ثبت فروشگاه

سوئیچ شبکه

سوئیچ شبکه یک سخت افزار و دستگاه الکترونیکی با سرعت بالا است. از وظایف این وسیله می توان به ایجاد ارتباط بین دستگاه های موجود در شبکه و امکان اشتراک گذاری اطلاعات اشاره کرد. سوئیچ های لن (LAN Switch) با نام Ethernat Switch و Data Switch نیز شناخته می شوند. سوئیچ همانند یک رابط برای پورت های دستگاه انتقال دهنده عمل می کند. به این صورت که اگر دستگاهی در یک شبکه وجود داشته باشد و بخواهد داده ای را انتقال دهد، سوئیچ این داده را دریافت کرده و به پورت دستگاه گیرنده ارسال می کند. به همین دلیل سوئیچ به عنوان یک انتقال دهنده مورد استفاده قرار می گیرد.

سوئیچ ها بسته به نوع و مدل خود، چند پورت RJ45 ارائه می دهند و اتصال دستگاه هایی مانند کامپیوتر، اکسس پوینت، روتر، مودم، سرور، پرینتر و ... را برقرار می کنند. همچنین به کمک سوئیچ می توان ارتباط درون شبکه ای بین گجت ها برقرار کرد. به دلیل این که این تجهیزات از سیستم پیوند داده (Layer 2) یا لایه شبکه OSI Model استفاده می کنند، می توانند از انواع پروتکل های بسته پشتیبانی کنند.

سوئیچ و هاب عملکرد مشابهی دارند اما سوئیچ ها بسیار پیشرفته تر از هاب هستند و برخلاف هاب ها می توان آن ها را پیکر بندی کرد. سوئیچ شبکه در واقع یک نقطه اتصال است و تمام تجهیزات شبکه موجود به این نقطه متصل می شوند. 

وظایف سوئیچ در شبکه

 داده ها و اطلاعات برای انتقال از طریق انواع سوئیچ ، باید به قالب مشخصی به نام فریم تبدبل شوند. فریم ها داده ها و اطلاعات را با اندازه های مشخصی نگه داری کرده و با استفاده از سوئیچ، بین دستگاه های مختلف انتقال می دهند.هر فریم شامل آدرس مبدأ و آدرس مقصد است. سوئیچ شبکه با توجه به مک آدرس (MAC Address) در بخش مقصد فریم، پورت مقصد را تشخیص و داده را به همان پورت انتقال می دهد. گفتنی است که مک آدرس هر دستگاهی مخصوص به همان دستگاه است. همچنین این وسیله مک آدرس ها را در جدولی به نام مک آدرس ذخیره می کند.

مزایای استفاده از سوئیچ 

 • سوئیچ ها امکان اتصال چند دستگاه را فراهم می کنند.
 • کنترل دسترسی به قسمت های مختلف شبکه را در اختیار قرار می دهد.
 • میزان استفاده ار شبکه را می توان به کمک سوئیچ کنترل کرد.
 • سوئیچ ها برقراری ارتباط درون شبکه ای با سرعت را بالا را در اختیار قرار می دهند.
 • هماهنگ سازی سوئیچ های پیشرفته متناسب با نیاز شبکه، توسط ماژول های قابل تعویض از دیگر مزایای این وسیله محسوب می شود.
 • با استفاده از سوئیچ ترافیک میان دو دستگاه، از مسیر سایر دستگاه ها عبور نمی کند.

انواع سوئیچ شبکه براساس سرعت

در ادامه به انواع سوئیچ های شبکه و سرعت آنها می پردازیم:

 • 100/10 Fast Ethernet
 • Gigabit Ethernet 10/100/1000
 • Gigabit 10/100/1000/10000

اصولأ انتخاب سرعت بالاتر در سوئیچ ها، برروی سرعت انتقال داده ها تاثیر می گذارد و عملیات بهتر صورت می گیرد. 

انواع سوئیچ براساس تعداد پورت

شرکت های سازنده عموماً سوئیچ های شبکه را در انواع 5، 8، 16، 24 و 48 پورت به بازار عرضه می کنند. در محیط های گسترده تر استفاده از سوئیچ هایی با تعداد پورت بیشتر پیشنهاد می شود. 

انواع سوئیچ براساس نرم افزار

به طور کلی سوئیچ های لن به دو دسته سوئیچ های کنترل شده و کنترل نشده تقسیم می شوند. دسته بندی های کلی تر نیز برای این محصولات وجود دارد که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت. 

