تفاوت میان مودم، روتر، اکسس پوینت و سوئیچ

مودم، روتر، اکسس پوینت و سوئیچ چه تفاوتی با هم دارند؟

هاب، مودم، روتر، مودم روتر، سوئیچ، اکسس پوینت و … از نام های آشنا در حوزه شبکه هستند. امروزه، سیستم های وب و شبکه به یکی از اجزای جدانشدنی در زندگی افراد تبدیل شده اند.

اگر با دنیای شبکه، اینترنت و تجهیزات آن آشنایی داشته باشید، قطعاً این کلمات را شنیده اید. تفاوت این تجهیزات با یکدیگر، یکی از سؤال هایی است که همواره ذهن کاربران در دنیای وب و شبکه را به خود مشغول کرده است.

این دستگاه ها جهت اتصال به اینترنت مورد استفاده قرار می گیرند اما نوع کارکرد آن ها با یکدیگر متفاوت است. دانستن ماهیت وجودی هر کدام از این تجهیزات، امر بسیار مهمی است؛ زیرا هر یک از آن ها نقش به خصوصی را در شبکه ایفا می کنند. در این مقاله، برای درک بیشتر تفاوت میان مودم، روتر، اکسس پوینت و سوئیچ، ابتدا به معرفی هر یک از آن ها خواهیم پرداخت.

آنچه می خوانیم:

مودم، قدم اول جهت اتصال به اینترنت

سیم های تلفن به تنهایی قادر به انتقال سیگنال های آنالوگ هستند. از طرفی، برای برقراری اتصال اینترنت، به سیگنال های دیجیتال نیز نیاز داریم. به همین دلیل، وجود یک مبدل امری ضروری محسوب می شود.

مودم یک نوع مبدل سیگنال های آنالوگ و دیجیتال به یکدیگر است. این وسیله سیگنال های آنالوگی که توسط شرکت ارائه دهنده سرویس (ISP) دریافت می کند را به سیگنال های دیجیتال تبدیل می کند. همچنین، رایانه و دیگر تجهیزات ما قادر به تولید سیگنال های دیجیتال هستند، در نتیجه برای انتقال این سیگنال ها به شرکت ISP نیز، به یک مودم نیاز داریم.

نوع مودم اغلب با توجه به برنامه اینترنت مد نظر شما توسط شرکت ISP به شما معرفی خواهد شد. مودم یک پل میان کاربران به دنیای اینترنت محسوب می شود که داده های دیجیتال و آنالوگ را به یکدیگر تبدیل کرده و آن ها را انتقال می دهد.

مودم

مودم ها می توانند دارای انواع داخلی و خارجی باشند، اما بر اساس نوع تکنولوژی، به چند دسته زیر تقسیم می شوند:

  • مودم DSL: این مودم شامل مودم ADSL و VDSL می شود.
  • مودم کابلی: این مودم از طریق کابل های کواکسیال، اتصال را فراهم می کند.
  • مودم 4G ،3G و LTE: نسل جدید مودم ها که شامل مودم های همراه و مودم های سیم کارتی نیز می شوند.
  • مودم فیبرنوری: این مودم از طریق تبدیل سیگنال های نوری به سیگنال های الکتریکی، اتصال را فراهم می کند.

مودم چگونه کار می کند؟

روتر، ایجاد اتصال بین دستگاه های مختلف و مودم

اتصال اینترنت توسط مودم صورت می گیرد اما انتقال اینترنت به سایر دستگاه ها مانند رایانه، تلویزیون های هوشمند، تلفن همراه و … توسط روتر و یا مسیریاب انجام می شود.

روتر یک شبکه محلی برای دیوایس های شما ایجاد می کند بدین ترتیب، تمامی دستگاه ها به صورت همزمان به اینترنت متصل می شوند و قابلیت انتقال داده را خواهند داشت. به بیان دیگر، وظیفه دریافت اینترنت و اشتراک آن میان سایر تجهیزات، بر عهده روتر می باشد. علاوه بر این، دستگاه ها توسط روتر می توانند به یکدیگر نیز شبکه شوند.

روتر چیست؟

در ادامه به انواع روتر از لحاظ نحوه اتصال و برقراری شبکه خواهیم پرداخت:

  1. اتصال بیسیم و به کمک آنتن روتر وای فای
  2. اتصال با سیم و به کمک سیم اترنت

از بهترین روترها می توان به روتر میکروتیک، شیائومی، تی پی لینک، سیسکو و … اشاره کرد.

