ثبت فروشگاه

کنترل بار

کنترل بار وسیله ای است که وظیفه حفاظت تجهیزات تابلو برق را در برابر جریان اضافی و اضافه بار برعهده دارد. به همین دلیل خرید کنترل بار در  مجموعه ضرورت دارد. بدین معنا که در صورت ایجاد جریان اضافی، جریان مدار سریعاً توسط کنترل بار قطع می شود. همچنین می توان این وسیله را به عنوان جایگزینی برای بی متال در کنترل جریان موتوری در نظر گرفت. قیمت کنترل بار نیز به میزان بار و جریان بستگی دارد. این وسیله رله ای در خروجی خود دارد که نشانگر قطع و وصل بودن وضعیت شبکه است. این رله به نام رله کنترل بار شناخته می شود. اساس کار این وسیله الکترونیکی بسیار دقیق است. لازم به ذکر است که حرارت محیط، اثری روی عملکرد کنترل بار ندارد. در کنترل بار هر سه فاز بالای قطعه به صورت سیم های نازک وصل می شود و با مدار قدرت هیچگونه ارتباط مستقیمی ندارد و مدار فرمان را قطع می کند.

کنترل بار

کنترل بار چیست

کنترل بار موتورهای الکتریکی را در برابر نوسان و اضافه جریان حفظ می کند. یعنی در صورت وجود اضافه بار، وظیفه کنترل بار این است که جریان مدار را قطع کند. همین موضوع سبب شده است تا امروزه کنترل بار جایگزین بی متال شود. این تجهیزات توسط ترانس روی خط قرار می گیرند و جریان را می خوانند. این محصولات پس از کنتاکتور نصب می شوند و اغلب پیچ تنظیم دارند. تجهیزاتی که دیجیتال هستند به نوعی نمایشگر جریان مجهز شده اند که خطا و اضافه بار روی آن ها نشان داده می شود.

مقایسه کنترل بار و بی متال

 • بی متال به صورت مستقیم توسط حرارت خط و به شکل مکانیکی عمل می کند. در صورتی که کنترل بار توسط ترانس جریان های کوچکی که روی خطر ایجاد می شوند، جریان را می خواند و در صورت مغایرت با جریان استاندارد، برق مدار را قطع می کند. یعنی اساس کار کنترل بار الکترونیکی است. 
 • حرارت محیط در برخی شرایط ها برروی بی متال اثرگذار است در صورتی که حرارت سبب تغییر در عملکرد کنترل بار نمی شود. 
 • بی متال به صورت مستقیم در مدار قدرت نصب می شود. اما هر سه فاز بالای قطعه کنترل بار به شکل سیم های نارک وصل می شود و به صورت مستقیم به مدار قدرت وصل نمی شود. 

ویژگی ها و مشخصات کنترل بار

 1. متنوع بودن رنج کنترل بار
 2. قرار گیری بعد از کنتاکتور
 3. قابلیت تنظیم تاخیر در قطع
 4. دارای تایمر تاخیر در وصل
 5. مجهز بودن به پیچ تنظیم کنترل بار و جریان
 6. دارای عملکردهای اتوماتیک و قفل شونده
 7. جایگزینی مطمئن و مناسب نسبت به بی متال
 8. نمایش دهنده ی حالت خط قبل از قطع خروجی
 9. عمر زیاد، عملکرد الکترونیکی و بدین استهلاک
 10. عدم وابستگی به محیط، دقت و اطمینان بالا در تمامی شرایط
 11. نوع دیجیتال این وسیله دارای نشانگر خطا، نمایشگر جریان و نشانگر اضافه بار است.

ویژگی ها و مشخصات کنترل بار

طرز کار کنترل بار

مدار کنترل بار سه ترانس جریان داخلی دارد که جریان هر یک از فازها را مانند آمپرمترهای انبری اندازه گیری می کند و با جریان تنظیم شده توسط کاربر مقایسه می کند، در صورت که میزان جریان بیشتر از مقدار تنظیم شده باشد، رله خروجی شروع به فعالیت می کند و باعث قطع شدن مدار می شود. همچنین برای افزایش دقت عملکرد و کارکرد رله در هنگام حفاظت بار موتوری، یک پیچ تنظیم زمان تاخیر برای کنترل بار تعبیه شده است که باعث می شود جریان استارت موتور سبب قطع رله دستگاه نشود.