سوئیچ شبکه مدیریتی (Managed Switch)

این نوع سوئیچ شبکه معمولأ برای سازمان های بزرگ و پیشرفته و ایجاد ارتباط بین شبکه های پیچیده تر، مورد استفاده قرار می گیرند. زیرا از عملکرد و طراحی استاندارد برخوردار هستند. امکان خرابی و فرایند و عملیات اشتباه در این سوئیچ ها بسیار کمتر است. سوئیچ شبکه قابل تنطیم ظرفیت شبکه بیشتری را دربرگرفته و از امنیت بالایی برخوردار است. سوئیچ مدیریتی همانطور که از نامش مشخص است، امکان مدیریت و کنترل اتصالات را به خوبی فراهم می کند. همچنین این نوع سوئیچ با توجه به امکانات بیشتر و کارایی صحیحتر، از قیمت بالاتری نیز برخوردار است.

این سوئیچ ها خود به دو نوع زیر تقسیم می شوند:

 • سوئیچ مدیریتی هوشمند (Smart): تنظیمات در این سوئیچ ها به صورت اتوماتیک صورت می گیرد. اما می توان تنظیمات را محدودتر کرد. این محصولات نصب آسانی دارند و نسبت به دیگر انواع سوئیچ های مدیریتی قیمت پایین تری دارند. 
 • سوئیچ تمام مدیریتی (fully managed): این سوئیچ ها قابلیت تنظیم و مدیریت کل شبکه را دارند و می توانند روی ترفیک عبوری کنترل بهتری داشته باشند. همچنین می توان پیکربندی و تنظیمات این سوئیچ ها از به طور کلی تغییر دارد. این سوئیج ها سرعت و امنیت بیتری دارند و در شرکت های وسیع از آن ها استفاده می شود. 

سوئیچ شبکه غیرمدیریتی (Unmanaged Switch)

این نوع سوئیچ معمولأ برای منازل و کسب و کارهای کوچک مورد استفاده قرار می گیرند. سوئیچ شبکه مدیریت نشده به سادگی قابلیت اتصال و دسترسی به شبکه را امکان پذیر می کنند و نیاز به پیکر بندی ندارند. سوئیچ شبکه غیر قابل تنظیم از ظرفیت شبکه کمتری پشتیبانی می کنند. همچنین این سوئیچ ها نسبت به نوع مدیریت شده آن، از ویژگی های کمتری برخودار هستند. سوئیچ غیر قابل تنطیم در تجهیزات شبکه خانگی پرکاربرد هستند. همچنین این سوئیچ ها از قیمت پایینی نیز برخوردار هستند.

سوئیچ شبکه LAN

سوئیچ LAN (Local Area Network) یا اترنت برای اتصالات داخلی سازمان ها و شرکت ها مورد استفاده قرار می گیرد. سوئیچ LAN برای کاهش گلوگاه و همچنین کنترل استفاده از دیتا کاربرد دارند. در این سوئیچ ها انتشار بسته اطلاعاتی تنها به گیرنده صورت می گیرد.

سوئیچ شبکه POE

سوئیچ POE مخفف عبارت (Power Over Ethernet) است. در ساختار این نوع سوئیچ از تکنولوژی POE بهره گیری شده است. این نوع سوئیچ برق و دیتا را در یک کابل و به صورت موازی به گیرنده انتقال می دهد. با استفاده از این وسیله می توان اطلاعات شبکه داخلی را بین چند دستگاه به اشتراک گذاشت و همزمان برق را نیز انتقال داد. گفتنی است که در این نوع از سوئیچ ها کابل کشی برق حذف شده است. این وسیله انرژی الکتریکی را با داده های شبکه روی کابل اترنت منتقل می کند.

سوئیچ Fixed

این نوع از سوئیچ های شبکه دارای پیکربندی ثابت و تعداد پورت های مشخصی هستند. این سوئیچ های شبکه معمولأ قابلیت ارتقا ندارند و همین ویژگی موجب شده است که این سوئیچ در بازار، از قیمت پایینی برخوردار شود. این محصول سوئیچ های قابل مدیریت، غیر قابل مدیریت و هوشمند را دربرمی گیرد.

سوئیچ ماژولار

این مدل از سوئیچ همانطور که از نامش مشخص است، به آسانی قابلیت ارتقا دارد. این نوع سوئیچ معمولأ برای شبکه های بزرگ و غیرخانگی کاربرد دارند. سوئیچ شبکه ماژولار نسبت به سوئیچ شبکه مدل Fixed قیمت بالاتری دارند. همچنین هنگام استفاده از این سوئیچ و در صورت نیاز به تعداد پورت های بیشتر، به جای خرید یک سوئیچ جدید می توان یک ماژول تهیه کرد و تعداد پورت ها را افزایش داد.

