چراغ اضطراری

راهنمای خرید چراغ اضطراری

چراغ اضطراری چه کاربردی دارد؟ راهنمای خرید این چراغ به شما کمک می کند تا بتوانید بهترین و مناسب ترین چراغ را برای مجموعه خود انتخاب کنید. امروزه استفاده از تجهیزات برق اضطراری در اغلب مجموعه ها ضرورت دارد. این چراغ ها در زمان قطعی برق بسیار کارآمد هستند و وظیفه ایجاد روشنایی در یک مجموعه را برعهده دارند.

برای خرید چراغ اضطراری همین حالا اقدام نمایید.

خرید انواع چراغ اضطراری

چراغ برق اضطراری انواع مختلفی دارد. برخی از آن ها به شکل علائم و راهنمای خروج، ورود و … طراحی شده اند. برخی دیگر صرفاً یک منبع نوری هستند که محیط را روشن می کنند.

در ادامه به معرفی انواع این چراغ، نکات مهم در خرید و … خواهیم پرداخت. با مجله راندنو همراه باشید.

آنچه در ادامه می خوانیم:

چراغ اضطراری چیست؟

این چراغ وسیله ای است که در شرایط خاص و در خاموشی، روشن شده و از آن در تمامی ساختمان ها و مکان ها استفاده می شود. روشنایی اضطراری جهت حفظ ایمنی افراد در شرایط بحرانی استفاده می شود. این چراغ ها می توانند منابع نوری مختلفی داشته باشند. در برخی از انواع آن ها، لامپ های رشته ای، ال ای دی، اس ام دی و … قرار می گیرد.

این تجهیزات اغلب در مکان های عمومی و پر رفت و آمد مانند مدارس، بیمارستان ها، آپارتمان ها، دانشگاه ها، آزمایشگاه ها و … نصب می شوند.

ضرورت استفاده از چراغ برق امرجنسی

در تمامی مجموعه ها شرایطی رخ می دهد که سبب قطع برق می شود. به عنوان مثال، آتش سوزی در مجموعه، اختلال در سیستم های روشنایی، بارندگی، قطع برق دکل ها، سرقت کابل های برق، مصرف بی رویه انرژی و … عواملی هستند که ممکن است در پی آن ها برق به مدت طولانی قطع باشد.

به همین دلیل، وجود تجهیزات روشنایی اضطراری امری مهم در یک مجموعه است. در شرایط بحرانی به کمک چراغ های اضطراری می توان مسیر خروج را پیدا کرد و به کمک علائم اضطراری به مکانی امن راه پیدا کرد.

ضرورت استفاده از چراغ اضطراری

انواع چراغ برق اضطراری براساس تکنولوژی

در گذشته، چراغ های سیستم روشنایی اضطراری همه از یک مدل بودند. اما امروزه نسل های جدید این چراغ ها از منابع تغذیه گوناگونی استفاده می کنند. برخی از این تجهیزات علاوه بر شارژ توسط برق شهر، به کمک منابع تجدیدپذیری هم چون خورشید نیز قابل شارژ هستند.

برای تنظیم سیستم های پشتیبان برق در یک مجموعه، راه های مختلفی وجود دارد. برای این کار می توان از منابعی هم چون یو پی اس (UPS)، پنل خورشیدی، موتور برق، دیزل ژنراتور و … استفاده کرد. برخی از انواع سیستم های روشنایی اضطراری، شارژی هستند و پیش از قطع برق می بایست شارژ داشته باشند. برخی از آن ها به کمک باتری مرکزی روشن می شوند. در ادامه به بررسی انواع چراغ برق اضطراری براساس نوع منبع تغذیه آن ها خواهیم پرداخت:

چراغ اضطراری شارژی

این چراغ ها از منبع تغذیه باتری استفاده می کنند. باتری چراغ اضطراری توسط برق شهری شارژ می شود. بدون شارژ کردن باتری نمی توان از این وسیله استفاده کرد. این محصولات به صورت خودکار پس از قطع برق روشن نمی شوند و افراد می بایست خودشان آن ها را روشن کنند.

برای خرید چراغ اضطراری led همین حالا اقدام نمایید.

کلیدی جهت روشن و خاموش کردن چراغ بر روی بدنه آن ها تعبیه شده است. قیمت چراغ اضطراری شارژی به مدت زمان نگهداری شارژ و باتری بستگی دارد.

چراغ اضطراری شارژی

چراغ اضطراری خورشیدی

این چراغ ها دارای باتری های خورشیدی هستند. به کمک پنل های خورشیدی مخصوص می توان این چراغ ها را شارژ کرد و در زمان قطع برق از آن ها استفاده کرد. در بعضی از چراغ های خورشیدی اضطراری، این پنل ها در قسمتی از بدنه تعبیه شده اند و با قراردادن آن ها در مقابل خورشید، به راحتی شارژ می شوند. برخی از این چراغ ها نیز دارای پنل خورشیدی جداگانه ای هستند.

چراغ اضطراری خورشیدی

روشنایی اضطراری تأمین مرکزی

این چراغ ها توسط سیستم باتری UPS و یا سنترال باتری شارژ می شوند. منبع تغذیه داخل این چراغ وجود ندارد و از طریق سیم کشی جداگانه به سیستم روشنایی اضطراری مرکزی متصل می شود. این تجهیزات می توانند از یو پی اس آنلاین و یا آفلاین استفاده کنند.

