ثبت فروشگاه

اکسس پوینت

اکسس پوینت یکی از تجهیزاتی است که در شبکه های بی سیم یا وایرلس مورد استفاده قرار می گیرد و به صورت اختصاری به آن ها AP یا WAP نیز گفته می شود. این تجهیزات در شبکه های کامپیوتری این امکان را فراهم می کنند که از طریق آن ها بتوانید چندین سیستم کامپیوتری را از طریق شبکه های بی سیم به یکدیگر متصل کنید. عملکرد APها به روترها شباهت دارند. به شبکه های محلی که با استفاده از اکسس پوینت ها به یکدیگر متصل می شوند Wireless LAN گفته می شود.

در صورت وجود دیوار یا موتور الکتریکی، امواج و توان AP شما به حد زیادی کاهش می یابد. همچنین لازم به ذکر است دفترچه راهنمایی برای این دستگاه تعبیه شده است که تمام تنظیمات اکسس پوینت را به کاربر آموزش می دهد.

اکسس پوینت

اکسس پوینت چیست

این محصولات به عنوان دستگاهی بی سیم در شبکه به کار گرفته می شوند و می توانند دستگاه های مختلف را به LAN وصل کنند. این تجهیزات وایرلس را در قسمت های بیشتری گسترش می دهند و در نتیجه به واسطه اکسس پوینت می توانید تعداد کاربران متصل به شبکه را افزایش دهید. AP به طور معمول می تواند 60 اتصال به صورت همزمان به وجود بیاورد.

انواع اکسس پوینت

Access Point ها انواع مختلفی دارند و از 6 جهت تقسیم بندی می شوند:

تجاری یا انترپرایزی

Access Point صنعتی و تجاری مخصوص مکان هایی است که کاربران زیادی دارد و قرار است افراد بسیار زیادی به شبکه متصل شوند. در مقابل Access Point انترپرایزی مخصوص سازمان ها و شرکت های بزرگ است که به امینت بالا نیاز دارند.

مستقل و کنترلی

اکسس پوینت مستقل اغلب در مجموعه های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد و احراز هویت و ترجمه آدرس را پیاده سازی می کند. در مقابل اکسس پوینت کنترلی قابلیت رمزنگاری، پیکربندی، آپدیت و تنظیمات پالسی دارد. همچنین یک بخش ویژه مدیریت متمرکز دارد که سبب می شود هزینه این AP ها بیشتر شود.

دیواری، سقفی و رومیزی

اکسس پوینت دیواری با نام پنلی نیز شناخته می شود. این محصولات داخل دیوار نصب می شوند و ظاهری کوچک دارند. اکسس پوینت سقفی نیز یکی از پرفروش ترین محصولات بازار است که می تواند روی سقف و دیوار نصب شود. Access Point های رومیزی نیز ظاهری شبیه به مودم، روتر و سوئیچ دارند.

انواع اکسس پوینت

تک فرکانس یا دو فرکانسی

اکسس پوینت تک فرکانس وای فای نیز گفته می شود. این محصولات 2.5G را پشتیبانی می کنند. در مقابل اکسس پوینت دو بانده همزمان فرکانس های 2.5G و 5.8G را پشتیبانی می کنند. Access Point دو بانده اغلب ظاهری بزرگتر دارد و نرخ انتقال آن بالاتر است.

داخلی و خارجی

 • بیرونی (outdoor): APهای مستحکمی که در محیط های خارجی به کار گرفته می شوند، اکسس پوینت خارجی نامیده می شوند. این محصولات باید سیگنال های بسیار پایدار با وجود پوشش گسترده داشته باشند.
 • داخلی(indoor): APهایی که مناسب برای مصارف داخلی هستند، اکسس پوینت داخلی نامیده می شوند. این محصولات اندازه کوچکی دارند و نصب و نگهداری آن ها آسان است.

استانداردهای شبکه

APها براساس استانداردهای شبکه فرکانس های مختلفی ارائه می کنند. استانداردهای شبکه شامل موارد زیر هستند که سبب تغییر فرکانس در APها می شود.

 • IEEE 802.11ac
 • IEEE 802.11n
 • IEEE 802.11g
 • IEEE 802.11b
 • IEEE 802.11ax

کاربرد اکسس پوینت

کاربرد اکسس پوینت اغلب در ساختمان ها و دفاتر بزرگ است. این تجهیزات با کابل اترنت به روتر، سوئیچ سا هاب سیمی وصل می شوند و به واسطه آن ها می توان سیگنال های وای فای را در منطقه مورد نظر تقویت کرد. اکسس پوینت ها در دو نوع عمومی و صنعتی عرضه می شوند. از نوع عمومی در مغازه ها، کافه ها، رستوران ها و ... استفاده می شود. اما اکسس پوینت صنعتی در کارخانه ها، ساختمان های بزرگ و مراکز اداری و تجاری کاربرد دارد. برخی از APها ممکن است برای اتصال اینترنت به کار نروند. گاهی این تجیهزات برای ایجاد یک شبکه وایرلس در اداره ها و برای اشتراک گذاری فایل ها در سرور و مرکز به کار گرفته می شوند.