سوئیچ Stackable

این مدل از سوئیچ ها ترکیبی از سوئیچ ماژولار و Fixed هستند. این سوئیچ های Fixed با کابل به خصوصی به یکدیگر متصل می شوند و عملیات انتقال را انجام می دهند. به طوریکه هم به صورت مستقل و هم به صورت Stackable مورد استفاده قرار می گیرند. درنتیجه با داشتن این سوئیچ، یک سوئیچ با تعداد پورت بیشتر وجود دارد که فرایند عملیات را انجام می دهد.

سوئیچ شبکه فیبر نوری

این نوع از سوئیچ ها توسط پورت RJ45 فرایند کار را انجام می دهند. سوئیچ فیبر نوری مناسب برای فواصل طولانی است. در صورت نیاز به بیش از 100 متر فاصله تا دستگاه گیرنده، می توان از کابل فیبر نوری استفاده کرد. در نتیجه سوئیچ فیبر نوری یک شبکه یکپارچه را در اختیار قرار می دهد. سوئیچ فیبر نوری توانایی انتقال اطلاعات تا 120 کیلومتر را دارد.

سوئیچ Layer3

این نوع سوئیچ لن با بهره گیری از زیرساخت VLAN شبکه های بسیار بزرگتر، با سرعت بالاتر و مشکلات کمتری را در اختیار می گذارد. سوئیچ های لایه 3 ترکیب سخت افزاری سوئیچ ها و روترها را در یک قالب ارائه می دهد. سوئیچ های  لایه 3 پشتیبانی بهتری نسبت به نوع سنتی آنها دارند.

سوئیچ اترنت صنعتی

کاربرد این سوئیچ ها برقراری اتصال شبکه بین محیط صنعتی شرکت و اپلیکیشن های کسب و کار آنها است. گفتنی است که پیکربندی برای تنظیمات سوئیچ اترنت صنعتی در حالت VLAN  گزینه مناسب تری است. در این نوع از سوئیچ های شبکه، ترافیک گروه ها جداسازی شده و انتقال داده ها با سرعت بالاتری جا به جا می شوند.

این سوئیچ ها به شکلی شاخته شده اند که بتوانند در دماهای بالا و موقعیت های حساس به عملکرد خود ادامه دهند.

انواع سوئیچ براساس نحوه نصب و قرارگیری

سوئیچ ها از لحاظ نحوه نصب و قرار گیری به سه دسته تقسیم می شوند. در ادامه به انواع نصب این وسیله می پردازیم:

 • رک مونت: این نوع سوئیچ ها برای محیط های حرفه ای و نصب در مراکز داده کاربرد دارند.
 • دسکتاپی: این نوع سوئیچ ها از تنوع زیادی برخوردار هستند و برای نصب روی تمام سطوح های صاف کاربرد دارند.
 • دیواری: سوئیچ دیواری همانطور که از نامش مشخص است، به کمک کیت های مخصوصی بر روی دیوار نصب می شوند.

تفاوت سوئیچ شبکه و روتر

همانطور که گفته شد سوئیچ ها ایجاد کننده شبکه هستند. اما روترها ایجاد کننده اتصال و برقراری ارتباط بین شبکه ها هستند. سوئیچ های شبکه نقطه اشتراک تمام دستگاه های یک شبکه هستند اما روترها نقطه اتصال شبکه ها به یکدیگر را فراهم می کنند. این دو دستگاه از نطر ظاهری شبیه به هم هستند. اما هر یک از آنها قابلیت و عملکردهای مختص به خود برای یک شبکه را عهده دار هستند.

تفاوت سوئیچ شبکه و هاب

همانطور که گفته شد در نگاه اول این دستگاه ها ظاهری شبیه به یکدیگر دارند اما تکنولوژی هر یک با دیگری تفاوت دارد. تفاوت اصلی سوئیچ و هاب در تشخیص دستگاه مقصد است. به طوریکه سوئیچ شبکه اطلاعات ارسالی از پورت مبدا را تنها به پورت مقصد می فرستد. اما هاب قابلیت تشخیص دستگاهی که درخواست اطلاعات داده است را ندارد و آن را به همه پورت هایش ارسال می کند. همچنین سوئیچ شبکه در مدیریت پورت های خود بهتر عمل می کند و از بروز Collision در پورت جلوگیری می کند.

بهترین برند سوئیچ شبکه

شرکت ها و برندهای گوناگونی به تولید و توزیع سوئیچ شبکه می پردازند که در ادامه به معتبر ترین این برندها اشاره می کنیم.

سوئیچ شبکه سیسکو

 برند سیسکو یکی از شرکت های معتبر در تولید تجهیزات شبکه است. این شرکت با توجه به تنوع محصولات و تولید کالاهای مرغوب رضایت کاربران زیادی را به خود جلب کرده است. از محبوب ترین سوئیچ تولید شده توسط این شرکت میتوان به سوئیچ سیسکو مدل WS-C2960X-48TD-L / WS-C2960X-24PS-L و WS-C2960S-24PS-L اشاره کرد.

