ثبت فروشگاه
لیست مقایسه

کنتاکتور چیست 

کنتاکتور یکی از پراهمیت ترین تجهیزات در برق صنعتی به شمار می آید. کنتاکتورها کلیدهای الکترومغناطیسی هستند که مهم ترین قسمت مدارهای فرمان را تشکیل می دهند. این تجهیزات در ماشین های صنعتی کاربرد بسیاری دارند. همچنین کاربرد دیگر آنها راه اندازی و کنترل ماشین است. در واقع کنتاکتور، نوعی کلید می باشد که می تواند با استفاده از منبع ولتاژ پایین، مدار با ولتاژ بالا را خاموش یا روشن کند. در واقع کنتاکتور نوعی کلید الکترومغناطیسی است که با تحریک بوبین داخل کنتاکتور، جهت قطع و وصل مدار الکتریکی با توان بالا از راه دور استفاده می شود. نحوه عملکرد کنتاکتور به این صورت است که جریان موجود در کنتاکتور، بوبین کنتاکتور را برق دار کرده و سپس با استفاده از آن یک میدان مغناطیسی ایجاد می کند.    
به دلیل قوی بودن بویین کنتاکتور نسبت به رله، کنتاکتور می تواند جریان های بسیار بالا تا 12500 آمپر را کنترل کند اما رله به دلیل کوچک تر بودن از نظر اندازه نسبت به کنتاکتور، توانایی کنترل حداکثر 20 آمپر را دارد.

کاربرد کنتاکتور

  1. حفاظت ایمن تر و اقتصادی تر نسبت به سایر کلیدها
  2. جلوگیری از خطرات هنگام وصل ناگهانی دوباره جریان در زمان قطع برق
  3. کنترل موتورهای الکتریکی، بانک های خازنی، نورپردازی، گرمایش و تبخیر کننده های حرارت
  4. تأمین کنترل مرکزی تأسیسات نورپردازی بزرگ و کاهش برق مصرفی

خرید کنتاکتور

در هنگام خرید کنتاکتور، کاربران می بایست به سه فاز یا تک فاز بودن آن و همچنین به رنج جریان کنتاکتور توجه نمایند. برای خرید کنتاکتور، کاربران می توانند با مراجعه به سایت راندنو، لیست قیمت آن را در برندهای متنوع بررسی نمایند و با فروشندگان در ارتباط باشند.

قیمت کنتاکتور

قیمت کنتاکتورها با توجه به برند آن ها و رنج جریان آنها متفاوت است. کنتاکتور اشنایدر، هیوندای، ال اس، آی اس بی اس، زیمنس و دیگر برندهای معتبر در سایت راندنو قیمت گذاری شده اند. همچنین قیمت کنتاکتور سه فاز معمولاً نسبت به نوع تک فاز قیمت بیشتری دارد.

ساختمان کنتاکتور

کنتاکتور از سه بخش اصلی تیغه، بوبین و محفظه عایقی تشکیل شده است.

تیغه کنتاکتور

تیغه وسیله ای است که به صورت جداگانه روی کنتاکتور نصب می شود. این قطعه را باید به صورت جداگانه خریداری نمود. یک نوع از این تیغه ها از جلو و نوع دیگر آن از کنار به کنتاکتور می چسبد. بیشترین موارد استفاده از تیغه در طراحی مدار فرمان در برق صنعتی می باشد.

بوبین کنتاکتور

بوبین یا پیچه، سیم طویلی است که به طور منظم و مارپیچ پیچیده شده است. بوبین مانند خازن و مقاوت شامل دو  سر اتصال است و در اکثر مدارها به عنوان عضو اصلی و مهم مورد استفاده قرار می گیرد.

محفظه عایقی

محفظه عایقی به دلیل ایزوله کردن بخش های خطرناک کنتاکتور می تواند تنش های مکانیکی، حرارتی و الکتریکی را که در طی بهره برداری پیش می آید، تحمل کند و حافظ جان کسانی باشد که با کنتاکتور سروکار دارند.

اجزای دیگر کنتاکتور عبارتند از:

⦁    حامل کنتاکت های ثابت
⦁    ترمینال
⦁    صفحه فلزی انتهایی
⦁    کنتاکت های ثابت و متحرک
⦁    ترمینال های ورودی و خروجی
⦁    سیستم هسته آهنی ثابت و متحرک
⦁    قسمت کنترل جرقه
⦁    حامل کنتاکت های متحرک

نکاتی برای خرید کنتاکتور مناسب

جهت استفاده از کنتاکتور در فضای مرطوب، بهتر است کنتاکتور داخل پنل با درجه حفاظت فیزیکی بالا قرار بگیرد، زیرا کنتاکتورهای معمولی درجه حفاظت فیزیکی معادل با 20 درجه دارند که باعث می شود رطوبت هوا به راحتی داخل کنتاکتور نفوذ کرده و باعث زنگ زدگی و آسیب دیدگی شود.
جهت استفاده از کنتاکتور در سیستم حمل و نقل، باید به مشخصات کنتاکتور از جمله مقدار مقاوت شوک (SSR) و مقاومت لرزش توجه کرد. کنتاکتورهای نیمه هادی به دلیل برخوردار بودن از مقاومت لرزش بیشتر، برای سیستم حمل و نقل مناسب تر هستند.

کاربران در سایت راندنو می توانند از قیمت انواع کنتاکتور برندهای معتبر مطلع شوند.

برند


شدت جریان مجاز


تعداد فاز


نوع