ثبت فروشگاه

سوهان و مغار

سوهان و مغار از پرکاربردترین انواع ابزار دستی به شمار می آیند و ابزارالات اولیه مورد استفاده در صنایع چوب هستند. صیقلی کردن و هموارسازی سطوح چوبی یکی از اصلی ترین فعالیت های رایج در صنعت نجاری است. این ابزار ساختار ساده ای دارند و انجام بسیاری از فعالیت های مرتبط با چوب را آسان می نمایند. از این رو با استفاده از این محصولات می توان جهت منبت کاری و کنده کاری متریال های چوبی استفاده نمود.

همچنین از انواع سوهان و مغار در کارگاه های بزرگ و کوچک و همچنین منازل استفاده می شود. در ادامه شما را با انواع سوهان و مغار و همچنین کاربرد هر یک از آنها آشنا خواهیم نمود.

سوهان و مغار

سوهان

سوهان یکی از ابزارآلات کاربردی در صنایع چوب و نجاری است که جهت حذف میزان کمی از قطعه مورد نظر مورد استفاده قرار می گیرد. از انواع سوهان به منظور باربرداری، فرم دهی و صیقلی کردن سطوح چوبی استفاده می شود. دسته و بدنه سوهان که از آج هایی برخوردار است، از اصلی ترین اجزای تشکیل دهنده سوهان هستند. دسته سوهان ابزار کاری می تواند با جنس های چوبی و یا پلاستیکی تولید شود. سوهان ها باتوجه به شکل ظاهری که دارند، در شکل های سه گوش، گرد و مستطیل ساخته می شوند.

همچنین این محصول باتوجه به نوع آج، در انواع مختلفی تولید می شوند. سوهان آج درشت نیزاز رایج ترین انواع این ابزار دستی به شمار می آید. ابزار سوهان به طور معمول با بدنه فلزی تولید و به بازار عرضه می شود. سوهان هایی که جنس بدنه آنها از الماسه و سیلیسیم است، برای سطوح های سفت و سخت تری مانند سرامیک گزینه ماسبی هستند.

سوهان

انواع سوهان

ابزار سوهان باتو.جه به کاربردهایی که دارند، در انواع مختلفی تولید و به بازار عرضه می شوند. در ادامه شما را با انواع سوهان و کارایی هر یک از آنها آشنا خواهیم نمود.

سوهان تخت

سوهان تخت معمولی یکی از پرکاربرترین و رایج ترین نوع سوهان است که جهت براده برداری و صیقلی کردن سطوح صاف مورد استفاده قرار می گیرند. سوهان تخت باتوجه به زبری یا نرمی آج و همچنین یک طرفه یا دو طرفه بودن آج، در انواع مختلفی تولید می شوند که از کاربردهای متنوعی برخوردار هستند.

سوهان نیم گرد

این نوع سوهان از دو سطح صاف و نیم دایره ای شکل آج دار برخوردار است. سوهان نیم گرد نیز جهت براده برداری و فرم دهی به سطوح قوس دار محدب و مقعر، مورد استفاده قرار می گیرند. این سوهان از دسته تا قسمت نوک خود، شکلی مخروطی دارد که جهت شکل دادن به سطوح کاربرد دارد.

سوهان سه گوش

سوهان سه گوش نیز به منظور فرم دادن گوشه ها و کنج ها و همچنین زاویه های تیز انواع چوب مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین استفاده از سوهان سه گوش برای کار در محیط های محدود، بسیار رایج است. این نوع سوهان معمولاً از فولاد بسیار مقاوم و سختی ساخته می شود.

سوهان چهارگوش

سوهان چهارگوش نیز یکی دیگر از انواع این محصول است که کاربردی شبیه به سوهان سه گوش دارد و برای استفاده فضاهای محدود و حفره شکل، مورد استفاده قرار می گیرد. به طور معمول این سوهان برای براده برداری و سوهان کاری های سوراخ های چهارگوش یا فضاهای قائم، کاربرد دارد.

سوهان گرد

این ابزار سوهان کاری شکلی استوانه ای دارد و به منظور سوهان کاری، صیقلی کردن، براده برداری و فرم دهی سطوح دایره ای شکل مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین حفره های دایره ای شکل که توسط دریل سوراخ شده اند را با استفاده از سوهان گرد می توان اصلاح نمود.

