ثبت فروشگاه

فیوز مینیاتوری

فیوز مینیاتوری یا کلید مینیاتوری با نماد MCB (miniature circuit breaker) به معنای قطع کننده جریان برق شناخته می شود. این وسیله در سیستم برق کشی ساختمان، تابلوهای برق، مدارهای الکتریکی و دیگر موارد مورد استفاده قرار می گیرد و وظیفه آن قطع و وصل کردن جریان برق است. فیوزها به صورت سری در مدار قرار می گیرند و در مواردی که شدت جریان برق بالاتر از حد مجاز شود، این فیوزها برای جلوگیری از آسیب رساندن به دستگاه وارد عمل می شوند. به همین دلیل خرید فیوز مینیاتوری موضوعی ضروری است. قدرت قطع کیلدهای مینیاتوری بسیار مهم است که معمولاً از 6 کیلوآمپر تا 15 کیلوآمپر متغیر است. کلید مینیاتوری به دو مدل فیوز کندکار و فیوز تندکار تقسیم بندی می شود. لازم به ذکر است که نحوه عملکرد برروی قیمت فیوز مینیاتوری اثرگذار است.

فیوز مینیاتوری از نظر کاربرد شامل تیپ B، تیپ C، تیپ D، تیپ K و تیپ Z است. فیوزهای مینیاتوری تک فاز (تک پل)، دو پل و فیوز مینیاتوری سه فاز (سه پل) دارای جریان مجاز و جریان قطع های متفاوتی هستند. رنج فیوزهای مینیاتوری تک فاز، 2 آمپر، 6 آمپر، 10 آمپر، 16 آمپر، 20 آمپر، 25 آمپر، 32 آمپر، 40 آمپر و فیوزهای مینیاتوری سه فاز، 25 آمپر، 32 آمپر، 40 آمپر، 50 آمپر و 63 آمپر است. تیپ و رنج جریان و قدرت قطع فیوزهای مینیاتوری بر روی بدنه آنها نوشته شده است. در این میان فیوز مینیاتوری 25 آمپر و فیوز مینیاتوری 32 آمپر بیشترین کاربرد را دارند.

این کلیدها نسبت به تحمل جریان اولیه و اضافه بار سریعاً عکس العمل نشان می دهند و برق را قطع می کنند. به همین دلیل از مدار الکتریکی در برابر جریان بیش از جریان اسمی محافظت می کنند. امروزه در سیستم های مختلف به شرایط ایمنی توجه می شود به همین دلیل فیوز از اصلی ترین تجهیزات برای تامین ایمنی مجموعه ها است.

فیوز مینیاتوری

جریان کلید مینیاتوری

در کلید مینیاتوری 2 نوع جریان داریم:

 • جریان لحظه ای: به مقدار جریانی که فیوز مینیاتوری در یک لحظه، تحمل آن را داشته باشد، جریان لحظه ای می گویند.
 • جریان نامی: به حداکثر جریانی که فیوز مینیاتوری تحمل آن را دارد و چنانچه جریانی بیشتر از این مقدار از فیوز عبور کند، فیوز مدار را قطع می کند، جریان اسمی یا نامی می گویند.

جریان کلید مینیاتوری

انواع کلید مینیاتوری براساس سرعت عملکرد

این کلیدها براساس سرعت عملکرد به دو دسته تقسیم بندی می شوند:

 • کندکار: این کلیدها در برابر عبور جریان بیش از حد واکنش های آرام تری از خود نشان می دهد و برق را دیرتر قطع می کند. با این حال واکنش این کلیدها نیز لحظه ای محسوب می شود.
 • تندکار: این کلیدها زمان قطع کمتری نسبت به فیوزهای کندکار دارند و اغلب در سیستم های روشنایی از آن ها استفاده می شود.

انواع کلید مینیاتوری براساس سرعت عملکرد

اجزای اصلی تشکیل دهنده کلید مینیاتوری

 • اهرم قطع و وصل جریان: به کمک این اهرم فیوز خاموش روشن می شود.
 • بدنه کلید مینیاتوری: بدنه تمامی اجزای فیوز را در برمی گیرد و از آن ها در برابر عوامل محیطی جلوگیری می کند.
 • مگنت: مگنت جریانی بیشتر از جریان نامی را می تواند تحمل کند و باعث قطع جریان برق می شود. در فیوزهای استاندارد برای هر جریان نامی یک مگنت وجود دارد.
 • فلز بیمتال: بیمتال با سنجش جریان های طولانی و تغییر حالت براساس حرارت، سبب قطع و وصل جریان می شود. 
 • جرقه گیر: این وسیله برای از بین بردن جرقه در صورت به وجود آمدن تعبیه شده است.

اجزای اصلی تشکیل دهنده کلید مینیاتوری

انواع فیوز مینیاتوری بر اساس تیپ

تیپ و مدل کلید مینیاتوری نشان دهنده عملکرد فیوزها است در ادامه به تیپ های کلید منیاتوری اشاره خواهیم کرد.

 فیوز مینیاتوری تیپ B

کلید مینیاتوری تیپ B یا روشنایی معمولاً در مصارف خانگی و روشنایی مورد استفاده قرار می گیرد که در جریان اضافه بار بین 3 تا 5 برابر جریان اسمی در زمان مشخص، جریان مدار را قطع می کند. این فیوزها تندکار هستند.

