ثبت فروشگاه

پچ کورد UTP

پچ کورد UTP از تجهیزات و اتصالات مهم در شبکه است و عملکردی شبیه به کابل شبکه دارد. برای صرفه جویی در زمان و کاهش هزینه های مربوط به سوکت زدن کابل های شبکه از پچ کوردها استفاده می شود. این پچ کوردها احتمال رخ دادن اشتباه اتصال در سوکت ها را تا حد زیادی کاهش می دهند. پچ کوردهای UTP در کارخانه و توسط افراد متخصص سوکت زده می شوند و پس از تست و ارزیابی به بازار عرضه می شوند. 

پچ کورد UTP فاقد هرگونه فویل و شیلد در ساختار خود است. پچ کوردها در انواع روکش های PVC و LSZH به بازار عرضه می شوند که هرکدام ویژگی های خاصی دارند. نوع هادی و مس به کار رفته شده در پچ کوردهای شبکه از نوع افشان است و دو سر پچ کوردهای UTP سوکت RG45 وجود دارد.

پچ کورد UTP

کاربرد پچ کورد UTP

کار اصلی پچ کوردهایUTP ایجاد اتصال بین اجزای مختلف شبکه مانند مودم ها، پچ پنل ها، کامپوترها، سوئیچ ها و ... است. همچنین پچ کورد UTP وظیفه انتقال داده ها داخل شبکه از یک دستگاه به دستگاه دیگر را نیز برعهده دارد. از لحاظ کاربرد پچ کورد و کابل شبکه با هم یکسان هستند اما برخی از ویژگی های آن ها با هم تفاوت دارد. به کمک پچ کورد تجهیزات اکتیو شبکه مانند روتر، سوییچ، کامپیوتر یا سرور به یکدیگر یا به پچ پنل متصل می شوند. کابل پچ کورد برای انتقال صدا و تصویر هم به مورد استفاده قرار می گیرد اما پچ کورد شبکه که از زوج های بهم تابیده شده (Twisted Pair) تشکیل شده است، اطلاعات و داده های شبکه را منتقل می کند. 

کاربرد پچ کورد UTP

انواع پچ کورد UTP بر اساس سرعت

همانطور که قبلأ اشاره کردیم پچ کورد شبکه UTP با بهره گیری از فناوری زوج به هم تابیده، رشته کابل هایی از جنس هادی افشان دارند و به روکش مجهز شده اند. یکی از مواردی که پچ کوردهای شبکه UTP را از یکدیگر متمایز می کند، سرعت انتقال داده و پهنای باند یا فرکانس این تجهیزات است. از لحاظ سرعت و پهنای باند، پچ کوردها در انواع زیر به بازار عرضه می شوند.

انواع پچ کورد UTP بر اساس سرعت

پچ کورد UTP Cat5

این نوع پچ کورد توانایی انتقال داده ها را با سرعت 10 تا 100 مگابیت در ثانیه دارد و حداکثر پهنای باند این پچ کورد معادل 100 مگاهرتز است. این تجهیزات به مرور زمان توسعه یافتند و جای خود را به پچ کوردهای Cat5e دادند. پچ کورد Cat5e می تواند داده ها را با حداکثر سرعت انتقال 100 مگابیت در ثانیه و پهنای باند 350 مگاهرتز پشتیبانی کند.

پچ کورد Cat6 UTP

پچ کورد Cat6 UTP می تواند داده ها را با حداکثر سرعت 1000 مگابیت در ثانیه و فرکانس 250 مگاهرتز پشتیبانی کند. پچ کورد Cat6 مانند پچ کورد Cat5 ارتقا یافته است و یک نسخه کامل تر و به روزتر از آن عرضه شده است. پچ کورد Cat6a UTP توانایی انتقال داده ها را با سرعت 10000 مگابیت در ثانیه و فرکانس 500 مگاهرتز دارد. در حال حاضر این پچ کوردها پرکاربردترین پچ کوردهای موجود در ایران هستند. 

پچ کورد Cat7 UTP

این تجهیزات جدیدترین نوع پچ کوردهای UTP هستند. پچ کوردهایUTP حداکثر سرعت انتقال داده ای معادل 10000 مگابیت در ثانیه دارند و از پهنای باند 1000 مگاهرتز برخوردار هستند.

