورودی گرفته و به کامپیوتر اتصال داد تا بتوان به وسیله آن به سایر تجهیزات دیگر نیز، شبکه کرد. معمولاً نوع هادی و مس بکار رفته شده در پچ کوردهای شبکه افشان است. البته در این جا منظور، پچ کورد های زوج به هم تابیده و یا به اصطلاح TC می باشد. در اکثر موارد، جهت اتصال بین پچ پنل ها و تجهیزات شبکه از پچ کورد استفاده می شود.

انواع پچ کورد بر اساس متراژ

پچ کوردها در متراژهای متفاوتی ساخته می شوند که نمونه های استاندارد آن ها عبارت اند از:

 • پچ کورد 30 سانتی 

 • پچ کورد نیم متری

 • 1 متری

 • 2 متری

 • 3 متری

 • 5 متری

 • 10 متری

 • 15 متری

 • بیشتر از 15 متر (سفارشی)

  لازم به ذکر است که اغلب، در مسافت های کم از پچ کورد به جای کابل های شبکه نیز استفاده می شود.

قیمت پچ کورد و انواع متداول آن

پچ کوردها در رنگ های متفاوتی تولید و ارائه می شوند.  این تجهیزات شبکه، به دلیل این که شباهت بسیاری به کابل های شبکه دارند، از لحاظ دسته بندی نیز همانند کابل های شبکه تقسیم بندی شده اند.

 • پچ کورد SFTP: این مدل از پچ کوردها دارای کابل به همراه شیلد و فویل هستند. شیلد به کار رفته شده در کابل لن (LAN)، از دریافت هرگونه امواج الکترومغناطیسی جلوگیری می کند.
 • پچ کورد UTP: کابل پچ کوردهای UTP فاقد هرگونه شیلد و یا فویل می باشد.
 • هم چنین پچ کوردها می توانند دارای روکش هایی از نوع PVC و یا LSZH باشند. روکش های LSZH در هنگام آتش سوزی از خود دود سمی تولید نمی کنند زیرا در ساختار آن ها از هالوژن استفاده نشده است  و هم چنین این نوع روکش از پچ کورد در مقابل خوردگی و پوسیدگی نیز حفاظت می کند.

لازم به ذکر است که همانند کابل های شبکه؛ هرچه مدل پچ کورد بالاتر باشد، یعنی قطر مس داخل کابل نیز بیشتر بود و به مراتب قیمت آن نیز بیشتر می شود. برای مثال، نوع cat6 گرانتر از مدل cat5 می باشد. همچنین پچ کورد sftp همواره دارای هزینه بیشتری نسبت به نوع utp می باشد. سوکت پچ کوردهای sftp فلزی بوده و هزینه بیشتری نسبت به نوع utp دارد. در قیمت گذاری پچ کوردها، برند انتخابی نیز بسیار حائز اهمیت می باشد. مدل LSZH دارای قیمت بیشتری نسبت به نوع PVC  است. پچ کورد لگراند، پچ کورد r&m، نگزانس، امپ، اشنایدر، رپیتون و غیره از معتبرترین برندهای موجود در بازار می باشند. البته محبوب ترین های بازاز ایران عبارتند از:

 • پچ کورد لگراند

 • پچ کورد نگرانس

 

چه پچ کورد شبکه ای و  با چه مشخصات فنی بخریم؟

کابل های لن (LAN)، از لحاظ سرعت انتقال داده و میزان پهنای باند به دسته هایی از جمله Cat7،Cat6a ،Cat5e ،Cat5 و ... تقسیم می شوند. بدیهی است  هر چه عدد قرار گرفته شده در مقابل Cat بزرگ تر باشد، کیفیت آن نیز بهتر است.در این جا به پاره ای از مشخصات فنی پچ کوردها خواهیم پرداخت:
پچ کوردهای CAT7 دارای سرعت انتقال داده حدود 10 هزار مگابیت در ثانیه و پهنای باند حداکثر 600 مگاهرتز بوده و کاربرد آنها در شبکه های اترنتی 10 گیگابایتی می باشد. پچ کوردهای CAT6a سرعت انتقال حدود 10 هزارمگابیت در ثانیه را پشتیبانی می کنند و دارای پهنای باند 500 مگاهرتز می باشند. کاربرد آن ها در شبکه همانند پچ کوردCAT7  می باشد، البته پچ کوردهای CAT6 ساده نیز دارای سرعت یکسان با پچ کوردهای مذکور بوده وحداکثر پهنای باند آنها 250 مگاهرتز می باشد. البته در پچ کوردهای CAT5 نیز پهنای باند تا 100 مگاهرتز کاهش پیدا می کند.
پچ کوردها در استانداردهای متفاوتی سنجیده می شوند که استاندارد ANSI-TIA-EAI-568 از جمله مشهورترین آن ها می باشد. همچنین تست فلوک، چنل و پرمننت نیز برای سنجیدن اتصال و سرعت انتقال در پچ کوردها در نظر گرفته می شود.

نکات مهم در خرید پچ کورد

در خرید پچ کوردها باید به نکات زیر توجه کرد:

 1. متراژ پچ کورد
 2. نوع پچ کورد از لحاظ شیلد و فویل
 3. روکش به کار رفته شده در کابل لن، PVC و یا LSZH بودن آن ها
 4.  ظرفیت انتقال داده و پهنای باند پچ کورد
 5. نوع پچ کورد بر اساس سرعت انتقال داده
 6. تست ها و آنالیزهای گذرانده شده در پچ کورد

راندنو بستر مناسبی برای معرفی عاملان فروش و نمایندگان برندهای متفاوت و متنوع پچ کوردها می باشد. در راندنو، انواع پچ کوردها با رنگ های متفاوت ازبرندهای لگراند، نگزانس، بلدن، اشنایدر، رپیتون وغیره با قیمت های مشخص در معرض دید خریداران قرار گرفته است. دریک قاب می توانید ده ها فروشنده با صدها کالا را بررسی کرده و خرید خود را به آسانی انجام دهید.

مشاهده ادامه مطلب

برند


گروه


نوع کابل


طول