ثبت فروشگاه

مفتول مسی

مفتول مسی نوعی سیم از جنس مس است که هیچ نوع  عایق یا روکشی ندارد. این سیم ها تنها از یک رشته مفتولی شکل با سطح مقطع های گوناگون تشکیل شده است. به همین دلیل به آن مفتول مسوار (pewter wire) نیز گفته می شود. مس فلزی پرکاربرد در صنعت است و به دلیل خاصیت فیزیکی که دارد به راحتی به شکل های مختلف همچون صفحه، نوار، مفتول و ... تبدیل می شود. شکل ظاهری این سیم ها با سیم های برق به طور کلی متفاوت است و دلیل تفاوت آن نیز عدم وجود روکش های رنگی از جنس پی وی سی است. قیمت مفتول مسی اغلب به صورت وزن و کیلویی محاسبه می شود.

این سیم ها کاربردهای متفاوت تری در صنعت دارند و اغلب در کارخانه ها، ساخت ترانس ها، سیم پیچی الکتروموتورها، خطوط تولید، نیروگاه ها، تابلوهای برق و ... کاربرد دارند. این سیم ها عمدتاً به صورت وزنی به فروش می رسند. اما نوع کلاف و شاخه آن ها نیز در بازار موجود است. اغلب کلاف ها در وزن های 15، 30 و 50 کیلوگرم هستند و شاخه ها نیز در طول 20، 100، 200 و 300 سانتی متری تولید می شوند. مفتول های مسی اغلب در قطرهای 0.7 الی 10 میلی مترمربع تولید می شوند. بیشترین کاربرد این مفتول در کارخانه های سیم وکابل سازی است. به همین دلیل در کارخانه های سیم و کابل به خرید مفتول مسی اقدام می کنند.

مفتول مسی

کاربرد مفتول مسی

 1. ساخت یخچال
 2. ساخت اجاق گاز
 3. هدایت و توزیع برق
 4. سیم پیچی کولرگازی
 5. ساخت ترانسفورماتور
 6. ساخت محصولات ریلی
 7. سیم پیچ های الکتروموتور
 8. سیم پیچی های داکت اسپیلت
 9. مواد اولیه ساخت سیم و کابل
 10. ساخت و راه اندازی تابلو برق
 11. ساخت و راه اندازی ترانس های برق
 12. ساخت تجهیزات دکوری و لوازم خانگی همچون آویز، چوب لباسی، آب چکان و ...

کاربرد مفتول مسی

فرآیند ساخت مفتول از جنس مس

در ساخت مفتول مسوار از درصدی قلع در کنار مس استفاده می شود. آلیاژ مس وظیفه سخت کنندگی را برعهده دارد. بسته به کارایی که مفتول دارد، میزان مس می تواند کم و زیاد باشد. در فرآیند تولید برخی از این محصولات مفتول آهن توسط لایه ای مس روکش می شود که به آن گالوانیزه به روش گرم نیز گفته می شود. پس از آن مفتول آنقدر کشیده می شود تا به قطر و ضخامت دلخواه برسد سپس مفتول شست و شو داده می شود تا آلودگی ها و چربی ها از سطح آن پاک شود.

مقداری ناخالصی روی سطح مفتول باقی می ماند که اغلب از جنس کلرید، سلفور، سولفات و ... است که اگر در این مرجله پاک نشود، برروی مفتول لکه های سیاه رنگی باقی می ماند. اغلب شکت های به نام و مشهور در زمینه تولید انواع مفتول از جنس مس، برروی محصول نهایی یک لایه ولفات مس باکیفیت می کشند تا خریداران این محصولات بتوانند از آن ها در ساخت دیگر وسایل به نحو احسن استفاده کنند.

فرآیند ساخت مفتول از جنس مس

مفتول کشش

گاهی محصول نهایی در کارخانه ها به بخش کشش می رود. در این بخش مفتول کشیده می شود اما تغییری در عناصر شیمیایی آلیاژ مفتولی به وجود نمی آید. تنها تغییراتی در خواص مکانیکی و فیزیکی ایجاد می شود. مهم ترین تغییراتی که طی فرایند کشش در مفتول ایجاد می شود، موارد زیر هستند:

 • کاهش سطح مقطع
 • افزایش طول
 • بالا رفتن تنش تسلیم
 • بالا رفتن استحکام کششی

در این بخش برروی مفتول براساس نیاز تنش های گوناگونی اعمال می شود. هرچه سطح مقطع مفتول کمتر باشد، یعنی تنش بیشتری روی آن اعمال شده است. در نتیجه مفتول سفت است. 