کاربرد اکسس پوینت

مزایای استفاده از AP

 • به ازای هر AP می توان 60 دستگاه را به صورت همزمان به شبکه متصل کرد.
 • این محصولات در هرجایی که کابل اترنت وجود دارد، نصب می شوند.
 • نوع PoE این تجهیزات عرضه شده اند که هم با اترنت و هم با کابل برق سازگار هستند.
 • این محصولات ویژگی های استانداردی دارند که APها به واسطه آن ها می توانند از Captive Portal و Access Control List – ACL پشتیبانی کنند. در نتیجه می توانید دسترسی مهمان را محدودتر کنید.
 • مزایای استفاده از AP

تفاوت اکسس پوینت و روتر

 1. روتر مانند یک هاب در شبکه است و می تواند یک شبکه LAN راه اندازی کند تا دیگر دستگاه ها به آن متصل شوند اما اکسس پوینت اینطور نیست و در صدد عمل کردن مانند یک واسطه است تا دستگاه های دیگر را به LAN متصل کند.
 2. روتر منطقه ای را برای اتصال دستگاه ها فراهم می کند و اکسس پوینت منطقه بیشتری را برای اتصال دستگاه ها فراهم می کند و دستگاه های بیشتری می توانند به آن متصل شوند.
 3. روتر می تواند دستکاه های متصل به LAN را مدیریت کند.
 4. در APها درگاه WAN نداریم و امکان اتصال مودم به آن ها وجود ندارد.
 5. کار روتر به اشتراک گذاری اینترنت میان دستگاه ها و چگونگی دسترسی به آن است.
 6. APها قابلیت انجام کارهای روتر را ندارند ولی روترها می توانند کار اکسس پوینت ها را به صورت محدود انجام دهند.
 7. APها در مکان های دورتر نسبت به روتر (بیرون از خانه، ساختمان یا در طبقات دیگر) نصب می شوند تا دستگاه های بیشتری دسترسی به AP را داشته باشند.

بهترین برند Access Point

امروزه استفاده از Access Point بسیار رایج شده است و شرکت های زیادی درصدد تولید این محصول برآمده اند. از بهترین این شرکت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

اکسس پوینت تی پی لینک

تی پی لینک یکی از برترین شرکت ها در زمینه تولید تجهیزات شبکه اکیتو و پسیو است. Access Pointهای این شرکت را می توان در سازمان های بزرگ و کوچک استفاده کرد. تجهیزات تی پی لینک می توانند نقطه دسترسی بسیار خوبی را به عنوان یک دستگاه مستقل فراهم کنند. محصولات تی پی لینک ظاهر زیبایی دارند و قیمت آن ها نیز مناسب است. این دستگاه می تواند اتصالات مورد نیاز شما را فعال کنند. تی پی لینک شرکتی چینی است و از بزرگترین شرکت های تولیدکننده تجهیزات شبکه و محصولات وای فای در جهان محسوب می شود.

اکسس پوینت یونیفای

اکسس پوینت unifi یکی از مشهورترین اکسس پوینت های موجود در بازار است. Access Pointهای این شرکت سخت افزارها و نرم افزارهای قدرتمندی دارند و پوشش وای فای بسیار خوبی در محیط های داخلی ارائه می کنند. تجهیزات یونیفای به دو صورت سقفی و رومیزی عرضه می شوند و قیمت آن ها متفاوت است. از محصولات یونیفای می توان در مراکز آموزشی، هتل ها، بیمارستان ها، فرودگاه ها، شرکت های خصوصی و ... استفاده کرد.

 • از دیگر برندهای برتر در این زمینه می توان به اکسس پوینت شیائومی، سیسکو، لینک سیس، انجنیوس، میکروتیک و ... اشاره کرد. شرکت های بسیار زیادی که خدمات مخابراتی ارائه می دهند، اکسس پوینت نیز عرضه می کنند. به عنوان مثال اکسس پوینت ایرانسل و اکسس پوینت همراه اول بسیار مشهور هستند.

قیمت اکسس پوینت

قیمت این تجهیزات به عواملی همچون برد دستگاه، نحوه نصب، کاربرد، استانداردهای آن، مستقل و کنترلی بودن، داخلی و خارجی بودن و دیگر موارد بستگی دارد. به عنوان مثال اکسس پوینت برد بالا بسیار گران تر از Access Pointهای برد پایین هستند.

برای اطلاع از قیمت اکسس پوینت میکروتیک و دیگر برندها می توانید به سایت راندنو مراجعه کنید و بدون واسطه کالای خود را با توجه به نیاز و سلیقه خود خریداری کنید. در صورت بروز هرگونه مشکل پشتیبانان سایت راندنو پاسخگوی شما مشتریان عزیز هستند.

خرید اکسس پوینت

برای خرید اکسس پوینت می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت اکسس پوینت و برقراری ارتباطی بدون واسطه با نمایندگی فروش آن را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند