ثبت فروشگاه
لیست مقایسه

کنترل بار

کنترل بار را می توان وسیله ای دانست که وظیفه ی حفاظت تجهیزات تابلو را در برابر جریان اضافی بر عهده دارد. بدین معنا که در صورت ایجاد جریان اضافی، جریان مدار را قطع می کند. همچنین می توان این کنترل بار را به عنوان جایگزین بی متال در کنترل جریان موتوری نیز مورد استفاده قرار داد. این وسیله به دلیل داشتن رله در خروجی خود که نشانگر قطع و وصل بودن وضعیت شبکه است، به نام رله کنترل بار نیز شناخته می شود. اساس کار این وسیله الکترونیکی بسیار دقیق است. لازم به ذکر است که حرارت محیط، اثری روی عملکرد کنترل بار ندارد. در کنترل بار هر سه فاز بالای قطعه به صورت سیم های نازک وصل می شود و با مدار قدرت هیچگونه ارتباط مستقیمی ندارد و مدار فرمان را قطع می کند. کنترل بارها دارای دو نوع کنترل بار دیجیتال و کنترل بار آنالوگ می باشند. همچنین در دو نوع کنترل بار تک فاز و کنترل بار سه فاز در دسترس می باشد.

ویژگی ها و مشخصات کنترل بار

 1. عدم وابستگی به محیط و دارای دقت و اطمینان در تمامی شرایط
 2. قابلیت تنظیم تاخیر در قطع
 3. دارای عملکردهای اتوماتیک و قفل شونده
 4. جایگزینی مطمئین و مناسب نسبت به بی متال
 5. نوع دیجیتال این وسیله دارای نشانگر خطا، نمایشگر جریان و نشانگر اضافه بار است.
 6. عمر زیاد، عملکرد الکترونیکی و بدین استهلاک
 7. قابلیت تنظیم جریان
 8. دارای تایمر تاخیر در وصل
 9. نمایش دهنده ی حالت خط قبل از قطع خروجی
 10. بعد از کنتاکتور قرار می گیرد.

طرز کار کنترل بار

رله کنترل بار دارای سه ترانس جریان داخلی است که جریان هر یک از فازها را مانند آمپرمترهای انبری اندازه گیری می کند و با جریان تنظیم شده توسط کاربر مقایسه می کنند، که در صورت بیشتر شدن جریان هر خط از مقدار تنظیم شده، رله خروجی شروع به فعالیت می کند و باعث قطع شدن مدار می شود. همچنین برای دقت عملکرد و کارکرد صحیح رله در هنگام حفاظت بار موتوری، یک پیچ تنظیم زمان تاخیر تعبیه شده است که باعث می شود جریان استارت موتور سبب قطع رلی دستگاه نشود.

نقشه بستن کنترل بار

سه سیم را که حامل جریان فازها می باشد از سه حفره روی بدنه عبور می دهیم. در مدار فرمان کنتاکتور، ترمینال های 15 و 16 را به صورت سری قرار می دهیم و از ترمینال 18 می توانیم به عنوان سیگنال هشدار، هنگام قطع استفاده کنیم. تغذیه دستگاه نیز به ترمینال های مربوطه متصل می شود.

عیب یابی کنترل بار و خطاهای آن

لازم به ذکراست در هنگام وجود خطا و قطع رله، روی نمایشگر پیام خطا برای کاربر نمایش داده می شود و چراغ مربوط به خطا روشن خواهد شد. 
در صورت وقوع هرکدام از حالت های پایین، با گرفتن همزمان کلیدهای + و – یا یک بار قطع و وصل تغذیه، دستگاه ریست می شود.

 • در هنگام قطع رله در اثر کاهش جریان، روی نمایشگر پیغام Unc نمایش داده می شود و چراغ چشمک زن UL نیز روشن خواهد شد.
 • هنگام قطع رله در اثر عدم تقارن جریان ها روی نمایشگر، پیغام Ubc نمایش داده می شود و همچنین چراغ چشمک زن A% نیز روشن می شود.
 • هنگام قطع رله در اثر افزایش جریان، روی نمایشگر پیغام Lod نمایش داده می شود و همچنین چراغ چشمک زن OL نیز روشن می شود.

خرید و قیمت کنترل بار

امروزه شرکت های زیادی در صدد تولید این محصول برآمده اند که از انواع آن می توان شیوا امواج، برنا، میکرو و ... را نام برد. همچنین کاربران می توانند جهت اطلاع از قیمت کنترل بار میکرو و یا آشنایی با نحوه خرید کنترل بار شیوا امواج به سایت راندنو مراجعه کنند و کالای خود را به طور مستقیم از فروشندگان خریداری نمایند.

برند


شدت جریان مجاز


تعداد فاز