ثبت فروشگاه
دسته‌بندی‌ها : پچ کورد UTP - پچ کورد SFTP -

پچ کورد

پچ کورد شبکه یا پچ کابل و پچ لید (Patch Cord) از اساسی‌ترین تجهیزات شبکه است. این تجهیزات دارای ساختاری همانند کابل‌های شبکه هستند. با این تفاوت که متراژ مشخص دارند و در هر دو سر این کابل‌ها سوکت RG45 وجود دارد. برای صرفه جویی در زمان، هزینه و نیروی انسانی جهت سوکت زدن کابل شبکه، از این محصولات به جای کابل شبکه استفاده می‌شود. به همین دلیل اغلب تکنسین‌های شبکه به خرید پچ کورد شبکه اقدام می‌کنند. سوکت‌های پچ کیبل درصد اشتباه اتصال را تا حد زیادی کاهش می‌دهند زیرا توسط نیروهای متخصص صورت گرفته است و پیش از ورود به بازار مورد تست و ارزیابی قرار گرفته است. قیمت پچ کورد شبکه نیز به نوع سوکت، شیلد و فویل کابل و دیگر موارد بستگی دارد. پچ کوردها در رنگ‌های گوناگونی به بازار عرضه می شوند. دلیل تنوع رنگ در این محصولات این است که به راحتی قابل تشخیص باشند.

در پاسخ به سوال پچ کورد چیست باید گفت وظیفه اصلی patch cord، ایجاد اتصال میان اجزای شبکه مانند کامپیوترها، مودم‌ها، پچ پنل‌ها، سوئیچ‌ها و انتقال داده‌هایی همچون صدا و تصویر به تجهیزات پسیو دیگر است. به عنوان مثال، با استفاده از این تجهیزات می‌توان از کیستون شبکه ورودی گرفت و به کامپیوتر اتصال داد تا بتوان به وسیله آن به سایر تجهیزات دیگر نیز، شبکه کرد. معمولاً نوع هادی و مس بکار رفته شده در این تجهیزات افشان است. البته در این جا منظور از patch cord، زوج به هم تابیده و یا به اصطلاح TC است. در اکثر موارد، جهت اتصال بین پچ پنل‌ها و تجهیزات شبکه از این محصولات استفاده می‌شود. به طور کلی می توان گفت این تجهیزات در دو نوع مسی و کابل پچ کورد فیبر نوری به بازار عرضه می شوند.  اغلب، در مسافت‌های کم از Patch Cord به جای کابل شبکه استفاده می‌شود.

Patch Cord در متراژهای متفاوتی ساخته می‌شود که نمونه‌های استاندارد آن عبارت‌اند از، پچ کورد 30 سانتی، پچ کورد نیم متری، پچ کورد 1 متری، 2 متری، 3 متری، 5 متری، 10 متری، 15 متری، 20 متری و بیشتر (لازم به سفارش پچ کورد). تمامی تجهیزات شبکه همچون کابل شبکه با استانداردهای مخصوصی به نام Cat دسته بندی می‌شوند. این دسته بندی به سرعت و پهنای باند این تجهیزات بستگی دارد. Patch Cord نیز همچون کابل شبکه از Cat1 تا Cat8 ساخته شده است که در حکال حاضر از Cat5 به بعد آن مورد استفاده قرار می گیرد.

این تجهیزات شبکه، به دلیل این که شباهت بسیار زیادی به کابل‌های شبکه دارند، از لحاظ دسته بندی نیز همانند کابل‌های شبکه تقسیم‌بندی شده‌اند. پچ کورد SFTP یا SF/UTP، پچ کوردهای S/FTP، پچ کورد UTP یا U/UTP، پچ کورد FTP یا F/UTP، پچ کورد STP یا S/UTP، پچ کورد F/FTP یا FFTP و پچ کورد شبکه U/FTP از انواع این محصولات هستنند. سوکت Patch Cord از نوع SFTP فلزی اما سوکت UTP پلاستیکی است.

این تجهیزات می توانند روکش هایی از نوع PVC و یا LSZH داشته باشند.

قیمت پچ کورد

لازم به ذکر است که همانند کابل‌های شبکه، هرچه مدل patch cord بالاتر باشد، یعنی قطر مس داخل کابل نیز بیشتر بود و به مراتب قیمت آن نیز بیشتر می‌شود. برای مثال، نوع cat6 گرانتر از مدل cat5 است. همچنین نوع sftp همواره دارای هزینه بیشتری نسبت به نوع utp است. در قیمت‌گذاری patch cord، برند انتخابی نیز بسیار حائز اهمیت است. مدل LSZH دارای قیمت بیشتری نسبت به نوع PVC  است.

خرید پچ کورد از راندنو

در خرید Patch Cord باید به نکات زیر توجه کرد:

  1. متراژ مورد نیاز
  2. نوع از لحاظ شیلد و فویل
  3. ظرفیت انتقال داده و پهنای باند
  4. نوع براساس سرعت انتقال داده
  5. تست‌ها و آنالیزهای گذرانده شده
  6. روکش به کار رفته شده، PVC و یا LSZH بودن آن‌ها

برای خرید پچ کورد می‌توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه‌های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت پچ کورد 3 متری و 1 متری و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می‌سازد.

لیست مقایسه

برند


گروه


نوع کابل


طول