آموزش نصب و تعویض کلید پریز

آموزش نصب کلید پریز

کلید و پریز برق در تمام مکان هایی که برق و الکتریسیته در آن جریان دارد، دیده می شود و یکی از اصلی ترین المان ها در برقکاری ساختمان به شمار می آید. انواع کلید و پریز معمولاً به دو صورت روکار و توکار نصب می شوند.

کلید و پریزها علاوه بر کاربردشان، به علت طرح و رنگ متنوعی که دارند، از نظر دکوراسیون داخلی نیز مورد توجه کاربران قرار می گیرند. لازم به ذکر است که نصب و یا تعویض کلید و پریز کار دشواری نیست ولی باید تمام نکات ایمنی قبل و حین نصب رعایت شود. در ادامه قصد داریم آموزش نصب کلید و پریز را با جزئیات بیان کنیم.

آنچه می خوانیم:

مراحل نصب کلید و پریز

 1. اطمینان از قطع برق

در ابتدا برای تعویض کلید پریز لازم است، برق آن قسمت قطع شود. این کار را می توانید با مراجعه به جعبه فیوز و قطع فیوز مربوطه انجام دهید. حتی پس از قطع فیوز نیز، برای اطمینان بیشتر می توانید با استفاده از یک فازمتر، مطمئن شوید که هیچ گونه جریان برقی در داخل سیم وجود ندارد.

اگر نمی دانید کدام فیوز مربوط به قسمت مورد نظر است، در صورت نیاز نداشتن به برق می توانید تمام فیوزها را قطع کنید. در غیر این صورت، باید تمام فیوزها را تک تک قطع کرده و با فازمتر پریز را چک کنید تا فیوز مورد نظر را بیابید.

 1. باز کردن روکش و جدا کردن کلید یا پریز

برای دیدن سیم ها و تعویض کل مغزی، لازم است روکش روی پریز را باز کنید. در بازار این روکش ها به عنوان کادر کلید و پریز شناخته می شوند. در مدل های قدیمی تر، روی روکش یک یا دو پیچ تعبیه شده است که با باز کردن آن ها می توانید روکش را جدا کنید. در برخی از مدل های جدید کلید و پریز، لازم است ابتدا با یک پیچ گوشتی دو سو، روکش پلاستیکی را جدا کنید تا به پیچ های اصلی برسید.

اگر پس از باز کردن پیچ ها، قادر به درآوردن قاب نبودید، فازمتر را پشت قاب بیاندازید و با کمی فشار، قاب را از دیوار خارج کنید. توجه داشته باشید که پیچ ها را به آرامی باز کنید زیرا اتصال پیچ به دیوار بسیار سطحی است و در صورت خرابی آن، لازم است دوباره از دریل برای سوراخ کردن دیوار کمک بگیرید.

 1. باز کردن مغزی کلید و پریز از دیوار و جدا کردن سیم ها

پس از جدا کردن روکش، لازم است مغزی که می خواهید تعویض کنید را نیز باز کنید. پس از بیرون آوردن مغزی از دیوار، قبل از انجام هر کاری چند عکس از نحوه چینش سیم ها بگیرید تا سیم ها را به پریز بعدی اشتباه وصل نکنید. معمولاً مغزی ها به وسیله چنگکی کنار کلید و پریز داخل شیار قوطی ها محکم شده اند. با باز کردن پیچ های چنگکی، مغزی از قوطی جدا شده و به آسانی بیرون می آید.

 1. بستن سیم های کلید و پریز جدید

اگر عکسی برای تشخیص دادن اینکه کدام سیم به کدام قسمت پریز باید وصل شود را ندارید، می توانید از این راه حل استفاده کنید: سیم هایی با رنگ روشن را به قسمتی وصل کنید که اسلات طولانی تری دارد و سیم هایی با رنگ تیره را به قسمتی وصل کنید که اسلات کوتاه تر و پیچ های طلایی رنگ دارد.