انواع سوهان

مغار

مغار از دیگر ابزارآلات دستی کارآمد در حوزه چوب و نجاری است که جهت خراطی، منبت کاری و موارد دیگر استفاده می شود. از انواع مغار جهت ایجاد طرح و نقش و همچنین کنده کاری بر روی انواع سطوح چوبی استفاده می شود. مغار از یک تیغه فولادی و یک دسته که می تواند از جنس پلاستیک و یا چوب باشد، تشکیل شده است. مغارها نیز باتوجه به نوع تیغه در انواع مختلفی به بازار عرضه می شوند. هر یک از تیغه های مغار نیز کاربردهای خاصی دارند که در ادامه به انواع آنها اشاره خواهیم نمود.

مغار

انواع مغار

مغارها باتوجه به کاربرد و کارایی که دارند، در انواع مختلفی تولید و به بازار عرضه می شوند. در این بخش به آشنایی با انواع مغار پرداخته ایم.

مغار تخت

مغار تخت از رایج ترین و کارآمدترین انواع این محصول است که یک طرف آن پخ و طرف دیگر آن صاف است. شیب دادن، کندن سطوح صاف و ایجاد خطوط راست از مهم ترین کاربردهای این ابزار است. مغار تخت نیز باتوجه به کاربردهایی که دارد، در انواع مختلفی تولید و به بازار ارائه می شود. مغار کبریتی نوعی از این محصول است که با نمره 1 شناخته می شود و پهنای آن یک میلی متر است.

نوع دیگری از مغار تخت وجود دارد که قسمت برنده یا تیغه آن به صورت سرکج است و جهت ایجاد طرح های گل و برگ بر روی قطعات چوبی استفاده می شود. مغار لبه تخت نیز از دیگر انواع مغارها به شمار می آید که به منظور مرتب کردن و صاف نمودن اشیاء استوانه ای شکل مورد استفاده قرار می گیرند.

مغار نیم باز

این مغار از یک انحنا برخوردار است و برای برداشتن مقادیر کمی براده از روی چوب و فرم دهی به آنها کاربرد دارد. همچنین به منظور کنده کاری قسمت های گرد و قوس دار سطوح چوبی می توان از این ابزار استفاده نمود. همچنین برای شکل دادن  استوانه ای به چوب نیز می توان از مغار نیم باز استفاده نمود. 

مغار گلویی

مغار گلویی از دیگر انواع پرکاربرد این محصول است که به مغار نیم باز شبیه است. با این تفاوت که دهانه U شکل آن از انحنای بیشتری برخوردار است. از مغار گلویی به منظور صیقلی کردن سطوح، براده برداری، فرم دهی و تمیزکاری قطعات برش خورده استفاده می شود.

مغار شفره

مغار شفره از دیگر انواع این محصول است که به منظور منبت کاری، کنده کاری، تراشیدن و کنده کاری چوب استفاده می شود. لازم به ذکر است که مغار شفره از تیغه V شکل برخوردار است.

مغار چاقویی

مغار چاقویی همانطور که از نامش پیداست، تیغه ای شبیه به چاقو دارد و همچنین دسته کوتاه تری نسبت به دیگر مغارها دارد. انواع این مغار نیز جهت تراشیدن و منبت کاری های ظریف مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع مغار

نکات ایمنی هنگام استفاده از سوهان

هنگام استفاده از سوهان باید به نکات مهمی توجه داشته باشید. در ادامه شما را با موارد مهم ایمنی در هنگام سوهان کاری آشنا خواهیم نمود.

 • در ابتدا توجه داشته باشید که میز کار شما در ارتفاع استانداردی قرار داشته باشد.
 • توجه داشته باشید که هرگز نباید آج های سوهان را با دست لمس کنید.
 • تحت هیچ شرایطی از سوهان بدون دسته استفاده نکنید.
 • از سوهان کاری فولاد سخت کاری شده پرهیز نمایید.
 • توجه داشته باشید که حین انجام سوهان کاری، فقط در جهت رفت سوهان به این ابزار نیرو وارد کنید.
 • بر روی سطح کار با سوهان ضربه وارد نکنید.
 • از برس سیمی برای خارج کردن براده از آج های سوهان استفاده کنید.
 • هنگام سوهان کاری از تمامی طول سوهان استفاده کنید.
 • هرگز به جای چکش از سوهان استفاده نکنید.
 • پس از انجام کار با سوهان، براده های چوب را به اطراف فوت نکنید.
 • همچنین هنگام جازدن و خارج کردن دسته سوهان، مراقب باشید و به آرامی این کار را انجام دهید.
 • اگر ست سوهان دارید یا تعدادی سوهان را در کنار یکدیگر نگهداری می کنید، آنها در مقرهای جدا از هم قرار دهید تا به یکدیگر ساییده نشوند.

نکات ایمنی هنگام استفاده از سوهان

بهترین مارک سوهان و مغار

برندهای متعددی به تولید انواع سوهان و مغار پرداخته اند. در ادامه شما را با بهترین مارک مغار و انواع سوهان آشنا خواهیم نمود.

مغار استنلی

استنلی یکی از برترین و محبوب ترین شرکت های تولیدکننده انواع ابزارآلات در جهان است. این برند تاکنون به تولید انواع ابزار برقی، تجهیزات صنعتی، انواع ابزار اندازه گیری، ابزار دستی و موارد دیگر پرداخته است. برند استنلی در سال 1857 در کشور آلمان تأسیس  شد و سرانجام در سال 2010 به کمپانی Black & Decker پیوست و برند خود را با این شرکت شریک شد. از برترین ست مغار استنلی می  توان به مغار استنلی مدل 20، مجموعه 4 عددی مغار استنلی مدل 130-16-0، ست مغار استنلی مدل 0-16-129، مجموعه 3 عددی مغار استنلی مدل 128-16-0 و موارد دیگر اشاره نمود.

همچنین این برند به تولید انواع سوهان ابزار کاری نیز پرداخته است. ست سوهان استنلی مدل 0-22-464، مجموعه 3 عددی سوهان استنلی مدل 477-22-0 و ... از محبوب ترین ابزار سوهان کاری تولیدشده توسط این برند هستند. لازم به ذکر است که جهت اطلاع از قیمت مغار آلمانی با مراجعه به سایت راندنو می توانید به صورت مستقیم با فروشندگان این ابزار در ارتباط باشید.

مغار نارکس

نارکس از دیگر برندهای محبوب تولیدکننده انواع ابزارآلات صنعتی است. این برند در سال 1919 توسط واسلاو ریشتر تأسیس شد و در ابتدا تمرکز این شرکت تنها بر تولید ابزار نجاری بوده است. این شرکت توانایی های به سزایی در تولید محصولات خود دارد. از برترین ابزار مغار تولیدشده توسط این برند می توان از مغار نارکس مدل 8، مغار تخت نارکس سایز 12، مغار نارکس سایز 18 و ... نام برد.

سوهان موبینس

موبینس یکی از بهترین و محبوب ترین برندهای تولیدکننده انواع ابزار سایشی و ابزار اندازه گیری است. محصولات تولیدشده توسط برند موبینس از کیفیت مطلوبی برخوردار هستند و همچنین سوهان و مغار این برند، طول عمر بالایی دارند. مجموعه 5 عددی سوهان موبینس مدل SO-110، ست سوهان موبینس مدل 5180 و ... از محبوب ترین سوهان های تولیدشده برند موبینس هستند.

برند ساکورا، دوگیلاس، روکس و ... از دیگر برندهای محبوب و معتبر تولیدکننده انواع سوهان و مغار در جهان هستند.

قیمت سوهان و مغار

قیمت سوهان و قیمت مغار باتوجه به نوع آنها، جنس دسته و تیغه آنها متغیر است. همچنین برند تولیدکننده سوهان و مغار در قیمت این محصولات تأثیرگذار هستند. همچنین جهت اطلاع از قیمت مغار تخت و قیمت ست مغار با مراجعه به سایت راندنو می توانید با فروشندگان این محصولات ارتباط مستقیم داشته باشید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت ابزار سوهان و قیمت ست مغار را برای شما فراهم نموده است.

خرید سوهان و مغار

برای خرید مغار و سوهان می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت سوهان و مغار و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند