ثبت فروشگاه

قیچی باغبانی 

قیچی باغبانی از مهمترین ابزارآلات دستی کشاورزی به شمار می آید. باغبانی هنر نگهداری و حفاظت از فضای سبز پیرامون ماست وهر هنری احتیاج به ابزاری دارد که یکی از مهم ترین ابزارهای باغبانی، قیچی باغبانی است. این وسیله درانواع  گوناگون وجود دارد که هدف تمامی آنها یکسان بوده و همگی برای هرس کردن، چیدن و مرتب کردن گیاهان استفاده می شوند. به طور کلی، این ابزار از دو قسمت دسته و تیغه تشکیل شده است. این وسیله عموماً دسته کوتاهی دارد و یک فنر نیز بین دسته ها قرار گرفته است که کار با قیچی را راحت تر می کند. تیغه ها معمولاً از جنس فولاد یا تیتانیوم ساخته می شوند. تیغه های فولادی ضد زنگ هستند و دوام خوبی دارند اما عیب این نوع تیغه ها این است که پس ازچندین بار تیز کردن، لایه ضد زنگ رویی از بین می رود و ممکن است تیغه زنگ بزند. در مقابل، تیغه های تیتانیومی مقاومت بیشتری دارند، سبک هستند و با قیمت پایین تری موجود هستند.
با توجه به نوع استفاده قیچی، قیچی ها انواع گوناگونی دارند که در تیغه، دسته، سرشاخه و ... متفاوت هستند.

انواع تیغه ها 

 •  تیغه های سندانی: دراین نوع، تیغه تیز برنده از هر دو لبه تیز است. این تیغه از جنس فولاد و تیغه پایینی از جنس یک ماده نرم تر مانند آلومینیوم، پلاستیک، روی و برنج می باشد تا تیغه بالایی دچار زنگ زدگی نشود. این نوع تیغه برای اصلاح شاخه های نرم وجوان مناسب نیست و بیشتر جهت اصلاح شاخه های ضخیم و چوبی شده مناسب خواهد بود.
 •  تیغه های لبه تیز: این تیغه ها قدرت کم تری نسبت به تیغه های سندانی دارند، فقط یک لبه آنها تیز است و باعث می شود، برش های تمیزتر ودقیق تری داشته باشند. در حقیقت لبه دیگر به عنوان نگهدارنده می باشد.

انواع قیچی باغبانی بر اساس اندازه دسته 

 • قیچی دسته کوتاه: این نوع قیچی برای هرس درختان شاخه نازک، گل ها و درختان میوه استفاده می شود. دسته این مدل قیچی معمولاً با روکش لاستیکی ساخته می شود. البته این قیچی ها بعضا با یک فنر می تواند قفل شود یا به وسیه فشار دادن و نزدیک کردن دودسته و جا رفتن غلتک دسته ها. معمولا در حالتی که از قیچی استفاده نمی شود آن را قفل می کنند.
 • قیچی دسته بلند: این نوع قیچی برای هرس کردن پرچین ها و درختچه هایی با ضخامت بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. دسته این مدل قیچی ها عموماً از فلز یا چوب ساخته می شود.

  انواع قیچی باغبانی از لحاظ کاربرد 

 • قیچی باغبانی سرشاخه زن: قیچی است که برای بریدن شاخه های بالاتر و بدون دسترسی استفاده می شود ودارای دسته بسیار بلندی می باشد.
 • قیچی باغبانی هرس: این قیچی برای هرس شاخه های ضخیم تا قطر 5 سانتی متر استفاده می شود، دسته آن معمولاً بلند است وتا یک متر طول دارد. نوع سری قیچی به گونه ای طراحی شده که فرد هنگام حرس کاری، مسلط به قیچی می باشد.
 • قیچی باغبانی شمشادزن: این قیچی ظاهری مانند یک قیچی بزگ دارد و دارای دسته بلند است تا بدینوسیله بتوان چندین شاخه را همزمان چید، علاوه بر این از این قیچی برای هرس کردن پرچین ها نیز استفاده می شود.
 • قیچی باغبانی چمن زن: این قیچی برای چمن و گیاهانی با پوشش برگی مورد استفاده قرار می گیرد و دارای دو تیغه افقی وعمودی است که تیغه افقی برای کوتاه کردن  چمن کف و تیغه های عمودی برای مرتب کردن لبه چمن ها تعبیه شده است.

انواع قیچی باغبانی بر اساس نحوه عملکرد

 • قیچی دستی 
 • قیچی شارژی
 • قیچی برقی

نکات مهم هنگام خرید قیچی باغبانی

انتخاب صحیح قیچی باغبانی باکیفیت بسیار اهمیت دارد. وزن قیچی ویژگی بسیار مهمی است زیرا هر چه قیچی وزن بیش تری داشته باشد، مچ دست زودتر خسته شده و کارکردن با آن سخت تر می شود. وزن قیچی باغبانی به جنس دسته و تیغه آن بستگی دارد. باید توجه کنیم زمانی که قیچی بسته می شود، تیغه ها کاملاً بر روی هم قرار بگیرند و آلیاژ بکاررفته در آن نیز مرغوب باشد. با توجه به کاربردی که برای آن منظور قیچی باغبانی تهیه می شود، تیغه ها ممکن است کج و یا معمولی باشند. تیغه های کج جهت برش شاخه هایی بکار می روند که نسبت به محل قرارگیری ما کج شده و بریدن آن مشکل است، همچنین باید توجه داشته باشیم، هرچه جنس قیچی از لحاظ ساختار تیغه و جنس و نوع دسته مرغوب تر باشد، از قیمت بالاتری نیز برخوردار است.  یک قیچی مرغوب از طراحی ارگونومیک برخوردار است. و هیچ فشاری روی مچ و بازوی کاربر وارد نمی کند. از بهترین و پرطرفدارترین ترین برندهای قیچی می توان به قیچی رونیکس، بهکو و فلکو اشاره کرد که در سایت راندنو برای شما کاربران محترم قیمت گذاری و گردآوری شده است تا با اطمینان خاطر، قیچی مورد نظر خود را تهیه نمائید. 

لیست مقایسه

برند