بیت کوین چیست

بیت کوین چیست و رابطه استخراج آن با مصرف برق چگونه است؟

بیت کوین چیست ؟

بیت کوین این روزها سر و صدای زیادی به پا کرده است.

حتما شما هم متوجه سروصدای این روزهای بازار ارزهای دیجیتال یا رمزارزها بخصوص بیت‌کوین شده‌اید. با کمی تحقیق می‌توان دریافت که دو روش برای به دست آوردن بیت‌کوین وجود دارد، روش اول خرید با ارزهای واقعی از سایت‌های معتبر و روش دوم که بسیار جذاب‌تر به نظر می‌رسد استخراج بیت‌کوین می‌باشد.

در واقع اگر بخواهیم به طور خلاصه بگوییم استخراج بیت‌کوین به‌وسیله حل معادلات بسیار پیچیده و طولانی ریاضی صورت می‌گیرد، شما این محاسبات را انجام نمی‌دهید بلکه یک پردازنده گرافیکی این معادلات را برای شما حل می‌کند.

سخت‌افزار مورد نیاز برای استخراج بیت‌کوین

سخت‌افزار مورد نیاز برای استخراج بیت‌کوین پردازنده گرافیک یا کارت گرافیک کامپیوتر است. ولی همان‌طور که می‌دانید این سخت‌افزار به‌تنهایی قادر به انجام هیچ کاری نیست. کارت گرافیک برای استخراج به یک برد مادر، رم، پردازنده مرکزی حافظه و همه این‌ها به یک منبع تغذیه برق احتیاج دارند. بله ما داریم در مورد یک کامپیوتر صحبت می‌کنیم، کامپیوتری که باید دائما به اینترنت متصل باشد.

نکته کلیدی در همین مسئله است که هر چه پردازنده شما قدرتمندتر داشته باشید بیت‌کوین را سریع‌تر می‌توانید استخراج کنید ولی قدرت بیشتر یعنی مصرف برق بیشتر. دو نوع کامپیوتر برای استخراج ارزهای دیجیتال وجود دارد، یکی کامپیوترهای عادی روزمره و دیگری دستگاه‌های ماینر که در واقع کامپیوترهای کوچکی هستند که مخصوص همین کار طراحی شده‌اند.

ولی مسئله قدرت سخت‌افزار نیست مسئله هزینه مصرف برق است. در نظر بگیرید شما باید دستگاه نمی‌توانید یک واحد بیت‌کوین را استخراج کنید بلکه به صدها دستگاه احتیاج دارید و این دستگاه‌های مصرف برق بالایی دارند. در ادامه به جزئیات این موضوع می‌پردازیم.

برای مشاهده قیمت سیم و کابل برق به سایت راندنو مراجعه نمایید.

مصرف برق یک دستگاه ماینر (AISC) چقدر است؟

قبل از اینکه پاسخ پرسش بالا را بدهیم دو نکته را باید در نظر بگیرید: 1. مصرف برق استخراج هر رمزارز با دیگری متفاوت است در میان ارزهای دیجیتال بیت‌کوین محبوب‌ترین و پرمصرف‌ترین است. 2. این دستگاه‌ها باید 24 ساعت شبانه‌روز روشن و به اینترنت متصل باشند.

مصرف برق یک نمونه متداول این دستگاه چیزی حدود 1300 وات است. برای درک بیشتر بهتر است مقایسه‌ای داشته باشیم، یک یخچال 20 فوتی حدودا 500 وات مصرف برق دارد. فراموش نکنیم که برای استخراج به ده‌ها بلکه صدها دستگاه احتیاج داریم.

علت مصرف برق زیاد دستگاه‌های ماینر

ماینرها یا استخراج‌کننده‌ها دو کار اصلی را به طور هم‌زمان انجام می‌دهند یکی ساخت بیت‌کوین جدید و دیگری تاکید تراکنش‌های بیت‌کوین. در ضمن ماینرها باید در استخراج بیت‌کوین با هم رقابت کنند پس تعداد دستگاه‌ها در شانس یک ماینر برای استخراج زودتر از بقیه بسیار موثر است.