فیوز مینیاتوری تیپ C

کلید مینیاتوری تیپ C در صنعت کاربرد بیشتری دارد. این کلید در جریان اضافی بین 5 تا 10 برابر جریان اسمی در زمان مشخص، مدار را قطع می کند. زمان قطع این تجهیزات از تیپ B بیشتر است و از نوع کندکار هستند.

فیوز مینیاتوری تیپ D

کلید مینیاتوری تیپ D برای حفاظت در مدار قدرت، ترانسفورماتور و موتورها مورد استفاده قرار می گیرد. این کلید در جریان اضافی بین 10 تا 20 برابر جریان اسمی در زمان معین، مدار را قطع می کند. زمان قطع این فیوزها از تمامی تیپ ها بیشتر است. به این فیوزها ترانسفورماتوری نیز گفته می شود.

فیوز مینیاتوری تیپ K

کلید مینیاتوری تیپ K برای محافظت از ترانسفورماتور، موتور و مدار قدرت مورد استفاده قرار می گیرد که نسبت به سایر فیوز مینیاتوری ها، در هنگام اضافه بار، مدار را سریع تر قطع می کند. به این محصولات فیوز مینیاتوری قدرت نیز گفته می شود.

فیوز مینیاتوری تیپ Z

حساسیت کلید مینیاتوری تیپ Z، هم در اضافه بار و هم در اتصال کوتاه، از مابقی تیپ ها بیشتر است و در صورت بروز خطا، مدار را در کمترین و سریع ترین زمان قطع می کند.

عملکرد فیوز مینیاتوری

در شرایط عادی کلید مینیاتوری همانند یک کلید عمل می کند و مدار را قطع و وصل می کند. اگر شرایط اتصال کوتاه یا اضافه بار رخ دهد، فیوز وارد عمل می شود. هنگامی که فیوز وارد عمل می شود، جریان بار با وقفه روبه رو می شود و دکمه کلید به صورت خودکار قطع می شود. این عملکرد خودکار از دو طریق مغناطیسی و گرمایی به دست می آید.

در شرایط اضافه بار جریانی که از بی متال می گذرد سبب بالارفتن دما می شود و این موضوع انبساط حرارتی فلزها را پدید می آورد. انحراف سبب آزاد شدن زبانه های قطع می شود و کنتاکت ها از هم جدا می شوند.

عملکرد فیوز مینیاتوری

نکات مهم در خرید کلید مینیاتوری

 • مقدار نامی کلید
 • مقدار kA یا ظرفیت قطع
 • نوع MCB
 • کاربرد کلید

بهترین مارک فیوز مینیاتوری

امروزه استفاده از کلید مینیاتوری به موضوعی الزامی در مجموعه ها و محیط های صنعتی همچون کارخانه ها و ... تبدیل شده است. این محصول در برابر جریان اضافه حساس است و سریعاً مدار را قطع می کند. به همین دلیل سبب افزایش امنیت می شود. شرکت های زیادی به تولید و ساخت این محصولات می پردازند که از بهترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

فیوز مینیاتوری هیوندای

هیوندای یکی از بهترین شرکت ها در زمینه تولید تجهیزات برقی همچون کلید مینیاتوری در ایران است. محصولات این شرکت بر اساس استاندارد IEC تولید می شوند و ظاهری منسجم و نصب آسانی دارند. این محصولات در تیپ های جدید و قدیم تولید می شوند.از انواع فیوز مینیاتوری تک فاز و چند فاز هیوندای در مجموعه ها استفاده می شود.

فیوز مینیاتوری اشنایدر

اشنایدر الکتریک شرکتی در فرانسه است که اکنون محصولات آن به ده ها کشور جهان صادر می شود. این شرکت از سال 1836 فعالیت خود را آغاز کرده است و انواع تجهیزات برقی، تجهیزات شبکه و ... به بازار عرضه می کند. فیوزهای اشنایدر در آمپرهای متنوع و قدرت های قطع گوناگون ارائه می شوند. لازم به ذکر است که قیمت فیوز مینیاتوری اشنایدر به صرفه است.

فیوز مینیاتوری پارس فانال

شرکت سیستم های صنعت فانال در کشور آلمان و در سال 1970 تاسیس شده است. صنایع الکتریکی پارس نیز در سال 1363 تاسیس شد و در سال 1373 تحت لیسانس فانال آلمان فعالیت خود را ادامه داد. به همین دلیل نام شرکت به پارس فانال تغییر پیدا کرد. این شرکت محصولات باکیفیتی به بازار عرضه می کند و یکی از پیشگامان در صنعت برق ایران محسوب می شود.

 • از دیگر شرکت های تولیدکننده این محصول می توان به فیوز مینیاتوری دنا، آاگ، آی اس بی اس، ال اس، ایتون، الکترو کاوه، پارس فانال و لگراند اشاره کرد.

قیمت فیوز مینیاتوری

قیمت کلید مینیاتوری به عواملی همچون جنس بدنه، تیپ فیوز مینیاتوری، کندکار یا تندکار بودن، قدرت قطع، آمپر و جریان مجاز، برند و شرکت سازنده بستگی دارد.

خرید فیوز مینیاتوری

برای خرید فیوز مینیاتوری می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت فیوز مینیاتوری و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند


تعداد فاز


قدرت قطع کلید


نول