کابل آرموردار چیست | مشخصات و کاربرد کابل زره دار

کابل آرموردار چیست | مشخصات و کاربرد کابل زره دار

کابل آرموردار چیست و چه کاربردی دارد؟ کابل آرموردار یا کابل زره دار کابلی است که در ساختار و اجزای تشکیل دهنده آن یک لایه زره وجود دارد که این زره سبب افزایش مقاومت فیزیکی و مکانیکی کابل می شود.

با توسعه شبکه های توزیع و برق رسانی، کاربرد کابل ها نیز بیشتر شده است و بسیاری از آن ها در محیط های سخت قرار می گیرند. به همین دلیل جنس و ساختمان کابل ها بسیار حائز اهمیت است.

خرید انواع کابل آرموردار
خرید انواع کابل آرموردار

بسیاری از کابل ها در شرایطی مانند رطوبت، سرما و گرمای شدید، نفوذ گرد و خاک، وجود حشرات و … قرار می گیرند. در این شرایط کابل آرموردار یا زره دار نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند.

در ادامه به معرفی انواع کابل زره دار و توضیح کابل آرموردار چیست | مشخصات و کاربرد کابل زره دار می پردازیم.

آنچه در ادامه می خوانیم:

کابل زره دار یا آرموردار چیست

پیش از خرید انواع کابل های مسلح می بایست به ویژگی های آن ها دقت کنید و ابتدا به سؤال کابل آرموردار چیست پاسخ دهید. کابل های مجهز به زره و یا آرموردار، کابل هایی هستند که در برابر آسیب های مکانیکی و فیزیکی از خود مقاومت نشان می دهند.

در بررسی مشخصات و کاربرد کابل زره دار باید بگوییم این کابل یکی از انواع کابل برق است که دارای یک لایه محافظتی مخصوص است و از ساییده شدن و قطع شدن کابل جلوگیری می کند. لایه ای که به عنوان آرمور در این کابل ها مورد استفاده قرار می گیرد، اغلب به صورت شیاردار و فلزهای نازک به هم تنیده شده است.

دلیل این نوع طراحی در کابل های آرمور دار فراهم کردن انعطاف پذیری است. در واقع این کابل ها تمامی استانداردها و ویژگی های یک کابل عادی را حفظ می کنند، با این تفاوت که مقاومت فیزیکی بیشتری دارند.

به این محصولات، کابل های مسلح نیز گفته می شود. کابل های مسلح به کمک گلند مخصوص به سایر تجهیزات متصل می شوند. گلند کابل آرموردار به صورت جداگانه باید خریداری شود.

گلند کابل آرموردار
گلند کابل آرموردار

استحکام و مقاومت این کابل ها سبب شده است تا در چند دهه گذشته، بیش از پیش مورد توجه و استفاده قرار بگیرند.

کابل آرموردار چیست
کابل آرموردار چیست

بیشتر بخوانید: آشنایی با کابل فشار قوی، کابل آلومینیومی بخریم یا کابل مسی؟


ساختار کابل آرموردار

برخلاف تصور مردم، کابل های آرموردار تنها از یک لایه آرمور فلزی ساخته نشده اند. ساختار داخلی کابل ها از 5 بخش جداگانه تشکیل شده است. علاوه بر این، لایه های زیادی جهت محافظت و افزایش دوام نیز در آن استفاده شده است.

هادی کابل زره دار

هادی کابل مهم ترین بخش آن است که در مرکز کابل قرار می گیرد. هادی این محصولات اغلب خشک و یا نیمه مفتول است و می تواند از جنس مس و یا آلومینیوم باشد.

روکش کابل زره دار

یک لایه عایق و روکش PVC به دور هادی کشیده شده است.

فیلر کابل آرمور دار

در داخل کابل های مجهز به زره، از یک لایه ضد آب به نام فیلر استفاده شده است. این لایه از نفوذ آب به ساختار داخلی کابل جلوگیری می کند. این لایه می تواند از جنس PVC و یا XLPE باشد. مزیت XLPE در این است که انعطاف پذیری بیشتری برای کابل فراهم می شود اما قیمت آن بیشتر است.

جنس آرمور

آرمورهای به کار رفته در در این مدل از کابل های برق، اغلب از جنس فویل کولار فولادی و آلومینیومی هستند. کولار (kevlar) همانند یک فیبر مصنوعی است که از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار است. در برخی از موارد، این آرمور از جنس الیاف شیشه، پلی اتیلن و … است.

برخی از این محصولات دارای آرمورهای سربی هستند. کابل آرموردار سرب دار نیز کاربرد بسیار زیادی در صنعت دارد.

ژاکت خارجی کابل

ژاکت خارجی این کابل ها از هادی و دیگر اجزای کابل در مقابل سایش، پیچش، فشار، ضربه و … محافظت می کند. علاوه بر این، دارای خاصیت ضد جوندگی نیز است.

وجود این لایه ها در کابل سبب می شود تا در هنگام نصب و راه اندازی نیز آسیبی به کابل وارد نشود.

