ثبت فروشگاه

کنترل کننده

کنترل کننده وسیله ای است که در صنعت وظیفه کنترل و بررسی یک کمیت را برعهده دارد. استاندارد این کمیت ها اغلب از پیش تعیین شده است و کنترل کننده تنها مقدار این کمیت ها را اندازه گیری و بررسی می کند. در صنعت به دو روش مستقیم و غیرمستقیم مقدار یک کمیت اندازه گیری می شود. در روش مستقیم کمیت با یک استاندارد مقایسه می شود و حاصل با یک عدد مشخص می شود. برای اندازه گیری کمیت هایی همچون طول، جرم، زمان و دیگر موارد اغلب از این روش اندازه گیری استفاده می شود. اما برای اندازه گیری کمیت های دیگری همچون میزان رطوبت، حرارت و دیگر موارد از روش های غیرمستقیم در صنعت استفاده می شود. برای اندازه گیری این پارامترها به تجهیزات ابزار دقیق و لوازمی تحت عنوان کنترل کنترل کننده نیاز خواهیم داشت.

کنترل کننده

کاربرد کنترل کننده ها

کنترل کننده ها براساس عملکردی که دارند چند وظیفه اساسی برعهده دارند:

  • نمایش: این تجهیزات اطلاعات حاصل از فرایندهای مختلف را جمع آوری کرده و اگر دیجیتال باشند برروی یک نمایشگر نشان می دهند. برخی دیگر نیز از نوع آنالوگ یا عقربه ای هستند.
  • ثبت: از دیگر وظایف این تجهیزات می توان به ثبت اشاره کرد. اغلب کنترل کننده ها روند تغییرات را ذخیره می کنند.
  • کنترل: مهمترین وظیفه این تجهیزات کنترل مقدار کمیت ها و بررسی آن ها است. اگر میزان کمیت از حد استاندارد و تعیین شده تجاوز کند، کنترل کننده وارد عمل شده و سریعاً ادامه فرایند را متوقف می کند.

مزایای استفاده از کنترل کننده ها

  • نظارت بر فرایندها
  • کنترل پارامترها
  • تحلیل داده ها و مسائل مهندسی
  • کاهش خرابی ها در صنعت

انواع کنترل کننده

این تجهیزات براساس کاربرد و نوع پارامتری که اندازه گیری می کنند، به چند دسته تقسیم می شوند:

رطوبت سنج

رطوبت سنج یا نم سنج وسیله ای است که میزان بخار آب یا رطوبت موجود در اشیا را اندازه گیری می کند. اگر میزان رطوبت در برخی از فرایندها افزایش پیدا کند، فرایند با مشکل مواجه می شود. همچنین ممکن است رطوبت اجسام را تخریب کند و طول عمر آن ها را کاهش دهد. به همین دلیل در اغلب محیط های صنعتی از نوعی رطوبت سنج استفاده می شود. رطوبت سنج ها در انواع الکتریکی، اتوماتیک، سوزنی، بدون سوزن و التراسونیک عرضه می شوند. از این محصول در گلخانه ها، مجموعه های صنعتی و خطوط تولید، آنالیزرهای محلی، آزمایشگاه ها، محیط های کامپیوتری و ... استفاده  می شود.

ارت سنج

ارت سنج وسیله ای است که میزان ولتاژ و مقاومت موجود در چاه ارت را اندازه گیری می کند. آگاهی از میزان این کمیت موضوع مهمی است زیرا در صورتی که مقاومت نرخ استانداردی نداشته باشد، خطر برق گرفتگی و آتش سوزی افزایش پیدا می کند. علاوه بر این تجهیزات یک مجموعه نیز آسیب می بینند. در حال حاضر ارت سنج آنالوگ، دیحیتال، عقربه ای، قلمی و کلمپی به بازار عرضه می شوند.

توالی سنج

توالی سنج ابزاری است که فاز و میزان گردش دور موتور را تشخیص می دهد. این وسیله دقت بالایی دارد و در تمامی مدارات سه فاز مورد استفاده قرار می گیرد. این محصولات کاربری آسانی دارند و در مدل های گوناگون عرضه می شوند. توالی سنج در انواع بدون تماس و تماسی موجود است. این محصولات را باید متناسب با سرعت موتور، محدوده ولتاژ، فرکانس و محیط نصب و استفاده توالی سنج انتخاب کنید.

دورسنج (تاکومتر)

دورسنج یا تاکومتر وسیله ای است که در صنعت برای کنترل تعداد دور اجسام دوار از آن استفاده می شود. این محصولات در انواع مختلف آنالوگ، لیزری، نوری و معناطیسی به بازار عرضه می شوند. از دورسنج در خط تولید خودرو، فن های متحرک، تجهیزات پروانه دار، اندازه گیری و کنترل حجم ترافیک و ... استفاده می شود. تاکومتر یکی از مهم ترین تجهیزات در سیستم های ابزار دقیق محسوب می شود.

حرارت سنج (ترمومتر)

حرارت سنج یا ترمومتر وسیله ای است که در صنعت برای اندازه گیری میزان حرارت و دما از آن استفاده می شود. ترمومترهای دقت های اندازه گیری مختلفی دارند و در حوزه های گوناگون از آن استفاده می شود. این تجهیزات در انواع دیجیتال، جیوه ای، ترمومتر الکلی، گازی و دیگر موارد عرضه می شوند.

فلوتر

فلوتر یا شناور وسیله ای است که برای کنترل سطح مایعات از آن استفاده می شود. این وسیله هنگامی که سطح مایعات کم یا زیاد شود با روشی اپراتور را مطلع می کند و یا به صورت خودکار جریان را قطع می کند. این محصولات در انواع مکانیکی و الکترونیکی عرضه می شوند. استفاده از این وسیله از وارد شدن آسیب به پمپ جلوگیری می کند و از موتور و دیگر تجهیزات حفاظت می کند.

انواع کنترل کننده

بهترین برند کنترل کننده

امروزه در تمامی محیط های صنعتی از انواع کنترل کننده استفاده می شود. شرکت های داخلی و خارجی بسیار زیادی به تولید و ساخت کنترل کننده می پردازند. از برترین این شرکت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کنترل کننده هیوکی

هیوکی برندی ژاپتی و نامی آشنا در زمینه محصولات ابزار دقیق و انواع کنترل کننده است. این برند به تولید مولتی متر، ولت متر، ارت سنج و ... می پردازد. محصولات این شرکت مطابق با استانداردهای بین المللی تولید می شوند و کیفیت آن ها مطلوب است.

کنترل کننده شیوا امواج

شیوا امواج یکی از برترین شرکت ها در زمینه تولید تجهیزات ابزار دقیق همچون رطوبت سنج و ... است. این شرکت موفق به دریافت استانداردهای بین المللی و تاییدیه ادارات برق شده است. همچنین دو گواهینامه بین المللی مدیریت کیفیت و ایزو 9001-2008 را دریافت کرده است. این شرکت در سال 1367 در شهر اصفهان تاسیس شده است و علاوه بر تجهیزات ابزار دقیق به تولید دستگاه های سفارشی برای کارخانجات مختلف می پردازد.

  • از دیگر برندهای برتر در این زمینه می توان به یونی تی، راما اسپادانا، برنا الکترونیک و ... اشاره کرد.

قیمت کنترل کننده

قیمت کنترل کننده به عوامل مختلفی همچون نوع وسیله، درجه حفاظت، کاربرد، نحوه عملکرد، برند و شرکت سازنده بستگی دارد.

خرید کنترل کننده

برای خرید کنترل کننده می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت کنترل کننده و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند