ثبت فروشگاه

چکمه عایق

چکمه عایق یا چکمه برق فشارقوی یکی از پرکاربردترین تجهیزات ایمنی در محیط های پرخطر است. این چکمه از جنس لاستیک ولکانیزه شده و پنجه های آن از یک نوع حفاظ ایمنی ساخته شده است. طول ساق چکمه عایق تا زیر زانو در نظر گرفته می شود. کف این چکمه ها عاج هایی برای جلوگیری از لیز خوردن دارد. همچنین در تماس با سوخت های مایع مقاومت بالایی از خود نشان می دهد. استفاده از چکمه های عایقُ ایمنی را تا حد زیادی افزایش می دهد به همین دلیل افراد به خرید چکمه عایق اقدام می کنند. قیمت چکمه عایق به جنس، مقاومت و موارد دیگر بستگی دارد.

برق گرفتگی 6 حالت دارد که با داشتن چکمه عایق برق می توان از 5 حالت آن جلوگیری کرد. با گسترش شبکه های برق خطراتی نیز برای کاربران وجود دارد و طبق آمار حوادث برق گرفتگی در شبکه های توزیع و مصرف کنندگان برق بیشتر از حوادث بر روی شبکه های فشار قوی است. دلیل آن هم بی دقتی، بی توجهی و در مواردی عدم آگاهی فرد است. میزان خطر برق به طور کلی به چند عامل بستگی دارد. با قرار گرفتن نقاط حساس بدن در مسیر جریان ممکن است جریان از سیستم تنفسی، قلب و مغز عبور کند که احتمال دارد عبور جریان برق از هر سیستم منجر به مرگ فرد شود.

چکمه عایق

انواع چکمه عایق برق

 • چکمه عایق برق فشار قوی: این نوع چکمه اغلب در شبکه های انتقال و توزیع برق مورد استفاده قرار می گیرد و قدرت تحمل برق آن بسیار زیاد است. به عنوان مثال در شبکه هایی با حداکثر برق 18 کیلوولت می توان از این چکمه استفاده کرد. این شبکه ها ولتاژهای بیشتر را پشتیبانی می کنند.
 • چکمه عایق فشار ضعیف: این نوع چکمه را می توان در شبکه های ضعیف تر مورد استفاده قرار داد. چکمه ایمنی برق فشارضعیف می تواند در مقابل برقی با ولتاژ 380 ولت مقاومت نشان دهد.

انواع چکمه عایق برق

ساختار چکمه عایق برق

چکمه ایمنی عایق برق از چند قسمت تشکیل شده است:

 1. رویه: رویه این چکمه در برابر مواد هیدروکربنی و فشار الکتریسیته مقاوم است. 
 2. پنجه: در چکمه عایق یک قطعه کامپوزیتی، منحنی شکل تعبیه شده که به آن پنجه کامپوزیتی می گویند. این بخش نشان دهنده ضریب ایمنی بالای چکمه است. پنجه چکمه می بایست 200 ژول انرژی را متحمل شود.
 3. زیره: زیره چکمه عایق از مواد پلی اورتان تهیه شده است. که در برابر اجسام خارجی و الکتریسیته تا 18000 ولت از خود مقاومت نشان می دهد. همچنین زیره چکمه در برخی برندها میخ هایی برای جلوگیری از سرخوردن کارگر دارد. چکمه با زیره قوی و استاندارد می تواند به مدت 60 ثانیه تا 300 درجه سانتی گراد گرما را تحمل نماید.  
 4. بدنه چکمه: بدنه چکمه عایق در بیشتر موارد مانند سایر تجهیزات ایمنی به رنگ زرد تولید می شود. در ترکیبات بدنه از دی الکتریک استفاده شده است. آستری نایلونی در داخل بدنه قرار گرفته است. در نتیجه حفاظ مچ پا و کفی استاندارد است.

ساختار چکمه عایق برق

نکاتی درباره مراقبت از چکمه عایق

 1. چکمه عایق برای استفاده در بازه های دمایی منفی 20 تا  مثبت 60 درجه  سانتی گراد ساخته شده است وعمر مفید این محصولات تقریباً 10 سال است.
 2. در هنگام استفاده از چکمه در صورتی که مواد شیمیایی، اسیدی، روغنی و آسیب رسان روی چکمه ریخته شود، می بایست سریعاً مواد را از روی بدنه پاک کنید. زیرا تکرار این موضوع عمر مفید چکمه را کاهش می دهد.
 3. در صورت شستشوی چکمه نباید برای خشک کردن آن از دمای بالاتر از 50 درجه استفاده کرد.
 4. چکمه عایق جهت استفاده در محدوده ولتاژی 11 الی 20 کیلو ولت تهیه شده است. همچنین لازم است تاییدیه برق تا محدوده 480 ولت داشته باشد و از نشان EH استاندارد برخوردار باشد.
 5. این چکمه ها در قسمت پنجه تا وزن 2 تن تحمل بار دارند.

نکاتی درباره مراقبت از چکمه عایق

بهترین برند چکمه عایق

امروزه در اغلب محیط های صنعتی و کارگاهی از چکمه های عایق برق استفاده می شود. این چکمه ها توسط شرکت های متنوعی تولید و به بازار عرضه می شود. از بهترین این شرکت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

چکمه عایق برق ایمن صنعت

ایمن صنعت یکی از برترین تولیدکننده های انواع چکمه های ایمنی در ایران است. چکمه هایی که توسط این شرکت تولید می شود، در صنایع برق و الکترونیک، صنایع شهرداری و دیگر صنایع استفاده می شود.

 • از دیگر برندهای برتر در این زمینه می توان به سراب، سکورا، اتک فرانسه، اراک و اچه اشاره کرد.

قیمت چکمه عایق

قیمت چکمه عایق برق به عوامل زیادی هم چون برند، میزان تحمل ولتاژ، جنس زیره، نوع سرپنجه، طول عمر، میزان مقاومت در برابر فشار، ضربه و دیگر موارد بستگی دارد.

خرید چکمه عایق

برای خرید چکمه عایق می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت چکمه عایق و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند