ثبت فروشگاه

کنتاکتور یکی از پراهمیت‌ترین تجهیزات در برق صنعتی به شمار می‌آید. این تجهیزات کلید‌های الکترومغناطیسی هستند که مهم‌ترین قسمت مدار‌های فرمان را تشکیل می‌دهند. Contactor در ماشین‌های صنعتی کاربرد بسیاری دارد. این وسیله در راه‌اندازی و کنترل ماشین نقش بسیار زیادی دارد. در واقع کنتاکتور، نوعی کلید است که می‌تواند با استفاده از منبع ولتاژ پایین، مدار با ولتاژ بالا را خاموش یا روشن کند. این تجهیزات از طریق ولتاژ AC یا DC و با تحریک بوبینی که داخل کنتاکتور قرار گرفته، می‌تواند مدار‌های قدرت را از راه دور قطع و وصل کند. نحوه عملکرد کنتاکتور به این صورت است که جریان موجود در کنتاکتور، بوبین کنتاکتور را برق دار کرده و سپس با استفاده از آن یک میدان مغناطیسی ایجاد می‌کند. به دلیل قوی بودن بویین کنتاکتور نسبت به رله، کنتاکتور می‌تواند جریان‌های بسیار بالا تا 12500 آمپر را کنترل کند اما رله به دلیل کوچک‌تر بودن از نظر اندازه نسبت به کنتاکتور، توانایی کنترل حداکثر 20 آمپر را دارد. به کمک کنتاکتور می‌توان مدار را از راه دور و از هر نقطه‌ای قطع یا وصل کرد.

برروی هر کنتاکتور یک یا دو کنتاکت باز و بسته فرمان قرار گرفته است که می‌توان از آن‌ها در مسیر فرمان استفاده کرد. انواع کنتاکتور برحسب آمپر در رنج‌های 9 الی 800 آمپر به بازار عرضه می‌شود. ولتاژ بوبین کنتاکتور نیز می‌تواند در رنج‌های 24، 48، 110، 220 و 380 ولت AC و DC عرضه شود. بوبین‌هایی که در کنتاکتور قرار گرفته است، در صورت خرابی می‌تواند تعویض شود. کنتاکتور‌هایی که جریانی تا 25 آمپر دارند، به یک کنتاکت کمکی به صورت باز یا بسته مجهز شده‌اند. کنتاکتور‌های 32 آمپر به بالا نیز کنتاکت کمکی دو باز و دو بسته دارند. کاربرد کنتاکتور حفاظت ایمن‌تر و اقتصادی‌تر نسبت به سایر کلید‌ها، تأمین کنترل مرکزی تأسیسات نورپردازی بزرگ و کاهش برق مصرفی، جلوگیری از خطرات هنگام وصل ناگهانی دوباره جریان در زمان قطع برق و کنترل موتور‌های الکتریکی، بانک‌های خازنی، نورپردازی و سیستم‌های گرمایش است. کنتاکتور قابلیت قطع و وصل به صورت مکرر را دارد. به کمک کنتاکتور می‌توان از راه دور مدار را کنترل کرد. عمر مکانیکی کنتاکتور‌ها نسبت به کلید‌ها بیشتر است. سرعت قطع و وصل در مدار به کمک کنتاکتور افزایش پیدا می‌کند. استفاده از کنتاکتور سبب می‌شود ایمنی بیشتری برای مدار فراهم شود. کنتاکتور مقرون به صرفه است و به راحتی به تجهیزاتی همچون پی ال سی متصل می‌شود. 

کنتاکتور‌ها براساس AC و DC بودن تقسیم‌بندی می‌شوند. همچنین کنتاکتور‌های AC نیز براساس تیپ‌هایی که دارند تقسیم‌بندی می‌شوند. به عنوان مثال کنتاکتور AC1 تا کنتاکتور AC5 در در گرم کن برقی، راه‌اندازی موتور‌های آسنکرون و قفس سنجابی، بالابر‌ها، آسانسورها و جرثقیل‌ها به کار گرفته می‌شود همچنین تیپ‌های AC5-b و سایر تیپ‌ها نیز در سیستم‌های روشنایی، سوئیچینگ ترانسفورماتور‌ها، لوازم خانگی و کمپرسور‌ها کاربرد دارند. کنتاکتور‌های DC نیز در تیپ‌های مختلفی به بازار عرضه می‌شود که متخصصان مطابق با نیاز خود آن‌ها را انتخاب می‌کنند. تمامی این تیپ‌ها اغلب در جدولی تحت عنوان جدول انواع کنتاکتور ذکر شده است.  

قیمت کنتاکتور

قیمت کنتاکتور‌ها با توجه به برند آن‌ها، رنج جریان و ولتاژی که دارند، متفاوت است. همچنین قیمت کنتاکتور سه فاز معمولاً نسبت به کنتاکتور تک فاز بیشتر است.

خرید کنتاکتور از راندنو

در هنگام خرید کنتاکتور، کاربران می‌بایست به سه فاز یا تک فاز بودن آن و همچنین به رنج جریان کنتاکتور توجه نمایند. جهت استفاده از کنتاکتور در فضای مرطوب، بهتر است کنتاکتور داخل پنل، باکس یا تابلو با درجه حفاظت فیزیکی بالا قرار بگیرد. زیرا کنتاکتور‌های معمولی درجه حفاظت فیزیکی معادل با 20 درجه دارند که باعث می‌شود رطوبت هوا به راحتی داخل کنتاکتور نفوذ کند و باعث زنگ زدگی و آسیب دیدگی ساختمان کنتاکتور شود.

جهت استفاده از کنتاکتور در سیستم حمل و نقل، باید به مشخصات کنتاکتور از جمله مقدار مقاومت شوک (SSR) و مقاومت لرزش توجه کرد. کنتاکتور‌های نیمه هادی به دلیل برخوردار بودن از مقاومت لرزش بیشتر، برای سیستم حمل و نقل مناسب‌تر هستند.

برای خرید کنتاکتور می‌توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه‌های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت کنتاکتور و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می‌سازد.

لیست مقایسه

برند


شدت جریان مجاز


تعداد فاز


نوع