ساختار کابل آرموردار
ساختار کابل آرموردار

بیشتر بخوانید: مقایسه کابل مسی و آلومینیومی


مشخصات و کاربرد کابل زره دار

برای بررسی دقیق تر سؤال کابل آرموردار چیست می بایست ابتدا کاربرد این نوع کابل را بررسی نماییم:

به دلیل مقاومت مکانیکی بالاتر این محصولات، از این کابل ها می توان در شرایط آب و هوایی سخت تر نیز استفاده کرد. از کابل آرموردار فشار قوی در سیستم های توزیع برق استفاده می شود و این مورد مهم ترین کاربرد این کابل ها است. در ادامه به برخی دیگر از کاربردهای کابل زره دار اشاره خواهیم کرد:

  1. کابل کشی در زیر خاک و به صورت دفنی
  2. کابل کشی داخل کانال ها، لوله ها و یا انواع داکت برق
  3. کابل کشی در مکان های مرطوب و یا داخل آب
  4. استفاده در مکان های پر گرد و غبار
  5. استفاده در محیط های روغنی، بازی و اسیدی
  6. استفاده در محیط هایی با وجود حشرات زیاد
  7. کابل کشی در کارخانه های پتروشیمی، نفتی و گازی
مشخصات و کاربرد کابل زره دار
مشخصات و کاربرد کابل زره دار

بیشتر بخوانید: کابل افشان چیست و چه تفاوتی با کابل مفتول دارد؟


انواع کابل آرموردار

این کابل ها براساس نوع و جنس آرموری که دارند، به چند دسته مختلف تقسیم بندی می شوند. در ادامه به معرفی انواع کابل زره دار خواهیم پرداخت:

  • کابل با آرمور سیم فولادی که اصطلاحاً کابل SWA نامیده می شود.
  • کابل با آرمور نوار فولادی که اصطلاحاً کابل STA نامیده می شود.
  • کابل با آرمور آلومینیومی که اصطلاحاً کابل AWA نامیده می شود.
انواع کابل آرموردار
انواع کابل آرموردار

بیشتر بخوانید: معرفی کامل انواع مشخصه کابل ها و کدگذاری سیم و کابل برق


تفاوت کابل آرموردار و بدون آرمور

پس از بررسی سؤال کابل آرموردار چیست لازم است بدانیم کابل های بدون آرمور و کابل های آرموردار با هم تفاوت دارند. این تفاوت به چند بخش مختلف تقسیم می شود. در ادامه به مواردی که سبب تمایز میان کابل ها می شود اشاره خواهیم کرد:

ساختار کابل آرمور

کابل های آرموردار دارای یک لایه حفاظ خارجی هستند که در کابل های بدون آرمور از آن استفاده نشده است. کابل های مجهز به زره نسبت به کابل های ساده، ساختاری پیچیده تری دارند.

قیمت کابل زره دار

طبیعی است که قیمت روز کابل زره دار بیشتر از کابل ها معمولی است. زیرا در ساختار آن ها از مواد اولیه بیشتری استفاده شده است. هم چنین این کابل ها حفاظت بیشتر و بهتری دارند. همین امر سبب تفاوت در قیمت کابل ها می شود. در میان کابل های زره دار، کابل هایی که آرمور از جنس فولاد و یا آلومینیوم دارند، از کابل هایی با آرمور کولار ارزان تر هستند.

کاربرد کابل

کابل هایی که محافظت بیشتری در مقابل آسیب های مکانیکی از خود نشان می دهند، کاربردهای گسترده تری دارند. از این کابل ها می توان در خارج از ساختمان ها استفاده کرد.

هم چنین این کابل دارای یک لایه جهت محافظت از نشت برق است. به همین دلیل در محیط های مرطوب که خطر برق گرفتگی بیشتر می شود نیز می توان از این کابل ها استفاده کرد. در صورتیکه کاربرد کابل های معمولی و بدون آرمور محدودتر است.

تفاوت کابل آرموردار و بدون آرمور
تفاوت کابل آرموردار و بدون آرمور

بیشتر بخوانید: محاسبه سطح مقطع کابل براساس مسافت و جریان به همراه جدول


لیست قیمت کابل آرموردار

برای مشاهده لیست قیمت کابل زره دار می توانید به سایت راندنو مراجعه کنید و با نمایندگی کابل آرموردار لاله زار و دیگر نقاط ایران در ارتباط باشید. مشخصات فنی کابل آرموردار، کاتالوگ و نمایندگی های فروش کابل زره دار در این سایت قابل رؤیت هستند.

سطح مقطع، جنس هادی، تعداد رشته، نوع آرمور، جنس روکش و … نکاتی هستند که بر روی قیمت کابل برق زره دار اثرگذار هستند و پیش از خرید کابل زره دار می بایست مورد توجه قرار بگیرند.


بیشتر بخوانید: معرفی کارخانه های تولیدکننده و نمایندگی کابل برق ایران