انواع پچ کورد UTP بر اساس متراژ

همانطور که قبلأ گفته شد، پچ کوردهای UTP معمولأ از جنس کابل شبکه افشان هستند و براساس متراژ در اندازه های گوناگونی تولید می شوند که به چند نمونه از متراژهای استاندارد آن اشاره می کنیم:

 • پچ کورد UTP سی سانتی متری
 • پچ کورد UTP پنجاه سانتی متری
 • پچ کورد UTP یک متری
 • پچ کورد UTP دو متری
 • پچ کورد UTP سه متری
 • پچ کورد UTP پنج متری
 • پچ کورد UTP ده متری

انواع پچ کورد UTP بر اساس متراژ

تفاوت پچ کورد و کابل شبکه

عملکرد و کاربرد کابل شبکه و پچ کورد یکسان است اما در برخی از ویژگی ها با هم تفاوت دارند؛

 1. در هر دو سر پچ کوردهای UTP سوکت شبکه وجود دارد اما کابل های شبکه در ابتدا هیچ گونه سوکتی در آنها به کار نرفته است.
 2. به دلیل اینکه سوکت زدن کابل های شبکه زمان بر هستند، استفاده از پچ کوردها باعث صرفه جویی در زمان می شوند.
 3. در زمان سوکت زدن امکان به وجود آمدن خطا در کابل شبکه وجود دارد از این رو استفاده از پچ کوردها مقدار خطای شبکه را کاهش می دهد.
 4. پچ کورد UTP از زوج سیم های افشان ساخته شده است اما کابل شبکه از هادی مفتولی ساخته شده است.
 5. کابل های شبکه در متراژهای دلخواه قابل استفاده هستند اما پچ کورد در متراژهای مشخصی به بازار عرضه می شوند. 

بهترین برندهای پچ کورد UTP

استفاده از پچ کوردهای شبکه در جهت انتقال داده رواج زیادی پیدا کرده است و شرکت های متنوعی به تولید آن پراخته اند که در ادامه به چند نمونه از برندهای معتبر پچ کورد UTP می پردازیم:

پچ کورد UTP لگراند

شرکت لگراند در سال 1865 تاسیس شده است و یکی از بزرگترین و معتبرترین شرکت های تولیدکننده تجهیزات برق و اتصالات، به خصوص شبکه در جهان است. این برند به تولید کابل لن با روکش های PVC و LSZH می پردازد. همچنین شرکت لگراند به تولید پچ کورد شبکه با استاندارد Cat5 به بالا و متراژهای مختلف می پردازد. برای اطلاع از قیمت پچ کورد 30 سانتی لگراند و قیمت پچ کورد 1 متری لگراند می توانید با فروشندگان راندنو در ارتباط باشید.

کابل شبکه UTP نگزنس

یکی دیگر از برندهای معتبر در زمینه تولید محصولات الکترونیک و اتصالات شبکه، برند نگزنس است. این برند با بهره گیری از فناوری روز دنیا به تولید محصولات باکیفیت و تولید پچ کوردهای UTP با استانداردهای مختلف، از جمله پچ کورد Cat6 UTP، پچ کورد Cat7 UTP و ... می پردازد. 

پچ کورد UTP بلدن

شرکت بلدن یک برند آمریکایی است که در سال 1902 جهت تولید محصولات شبکه تأسیس شد. این شرکت در سال 1942 با بالا گرفتن جنگ جهانی دوم به تولید انواع کابل های جنگی برای تانک ها و هواپیماها پرداخت. سپس با تمام شدن جنگ جهانی دوم و با گذشت زمان اقدام به کار گیری استخدام مدیر عامل جدید کرده و در نتیجه در سال 2010 برای توسعه به کار خود اقدام به خرید شرکت بتس و توما کرد. در سال 2012 شرکت بلدن اقدام به تولید کابل های ماهواره ای کرد و به یکی از کارخانه های تولید کابل در جهان تبدیل شد. پچ کوردهای شبکه این شرکت از کیفیت بالایی برخوردار هستند و در انواع مختلفی به بازار عرضه می شوند. 

 • از دیگر برندهای پچ کورد می توان به اشنایدر، رپیتون، امپ، گیگانت، دی لینک و ... اشاره کرد. 

قیمت پچ کورد UTP

پچ کوردهای UTP به دلیل اینکه فاقد فویل و شیلد هستند، از قیمت مناسب و پایین تری نسبت به پچ کوردهایSFTP برخوردار هستند. ویژگی های دیگری مانند متراژ پچ کورد UTP، کتگوری و استاندارد پچ کورد UTP، برند و شرکت تولیدی پچ کورد UTP و ... از عواملی هستند که در قیمت این پچ کوردها تاثیر گذار هستند.

خرید پچ کورد UTP

برای خرید پچ کورد UTP می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت پچ کوردUTP و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

دسته بندی


دسته‌بندی کالاها

برند