قیمت چراغ اضطراری تأمین مرکزی از چراغ های خود تأمین که منبع تغذیه داخل آن ها وجود دارد، کم تر است. قابلیت نگهداری شارژ در این چراغ ها بیشتر است. نگهداری باتری های مرکزی ساده تر است و طول آن ها نیز بیشتر است. معایب این نوع سیستم روشنایی، هزینه سیم کشی آن است زیرا باید به صورت مستقل صورت بگیرد.

روشنایی اضطراری تأمین مرکزی

انواع چراغ امرجنسی براساس کاربرد

 1. برخی از چراغ ها در سیستم روشنایی اضطراری، تنها وظیفه روشنایی کلی یک مجموعه را برعهده دارند.
 2. برخی از چراغ های سیستم روشنایی اضطراری به صورت مسیریاب و هدایت کننده هستند. این چراغ ها در شرایط اضطراری و بحرانی روشن می شوند و افراد را به مکان های امن هدایت می کنند. این چراغ های مسیریاب در انواع زیر تولید می شوند:
 • مسیر فرار
 • خروج
 • ورود
 • راه پله
 • آسانسور

انواع چراغ اضطراری

انواع روشنایی اضطراری براساس عملکرد

تمامی چراغ ها در سیستم روشنایی اضطراری یک هدف دارند اما بسته به نوع عملکردشان و محل نصب به چند دسته تقسیم می شوند که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد:

چراغ برق اضطراری غیرفعال (چراغ هوشمند اضطراری)

در این سیستم روشنایی، تجهیزات برق اضطراری تنها هنگامی که برق قطع شود، روشن می شوند و به صورت هوشمند عمل می کنند. این محصولات برق را در خود نگه نمی دارند. به همین دلیل به آن ها غیرنگهدار نیز گفته می شود. در حالت عادی برای روشنایی مجموعه از این چراغ ها استفاده نمی شود. در این سیستم از نوع هوشمند این چراغ استفاده می شود.

برخی از چراغ های سیستم اضطراری دارای سیستم های هوشمند هستند. نوع اتوماتیک اضطراری پس از قطع برق به صورت خودکار روشن می شود و محوطه تاریک را روشن می کند. این چراغ ها معمولاً دارای منبع تغذیه باتری هستند که پیش از استفاده، این باتری باید شارژ شود. یک چراغ هوشمند اضطراری می تواند 8 الی 9 ساعت روشن بماند. برخی از انواع چراغ های هوشمند اضطراری از نوع تأمین مرکزی هستند.

چراغ روشنایی اضطراری فعال

این چراغ ها به صورت مداوم دارای برق هستند و در سیستم های روشنایی عادی نیز از آن ها استفاده می شود. تفاوت آن با نوع اول در این است که پس از قطع برق نیز هم چنان روشن می مانند. این چراغ ها در شرایط عادی از برق ساختمان استفاده می کنند و در شرایطی که برق قطع شود، از انرژی باتری جهت روشن ماندن استفاده می کنند.

چراغ برق اضطراری پایدار یا ایستا

این چراغ می تواند ترکیبی از دو نوع اول باشد. تکنولوژی ای چراغ ها اغلب ال ای دی است. این محصولات همانند نوع دوم در حالت عادی نیز روشن هستند و پس از قطع برق، تنها تعدادی از ال ای دی های آن خاموش می شود و باقی آن ها روشن می ماند.

انواع روشنایی اضطراری براساس شکل ظاهری و نحوه نصب

این چراغ ها به انواع مختلفی تقسیم می شوند و نحوه نصب آن ها با هم متفاوت است. اغلب چراغ های برق اضطراری به صورت روکار نصب می شوند. محل قرارگیری آن ها با هم متفاوت است و دارای نمونه های زیر هستند:

 1. چراغ سقفی
 2. چراغ دیواری
 3. چراغ قابل حمل (چراغ اضطراری دستی)

تمامی این چراغ ها می توانند در انواع هوشمند، شارژی، خورشیدی و … تولید شوند.

شکل ظاهری چراغ اضطراری


بیشتر بخوانید: انواع چراغ سقفی و کاربرد آنها در نورپردازی


نکات مهم در خرید چراغ برق اضطراری

پیش از خرید تجهیزات برق اضطراری باید به نکات زیادی توجه کرد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد:

 1. میزان نور مورد نیاز
 2. نوع کاربرد
 3. نوع تکنولوژی و منبع تغذیه
 4. چگونگی عملکرد چراغ
 5. سیم کشی و نصب
 6. استانداردهای طراحی و تولید
 7. برند و …

خرابی های چراغ و محصولات روشنایی اضطراری اغلب به خرابی برد آنها مربوط می شود. جهت تعمیر برد چراغ اضطراری می توانید به نمایندگی های آن مراجعه کنید.

از برترین برندهای تولیدکننده این محصولات می توان به چراغ اضطراری شارژی پارس شهاب، مازی نور و … اشاره کرد. برای مشاهده قیمت و خرید انواع این تجهیزات می توانید به سایت راندنو مراجعه کنید و با مراکز فروش و نمایندگی چراغ اضطراری به طور مستقیم در ارتباط باشید.

همچنین بخوانید: راهنمای خرید بهترین چراغ قوه