ثبت فروشگاه

واشر فنری 

واشر فنری یا واشر بریده قطعه ای است که به عنوان مکمل برای پیچ و مهره مورد استفاده قرار می گیرد. واشر فنری شبیه به یک حلقه مارپیچ فنری است که با ایجاد مقاومت، در برابر گردش پیچ و مهره و شل شدن آن هنگام لغزش جلوگیری می کند. جنس این واشر آهنی است و بین رزوه پیچ یا مهره اصطکاک به وجود می آورد. واشرهای فنری دارای یک قطر بیرونی و یک قطر داخلی و یک ضخامت هستند. این واشرها با پوشش های مختلفی از جنس آلومینیوم، گالوانیزه سرد، گالوانیزه گرم و PTFT برای جلوگیری از سایش و خوردگی پوشیده شده اند. 

کاربرد واشر فنری 

واشر فنری به همراه واشر تخت مورد استفاده قرار می گیرد و باعث افزایش تنش اتصال و قفل شدن پیچ و مهره می شود. جنس این واشر معمولا از فولاد فلزی است و برای پخش کردن فشار در زمان بستن پیچ استفاده می شود. از این قطعه در صنایع ساختمان سازی، پل سازی، خودرو سازی و پتروشیمی استفاده می شود. برای موارد لرزشی از واشر فنری هایی با دین 127 و 128 استفاده می شود. از دیگر کاربردهای این واشر می توان به صنایع تولیدی و مونتاژ نیز اشاره کرد. 

مشخصات و استاندارد واشر فنری 

شکل ظاهری واشر فنری دارای اختلاف ارتفاع است. بریدگی واشر فنری در داخل پیچ و مهره ها فرورفته و از باز شدن پیچ جلوگیری می کند. دین واحد و استانداردی برای تعریف و سنجیدن قطر و ضخامت واشر است. برای موارد خیلی سنگین که نیاز به نیروی زیاد دارند، از واشر هایی با دین 6916  و 6917 استفاده می شود. برای موارد معمولی از دین 126 استفاده می شود. تفاوت واشر تخت با واشر فنری در ایجاد تنش است. واشر تخت سطح تماس را افزایش می دهد در حالی  واشر فنری تنش پیچ را افزایش داده و از خوردگی پیچ نیز محافظت می کند. 
گرید یا کلاس پیچ و مهره و واشر اطلاعاتی نظیر تنش کششی، تنش برشی، میزان سختی مهره و پیچ و واشردر اختیار خریدار قرار می دهد. واشرهای فنری در کلاس های مختلفی به بازار عرضه می شوند که از متداول ترین آن ها می توان به کلاس 4 و 5 اشاره کرد. استحکام با استفاده از DIN (استاندارد جهانی استحکام واشر است) تعیین می شود. این استاندارد با استفاده از دوعدد نمایش داده می شود. عدد اول نشان دهنده استحکام کششی و عدد دوم نشان دهنده استحکام تسلیم است.

یکی از استانداردهایی که باید در خرید واشر فنر باید به آن توجه ویژه داشت استاندارد DIN127 است. این استاندارد به بیان ویژگی هایی نظیر ابعاد، قطر خارجی و داخلی، ضخامت و فاصله بین دو قسمت برش خورده می پردازد. 

عملکرد واشر فنری

طرز عملکرد واشر به این صورت است که بین سطح  پیچ و مهره قرار می گیرد و به محض بسته شدن آن ها، واشر فنری نیز با آن ها بسته می شود. هم زمان با بسته شدن پیچ و مهره، واشر باعث ایجاد نیرویی بین سر پیچ و سطح زیر می شود. با وارد کردن نیرو فاصله بین رزوه های پیچ و مهره از بین می رود و نیروی اصطکاک افزایش می یابد. از طرفی واشر فنری مجهز به بریدگی است که این امر باعث گیر کردن آن بین رزوه ها شده و مانع از باز شدن اتصال بین پیچ و مهره می شود. 

قیمت و خرید واشر فنری

واشر فنری از سایز 3 تا 36 میلی متر به بازار عرضه می شود. سایز استاندارد واشر فنری از M3 شروع شده و تا M100 تولید می شود. در هنگام خرید می بایست به فاصله بیرون به بیرون دو قسمت برش خورده واشر فنری توجه داشت. چون ضخامت این قسمت با واشر تخت ست می شود. 
از بهترین و محبوب ترین برندهای موجود در بازار می توان به برند کاوالا، واشرون کنستانتین نام برد. کاربران گرامی می توانند برای اطلاع از قیمت انواع واشر و مقایسه انواع آن از طریق سایت راندنو با فروشندگان این کالاها به طور مستقیم در ارتباط باشند.

لیست مقایسه

برند


سایز