ثبت فروشگاه

ترانک شبکه

ترانک شبکه یا ترانکینگ (Trunk) وسیله ای است که وظیفه نظم دهی سیم و کابل هایی که در بیرون از دیوار کار می شوند را برعهده دارد. این تجهیزات در سرتاسر مسیر سیم کشی تعدادی خروجی برق، پریز تلفن و کیستون شبکه که نیاز است را به کاربران ارائه می کنند. این موضوع موجب تفاوت داکت و ترانک نیز می شود. زمانی از ترانکینگ شبکه استفاده می شود که به هر دلیلی امکان تخریب دیوارها و قرار دادن کلید و پریز داخل آن وجود نداشته باشد. همچنین در مکان هایی که سیم کشی های کابل از روی کار انجام شود، این تجهیزات مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از ترانکینگ های شبکه به صورت دوقلو و روی هم ساخته می شوند.

در بیشتر اداره ها، بانک ها، دانشگاه ها و دیگر مکان ها از ترانک جهت نظم دادن به سیم های روی دیوار و اتصال سیم های کارمندان به برق استفاده می شود. این محصولات متعلقات و لوازم جانبی هم دارند که در نصب ترانک شبکه مورد استفاده قرار می گیرند.

ترانک شبکه

مزایای استفاده از ترانکینگ

مفهوم ترانک در شبکه گسترده تر است و استفاده از این محصول مزایای زیادی به همراه دارد:

 • در هزینه های کابل کشی صرفه جویی می کند.
 • باعث نظم و ترتیب در کابل کشی شبکه می شود.
 • کابل شبکه را از دسترس افراد غیرمتخصص خارج می کند.
 • از به وجود آمدن نویز و اختلالات الکترومغناطیسی در شبکه جلوگیری می کند.
 • زمانی که امکان تخریب دیوار و قرار دادن کلید و پریز شبکه وجود ندارد این تجهیزات به کمک متخصصین شبکه می آیند.
 • از سیم و کابل های شبکه در برابر عوامل محیطی همچون فشار، ضربه، گرد و خاک، نفوذ حشرات و ... محافظت می کند.

مزایای استفاده از ترانکینگ

جنس ترانکینگ

این تجهیزات از مواد مختلفی ساخته شده اند که از مهمترین آن ها می توان به PVC و UPVC اشاره کرد. برخی از این تجهیزات دارای بدنه هایی هستند که در برابر آتش از خود مقاومت نشان می دهند و به اصلاح نسوز هستند. برخی از برندهای معتبر همچون ترانک لگراند از مواد اولیه بسیار باکیفیت در ساختار خود استفاده کرده است. ترانکینگ باکیفیت با گذشت زمان دچار پوسیدگی و تغییر رنگ نمی شود. این محصولات در رنگ های مختلفی همچون سفید، طوسی و مشکی عرضه می شوند.

جنس ترانکینگ

انواع ترانک شبکه براساس سایز

ترانک ها از لحاظ عمق، عرض و سایز درب در مدل های مختلفی عرضه می شود. عرض های رایج این تجهیزات معادل 80، 105، 150، 195 میلی متر است که مورد استقبال بسیاری از مصرف کنندگان قرار گرفته است. عمق های رایج در بازار ایران 50، 80 و 100 میلی متر است که خریداران بسته به نیاز خود سایز مورد نظر خود را انتخاب می کنند.

در صورتی که بر روی مشخصات یک محصول نوشته باشد 50*105، عدد اول از چپ عرض ترانک و عدد دوم به عمق ترانک براساس میلی متر اشاره دارد. ترانک ها به صورت استاندارد با طولی معادل 2 متر توسط شرکت های سازنده تولید می شوند و اگر کاربری نیاز به 1 متر ترانک داشته باشد، حتماً باید یک شاخه 2 متری خریداری کرده و براساس نیاز آن را با طول دلخواه برش بزند.

از رایج ترین این محصولات می توان به ترانک 50*80 و 50*105 اشاره کرد. برروی تمامی این تجهیزات با هر ابعادی که داشته باشند، می توان پریز تلفن، پریز شبکه و ... نصب کرد.

انواع ترانک شبکه براساس سایز

متعلقات ترانک

ترانکینگ برای این که به درستی صورت بگیرد و در مسیر مشخص نصب شود به متعلقات و تجهیزات جانبی نیاز دارد که در ادامه به بررسی آن ها اشاره خواهیم کرد.

درب

شرکت های سازنده درب این تجهیزات را در دو نوع درب سخت و درب نرم تولید می کنند، که ترانک هایی با درب نرم دارای انعطاف پذیری بالا و سهولت در نصب هستند و نسبت به ترانک هایی با درب سخت قیمت بالاتری دارند. عمدتاً درب و بدنه به صورت دو محصول جداگانه تولید می شود تا در صورت نیاز کاربر بتواند هر کدام از آن ها را که نیاز بود تعویض کند. درب باید متناسب با برند باشد به همین دلیل بهتر است پیش از خرید درب، سایز داکت به درستی اندازه گیری شده باشد.