اگر شما تنها یک دستگاه داشته باشید، به کمک پورت اترنت می توانید آن را به مودم متصل کنید، اما در غیر اینصورت برای فراهم کردن اینترنت برای سایر دستگاه ها حتماً به یک روتر نیاز خواهید داشت.

روتر این کار را توسط تکنولوژی وای فای برای شما انجام می دهد. البته برخی روترها به وای فای مجهز هستند (روتر بی سیم) اما برخی دیگر وایرلس نیستند، بلکه از طریق کابل اترنت شبکه محلی را ایحاد می کنند. در این صورت به یک اکسس پوینت نیز نیاز خواهید داشت!

روتر چگونه کار می کند؟

همچنین بخوانید: معرفی بهترین های مودم و روتر از لحاظ قیمت و کاربرد

اکسس پوینت، برقراری اتصال بیسیم

اکسس پوینت تمامی سیگنال های دریافتی از روتر را به صورت بیسیم در فضا پخش می کند. در گذشته، تمامی تجهیزات از طریق سیم های اترنت به یکدیگر شبکه می شدند اما امروزه، اکسس پوینت امکان ارتباط کاملاً بیسیم دستگاه های مختلف را نیز فراهم می کند.

اکسس پوینت چیست؟

تمامی روترهای خانگی به اکسس پوینت داخلی مجهز شده اند اما به طور کلی، می توان انواع اکسس پوینت را به صورت جداگانه خریداری کرد. به کمک چندین اکسس پوینت می توان یک شبکه بسیار وسیع ایجاد کرد.

از بهترین اکسس پوینت های موجود در بازار می توان به اکسس پوینت تی پی لینک، دی لینک، میکروتیک، همراه اول، ایرانسل، شیائومی، سیسکو و … اشاره کرد.

access-poin-function

برای مشاهده انواع اکسس پوینت با برد بالا و اکسس پوینت کوچک می توانید به سایت راندنو مراجعه کنید.

سوئیچ، ایجاد پورت اترنت بیشتر

همان طور که پیش تر گفته شد، روترها می توانند از طریق درگاه اترنت، اتصال شبکه را فراهم کنند اما گاهی روترها ممکن است به تعداد پورت های زیادی مجهز نباشند.

تعداد درگاه های اترنت یک روتر به اندازه و نوع آن بستگی دارد. در صورتی که تعداد پورت های اترنت روتر کم باشد، کامپیوترهای کمتری نیز به آن متصل می شود. هنگامی که تمامی پورت های اترنت روتر شما اشغال باشد، می توانید از یک سوئیچ استفاده کنید.

سوئیچ چیست؟

تمامی دستگاه هایی که به درگاه اترنت نرفته اند، می توانند به سوئیچ متصل شوند و سوئیچ در نهایت به روتر وصل می شود.

سوییچ چگونه کار می کند؟

مودم روتر، ترکیبی به صرفه

همان طور که از اسم این دستگاه پیداست، مودم روتر ترکیبی از دو دستگاه مودم و روتر می باشد. در نتیجه کاربران برای اتصال به اینترنت و انتقال آن به چند دستگاه، تنها به یک وسیله به نام مودم روتر نیاز خواهند داشت.

استفاده از این دستگاه سبب کاهش هزینه های اقتصادی می شود و با حجم کوچکی که اشغال می کند، در مجموعه های کوچک یک انتخاب مناسب به شمار می آید.

امروزه در شبکه های خانگی و اداری کوچک از مودم روتر استفاده می شود. اما باید به این نکته توجه کرد که درصورت خرابی یک بخش، باید کل سیستم تعویض شود. هم چنین در صورت افزایش و توسعه شبکه نیز باید کل دستگاه تعویض گردد.

مودم روتر چیست؟

سخن پایانی

دانستن تفاوت میان اینگونه تجهیزات در شبکه و چگونگی عملکرد هر یک از آن ها می تواند به شما کمک کند تا مصرف کننده و کاربر بهتری در دنیای شبکه باشید و با انتخاب درست این تجهیزات، از پرداخت هزینه های اضافی جلوگیری کنید.

سایت راندنو تلاش کرده است تا با معرفی انواع مودم، روتر و تجهیزات شبکه دید وسیع تری در رابطه با شناخت هر یک از آنها به شما مصرف کنندگان گرامی ارائه بدهد. با مقایسه این تجهیزات می توانید بهترین مودم و یا روتر و سایر دستگاه ها را خریداری کرده و به طور مستقیم با فروشنده و نمایندگی آن ها در ارتباط باشید.