مصرف برق بیت کوین چقدر است؟

هر تراکنش بیت‌کوین برقی معادل مصرف 21 روز یک خانواده غربی را شامل می‌شود. ولی علت پرمصرف بودن بیت‌کوین چیست؟ جواب این سوال در الگوریتم بیت‌کوین است، این الگوریتم بسیار پیشرفته و پیچیده است و هر دو این خصوصیات لازمه ادامه حیات این ارز مجازی است.

آنچه که واضح است این است که استخراج بیت‌کوین با برق شهری اصلا ممکن نیست و برای این کار نیاز به برق صنعتی و یا کشاورزی با قیمت مناسب است. علت هم واضح است درآمد شما باید از هزینه برقتان بیشتر باشد حال اگر بتوانید برای هزینه برق شهری راه حلی پیدا کنید استخراج در منزل هم ممکن است.

برای خرید ترانس استابیلاتیزر برای نوسان گیری همین حالا اقدام نمایید.

مصرف برق استخراج بیت‌ کوین در سطح جهانی

با توجه به جهانی بودن شبکه بیت‌کوین و از آن مهم‌تر تب استخراج آن پس طبیعی است که مصرف برق آن در سطح جهان بسیار بالا باشد. در زمان نوشتن مقاله میزان مصرف برق شبکه بیت‌کوین در جهان معادل مصرف برق کشور اتریش است. همان‌طور که در بالا گفته شد مصرف برق بقیه رمزارزها کمتر است مثلا مصرف برق شبکه اتریوم معدل مصرف کشور لوکزامبورگ است.

بسیاری معتقد هستند که با ایجاد یک ارز دیجیتال جدید که قوانین بهینه شده‌ای در زمینه استخراج یک بلاک داشته باشد می‌توان میزان برق مورد نیاز و در نتیجه هزینه آن را پایین آورد، ولی ایجاد یک رمزارز جایگزین قابل‌اطمینان و محبوب که بتواند جایگزین ارزهای فعلی شود کار بسیار پیچیده و تا به امروز غیرممکن بوده است.

بیت کوین از کجا میاد؟

ارز دیجیتال بیت‌کوین مرکزیت ندارد یعنی هیچ نهاد رسمی یا غیررسمی آن را کنترل و مدیریت نمی‌کند. بر همین اساس بیت‌کوین یا هر ارز رمز دیگر به یک مکانیزم برای پردازش تراکنش‌ها نیاز دارد. مخترعین بیت‌کوین از همان آغاز این مکانیزم را در برنامه‌نویسی بلاک‌چین آن قرار دادند.

تایید و پردازش تراکنش بلاک‌های بلاک‌چین بیت‌کوین به‌وسیله تعداد زیادی کامپیوتر و دستگاه ماینر در یک شبکه انجام می‌شود. مصرف برق این شبکه به علت سطح فوق‌العاده بالای پردازش موردنیازش بسیار زیاد است.

هزینه مصرف برق استخراج بیت‌‌کوین در ایران

برق موردنیاز استخراج یک بیت‌کوین 72 هزار کیلووات‌ساعت است که بر اساس تعرفه برق در فصول مختلف سال می‌تواند به 200 میلیون تومان برسد. این میزان مصرف یک سال معادل 24 واحد مسکونی است.

البته این ارقام اعلام شده توسط مسئولین می‌باشد.

نتایج مصرف بالای برق بیت کوین

مصرف زیاد برق برای استخراج بیت‌کوین فقط هزینه مادی ندارد بلکه تاثیر مستقیم بر طبیعت دارد. مصرف برق بیشتر یعنی فشار به مراکز تولید انرژی برای تولید بیشتر این مراکز عموما از سوخت‌های فسیلی استفاده می‌کنند که خود بر پدیده گلخانه‌ای سیاره زمین اثر مستقیم می‌گذارد. تولید گازهای گلخانه‌ای مصرف بیشتر نفت و گاز همه باعث افزایش گرمایش زمین می‌شود.

از این رو انتقادهای زیادی متوجه صنعت استخراج ارزهای دیجیتال مثل بین کوین اتریوم و غیر … شده است.