کابل افشان

کابل افشان چیست و چه تفاوتی با کابل مفتول دارد؟

کابل افشان در چند حالت کابل فشار ضعیف، قدرت، ارت، کنترل، کولری، و … تولید می شود. این کابل ها به دلیل داشتن انعطاف بالا، در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرند. از این محصولات بیشتر در مکان هایی که نیاز به پیچش و انعطاف زیادی است، استفاده می شود.

برای خرید کابل افشان می توانید به سایت راندنو مراجعه نمایید.

مقدار جریان دهی در هرکدام از این کابل ها متفاوت است. بسیار مهم است که در هنگام خرید کابل قابل انعطاف، به ولتاژ کار آن ها توجه کنید. در این مقاله قصد داریم شما را بیشتر با این نوع کابل آشنا کنیم:

کابل افشان چیست

کابل و سیم افشان قابل انعطاف است. به همین دلیل به آن سیم و کابل نرم نیز گفته می شود. کابل های قابل انعطاف از دو یا چند سیم تک رشته افشان که هادی آن ها مس است، تشکیل می شوند. عایق به کار رفته سیم آن ها در کابل های سبک PVC از نوع کلاس D و در کابل های قدرت PVC از نوع کلاس A است. کابل افشان مسی در دو نوع کابل های تخت و کابل های گرد طراحی و ساخته می شوند.

برای مشاهده قیمت کابل مسی می توانید با مراجعه به سایت با ده ها فروشگاه به صورت آنلاین در ارتباط باشید.

اکثر کابل های افشان به صورت گرد طراحی می شوند و در بین مصرف کنندگان بسیار پرکاربرد هستند. با این حال، نقطه ضعف هایی نیز در ساختار آنها وجود دارد. امروزه کابل افشانی که به صورت تخت تولید می شود، یکی از بهترین جایگزین های کابل گرد است.

کابل تخت

کابل تخت در مقایسه با سایر کابل ها، راه حل مناسبی برای تأمین برق و انتقال داده در دستگاه های طبی، نیمه هادی و هواپیماهای غیر نظامی است. این کابل ها بیشتر مورد توجه شرکت های تولیدکننده جرثقیل های سقفی قرار گرفته اند. همچنین این کابل ها تمایلی به پیچیده شدن روی قرقره ندارند.

کاربرد کابل های افشان

از انواع سیم و کابل نرم قابل انعطاف، به دلیل منعطف، در فواصل کوتاه استفاده می شود. در صنعت ساختمان سازی بیشتر از این کابل ها استفاده می شود. این محصولات در فواصل طولانی کاربرد ندارند. از کابل افشان شیلددار نیز می توان برای کابل پمپ شناور چاه عمیق استفاده کرد. این کابل ها در موتورها، به دلیل بالا رفتن حجم موتور توسط عایق های مجزا، نمی توان استفاده کرد.

کابل فشار ضعیف یا کابل سبک

از کابل های سبک به عنوان کابل های ورودی و رابط در وسایل برقی، لوازم منزل، ماشین آلات و بسیاری از تجهیزات الکتریکی استفاده می شود. از کابل های قدرت در فضاهای خارجی، پست های انتقال برق، درون آب، زیر خاک، داخل ساختمان و کانال های کابل کشی، نیروگاه ها و مکان هایی که احتمال صدمات مکانیکی به کابل وجود ندارد، استفاده می شود. همین حالا برای خرید کابل فشار ضعیف از فروشنده های سایت راندنو می توانید اقدام نمایید.

روکش کابل مسی افشان

در ابتدا این کابل ها روکشی از جنس کائوچو داشتند و به مرور زمان، توسط مواد نفوذناپذیر عایق شدند. این کابل ها می توانند روکش های متنوعی از جمله PVC ،LSZH، پلی اتیلن، لاستیک و … نیز داشته باشند. استفاده از روکش LSZH برای این محصولات، باعث می شود تا در هنگام سوختن دود سمی تولید نشود. گاهی نیز برای محافظت از کابل، از محافظ های آلومینیومی یا فولادی زیر عایق استفاده می شود که به آنها کابل افشان شیلد دار گفته می شود.

تفاوت کابل افشان و مفتول

  1. از نظر انعظاف پذیری: کابل های افشان انعطاف پذیری بیشتری نسبت به کابل های مفتولی دارند. به همین دلیل، ساختار آنها به صورت رشته ای است.
  2. از نظر کاربرد: اتصال در کابل های مفتولی احتمال بسیار کمی دارد. به همین دلیل، این نوع کابل ها تک رشته هستند. در کابل های افشان نیز به دلیل قابلیت انعطاف، درصد شکنندگی بسیار پایین است.
  3. از نظر مقاومت: در کابل های مفتولی، مقاومت اهمی بیشتر از کابل های افشان است. دلیل این اتفاق را می توان مقدار پیچ ها، طول کابل و تاب های زیاد در کابل های مفتولی دانست.
  4. از نظر اتصال: کابل مفتولی نسبت به کابل قابل انعطاف اتصال کمتری دارد.
  5. از نظر میزان خوردگی: کابل مفتولی نسبت به کابل افشان دارای خوردگی بیشتر است و  از این جهت نیرومند تر می باشد.
  6. از نظر قیمت: کابل مفتولی نسبت به کابل قابل انعطاف از قیمت مناسب تر و پایین تری برخوردار است.

قیمت انواع کابل

از انواع  شرکت های تولیدکننده و فروشنده این محصول می توان به کابل افشارنژاد خراسان و کابل افشان sabalan cable نیز اشاره کرد. کاربران می توانند جهت آشنایی با تولیدکننده سیم و انواع کابل و یاارتباط با نمایندگان فروش کابل در تهران به سایت راندنو مراجعه کنند و کالای خود را به صورت مستقیم از فروشندگان خریداری نمایند.

فروشندگان و یا تولیدکنندگان این محصول نیز می توانند با ثبت نام رایگان در سایت راندنو، روزانه با 3000 خریدار در ارتباط باشند.