انواع کابل فشار قوی

آشنایی با کابل فشار قوی، کابل آلومینیومی بخریم یا کابل مسی؟

کابل فشار قوی یکی از انواع کابل برق است که ولتاژی بالاتر از 1000 ولت دارد. به این کابل ها، کابل قدرت و یا (HV) High Voltage Cable نیز گفته می شود. از کابل ولتاژ بالا برای انتقال جریان الکتریکی در سطوح ولتاژی بالا استفاده می شود.

خرید کابل فشار قوی

ساختار، کاربرد و روکش این کابل ها با سایر کابل ها متفاوت است که در ادامه به بررسی هر کدام از آن ها خواهیم پرداخت.

آنچه در ادامه می خوانیم:

انواع کابل برق ولتاژ بالا

 • کابل فشار قوی معمولی: معمولاً در میان کاربران، کابل های بالای 1 کیلو ولت، کابل های فشار قوی تعریف می شوند اما براساس استاندارهای جهانی، کابل های 32 کیلوولت و 63 کیلوولت، جزو کابل های فشار قوی محسوب می شوند. ما در این مقاله به بررسی کابل های 1 کیلوولت، 12 کیلوولت، 20 کیلوولت، 33 کیلوولت، 63 کیلوولت و در موارد معدود بالاتر، خواهیم پرداخت. از این نوع کابل های فشار قوی اغلب در شبکه های انتقال و بعضاً در شبکه توزیع استفاده می شود.
 • کابل فشار قوی زره دار: یک نوع غلاف از جنس PVC و یا آرمور برای این کابل در نظر گرفته شده است که آن را در برابر اشعه های مضر مانند فرابنفش ایمن کرده است. هم چنین این کابل ها در برابر پوسیدگی و خوردگی نیز مقاوم هستند.
 • کابل فشار قوی سرب دار (زره سرب دار): در این نوع کابل های ولتاژ بالا، یک نوع غلاف فلزی از جنس سرب به کار رفته است. مقاومت این کابل ها بسیار بالا است. این کابل ها در برابر انواع حلال ها، اشعه ها، نیروهای مکانیکی، مواد خورنده مانند هیدرو کربن ها و … مقاوم هستند.

انواع کابل فشار قوی

هادی کابل قدرت

 • کابل فشار قوی مسی: هادی این کابل از جنس مس است. مس فلزی با میزان رسانایی بسیار بالا است. به همین دلیل، در هادی کابل ها و سیم ها که وظیفه انتقال جریان برق را برعهده دارند، از این فلز استفاده می شود.
 • کابل فشار قوی آلومینیومی: این کابل ها قیمت مقرون به صرفه تری نسبت به کابل مسی دارند. زیرا آلومینیوم فلزی با رسانایی کمتر است و قیمت پایین تری نیز دارد. در نهایت، وزن کابل های ولتاژ بالای آلومینیومی از مسی کمتر است.

کابل های قدرت اغلب دارای هادی از نوع نیمه افشان هستند. کابل خودنگهدار آلومینیومی نیز وجود دارد که با ولتاژ 20 کیلو ولت به بازار عرضه می شود.

همچنین بخوانید: کابل کشی برق با کابل خودنگهدار چگونه است؟ جایگزینی کابل خودنگهدار با سیم مسی

کابل فشار قوی مسی و آلومینیومی

کابل فشار قوی 20 کیلو ولت

این کابل از کاربردی ترین کابل های قدرت در صنعت برق کشور به شمار می آید. این کابل ها امروزه به صورت آلومینیومی زره دار و بدون زره تولید می شوند. کابل قدرت یزد، متال، افق البرز، ابهر، سیمکو و مغان از بهترین تولیدکنندگان این کابل هستند. در مسیر ترانسفورماتور قدرت تا تابلو، معمولاً از این نوع کابل استفاده می شود.

ساختمان کابل قدرت

به طور کلی کابل های فشار قوی از هادی برق و روکش های آلومنیومی ساخته شده اند که با عایقی از نوع XLPE و یا PVC پوشانده شده اند. در ادامه به ساختار لایه ای این نوع کابل ها خواهیم پرداخت. برای اتصال این کابل معمولاً از سرکابل مخصوص قدرت استفاده می شود.

 1. هادی برق به کار رفته شده در کابل های فشار قوی می تواند از نوع مس و یا آلومینیوم باشد. مس فلزی گرانبهاتر از آلومینیوم است و رسانایی بیشتری دارد. معمولاً در این کابل ها هادی از نوع مفتول یا نیمه افشان می باشد.
 2. یک لایه نیمه هادی در اطراف هادی قرار گرفته است که میدان اطراف آن را یکنواخت می کند.
 3. یک لایه عایق بر روی کابل کشیده شده است که ضخامت آن بسته به نوع کابل متفاوت است.
 4. یک لایه نیمه هادی نیز در این قسمت قرار گرفته است.
 5. کاغذ گرافیتی که البته این کاغذ در برخی از کابل های ولتاژ بالا قرار می گیرد.
 6. لایه بعدی که در کابل های ولتاژ قوی به کار رفته است، شیلد است. شیلد کابل قدرت نقش حفاظت از کابل را برعهده دارد.
 7. غلافی که در این قسمت قرار گرفته است، کابل را از صدمات مکانیکی محافظت می کند.
 8. در قسمت آخر، یک پوشش، تمام لایه های کابل را در برمی گیرد که اغلب به رنگ قرمز و یا مشکی می باشد.