در هنگام بستن پریز، اگر دو سیم برق هم رنگ داشتید، فرقی نمی کند که از کدامیک اول استفاده کنید. همواره این نکته را می بایست در ذهن داشته باشیم که معمولاً هیچ گاه داخل انواع کلید، سیم نول نمی رود. در انواع پریزها و روشنایی ها می بایست هم فاز و هم سیم نول وارد شود.

 1. بستن کلید و پریز جدید روی دیوار

در مرحله پنجم لازم است مغزی را با پیچ های خودش به قسمتی که روی دیوار تعبیه شده، وصل کرده و روکش آن را روی مغزی قرار دهید. اما تا قبل از تست پریز جدید، پیچ های روکش را نبندید.

 1. تست کلید و پریز جدید

در ابتدا لازم است فیوز را وصل کنید. اگر وسیله تعویضی شما پریز بود، لازم است با فازمتر داخل پریز را چک کنید و اگر یکی از دو شاخه پریز، برق داشت، کار به درستی انجام شده است. اگر وسیله تعویضی شما یک کلید بود، لازم است تا با فازمتر سرپیچ را چک کنید تا برق داشته باشد. در غیر این صورت، باید تمام مراحل انجام شده دوباره بررسی شود تا سیمی که اشتباه متصل شده را پیدا کنید.

 1. بستن روکش کلید و پریز جدید

بعد از انجام تمام مراحل بالا و اطمینان از صحت کار انجام شده، روکش را روی پریز قرار دهید و با دقت پیچ های آن را ببندید. در آخر برای اطمینان از درستی کار می توانید یک وسیله کم مصرف و کم ارزش را به برق متصل کنید.

تعویض کلید پریز

نکات مهم در نصب کلید پریز

 • بدون دلیل، تصمیم به اضافه کردن کلید و پریز نگیرید و در صورت نیاز، با یک رابط برق کمبود پریز را جبران کنید.
 • برای نصب کلید و پریز روکار می بایست قوطی روکار بر روی دیوار پیچ شود.
 • در هنگام وارد کردن سیم ها به داخل کلید و پریز، استاندارد را رعایت کنید تا از اتصال فاز و نول بر روی پیچ ها جلوگیری شود.
 • در صورتی که زیر یک پیچ از دو سیم استفاده می کنید، می بایست حتماً از تابیده شدن آن ها به صورت محکم اطمینان حاصل نمایید.
 • در صورتی که در زمینه برق کشی اطلاعات کافی ندارید، از یک برق کار کمک بگیرید تا برای گرفتن انشعاب جدید به شما کمک کند.
 • به تحمل خط برقی که از آن انشعاب گرفته می شود، توجه کنید.
 • کلید و پریزها را در ارتفاع مناسب نصب کنید تا علاوه بر جلوگیری از خطر، بتوانید از آن ها استفاده لازم را نیز ببرید.

