راهنمای خرید دورسنج

راهنمای خرید دورسنج یا تاکومتر

راهنمای خرید دورسنج کمک می کند با انواع دورسنج تماسی، غیر تماسی، جریان مستقیم و غیر مستقیم آشنا شوید و بهترین آن را براساس وزن، سرعت و محدوده اندازه گیری و … تهیه کنید. دورسنج یا تاکومتر ابزاری برای اندازه گیری سرعت دورانی یا زاویه ای و تعداد دور یک جسم در حال چرخش است. این وسیله تز انواع ابزار دقیق محسوب می شود. دورسنج ها انواع مختلفی دارند و در صنایع مختلفی استفاده می شوند.

اگر قصد دارید دورسنج خریداری کنید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. در این مقاله به راهنمای خرید دورسنج می پردازیم.

آنچه در ادامه می خوانیم:

انواع دورسنج

در راهنمای خرید دورسنج به معرفی انواع دورسنج ها می پردازیم:

دورسنج غیرتماسی

این نوع دورسنج سرعت را به صورت غیر تماسی و بواسطه نور اندازه گیری می کند.

دورسنج نوری

برای کار با دورسنج نوری، برچسب منعکس کننده نور لازم است که آن را بر روی شفت جسم موردنظر چسباند. سپس با روشن کردن دورسنج، تعداد دفعات نور منعکس شده بر روی این برچسب تابیده می شود و در نتیجه تعداد دور موتور یا سرعت موتور اندازه گیری می شود.

دورسنج لیزری

ممکن است نور بکاررفته در دورسنج های غیرتماسی بصورت لیزری باشد که در اینصورت به آن دورسنج لیزری می گویند. این دورسنج از کارایی و طول عمر بالایی برخوردار است.

دورسنج تماسی یا مکانیکی

تاکومتر تماسی حاوی شفت متصل به میکروکنترلر است و سمت دیگر آن به شفت موتور متصل می شود که با هر چرخش موتور شفت، دورسنج می چرخد و میکروکنترلر با ثبت تعداد دفعات چرخش در واحد زمان، خروجی را نمایش می دهد.

دورسنج جریان مستقیم (DC)

دورسنج جریان مستقیم یک ژنراتور مغناطیسی است که سرعت از طریق ولت متری با مقاومت بالا مشخص می شود.

دورسنج جریان متناوب (AC)

دورسنج جریان متناوب دارای آهنربای گردان و سیم پیچ های ثابت است که می تواند  فرکانس ها و ولتاژهای متناسب با سرعت موتور را تولید کند.

انواع دورسنج
انواع دورسنج

بیشتر بخوانید: انواع دورسنج


کاربرد دورسنج

در این قسمت از مقاله راهنمای خرید دورسنج به معرفی کاربردهای این ابزار می پردازیم:

 1. در وسایل نقلیه
 2. در تجهیزات پروانه دار
 3. اندازه گیری سرعت خطوط طولی
 4. اندازه گیری سرعت چرخش دیسک و شفت در موتورها
 5. در ابزار لیزری
 6. اندازه گیری سرعت نوار صوتی

نحوه تست تاکومتر

بهتر است در این بخش از راهنمای خرید دورسنج به نحوه تست دورسنج بپردازیم. در تست تعداد دور برای لوازم نقلیه باید پراب دورسنج در مولتی متر نصب شود، سپس باید مولتی متر بر روی تنظمیات AC قرار گیرد. موتور را روشن و مولتی متر را به سیم دورسنج وصل کنید. حال مولتی متر نتیجه دقیق را نمایش می دهد.

راهنمای خرید دورسنج
راهنمای خرید دورسنج

تفاوت تاکومتر و تاکوژنراتور

ژنراتور تاکومتر (tachogenerator) درواقع ژنراتور الکترومکانیکی است که ولتاژ تولیدی آن متناسب با سرعت شفت است. تاکوژنراتور برای تولید یک سیگنال دقیق طراحی شده است و سیگنال خروجی از آن برای تنظیم سرعت موتور الکتریکی کاربرد دارد. بنابراین تاکوژنراتور دستگاهی است که سرعت چرخشی را به سیگنال الکتریکی تبدیل می کند. همچنین تاکوژنراتورها برای راه اندازی تاکومترها نیز کاربرد دارند.

ویژگی های دورسنج

برای راهنمای خرید دورسنج به معرفی ویژگی های تاکومتر می پردازیم:

 1. قابل حمل است.
 2. قابلیت اتصال به کامپیوتر را دارد.
 3. قادر به اندازه گیری میزان سرعت و تعداد دور اجسام در حال چرخش است.
 4. در انواع مختلفی همچون نوری، لیزری و مکانیکی وجود دارد.
 5. دارای حافظه داخلی و خارجی است.
 6. قادر به اندازه گیری لرزش و میزان دما است.
 7. قابلیت نصب در محل را دارد.
ویژگی های دورسنج
ویژگی های دورسنج

نکات مهم در هنگام خرید تاکومتر

راهنمای خرید دورسنج به شما کمک می کند بهترین و مناسب ترین دورسنج موردنظر خود را انتخاب و تهیه کنید. پس در انتخاب آن به نکات مهم زیر توجه داشته باشید:

 1. اندازه و وزن
 2. محدوده اندازه گیری تعداد دور
 3. کیفیت ساخت
 4. سرعت اندازه گیری دورسنج
 5. نوع دورسنج
 6. پرتابل یا قابل نصب بودن دورسنج
 7. قابلیت های اضافه دورسنج مانند قابلیت اتصال به کامپیوتر، داشتن حافظه داخلی یا جانبی و اندازه گیری دما یا لرزش
 8. قیمت

برند دورسنج

آخرین موضوع که در راهنمای خرید دورسنج باید به آن توجه داشته باشید، برند و شرکت سازنده این ابزار اندازه گیری است. امروزه شرکت های زیادی به تولید و ساخت دورسنج می پردازند. از بهترین برندها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. دورسنج یونیتی
 2. دورسنج هیوکی
 3. دورسنج فلوک
 4. دورسنج تستو
 5. دورسنج مستک
 6. دورسنج ای زد
 7. دورسنج لوترون

بیشتر بخوانید: دورسنج چیست؟


در مقاله راهنمای خرید دورسنج بطور مفصل به معرفی انواع این ابزار پرداختیم. جهت خرید دورسنج و همچنین اطلاع از قیمت آن می توانید با مراجعه به سایت راندنو با فروشندگان این محصول ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت دورسنج و برقراری ارتباط بی واسطه با فروشندگان این محصول را برای شما فراهم نموده است. همچنین خوشحال می شویم که نظرات خود را در قسمت دیدگاه این مقاله برای ما به اشتراک بگذارید.