انواع سیم مفتول

سیم های مفتول براساس هادی به دو دسته تقسیم می شوند:

 • سیم مفتول فابریک: این سیم ها از کشش و نازک کزدن میلگرد به وجود می آیند. 
 • سیم مفتول غیرفابریک: این سیم ها از تسمه های فلزی تولید می شوند. 

مفتول ها به طور کلی براساس کاربرد به چند دسته زیر تقسیم بندی می شوند:

 • سیم مفتول استیل
 • سیم مفتول گالوانیزه
 • سیم مفتول سیاه (مفتول آرماتوربندی)
 • سیم مفتول سفید (سیم گلخانه، سیم رابیتس، سیم توری فنس، سیم قپان، سیم خاردار)

تفاوت مفتول آلومینیوم با مس

همانطور که می دانید مس و آلومینیوم از پرکاربردترین فلزات موجود در صنعت هستند. این فلزات در ساخت بسیاری از تجهیزات الکترونیکی و ... کاربرد دارند. در حال حاضر دو نوع مفتول با جنس های مختلف به بازار عرضه می شود مفتول آلومینیومی و مسی که این دو با هم تفاوت هایی دارند.

 • قیمت مفتول آلومینیومی از مسی کمتر است.
 • مس رسانایی بالاترین نسبت به آلومینیومی دارد.
 • سختی و میزان نرم بودن دو مفتول با هم تفاوت دارد.
 • مس مقاومت کششی و شکل پذیری بسیار بیشتری نسبت به آلومینیوم دارد.
 • مفتول آلومینیوم خطر به سرقت رفتن کمتری دارد اما مس خطر دزدیده شدن آن بیشتر است.
 • آلومینیوم نسبت به مس انبساط گرمایی بیشتری دارد و با بالا رفتن دما بیشتر از مس منبسط می شود.
 • هر دو نوع مفتول دچار زنگ زدگی می شوند. مفتول زنگ زده آلومینیومی هیچ رسانایی الکتریمی ندارد اما مس زنگ زده تا حدودی می تواند رسانای جریان الکتریکی باشد.

تفاوت مفتول آلومینیوم با مس

سیم مفتول گالوانیزه

 • سیم مفتولی گالوانیزه سرد: مفتول سیاه تحت جریان الکتریکی تمیزکاری و اکسیدزدایی می شوند. سپس از طریق فرایند الکترولیز لایه ای تحت عنوان گالوانیزه سرد برروی مفتول قرار می گیرد. این پروسه سبب افزایش مقاومت سیم می شود. مفتول هایی که با این روش تولید می شوند، معمولاً قطر 0.5 تا 6 میلی متر دارند و به دو صورت کلاف و شاخه تولید می شوند.
 • سیم مفتولی گالوانیزه گرم: در این روش مفتول سیاه حرارت داده می شود و سپس روکش دهی می شود. هنگامی که مفتول سیاه حرارت می بیند، کربن آن به حداقل میزان ممکن می رسد و نرم و منعطف می شود. پس از این کار مفتول در وان مذاب از فلز روی قرار می گیرد و روکش دهی می شود. در این صورت  مفتول گالوانیزه گرم تولید می شود. 

بهترین برند سیم مسی مفتولی بدون روکش

در حال حاضر شرکت های بسیار زیادی در روند تولید و ساخت تجهیزات مختلف به سیم های مفتولی بدون روکش از جنس مس نیاز پیدا می کنند. به همین دلیل کارخانه های زیادی به تولید و ساخت این محصولات می پردازند. از برترین شرکت های تولیدکننده این محصولات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مسبار کاوه

یکی از شرکت هایی که به تولید انواع مفتول از جنس مس می پردازد، شرکت مسبار کاوه است. این شرکت مفتول های باکیفیت در سایزها و سطح مقطع های گوناگون عرضه می کند.  این شرکت با هدف توسعه و پیشرفت صنعت برق در سال 1380 تاسیس شد. این شرکت به تولید مواد اولیه صنعت برق، سرمایه گذاری جهت توسعه صنعت برق و تولید محصولات میانی از جنس مس، آلومینیوم و دیگر آلیاژها می پردازد.

 • پایش، مس کاوه، سیمند کابل و ... از برترین شرکت های تولیدکننده مفتول از جنس مس هستند.

قیمت مفتول مسی

عوامل بسیار زیادی برروی قیمت مفتول مسی اثرگذار است که از مهم ترین آن ها می توان به نوع و گرید مفتول، قطر مفتول، ضخامت و انعطاف پذیری و دیگر عوامل اشاره کرد.

خرید مفتول مسی

برای خرید مفتول مسیمی توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت مفتول مسی و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

سطح مقطع


برند