ثبت فروشگاه

کابل شبکه UTP

کابل شبکه UTP یکی از انواع کابل های لن است که امروزه کاربرد بسیار زیادی پیدا کرده است. واژه UTP مخفف شده عبارت Unshielded Twisted Pair و به معنای روج کابل های به هم تنیده شده و بدون شیلد است. این مدل از کابل های شبکه از کنار هم قرار گرفتن دو به دو کابل های به هم تابیده شده تشکیل می شود.

وظیفه اصلی کابل لن UTP انتقال داده ها و ارسال اطلاعات درون شبکه است. کابل های لن UTP، همان طور که از نامشان پیدا است، بدون شیلد ساخته می شوند و فاقد محافظ الکترومغناطیسی هستند. در ساختار این کابل ها از هیچگونه فویل آلومینیومی نیز استفاده نشده است. این کابل ها ممکن است به راحتی نویزهای حاصل از فرکانس های رادیویی را دریافت کنند و به عبارتی هر نویز الکترواستاتیکی ممکن است به آن ها وارد شود. در نتیجه این کابل ها برای محیط هایی که نویزپذیری کمتری داشته باشند، مناسب تر هستند و در شبکه های مختلف کوچک و بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند.

تاریخچه استفاده از کابل های شبکه به سال ها پیش بازمی گردد. کابل های UTP با کروه Cat1 قدیمی ترین نوع کابل های شبکه هستند که هم در مورد شبکه و هم در ارتباط با تلفن های قدیمی از آن استفاده می شد.  

کابل شبکه UTP

مزایای کابل شبکه UTP

کابل های لنUTP از پرکاربردترین کابل های شبکه در ایران هستند.استفاده از این کابل ها مزایای بسیار زیادی دارد.

  • یکی از مهم ترین مزایای این کابل ها این است که، کابل لنUTP در مقایسه با دیگ کابل های شبکه ضخامت کمتری دارد. زیرا قطر خارجی آن معمولاً کم تر از حدود 0.43 سانتی متر است.
  • نصب و راه اندازی کابل شبکه از نوع UTP از سایر کابل ها آسان تر است و هزینه کمتری نسبت به سایر کابل های LAN دارد.
  • این نوع کابل های شبکه از نوع UTP که بدون شیلد هستند، از پرفروش ترین کابل های موجود در بازار است زیرا قیمت آن نیز نسبت به سایر کابل ها مقرون به صرفه تر است.
  • کابل شبکه UTP به سیستم اتصال به زمین هم احتیاجی ندارد و از ایمنی بالایی برخوردار است.

مزایای کابل شبکه UTP

انواع کابل شبکه UTP براساس سرعت

همانطور که قبلأ اشاره کردیم کابل شبکه UTP رشته کابل هایی از جنس مس و بدون روکش هستند که از فناوری زوج های به هم تابیده شده تشکیل شده اند. یکی از مواردی که کابل های شبکه را از یک دیگر متمایز می کند سرعت انتقال داده این کابل ها و فرکانس یا پهنای باند آن ها است. این عامل کابل های شبکه UTP را نیز از هم تفکیک می کند.

کابل شبکه Cat3 UTP

این نوع کابل لن CAT3 توانایی انتقال داده تا 10 مگابیت در ثانیه را دارد و از حداکثر فرکانس 16 مگاهرتز را پشتیبانی می کند. استفاده از این کابل ها در حال حاضر منسوخ شده است و کابل های باکیفیت تر و پرسرعت تر جایگزین آنها شده اند.

کابل شبکه Cat5 UTP

این نوع کابل لن می تواند داده ها را با سرعت 10 تا 100 مگابیت در ثانیه انتقال دهد. حداکثر فرکانسی که این کابل دارد معادل 100 مگاهرتز است. این کابل ها پس از مدتی توسعه یافتند. در نتیجه کابل شبکه Cat5e UTP به بازار عرضه شد. این نوع کابل با حداکثر سرعت انتقال داده 100 مگابیت در ثانیه می تواند از پهنای باند 350 مگاهرتزی پشتیبانی کند.

کابل شبکه Cat6 UTP

حداکثر سرعت انتقال داده این نوع کابل شبکه معادل 1000 مگابیت در ثانیه و حداکثر پهنای باند آن 250 مگاهرتز است. کابل شبکه Cat6 همانند کابل شبکه Cat5 توسعه یافت و یک نسخه باکیفیت تر از آن به بازار عرضه شد. به نسخه توسعه یافته کابل Cat6، کابل شبکه Cat6a UTP گفته می شود. حداکثر سرعت انتقال داده این نوع کابل شبکه 10000 مگابیت در ثانیه و پهنای باند آن معادل 500 مگاهرتز است.

  • کابل های شبکه از نوع Cat7 و Cat7a و Cat8 از نوع UTP به بازار عرضه نمی شوند و تنها نوع شیلددار این کابل ها در بازار موجود است.

انواع کابل شبکه UTP براساس سرعت

انواع کابل شبکه UTP براساس کاربرد

کابل لن UTP بر اساس کاربرد آن در محیط های مختلف به دو دسته کابل شبکه Outdoor و کابل شبکه Indoor تقسیم می شوند که در ادامه به توضیح آن می پردازیم.

کابل شبکه UTP Outdoor

این نوع کابل ها به صورت ضدآب و برای مکان هایی با شرایط فیزیکی و محیطی خاص طراحی و ساخته شده اند و مناسب مکان هایی هستند که بخشی از شبکه آن در محیط بیرونی ساخنمان قرار می گیرد. کابل شبکه Outdoor مناسب شرایطی چون برف و باران، اشعه UV خورشید و دیگر شرایط محیطی که موجب صدمه دیدن کابل های شبکه می شوند. همچنین در برابر رطوبت، گرما و سرما عملکرد بهتری نسبت به کابل های داخلی دارند. مقاومت این کابل ها در برابر گرما و سرما بسته به جنس روکش کابل (دو نوع PVC و PE) متفاوت است. روکش کابل از جنس PVC مقاومت در برابر دمای مثبت 60 تا منفی 10 و روکش کابل شبکه از جنس PE تحمل دمای مثبت 600 تا منفی 55 دارد.

کابل شبکه UTP Indoor

این کابل ها ظاهری مانند کابل شبکه خارجی یا Outdoor دارند با این تفاوت که مقاومتی کمتر از کابل شبکه Outdoor دارند و محافظتی در مقابل شرایط محیطی ندارند. کابل شبکه Indoor مناسب مکان های بسته مانند ساختمان ها، منازل، اداره ها و ... است.

تفاوت کابل شبکه UTP و SFTP

اصلی ترین تفاوت این کابل ها در نوع شیلد و فویل آن ها است. کابل شبکه SFTP همان طور که از نام آن پیدا است، از شیلد و فویل در ساختار خود استفاده کرده است. این شیلد زیر روکش کابل قرار گرفته است و فوبل نیز به دور زوج سیم های به هم تابیده شده کشیده شده است. به همین دلیل این کابل ها مقاومت بسیار خوبی در برابر نویز و تداخلات الکترومغناطیسی از خود نشان می دهند. همچنین قیمت کابل های SFTP از UTP بیشتر است. در شبکه هایی که کابل برق در کنار کابل شبکه استفاده می شود، بهتر است کابل های SFTP مورد استفاده قرار بگیرند.

تفاوت کابل شبکه UTP و SFTP

بهترین برندهای کابل شبکه UTP

استفاده از کابل شبکه رواج بسیار زیادی پیدا کرده است به همین دلیل شرکت های بسیار زیادی به تولید این کابل ها می پردازند. از مشهورترین این شرکت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

کابل شبکه UTP دی لینک

این شرکت در سال 1986 در سنگاپور با نام داتکس تأسیس شد و پس از چندی به دی لینک تغییر نام داد. این شرکت تولید کننده انواع مودم، کابل ها شبکه و سایر محصولات اکتیو شبکه است. این برند از محبوبیت زیادی در جهان برخوردار است. محصولات این شرکت بسیار متنوع هستند و به راحتی با تمامی شبکه ها سازگار می شوند. کابل شبکه دی لینک UTP در استانداردهای Cat5 به بالا تولید می شوند.

کابل شبکه UTP لگراند

شرکت لگراند در سال 1865 تأسیس شد و یکی از برزگترین برندها در صنعت برق و الکترونیک به خصوص شبکه است. تنوع محصولات این شرکت بسیار زیاد است و تجهیزات شبکه این شرکت در تمامی جهان مورد استفاده قرار می گیرد. این شرکت به تولید کابل لن با روکش PVC و LSZH می پردازد. لگراند کابل هایی با استاندارد Cat5 به بالا تولید می کند. می توانید مدل های Outdoor و Indoor کابل های شبکه لگراند را از نماینده کابل شبکه لگراند در سایت راندنو خریداری کنید.

کابل شبکه UTP نگزنس

از دیگر برندهای محبوب در تولید محصولات الکترونیک شرکت فرانسوی نگزنس است. این شرکت با بهره گیری از فناوری روز دنیا در صدد تولید محصولات با کیفیت، در صنعت الکترونیک و شبکه برآمده است. از محبوب ترین کابل شبکه UTP تولید شده توسط این شرکت می توان به کابل شبکه نگزنس UTP CAT6 FTP، CAT6 SFTP ،CAT6 UTP و ... اشاره کرد.

کابل شبکه UTP اشنایدر

اشنایدر یک شرکت فرانسوی تولیدکننده انواع تجهیزات شبکه است که محصولات باکیفیتی به بازار تولید می کند. این شرکت می تواند کابل شبکه، پچ کورد، پچ پنل و ... به بازار عرضه کند. این شرکت از سال 1836 فعالیت می کند و محصولات خود را به سایر کشورهای جهان صادر می کند. کابل های شبکه اشنایدر در انواع مختلف با استانداردهای Cat5 به بالا به بازار عرضه می شود.

  • از دیگر برندهای محبوب و شناخته شده در تولید انواع کابل شبکه UTP می توان به کابل شبکه یونیکام، بلدن، پریسمیان، زیمنس و ... اشاره کرد که هر یک انواع کابل های Cat5 ،Cat5e ،Cat6 ،Cat7 و ... را تولید و به بازار عرضه می کنند.

قیمت کابل شبکه UTP

این کابل ها براساس ویژگی هایی که دارند، از قیمت های متنوعی در بازار برخوردار هستند. انواع کتگوری، استاندارد کابل، روکش، نوع کاربرد، شیلد و فویل آن، برند و شرکت سازنده و ... در قیمت کابل شبکه UTP تأثیرگذار هستند.

خرید کابل شبکه UTP

برای خرید کابل شبکه UTP می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت کابل شبکه UTP و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

دسته بندی


دسته‌بندی کالاها

برند