ثبت فروشگاه

مغار

مغار یکی از ابزارهای نجاری است که برای تزئین و منبت کاری بر روی چوب استفاده می شود. جنس این ابزار از فولاد است، دسته آن چوبی و تیغه آن فولادی است. مغارها با توجه به نوع تیغه در انواع مختلفی به بازار عرضه می شوند.

مغار

اجزای مغار

 • دسته مغار
 • تیغه فولادی

انواع مغار

برای آشنایی با مغار باید انواع آنها را بشناسید بنابراین در ادامه به انواع آن پرداخته می شود.

مغار منبت کاری (مغار حکاکی یا مغار چکشی)

مغار منبت کاری دارای دسته بلند است و جنس آن از پلاستیک یا چوب است. در ادامه  به انواع مغار منبت کاری پرداخته می شود.

مغار تخت: یک طرف این نوع مغار صاف و طرف دیگر آن تیز است. تیزی مغار کمک می کند تا کنده کاری بر روی چوب در نجاری آسان تر انجام شود. این مغارها مناسب برای منبت کاری و خط انداختن روی چوب ها هستند. تیغه های مغار تخت شماره بندی دارند که میزان تیزی تیغه را تعیین می کنند. مغارهای تخت انواع مختلفی دارند که شامل سر کج، قاشقی و نیم باز می شود. مغار نیم باز تیغه ی گردی دارد و مغار قاشقی تیغه ای با انحنا دارد.

مغار گلویی: مغار گلویی از دیگر انواع مغارها است که شبیه به مغار نیم باز است بنابراین تشخیص مغار گلویی و مغار نیم باز کمی دشوار است. تفاوت این دو مغار در میزان گودی یا گردی آن است، گودی مغار گلویی بیشتر از مغار نیم باز است و برای منبت کاری طرح های گود، صیقل دادن سطوح، براده برداری، فرم دهی و تمیزکاری قطعات برش خورده استفاده می شود.

مغار شفره: از انواع دیگر مغاره می توان به مغار شفره اشاره کرد که برای منبت کاری، کنده کاری، تراشکاری چوب استفاده می شود. نوک تیغه این نوع مغار به شکل V است. این مغار را در سایزهای کوچک و بزرگ وجود دارند. از مغار شفره کوچک برای ریزه کاری های روی چوب و از مغار شفره بزرگ برای طرح های کلی چوب استفاده می شود.

مغار اریب: تیغ فلزی این نوع مغار تخت نیست، شکل و پهنای تیغه ممکن است شیب ثابت یا متغیری داشته باشد. در نوع شیب متغیر، زاویه عرضی و شیب تیغه از نوک به سمت دسته بازتر می شود.

مغار منبت کاری

مغار مشتی

دسته این نوع مغار کوتاه و ظریف است. برای استفاده از مغار مشتی نیاز به استفاده از چکش نیست و با فشار دادن دست، کنده کاری روی چوب انجام می شود. مغار مشتی برای منبت کاری مشبک و ظریف کاری کاربرد دارد و بر اساس شکل انحنای گلویی آن، به سه نوع قاشقی، خم و ساده تقسیم می شود.

مغار قاشقی: انحنای قسمت گلویی آن زیاد است.

مغار خم: قسمت گلویی مغار خم به صورت کج یا خم است.

مغار ساده: قسمت گلویی این نوع مغار کوتاه و صاف است.

مغار مشتی

مغار چاقویی

شکل ظاهری این نوع مغار شبیه به مغار مشتی است اما با این تفاوت که تیغه آن شبیه به چاقو است. از این مغار برای کارهای بسیار ظریف استفاده می شود.

مغار خراطی

دسته مغار خراطی از جنس چوب است، ارتفاع و قطر آن نسبت به سایر مغارها بیشتر است. این مغار روی پایه قرار می گیرد و چوب در حال چرخش را برش می دهد.مغار خراطی انواع مختلفی دارد که از انواع مغار خراطی می توان به نون گاز، پولاد سر کج و پولاد صاف اشاره کرد.

مغار قاشقی

از این نوع مغار در ساخت تار استفاده می شود و به آن مغار کاسه تراشی و قاشق تراشی نیز می گویند. 

انواع مغار

تفاوت مغار و اسکنه

عملکرد مغار و اسکنه شبیه به هم است با این تفاوت که اسکنه از قدرت بیشتری بر خوردار است و اغلب برای کنده کاری و شکاف چوب برای ایجاد اتصال کام و زبانه است.

سایز بندی و شماره گذاری مغارها

سایز بندی و شماره گذاری مغارها بر حسب میلیمتر و اعداد زوج است که  از شماره 2 تا 30 وجود دارند.

سایز بندی و شماره گذاری مغارها

نحوه نگهداری از مغار

 1. از برخورد مغارها به یکدیگر یا برخورد تیغه آن ها به اشیا سخت جلوگیری شود چرا که منجر به کندی، لب پریدگی و خوردگی تیغه می شود.
 2. به هنگام تیز کردن تیغه باید آن را خنک نگه داشت تا از سوختگی آن جلوگیری شود.
 3. برای حفظ سلامت دستان کاربر، بهتر است به هنگام کار با مغار از چکش سبک و چوبی استفاده شود.
 4. کاربر باید اطلاعات کافی برای کار با مغار داشته باشد تا به خود و تیغه مغار آسیبی وارد نکند.

نحوه نگهداری از مغار

نکات مهم در هنگام خرید مغار

 1. نوع و کاربرد
 2. سایز
 3. جنس تیغه
 4. جنس دسته
 5. وزن
 6. برند و شرکت تولیدکننده

برترین برندهای مغار

امروزه شرکت های زیادی به تولید انواع مغار می پرازند که در ادامه به برترین آنها اشاره می شود.

مغار نارکس

شرکت نارکس به تولید انواع مغار می پردازد. مغارهای این شرکت از کیفیت بالایی برخوردار هستند. یکی از این مغارها، مغار تخت نارکس سایز 20 است. عرض این مغار 20 میلی متر است و دسته پلاستیکی محکمی دارد. وزن آن 155 گرم است. تیغه آن از فولاد است و دچار شکنندگی و خمیدگی نمی شود. از این مغار برای کنده کاری روی چوب استفاده می شود.

مغار استنلی

شرکت استنلی به تولید انواع ابزارآلات در جهان می پردازد. این شرکت در کشور آلمان تأسیس شده است و مغارهای با کیفیتی را تولید و عرضه می کند. یکی از این مغارها، مجموعه 3 عددی مغار استنلی مدل 128-16-0 است که تیغه آنها از جنس فولاد است، جنس دسته آنها از پلاستیک پلی پروپیلن است و مجهز به درپوش تیغه است تا از آسیب جلوگیری کند.

از دیگر برندهای معروف مغار می توان به مغار دو گیلاس (Two Cherries)، نوریکو، ساکورا، دکستر، فوت پرینت، روکس، غلام، صداقت زاده، مسعود، منصور، چوتاشی، آذر، امیر، حافظ، سرو و ... اشاره کرد.

قیمت مغار

مغار براساس عواملی مانند نوع و کاربرد، سایز، جنس تیغه، جنس دسته، وزن، برند و شرکت تولیدکننده و ... قیمت گذاری می شوند.

خرید مغار

برای خرید مغار می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت مغار و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند