ثبت فروشگاه

ابزار کوبشی

ابزار کوبشی به ابزاری گفته می شود که از دسته و یک قسمت مضربه که وظیفه وارد کردن ضربه بر روی شی را بر عهده دارد، تشکیل شده است. هر ابزار کوبشی با طراحی متفاوت برای وظیفه خاصی طراحی شده است ولی درنهایت کار همه ابزار های کوبشی مشابه به هم می باشد. در اصطلاح بازار بیشتر به چکش ها نیز ابزار کوبشی می گویند. در صنعت ابزار یراق در بسیاری از پروژه هاُ کاربران نیاز به وارد کردن ضربه به روی یک سطح یا یراق آلات را دارندُ از این رو ابزار کوبشی اهمیت زیادی در این صنعت \یدا کرده است.

انواع ابزار کوبشی

ابزار کوبشی انواع مختلفی دارند که در ذیل به برخی از آن ها اشاره می شود:

  • چکش: متداول ترین ابزارکوبشی، چکش است که برای ضربه زدن به اشیای مختلف و کوبیدن میخ از آن استفاده می شود. این ابزار دارای انواع سری گرد، صاف و.. می باشند. چکش ها کاربرد های مختلفی دارد. از جمله می توان به چکش نجاری اشاره کرد که برای کوبیدن انواع میخ از آن استفاده می شود. چکش آهنگری نیز برای شکل دادن به فلزات مورد استفاده قرار می گیرد. چکش های مسگری که اغلب در صنایع هنری مورد استفاده است، ردی بر روی مس باقی نمی گذارند. برخی چکش ها هم در زمینه زمین شناسی برای شکستن سنگ ها مورد استفاده است. چکش مهندسی نیز برای ضربه زدن به اجسام مختلف کاربرد دارد.  دسته آن ها معمولا از جنس چوب، فلز و یا فایبرگلاس و از نظر قوس، شکل و ضخامت با یکدیگر متفاوت اند. چکش هایی که سری آن ها تیتانیومی است، از چکش های فولادی قدرت بالاتری دارند. برای اینکه لرزش و آسیب به دست، درهنگام کار با چکش وارد نشود، یک تکه از آن را با پوشش کائوچویی یا لاستیکی می پوشانند. وزن چکش ها با توجه به سری آن ها سنجیده می شود. چکش هایی با چنگک صاف دارای سری به طول ۳۰ تا ۴۵ سانتی متر و به وزن ۵۰۰ تا ۸۰۰ گرم می باشد. چکش های دوشاخ دارای دسته ای به طول ۳۰ تا ۴۵ سانتی متر و به وزن ۲۰۰ تا ۶۰۰ گرم می باشند. البته \تک ها هم چزیی از ابزار کوبشی یه شمار می آیند.
  • منگنه کوب:  این دستگاه، نوعی ابزار کوبشی است که برای محکم کردن دو قطعه به یکدیگر از آن استفاده می شود. منگنه کوب ها برای کوبش انواع پارچه، روکش مبلمان مورد استفاده است. منگنه کوب ها به وسیله سوزن منگنه اتصالات را برقرار می کنند  سوزن منگنه یک قطعه فلزی بسیار نازک است که دردوطرف آن خمیدگی وجود دارد سوزن منگنه به صورت ردیفی پشت سرهم بین 50 تا 60 عدد سوزن به هم چسبیده اند. منگنه کوب دارای انواع دستی، بادی، برقی،است. منگنه کوب از محفظه نگهداری منگنه، اهرم فشار دهنده، ضامن پیچ تنظیم و جای منگنه تشکیل شده است.
  • تبر: تبر و تبرچه نوعی ابزار کوبشی است که برای ضربه زدن، بریدن و قطعه قطعه کردن از آن استفاده می شود. جنس تیغه بهتر است از فولاد باشد. لبه تبر بهتر است صاف باشد تا ضربه ها و شکاف های بهتری ایجاد کند. اندازه و وزن یک تبر بهتر است متناسب با وزن شخصی که می خواهد از آن استفاده کند باشد. جنس دسته این ابزار کوبشی ممکن است از چوب، آهن و پلاستیک فشرده باشد. همچنین توجه داشته باشید مهم ترین قسمت یک تبر، تیغه آن است سعی کنید پس از هربار استفاده روی آن را باغلاف بپوشانید. تا دچار زنگ زدگی نشود. 
  • کلنگ: کلنگ بک ابزار کوبشی است که برای حفرکردن و کندن مورد استفاده قرار می گیرد. این ابزار از یک سری و دسته متصل به آن تشکیل شده است. این ابزار در کشاورزی، معادن، ساختمان سازی و.. کاربرد دارد. جنس سری این وسیله فلزی است تا بتواند ضربه ایجاد کند. جنس دسته این محصولات چوبی و یا فایبر گلاس بوده و بسیار مستحکم است.

نکات ایمنی در رابطه با ابزار کوبشی

  • هبچ گاه دو ابزار کوبشی را به هم دیگر نکوبید.
  • هنگام استفاده از ابزار کوبشی مراقب زاویه ایستادن و یا دردست گرفتن ابزار باشید.
  • هیچ گاه از ابزار شکسته استفاده نکنید چون ممکن است حین کار دچار آسیب شوید.
  • هنگام استفاده از میخ کوب، چکش و سایر ابزار کوبشی از عینک های محافظ و دستکش استفاده کنید.
  • از دسترس کودکان دور نگهدارید.
  • به سطح مورد استفاده و جنس آن توجه کنید.

 

لیست مقایسه

برند