سوئیچ شبکه میکروتیک

شرکت میکروتیک از تولیدکنندگان تجهیزات شبکه است. این برند توجه مشتریان زیادی را جلب کرده و با تولید محصولات با کیفیت، به بزرگترین تولدکنندگان این کالا مبدل شده است. از محبوب ترین سوئیچ های تولید شده توسط این شرکت میتوان به سوئیچ میکروتیک مدلCRS317-1G-16S+RM / CRS326-24G-2S+IN  RB260GSP و ... اشاره کرد.

 • از دیگر برندهای معتبری که تولید کننده بهترین سوئیچ شبکه هستند می توان به دی لینک، تی پی لینک، تندا، KDT و ... اشاره کرد. سوپیچ شبکه ساخت ایران نیز به بازار عرضه می شود که می توانید از آن ها استفاده کنید. 

قیمت سوئیچ شبکه

این سوئیچ ها براساس ویژگی هایی که دارند، از قیمت های متنوعی در بازار برخوردار هستند. ابعاد سوئیچ، مدیریتی یا غیر مدیریتی بودن سوئیچ، کاربرد سوئیچ، تعداد پورت سوئیچ شبکه و ... در قیمت سوئیچ شبکه تأثیرگذار هستند. همچنین برند سوئیچ شبکه نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.

خرید سوئیچ شبکه

هنگام خرید سوئیچ شبکه به چند نکته باید توجه داشته باشید که در ادامه به راهنمایی هنگام خرید می پردازیم:

تعداد پورت سوئیچ 

از نکات مهمی که به هنگام خرید سوئیچ باید به آن توجه داشته باشید، تعداد پورت های سوئیچ شبکه است. تعداد پورت های سوئیچ شبکه بستگی به نیاز کاری شما دارد. تعدادی از پورت ها باید به عنوان پورت پشتیبانی هنگام خرابی احتمالی در نظر گرفته شود. همچنین از دیگر موارد اهمیت تعداد پورت ها، امکان اضافه شدن دستگاه های دیگری است که در آینده به شبکه می پیوندند.

سرعت سوئیچ 

 از دیگر مواردی که هنگام خرید این وسیله باید به آن توجه داشته باشید، سرعت سوئیچ است. این ویژگی در سازمان ها و شرکت های گسترده که تعداد کاربران بیشتر است، حائز اهمیت است. اگر برای انتقال حجم زیادی از داده ها و برای برخورداری از شبکه ای سریع این وسیله را انتخاب کرده اید، سوئیچ گیکابیتی پاسخگوی نیاز شما خواهد بود.

پشتیبانی از POE

همانطور که قبلا اشاره کردیم، دستگاه های متناسب با POE را می توان در هر محیطی بدون داشتن پریز برق نزدیک به محل اتصال، نصب کرد. با حذف کابل کشی برق هزینه ها کاهش یافته و این وسیله از تجهیزات در برابر ولتاژهای گوناگون محافظت کننده دستگاه است. در صورت پشتیبانی دستگاه از این فناوری، خرید سوئیچ POE گزینه مناسبی است.

ابعاد سوئیچ

ابعاد سوئیچ با نوع کاربری و مشخصه های سخت افزاری سوئیچ ارتباط مستقیم دارد. برای خرید یک سوئیچ شبکه متناسب، فضای کاری خود را در نظر بگیرید. در نتیجه هرچه تعداد پورت های یک سوئیچ بیشتر باشد، ابعاد آن بزرگتر می شود. همچنین ممکن است ابعاد یک سوئیچ با پورت و برند مشخص، با ابعاد یک سوئیچ با همان پورت ولی یک برند دیگر، متفاوت باشد.

مکان قرارگیری سوئیچ

گفتنی است که اطراف همه سوئیچ ها محفظه های خنک کننده وجود دارد. بنابراین علاوه بر اندازه سوئیچ به مکان قرارگیری آن توجه داشته باشید که امکان دفع حرارت سوئیچ فراهم شده باشد. به خصوص اگر به خرید یک سوئیچ بدون فن اقدام کرده اید.

 • پارامترهای دیگری در خرید سوئیچ شبکه موثر هستند. مانند انتخاب سوئیچ مدیریتی یا غیر مدیریتی، طراحی و حالت های کارکرد سوئیچ شبکه است. همچنین برخی از سوئیچ های شبکه قابلیت پشتیبانی از حالت های چندگانه مانند دوربین مداربسته، حالت استاندارد، شبکه محلی مجازی و گسترش یافته را دارا هستند.

برای خرید سوئیچ شبکه 8 پورت، سوئیچ شبکه 5 پورت، 16 پورت 3 پورت و ... می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت سوئیچ شبکه و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند