ثبت فروشگاه
لیست مقایسه

چراغ اضطراری

چراغ اضطراری یکی از پرکاربردترین چراغ های تولیدشده در صنعت روشنایی است که در زمان قطع برق و خاموشی مورد استفاده قرار می گیرد. این چراغ ها به منظور بالا بردن ایمنی افراد در مکان هایی که برق به طور ناگهانی قطع می شود نیز کاربرد دارند. اغلب چراغ های اضطراری دارای لامپ های رشته ای و یا ال ای دی هستند. از چراغ اضطراری می توان در مراکز تجاری، اداره ها، دانشگاه ها، بیمارستان ها، راهروی ساختمان ها، مسیرهای فرار اضطراری و ... استفاده کرد. امروزه استفاده از سیستم های روشنایی اضطراری در ساختمان های تجاری و مسکونی، امری ضروری محسوب می شود. چراغ های اضطراری می توانند به صورت روکار و یا توکار مورد استفاده قرار گیرند و اغلب در رنگ نورهای زرد و یا سفید ساخته می شوند. از لحاظ شکل هندسی، این چراغ ها می توانند گرد و یا چهارگوش باشند.

انواع چراغ اضطراری

  • چراغ اضطراری تأمین مرکزی: تأمین کننده تغذیه این چراغ ها در داخل آن ها وجود ندارد و به وسیله سیم کشی های جداگانه به سیستم برق اضطراری در داخل ساختمان متصل می شوند. در این روش می توان از سیستم های یو پی اس آنلاین و آفلاین نیز استفاده کرد. این گونه از چراغ ها دارای قیمت مقرون به صرفه تری نسبت به چراغ های شارژی هستند اما هزینه سیم کشی چراغ های اضطراری مرکزی، از چراغ های شارژی اضطراری بیشتر می باشد.
  • چراغ اضطراری شارژی: این گونه چراغ ها در صنعت روشنایی اضطراری بسیار پرکاربرد هستند و از بخش هایی مانند شارژر، باتری، لامپ، پخش کننده نور و واحد کنترل تشکیل شده اند. این چراغ ها نصب ساده ای داشته و نیازی به سیم کشی های جداگانه ندارند. در ساخت چراغ اضطراری شارژی از باتری های قابل شارژ استفاده شده است. باتری چراغ های اضطراری می تواند انرژی را در خود ذخیره کند. این باتری ها با استفاده از منبع برق شهری شارژ شده و برخی از آن ها را نیز می توان با استفاده از منابعی مانند نور خورشید شارژ کرد.

چراغ اضطراری هوشمند نوعی از چراغ های اضطراری هستند که می توانند در هر دو دسته جای بگیرند. این چراغ ها، به محض خاموش شدن سایر چراغ ها، به صورت خودکار روشن شده و مکان تاریک را روشن می کنند.

انواع چراغ اضطراری بر اساس نوع کاربرد

  • چراغ اضطراری فعال یا نگهدار: این گونه از چراغ های اضطراری را می توان در حالت عادی نیز مورد استفاده قرار داد. این چراغ ها به طور مداوم در داخل مدار برق قرار می گیرند و هم در زمان قطعی برق و هم در زمان وجود برق، روشن می مانند.
  • چراغ اضطراری غیر فعال یا غیر نگهدار: این دسته از چراغ های اضطراری، تنها در صورت قطع برق روشن شده و بر خلاف مدل های فعال، در حالت عادی به عنوان منبع نور مورد استفاده قرار نمی گیرند. چراغ های غیر فعال به مدار روشنایی داخل ساختمان متصل شده و فقط در صورت قطع برق، روشن می شوند.
  • چراغ روشنایی اضطراری پایدار یا دو منظوره: این دسته از چراغ ها هم در نوع فعال و هم در نوع غیر فعال قرار می گیرند. لامپ های قرار گرفته شده در این چراغ، در زمان وصل بودن برق از خود نور ساطع کرده و تنها برخی از آن ها در صورت قطعی برق روشن می مانند. تفاوت این چراغ با حالت فعال، در مقدار ذخیره انرژی در باتری است و از آنجاییکه چراغ های اضطراری پایدار از تعداد لامپ های کمتری برای روشنایی استفاده می کنند، مدت زمان بیشتری روشن می مانند.

از برترین برندهای تولید کننده چراغ اضطراری می توان به مازی نور، پارس شهاب، نامین نور، پویا و ... اشاره کرد.

برند


نوع لامپ


درجه حفاظت


توان