کابل اعلام حریق

آشنایی با کابل اعلام حریق

کابل اعلام حریق یکی از مهم ترین عناصر در سیستم های اعلام و اطفاء حریق به شمار می رود. امروزه استفاده از سیستم های اعلام و اطفای حریق یک امر ضروری در مجموعه ها محسوب می شود. زیرا جلوگیری از گسترش آتش می تواند تا حد بسیار زیادی خسارت های مالی و جانی را کاهش دهد. در این مقاله به معرفی انواع کابل اعلام حریق، استاندارد کابل اعلام حریق و بهترین برندهای کابل نسوز اعلام حریق خواهیم پرداخت. با مجله راندنو همراه باشید …

چه نوع کابلی مخصوص اعلام حریق است؟

کابل اعلام حریق نسوز، به کابلی گفته می شود که می تواند حرارت مستقیم و شعله آتش را در یک بازه زمانی مشخص تحمل کند. میزان حرارت و زمان قابل تحمل کابل، بسته به استانداردهای آن متفاوت است. این کابل ها یکپارچگی مدار را در زمان آتش سوزی حفظ می کنند و به فعالیت خود ادامه می دهند.

در تمامی سیستم های اعلام و اطفا حریق، روشنایی اضطراری، آژیرها و … باید از سیم و کابل نسوز استفاده شود. این کابل ها هادی از جنس مس دارند که توسط سیلیکون عایق شده است. یک لایه شیلد جهت جلوگیری از دریافت نویز نیز برای برخی از ابن کابل ها در نظر گرفته شده است. روکش بیرونی این تجهیزات نیز می تواند از جنس پلیمرهای ترموپلاستیک و یا LSZH فاقد هالوژن باشد.

کابل اعلام حریق چند رشته است؟

این محصولات بسته به سیستم اعلام و اطفای حریق انتخاب می شوند. کابل های اعلام حریق می توانند تک رشته، 2 رشته، 3 رشته و یا 4 رشته باشند. سطح مقطع آن ها نیز براساس کاربرشان با یکدیگر متفاوت است.

کابل های ضد حریقی که در خطوط تشخیص همچون دتکتورها مورد استفاده قرار می گیرند، اغلب سطح مقطعی معادل 1.5 میلی متر دارند. کابل هایی که در سیستم های هشدار مانند آژیرها، فلاشرها و … مورد استفاده قرار می گیرند، سطح مقطع آن ها 2.5 میلی متر مربع است.

الزامات کابل اعلام حریق

استاندارد کابل اعلام حریق توسط سازمان های مختلفی ثبت می شود که از مهم ترین آن ها می توان به تأییدیه دو سازمان زیر اشاره کرد:

 1. تأییدیه LPCB
 2. تأییدیه سازمان آتش نشانی

لازم به ذکر است کابلی که یکی از تأییدیه های بالا را نداشته باشد، قابل استفاده نیست و از ایمنی کافی برخوردار نمی باشد.

جهت بررسی عملکرد کابل های نسوز از دو نوع تست استفاده می شود. در استاندارد IEC60331 یک متر کابل به مدت 90 دقیقه در معرض آتش و در دمای 750 درجه سانتی گراد قرار می گیرد. در استاندارد BS6387 یک متر کابل به مدت 180 دقیقه در معرض آتش و در دمای 950 درجه سانتی گراد قرار می گیرد. کابل های نسوز پس از گذراندن این مراحل، موفق به دریافت استانداردهای لازم می شوند.

خرید کابل مخصوص اعلام حریق

پیش از خرید انواع کابل سیستم اعلام حریق باید به نکات زیادی توجه کرد. هر کدام از نکته های زیر، از یک نوع استاندارد خاص پیروی می کند که به آن اشاره شده است:

 1. کم دود بودن کابل (استاندارد IEC 61034-1/2): کابل های ضد آتش باید از مواد اولیه مرغوبی ساخته شده باشند و سیلیکون آن ها با کیفیت باشد تا کمترین میزان دود را از خود تولید کند.
 2. ضد حریق بودن (استانداردهای IEC 60331-21 و BS 6387): برخی از قسمت های سیستم اعلام حریق همانند آزیرها، منابع تغذیه و … باید در زمان آتش فعال باشند تا بتوانند در زمان آتش سوزی نیز به عملکرد خود ادامه دهند. این کابل ها نمی سوزند. در نتیجه ارتباط میان اجزای سیستم حتی در زمان آتش سوزی نیز برقرار می ماند.
 3. ضد شعله بودن (استاندارد IEC 60332-2/3): این کابل ها نباید شعله ور شوند زیرا در غیر این صورت امکان دارد سایر اجزای سیستم اعلام و اطفا حریق نیز صدمه ببینند و از کار بیفتند. هم چنین شعله ور شدن کابل سبب انتقال آتش به دیگر نقاط ساختمان می شود.
 4. تولید نکردن گازهای سمی (استاندارد IEC 60754-1/2): کابل اعلام حریق LSZH یک نوع کابل نسوز است که در ساختار آن از هیچ گونه ماده هالوژنی استفاده نشده است. به همین دلیل، در صورت بروز آتش سوزی دود سمی از خود تولید نمی کند.
 5. شیلد و فویل: وجود شیلد در کابل های نسوز سبب می شود تا امواج و نویزهای مغناطیسی بز روی عملکرد کابل اثرگذار نباشد. به همین دلیل بهتر است از کابل شیلددار اعلام حریق و یا کابل هایی استفاده شود که از فویل در ساختمان داخلی آن ها استفاده شده است.

انواع کابل ضد آتش سوزی

سیستم های اعلام حریق بر اساس نوع عملکردشان به سه دسته سیستم اعلام حریق آدرس پذیر، متعارف و بی سیم تقسیم می شوند. همه این گروه ها خود به دو نوع دستی و اتوماتیک نیز تقسیم بندی می شوند.

در هر یک از این شبکه ها، می بایست از قطعات و تجهیزات مرتبط با سیستم استفاده شود. کابل اعلام حریق آدرس پذیر، در واقع همان کابلی است که در برابر حریق مقاومت بالایی دارد و مطابق با استاندارد های خاص به تولید می رسد. دقت و حساسیت کابل هایی که در سیستم های آدرس پذیر مورد استفاده قرار می گیرند، باید بیشتر از کابل هایی باشد که در سیستم های متعارف استفاده می شوند. زیرا گستردگی شبکه های آدرس پذیر بسیار بیشتر از سایر شبکه ها است.

قیمت کابل اعلام حریق نسوز

عوامل زیر لیست قیمت کابل ضد حریق را تحت تأثیر قرار می دهند:

 1. برند، کیفیت و استاندارد تولید کابل
 2. میزان مس به کار رفته شده در کابل
 3. کلاس هادی کابل و نوع مغزی
 4. ضخامت روکش و عایق کابل
 5. نوع شیلددار و یا بدون شیلد بودن آن
 6. تکنولوژی ساخت

از برترین برندهای تولیدکننده این تجهیزات می توان به کابل اعلام حریق یاقوت، سیمیا، کویسل (کابل اعلام حریق cavicel)، کابل Sil Cable و … اشاره کرد.

جهت مشاهده لیست قیمت کابل ضد حریق می توانید به سایت راندنو مراجعه کنید و هم چنین مشخصات فنی هرکابل را مشاهده و با یکدیگر مقایسه کنید. راندنو این امکان را به شما می دهد تا بتوایند به طور مستقیم و بدون واسطه با نمایندگان و مراکز فروش کابل اعلام حریق به طور مستقیم در ارتباط باشید.