ثبت فروشگاه

شیر پنوماتیک

شیر پنوماتیک واحد کنترل کننده سیستم پنوماتیک است که در صورت اعمال نیرو، می‌تواند مسیر حرکت سیال را کنترل کند و تغییر دهد یا جریان آن را قطع و وصل نماید. این شیر وظیفه کنترل سرعت، دبی و فشار هوای عبوری در سیستم  پنوماتیک را دارد. شیر پنوماتیک در دو نوع دستی و برقی عرضه می‌شود که در حال حاضر نوع دستی آن کاربردی ندارد. در شیرهای دستی کنترل کردن حرکت سیال با وارد کردن نیرو توسط دست انجام می‌شود اما در شیرهای برقی، جریان الکتریکی باعث ایجاد نیروی لازم جهت تغییر وضعیت شیر پنوماتیک می‌شود. براساس نوع عملکرد، این شیرها به انواع مختلف تقسیم می‌شوند:

  • شیر پنوماتیک کنترل جهت: شیر کنترل جهت با باز و بسته کردن گذرگاه، دبی خروجی را کنترل می‌کند. بدین صورت می‌توان جهت حرکت شفت یا میله جک را کنترل کرد. این شیر به دو دسته شیرهای قطع و وصل جریان و یکسوکننده جریان تقسیم می‌شوند. بخش‌های تشکیل دهنده شیر شامل عناصر ورودی، عناصر پردازنده و عناصر کنترل کننده می‌شود. انواع شیر پنوماتیک کنترل جهت عبارتند از شیر پنوماتیک کنترل جهت‌ دار دو طرفه، شیر پنوماتیک آفست فنری، دریچه‌های پنوماتیک کنترل جهت دار چهار طرفه و شیر پنوماتیک کنترل جهت‌ دار سه طرفه.
  • شیر پنوماتیک کنترل فشار: برای تنظیم فشار مخزن از این شیر استفاده می‌شود. یعنی با استفاده از آن می‌توان فشار ثابتی را در سیستم حفظ کرد
  • شیر پنوماتیک کنترل جریان: شیر پنوماتیک کنترل جریان با ایجاد گلویی در یک جهت خاص در سیستم، مسیر عبور هوا را کنترل می‌کند. این شیر را می‌توان روی سیلندر یا در نقاط مختلف سیستم نصب کرد.

از نظر جنبه‌های دیگر نیز شیرهای پنوماتیک را به انواع مختلفی تقسیم می‌کنند. معیارهای تقسیم‌بندی این شیرها عبارتند از تعداد پورت‌های ورود و خروج شیر، نحوه باز و بسته شدن شیر یا موقعیت شیر و تعداد مسیرهای جریان.

قیمت شیر پنوماتیک

قیمت انواع شیرهای پنوماتیک با یکدیگر متفاوت است. پس نیاز است که ساختار هرکدام و پارامترهای مورد نیاز برای سنجش مشخص شود. معیارهایی که بر روی قیمت این محصول تأثیرگذار هستند، عبارتند از:

  1. نرخ چرخه: نرخ چرخه شامل حداقل تعداد چرخه‌های شیر است و هرچه این نرخ بیشتر باشد، یعنی دستگاه با راندمان بالاتری کار می‌کند و مفید‌تر است.
  2. سایز پورت: سایز پورت شامل پارامترهای ابعادی و فیزیکی است که هرچه تنوع آن بیشتر باشد، قیمت نهایی محصول گران‌تر خواهد بود.
  3.  فشار عملیاتی یا دامنه فشار: فشار عملیاتی یا دامنه فشار بخش مهم و تاًثیرگذاری برای قیمت گذاری این محصول است. فشار عملیاتی شیر را درجه‌بندی می‌کند تا مدیریت و کنترل با دقت انجام شود.
  4. واسطه عملیاتی: واسطه عملیاتی بخش مهمی از قیمت را شامل می‌شود. واسطه عملیاتی باعث می‌شود که کنترل در سطح ایمنی صورت بگیرد و هوای فشرده ساختار خوبی داشته باشد.
  5. ولتاژ مجاز: بخش مهمی از هزینه محسوب می‌شود.
  6. ظرفیت یا ضریب جریان: این معیار مربوط به مقدار گنجایش شیر برای جریان هوا است و توسط cv ارزیابی می‌شود. البته که این معیار شامل یک نرخ ثابت است. شیرها براساس نرخ جریان و فشار دیفرانسیل درجه بندی و قیمت گذاری می‌شوند.

خرید شیر پنوماتیک از راندنو

برای خرید شیر پنوماتیک می‌توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه‌های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست خرید شیر پنوماتیک و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می‌سازد.

لیست مقایسه

برند


نوع