کابل فیلدباس چیست | مقایسه کابل های مدباس و پروفیباس

کابل فیلدباس چیست و انواع آن کدامند؟

کابل فیلدباس چیست و چه تفاوتی با کابل مدباس و پروفیباس دارد؟ کابل فیلدباس یک تکنولوژی جدید در صنعت سیم و کابل برق است که امروزه در بسیاری از شبکه های کامپیوتری و کارخانجات صنعتی به کار گرفته می شود.

واژه فیلدباس از دو بخش فیلد و باس ساخته شده است. واژه باس اغلب در علوم مربوط به کامپیوتر کاربرد دارد. واژه فیلد هم در دنیای صنعت به کار گرفته می شود. فیلد به یک محدوده جغرافیایی یا یک مفهوم گفته می شود که به صورت الکتریکی یا نوری واحدهای مختلف کارخانه را به هم مربوط می کند. هدف آن هم انتقال اطلاعات بین اجرای مختلف است. فیلدباس تجهیزات مربوط به کنترل را به اجزای دیگر یعنی سنسورها، موتورهای الکتریکی، محرک ها، شیرها و کنتاکتورها، کلید های قطع و وصل و دیگر موارد متصل می کند.

به هر نوع باس bus که سیستم کنترل مرکزی یا تجهیزات داخلی را به هم متصل کند، فیلد باس می گویند.

اگر برای شما هم این سوال پیش آمده که کابل فیلدباس چیست تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. در این مقاله به معرفی این کابل و تفاوت آن با مدل های مدباس و پروفیباس می پردازیم.

آنچه در ادامه می خوانیم:

معرفی کابل فیلدباس

در ابتدا به سوال کابل فیلدباس چیست پاسخ خواهیم دارد. در یک سیستم متمرکز حسگرهای مختلف به سیستم مانیتورینگ مستقیماً متصل هستند. در یک سیستم بزرگ تر تعداد ورودی و خروجی ها بسیار زیاد است و از ظرفیت کامپیوتر نیز بیشتر می شود. به همین دلیل اخذ اطلاعات از ورودی ها در هر دوره افزایش پیدا می کند. این سیستم ها با اشکال هایی همچون عدم انعطاف پذیری، هزینه نصب و ارتقا زیاد، عدم امکان به روز رسانی و دیگر موارد مواجه می شوند.

به همین دلیل وظایف مختلف در سیستم توزیع و تقسیم می شود. در سیستم هایی که وظایف توزیع شده اند، تصميم گيری ها به شکل محلی صورت می گيرد. همچنین چند نقطه كنترلی وجود در این سیستم ها وجود دارد كه به شکل مستقل از هم عمل می كنند اما به هم ارتباط دارند.

در سیستم های توزیعی دستگاه های لایه پایینی مطابق با برنامه ریزی کاربرد تنظیم می شوند و هوشمند عمل می کنند. این دستگاه ها باید از طریق شبکه با دیگر اجزا ارتباط برقرار کنند و به ابزار ذخیره سازی اطلاعات دسترسی داشته باشند. این وظیفه برعهده کابل های فیلد باس است.

کابل فیلدباس چیست
کابل فیلدباس چیست

بیشتر بخوانید: انواع کابل سبک کدام است؟


کاربرد فیلد باس

حال که دانستیم کابل فیلدباس چیست به بررسی کاربردهای این کابل ها می پردازیم. تکنولوژی فیلد باس کمک می کند که شخص بتواند به راحتی سیگنال های مختلف را بین تجهیزات ابزار دقیق و اتاق کنترل منتقل کند. به کمک این تکنولوژی تنها به کمک یک جفت سیم می توان امکان تغذیه تجهیزات مورد نظر را فراهم کرد. به کمک فیلدباس می توان سیستم های صنعتی و کارخانه ای را به هم متصل کرد.

این تکنولوژی هزینه های مجموعه را کاهش می دهد. به عنوان مثال هزینه کابل کشی، اتصالات، پنل های نگهدارنده کابل های بی شمار، مخارج نیروی انسانی و دیگر موارد تا حد زیادی کم می شود.


بیشتر بخوانید: انواع کابل قدرت و کاربردهای آن


مزایای کابل فیلدباس

در این بخش از مقاله کابل فیلدباس چیست به بررسی مزیت های این کابل می پردازیم.

 • کاهش هزینه سیم کشی
 • کنترل صحت اطلاعات
 • داشتن سیستم توزیع کننده
 • کاهش فضای نصبی
 • محافظت از عوامل بیرونی همچون نویز و آسیب دیدگی
 • پهنای باند بسیار وسیع
 • تبادل اطلاعات مطمئن و بدون خطا
مزایای کابل فیلدباس
مزایای کابل فیلدباس

بیشتر بخوانید: پی وی سی چیست | PVC در سیم و کابل


انواع کابل های فیلد باس

در این بخش از موضوع کابل فیلدباس چیست به بررسی انواع این کابل ها می پردازیم.

 1. نوع A: کابل های شیلد دار تک زوج
 2. نوع B: کابل های شیلد دار چند زوج
 3. نوع C: کابل های بدون شیلد چند زوج
 4. نوع D: کابل های شیلد دار چند رشته

در فناوری فیلدباس، اسامی دیگری همچون کابل مدباس نیز شنیده می شود. کابل یا پروتکل مد باس یک پروتکل ارتباط سریال است. این پروتکل به راحتی یک مسیر ارتباطی بین تجهیزات اتوماسیون هوشمند ایجاد می‌کند. پروفی باس نیز یک سیستم جدید در اتوماسیون صنعتی جهان است و در فرآیندهای اتوماسیون آنالوگ و دیجیتال به کار گرفته می شود. در خصوص تفاوت این کابل با کابل مدباس باید گفت که مدباس می تواند روی اترنت با چندین راهبر بطور هم زمان کار کند در حالی که پروفیباس این قابلیت را ندارد.


بیشتر بخوانید: انواع روش های تولید برق


جمع بندی

در این مقاله به بررسی کابل های فیلدباس، مدباس و پروفیباس و تفاوت آن ها پرداخته شد. فیلدباس یک تکنولوژی جدید و پیشرفته است که در صنعت سیم و کابل بهره گیری می شود.  این تکنولوژی به کاربران اجازه می دهد تا به سادگی سیگنال های گوناگون را میان تجهیزات ابزار دقیق و اتاق کنترل را انتقال دهند. شما کاربران گرامی با مراجعه به سایت راندنو می توانید انواع کابل برق و مشخصات فنی محصول مورد نظر را مشاهده نمایید.

همچنین خوشحال می شویم که نظرات خود را در قسمت دیدگاه این مقاله برای ما به اشتراک بگذارید. تیم فنی راندنو آماده پاسخگویی و راهنمایی شما کاربران عزیز درخصوص هرگونه سؤالات رایج در زمینه برق و تجهیزات برق است.