نقشه بستن کنترل بار

طریقه نصب کنترل بار تک فاز و سه فاز ساده است با این حال بهتر است از یک متخصص برای انجام این کار کمک بگیرید. کنترل بار در مدارهای تک فاز و سه فاز استفاده می شود. این تجهیزات عملکردی یکسان دارند و شیوه نصب آن ها نیز مشابه است. سه سیم که حامل جریان فاز هستند، ز سه حفره روی بدنه عبور داده می شود. در مدار فرمان کنتاکتور، ترمینال های 15 و 16 به صورت سری قرار می گیرند و از ترمینال 18 می توان به عنوان سیگنال هشدار، هنگام قطع استفاده کرد. تغذیه دستگاه نیز به ترمینال های مربوطه متصل می شود. در جریان های AC جهتی وجود ندارد، به همین دلیل جهت جریانی که از داخل کانال ها می گذرد نیز تاثیری روی عملکرد دستگاه ندارد.

به طور کلی طریقه نصب کنترل بار میکرومکس و دیگر برندها را بهتر است از کاتالوگ محصول مشاهده کنید.

انواع کنترل بار

کنترل بارها دارای دو نوع کنترل بار دیجیتال و کنترل بار آنالوگ هستند. کنترل بارهای دیجیتال به نمایشگری مجهز شده اند که تغییرات و اتفاقات رخ داده شده را نمایش می دهد. کنترل بارهای آنالوگ نمایشگری ندارند. همچنین این تجهیزات در دو نوع کنترل بار تک فاز و کنترل بار سه فاز در دسترس هستند.

انواع کنترل بار

عیب یابی کنترل بار و خطاهای آن

لازم به ذکراست در هنگام وجود خطا و قطع رله، روی نمایشگر در صورتی که کنترل بار دیجیتال باشد، پیام خطا برای کاربر نمایش داده می شود و چراغ مربوط به خطا روشن خواهد شد. در صورت وقوع هرکدام از حالت های پایین، با گرفتن همزمان کلیدهای + و – یا یک بار قطع و وصل تغذیه، دستگاه ریست می شود.

 • در هنگام قطع رله در اثر کاهش جریان، روی نمایشگر پیغام Unc نمایش داده می شود و چراغ چشمک زن UL نیز روشن خواهد شد.
 • هنگام قطع رله در اثر عدم تقارن جریان ها روی نمایشگر، پیغام Ubc نمایش داده می شود و همچنین چراغ چشمک زن A% نیز روشن می شود.
 • هنگام قطع رله در اثر افزایش جریان، روی نمایشگر پیغام Lod نمایش داده می شود و همچنین چراغ چشمک زن OL نیز روشن می شود.

تفاوت کنترل بار و کنترل فاز

هر دو این محصولات وظایف کنترل پارامترهایی را برعهده دارند. کنترل بار وظیفه کنترل جریان و کنترل فاز، وظیفه بررسی فاز را بررسی دارد. اما با این حال کاربرد آن ها متفاوت است و از نظر ساختار و اجزای سازنده با هم تفاوت دارند.

بهترین برندهای کنترل بار

کنترل بار در مجموعه های صنعتی، خطوط تولید، کارگاه ها، تابلوهای برق و ... کاربرد دارند. شرکت های بسیار زیادی به تولید و ساخت کنترل بار می پردازند.

کنترل بار شیوا امواج

در زمینه تجهیزات برق صنعتی شیوا امواج نامی آشنا است. این شرکت  در سال 1367 تاسیس شده است و دستگاه های صنعتی، تجهیزات برقی و انواع رله به بازار عرضه می کند. محصولات شیوا امواج گواهینامه های استاندارد اروپا و گواهینامه هایی مربوط به ادارات برق سراسر کشور دریافت کرده اند. همچنین این شرکت موفق به دریافت استاندارد بین المللی مدیریت کیفیت ISO 9001_2008 شده است. کنترل بارهای شیوا در رنج های جریانی مختلف به بازار عرضه می شوند و از سیستم میکروپروسسوری در ساخت آن ها استفاده شده است. 

کنترل بار راما

شرکت راما اسپادانا یکی از برترین شرکت ها در زمینه تولید تجهیزات برقی است. این شرکت به تولید انواع تایمر و تایم سوئیچ، حفاظت کننده و کنترل کننده های تک فاز و سه فاز می پردازد. محصولات این شرکت کیفیت بالایی دارند و استانداردهای ملی را کسب کرده اند. 

 • از دیگر برندهای برتر در این زمینه می توان به کنترل بار برنا، صانت، میکرو و ... اشاره کرد. 

قیمت کنترل بار

قیمت کنترل بار به عواملی همچون جریان قابل تحمل، آنالوگ یا دیجیتال بودن، تعداد فاز، برند و شرکت سازنده بستگی دارد. قیمت کنترل بار برنا و دیگر برندهای ایرانی از نمونه های خارجی ارزان تر است.

خرید کنترل بار 

برای خرید کنترل بار می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کنترل بار تک فاز و سه فاز را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت کنترل بار و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند


شدت جریان مجاز


تعداد فاز