پارتیشن

از دیگر متعلقات ترانک می توان به پارتیشن اشاره کرد. پارتیشن از قرار گرفتن کابل برق در کنار کابل شبکه و ایجاد اختلال جلوگیری می کند. برخی از ترانکینگ ها این قابلیت را دارند که پارتیشن روی آن ها نصب شود اما برخی دیگر فاقد این قابلیت هستند.

زاویه

زاویه ترانک از دیگر متعلقات است که در سه نوع داخلی، خارجی و تخت عرضه می شود. استفاده از این زاویه ها سبب می شود تا در طول یک مسیر مشخص بتوان ترانکینگ را نصب کرد و آن را تغییر جهت داد.

سه راهی

به کمک این وسیله که ظاهری شبیه به T دارد، می توان از ترانک انشعاب گرفت و در سه سطح مختلف ترانکینگ را ادامه داد. باید سه راهی متناسب با عمق و عرض ترانک انتخاب و به کار گرفته شود.

 • بست نگهدارنده کابل، فریم و کاور، مسدود کننده، درزگیر و ... از دیگر متعلقات ترانک هستند.

متعلقات ترانک

تفاوت داکت و ترانک

داکت و ترانک برای زیبا سازی و نظم دهی به محیط کار و اتاق ها به خصوص در قسمت شبکه مورد استفاده قرار می گیرند. هردو این محصولات سیم و کابل را در خود جای داده و از آن ها محافظت می کنند. با این حال این دو محصول تفاوت هایی با هم دارند:

 1. ترانک این قابلیت را دارد که بتوان قسمت داخلی آن را مجزا کرد و هم از کابل برق و هم از کابل شبکه داخل آن استفاده کرد.
 2. بر روی ترانک می توان از پریز تلفن، شبکه و ... استفاده کرد اما داکت این قابلیت را ندارد.
 3. قیمت داکت از ترانکینگ پایین تر است.
 4. داکت ها قدیمی تر از ترانک هستند.
 5. داکت ها سبک تر هستند.

تفاوت داکت و ترانک

بهترین ترانک شبکه

در حال حاضر استفاده از ترانک در شبکه بسیار رواج پیدا کرده است به همین دلیل شرکت های بسیار زیادی به تولید و ساخت این محصولات می پردازند. از بهترین این شرکت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

ترانک شبکه دانوب

یکی از برترین شرکت هایی که در این زمینه فعالیت می کند، شرکت دانوب است. این شرکت ایرانی به تولید تجهیزات پسیو همچون داکت و ترانک می پردازد و از اولین شرکت هایی است که توانسته است داکت پشت چسب دار به بازار عرضه کند. محصولات این شرکت مشابه محصولات شرکت های خارجی است. این شرکت به تولید متعلقات ترانکینگ نیز می پردازد. این محصولات را می توانید در دو سایز 50*80 میلی متر و 50*101 میلی متر خریداری کنید. از مزایای محصولات این شرکت می توان به غیرقابل اشتعال بودن آن ها اشاره کرد. همچنین این محصول این قابلیت را دارد که بتوان انواع پریز شبکه و ... را روی آن نصب کرد.

ترانک شبکه لگراند

لگراند نامی آشنا در زمینه تولید تجهیزات شبکه است که در زمینه تولید انواع ترانک در شبکه نیز فعالیت می کند. این شرکت فرانسوی محصولات باکیفیت به بازار عرضه می کند و از لحاظ سایز و ابعاد نیز بسیار متنوع هستند. متعلقات ترانکینگ لگراند نیز به طور کامل به بازار عرضه می شود. این محصولات با گذشت زمان دچار پوسیدگی، تغییر رنگ و شکستگی نمی شوند زیرا دوام و کیفیت آن ها بسیار بالا است.

 • از دیگر برندهای این محصول می توان به ترانک شبکه البرز، کوپوس، سوپیتا و ... اشاره کرد.

قیمت ترانک شبکه

قیمت این تجهیزات به عوامل مختلفی همچون جنس، ابعاد، عمق، متراژ مورد نیاز، متعلقات، برند و شرکت سازنده بستگی دارد. داکت های باکیفیت با گذشت زمان دچار تغییر رنگ، پوسیدگی و شکستگی نمی شوند همچنین در برابر آتش سوزی از خود مقاومت نشان می دهند.

خرید ترانک شبکه

برای خرید ترانک شبکه می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت ترانک شبکه و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند


ابعاد ترانک