ساختمان کابل قدرت

کاربرد کابل فشار قوی

این نوع از کابل ها الکتریسیته و جریان برق را از نیروگاه های برق به شبکه هایی که وظیفه توزیع را بر عهده دارند، انتقال می دهند. بدین ترتیب، بخشی از کاربرد این کابل ها در شبکه های توزیع و برخی دیگر در شبکه های انتقال است. مقاومت کابل های فشار قوی در برابر انتقال جریان بسیار قوی، بالا می باشد. از این نوع کابل ها در موارد زیر نیز استفاده می شود:

 1. کابل کشی در پست های هوایی که اغلب از کابل فشار قوی 33 کیلو ولت استفاده می شود.
 2. کابل های وارد شده به ترانس و پست های برق که اغلب کابل فشار قوی 20 کیلو ولت است. این کار توسط ترانسفورماتورهای قدرت انجام می شود.
 3. کابل هایی که در پست های انتقال کوچک تر قرار می گیرند و اغلب از نوع کابل فشار قوی 12 کیلو ولت هستند و پس از آن، برق به ولتاژ 1 کیلو ولت در پست های کوچک تر تبدیل می شود. ترانس های کوچک تری در پست ها قرار دارند که برق 1 کیلو ولت را به 220 ولت شهری تبدیل می کنند و از آنجا برق توسط کابل های فشار ضعیف، به منازل و روشنایی شهری توزیع می شود.
 4. برای دکل های بزرگ بین شهری و کابل کشی جهت انتقال برق بین شهرها از این نوع کابل ها استفاد می شود. معمولاً این دکل ها به همراه کابل، برق را از نیروگاه ها دریافت می کنند.
 5. کابل کشی جهت توزیع برق می تواند در زیر زمین و به صورت دفن شده با کابل خشک (مفتول) باشد که این نیز از دیگر کاربردهای کابل فشار بالا است.

کابل فشار قوی روغنی

یکی از انواع کابل های ولتاژ بالا، کابل های روغنی فشار قوی هستند که خود به دو دسته زیر تقسیم می شوند:

 1. کابل روغنی فشار کم: این نوع کابل های روغنی را به کمک کاغذی آغشته به روغن رقیق ایزوله کرده و استقامت الکتریکی آن را تا حد بسیار زیادی افزایش می دهند.
 2. کابل روغنی فشار بالا: هر رشته سیم داخل این کابل ها با کاغذ آغشته به روغن غلیظ آمیخته شده است و جهت جلوگیری از ورود هوا و خارج شدن روغن، به کمک کلاف هایی از جنس مس و پلاستیک پوشانده می شوند.

نکات مهم در خرید کابل قدرت

موارد بسیاری وجود دارد که کاربران باید در هنگام خرید کابل ولتاژ بالا به آن توجه کنند. در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت:

 1. جنس عایق: پوشش و عایق این کابل ها با یکدیگر متفاوت است. این عایق می تواند از جنس پلی اتیلن، پی وی سی و یا پلاستیک فشرده باشد.
 2. جنس هادی و نوع رسانای کابل: همان طور که پیش تر گفته شد، از هادی آلومینیوم و یا مس در این کابل ها استفاده می شود.
 3. توان: هر یک از کابل های فشار قوی دارای توان های متفاوتی هستند که براساس نوع سیستم از آن ها استفاده می شود.
 4. تعداد لایه: تعداد لایه هایی که ساختمان یک کابل را تشکیل می دهند، بر روی کیفیت و مقاومت فیزیکی و الکتریکی کابل تأثیر مستقیم دارند.
 5. سطح مقطع: کابل هایی که دارای سطح مقطع بزرگ تری هستند، هادی و مغزی آن ها ضخیم تر است.
 6. ولتاژ نامی: بسته به مکان استفاده و نوع کاربرد، ولتاژ مورد نظر انتخاب می شود.

قیمت کابل ولتاژ بالا

قیمت این کابل ها به عواملی مانند برند، هادی برق، روکش، سطح مقطع و … بستگی دارد. شرکت ابهر اولین تولیدکننده انواع کابل برق فشار قوی در ایران است. سایر برندها مانند سیم و کابل سیمکو، سیم و کابل تبریز، سیمکات، مغان، یزد و … نیز به تولید انواع کابل ولتاژ بالا پرداخته اند.

کابل قدرت مورد تأیید شرکت توزیع

در شبکه توزیع، پیمانکاران اداره برق به کابل کشی هوایی و زمینی خیابان ها می پردازند. در این میان، کابل های استفاده شده می بایست در وندرلیست شرکت توزیع همان استان قرار بگیرند. این کابل ها معمولاً به صورت کابل های خشک برای کابل کشی فشار قوی شهری و کابل های 20 کیلو ولت آلومینیوم برای کابل کشی از ترانس می باشند.

به طور مثال، کابل 4*6، 10*4 و 6*2 خشک و هم چنین کابل 185*1 آلومینیومی 20 کیلو ولت بسیار مورد توجه پیمانکاران و کاربران قرار دارد. برخی از شرکت های تولیدکننده این کابل ها عبارتند از: کابل افق البرز، یزد، متال، تک کابل، مغان، ابهر، سپهر البرز، سیمکات، سیمکو و … .

اما کابل های 33 کیلو ولت و بالاتر، تنها توسط شرکت های محدودی تولید می شوند که خود می بایست قبل از تولید، برای گرفتن پروانه بهره برداری، تأییدیه شرکت توانیر را دریافت کنند.

همچنین بخوانید: بهترین کابل تلفن کدام است؟ معرفی انواع کابل تلفن