خرید کلید پریز

انواع کلید پریز

 1. کلید تک پل و دو پل: از کلید تک پل برای قطع و وصل کردن یک مدار و از کلید دو پل برای قطع و وصل کردن دو مدار الکتریکی استفاده کرد.
 2. کلید تبدیل: این کلید برای روشن و خاموش کردن یک چراغ از دو مکان مختلف کاربرد دارد.
 3. کلید کولر: این کلید برای کولرهای آبی کاربرد دارد و معمولاً دارای یک کلید برای موتور، یک کلید برای روشن و یک کلید برای دور تند است.
 4. کلید و پریز تایمری: کلید و پریز تایمری قابل تنظیم است و می تواند زمان روشن و یا خاموش شدن را کنترل کند. از این کلیدها بهتر است در مکان هایی مانند راه پله و حیاط استفاده شود زیرا در این مکان ها نیاز به روشن ماندن دائم چراغ ها نیست.
 5. کلید لمسی: کلید لمسی یکی از جدیدترین انواع کلید پریز به شمار می رود که در خانه های هوشمند مورد استفاده قرار می گیرد و با حرارت دست نیز فعال می شود.
 6. کلید با سنسور حرکتی: کلیدهایی با سنسور حرکتی، در هنگام حضور افراد در مکان روشن و بعد از مدتی خاموش می شوند. همین امر سبب صرفه جویی در مصرف انرژی می شود.
 7. کلید دیمر: این کلید شدت نور را تنظیم و کم یا زیاد می کند. کلید دیمر اغلب در مکان هایی همچون سالن تئاتر که نیاز به نور یکنواخت است، مورد استفاده قرار می گیرد.
 8. پریز برق یو پی اس: این پریز با ارتباط دادن منبع ذخیره برق و دستگاهی که به خود وصل می شود، باعث می شود در هنگام قطعی برق، دستگاه همچنان روشن بماند.
 9. پریز تلفن: این پریز در دو نوع ارائه می شود. پریز تلفن تک سوکت و پریز تلفن دوقلو که دارای دو پورت جداگانه می باشد.
 10. پریز شبکه: امروزه در منازل و ادارات به دلیل وجود اینترنت، پریز شبکه از مهمترین انواع پریزها به شمار می آید.
 11. پریز برق ارت دار: همانطور که از اسم این پریز پیداست، مجهز به یک سیم ارت دار است که برای تخلیه بار الکتریکی به زمین متصل می شود. کارکرد این پریز برق به این صورت است که سیم ارت با انتقال الکتریسیته ساکنی که در مدار تخلیه شده است، مانع از برق گرفتگی افراد می شود.
 12. بیزر زنگ و شاسی زنگ: معمولاً در ورودی هر دربی، یک شاسی زنگ و داخل هر واحدی نیز یک بیزر زنگ نصب می شود.
همچنین بخوانید: آشنایی با انواع کلید و پریز، از خرید تا آموزش نحوه نصب کلید پریز

بخش های مختلف کلید و پریز

 • قاب: قاب به قسمتی از کلید و پریز گفته می شود که بر روی دیوار نصب می شود و قابل رؤیت است. مدل های جدید این قاب ها به راحتی بر روی دیوار قرار می گیرند. مکانیزم استفاده شده برای این کلید و پریزها فنری است و به آسانی قابل نصب در عمق دیوار می باشد.
 • مکانیزم درونی: مکانیزم درونی کلید و پریزها شامل سیم پیچی، اتصالات درونی و تعداد پل می باشد. معمولاً بدنه مغزی از جنس فلز و خود مغزی می تواند سرامیکی یا پلاستیکی باشد.

نکات ایمنی در هنگام نصب کلید و پریز

 1. فاصله پریزها از لوله گاز کمتر از 5 سانتی متر نشود.
 2. به هیچ وجه به یک سیم رابط و یا یک پریز، چند وسیله را همزمان وصل نکنید.
 3. توجه کنید که مکانیزم پریز بدون فاصله و لقی نصب شود.
 4. برای جلوگیری از آسیب دیدن کودکان، پریزها را با درپوش ایمنی محافظت کنید.
 5. در صورت معیوب بودن کلید و پریز، به سرعت برای تعویض آن اقدام نمایید.
 6. از لوازم روشنایی انشعاب نگیرید.
 7. با دست مرطوب و یا خیس به پریز برق دست نزنید.

خرید و قیمت کلید پریز

امروزه کلید و پریزها به دلیل کاربرد زیاد در تمام اماکن، توسط شرکت های بسیاری تولید می شوند که از معروف ترین آن ها می توان به کلید پریز دلند، ایران الکتریک، ویرا و … اشاره کرد. همچنین کاربران می توانند جهت اطلاع از قیمت کلید و پریز و خرید انواع این محصولات به سایت راندنو مراجعه کنند و کالای خود را به صورت مستقیم از فروشندگان خریداری نمایند.