فتوسل چیست و چه کاربردی دارد؟

فتوسل چیست و چه کاربردی دارد؟

فتوسل چیست و چه کاربردی دارد؟ فتوسل وسیله‌ای است که نسبت به نور حساس است و هنگامی که پرتوهای نور به آن برخورد می‌کنند، ولتاژی از خود تولید می‌کند. این ولتاژ رله‌ای را به کار می‌اندازد که می‌تواند مداری را قطع یا وصل کند.

فتوسل در روز این ولتاژ را تولید می‌کند و به رله فرمان می‌دهد که مدارهای روشنایی را قطع کنند و با تاریک شدن هوا، فتوسل ولتاژی تولید نمی‌کند. در نتیجه جریانی به مدار نمی‌رسد که لامپ‌های معابر را قطع کند. به همین دلیل محصولات روشنایی در شب روشن می‌شوند.

فتوسل کاربرد بسیار زیادی دارد و امروزه در بسیاری از مجموعه ها از آن استفاده می‌شود. اگر قصد دارید از فتوسل استفاده کنید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. در این مقاله به سؤال فتوسل چیست پاسخ می دهیم و کاربردهای آن را بررسی می کنیم. اگر هم قصد خرید فتوسل دارید، می‌توانید به سایت راندنو مراجعه کنید. در این سایت به صورت مستقیم با فروشنده محصول در ارتباط هستید.

آنچه در ادامه می خوانیم:

آشنایی با فتوسل

در پاسخ به سؤال فتوسل چیست باید گفت که این قطعه در واقع یک نوع مقاومت نوری و یا مقاومت وابسته به نور محسوب می‌شود. مقدار ولتاژ این محصول با مقدار نوری که دریافت می‌کند تغییر یافته و کم و زیاد می‌شود. علاوه بر این، فتوسل همانند یک نوع سنسور عمل می‌کند که از آن برای روشن کردن اتوماتیک لامپ‌های مختلف استفاده می‌شود.

این محصول در واقع به این گونه عمل می‌کند که با تاریک شدن هوا، لامپ یا چراغ به صورت اتوماتیک روشن می‌شود و با روشن شدن هوا نیز به صورت خودکار خاموش می‌شود. فتوسل بیشتر برای فضاهای باز و مکان‌های عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نام دیگر فتوسل، LDR مخفف عبارت Light Dependent Resistor به معنای مقاومت وابسته به نور است.

اجزای فتوسل

 1. دو عدد الکترود
 2. سرامیک
 3. دو پایه خروجی
 4. مواد حساس به نور روی سطح خارجی
 5. تماس‌های جوش سرد

طرز کار فتوسل

در ادامه موضوع فتوسل چیست باید گفت طریقه کار فتوسل به این شکل است که این قطعه از یک جسم نیمه هادی با مقاومت بالا تولید شده است که به نور حساس است و به روشن و تاریک شدن محیط واکنش نشان می‌دهد.

همچنین این قطعه از اجزای مختلفی تشکیل شده است که مهم‌ترین آن ماده‌ای به نام Cadmium sulphide است. در هنگامی که این ماده در برابر نور کم قرار بگیرد، مقاومتش بالا می‌رود و برعکس زمانی که نور زیاد باشد، مقاومت آن کاهش می‌یابد.

ماژول فتوسل یکی دیگر از اجزای این قطعه است که از آن برای اندازه‌گیری شدت نور استفاده می‌شود و علاوه‌بر آن، وجود نور را نیز مشخص می‌کند.

فتوسل در روز از طریق نوری که وجود دارد، ولتاژی تولید می‌کند که با فرستادن آن به رله، فرمان قطع مدار لامپ و خاموش شدن آن صادر می‌شود. در شب این نور وجود ندارد، در نتیجه ولتاژی هم تولید نمی‌شود که به رله و در نهایت لامپ فرمان خاموش شدن بدهد. این فتوسل سبب روشن شدن چراغ و لامپ در شب و محیط‌های تاریک می‌شود.

لازم به ذکر است که فتوسل در مراکز برق نصب می‌شود و یک تقویت کننده همراه آن وجود دارد که تغییرات جریان در اثر نور را تقویت می‌کند و سبب به کار افتادن رله می‌شود.

طرز کار فتوسل
طرز کار فتوسل

بیشتر بخوانید: آموزش نحوه نصب و تنظیم چراغ سنسوردار


کاربرد فتوسل

در ادامه موضوع فتوسل چیست به کاربرد آن اشاره خواهیم کرد. این محصول در انواع و مدل‌های مختلف تولید و ساخته می‌شود که هرکدام ویژگی‌های خاص خود را دارد و از آن استفاده‌های مختلفی می‌شود.

فتوسل چیست
فتوسل چیست

سلول های خورشیدی

یکی از کاربردهای اصلی فتوسل‌ها، استفاده از آن‌ها در سلول‌های خورشیدی است. سلول‌های خورشیدی در واقع با استفاده از این قطعه، نور خورشید را به برق تبدیل می‌کنند و معمولاً به عنوان یک منبع بی پایان و یک انرژی الکتریکی پاک کمک بزرگی به تولید برق می‌کنند.

لنز دوربین عکاسی

حال که به موضوع فتوسل چیست پرداختیم، باید بدانید که از کاربردهای مهم این محصول می‌توان به صنعت عکاسی اشاره کرد. در لنز دوربین‌های عکاسی نوعی فتوسل به کار رفته است. در اصل کاربرد این قطعه در دوربین عکاسی به این صورت است که زمانی که نور محیط تغییر می‌کند، دوربین به کمک این قطعه می‌تواند در حالت‌های مختلف عکس بگیرد.

تشخیص دود

کاربرد دیگر این محصول استفاده از آن در سنسورهای تشخیص دود است. این قطعه در زمان ایجاد دود، حساسیت بالایی از خود نشان می‌دهد و در زمان آتش سوزی باعث می‌شود که سیستم مربوط به آبرسانی فعال شود و اقدام به خاموش کردن آتش کند.

سیستم روشنایی

در مورد کاربرد دیگر فتوسل باید گفت که از این قطعه در لامپ‌های اتوماتیک نیز استفاده می‌شود. یعنی می‌توان به کمک آن لامپ‌های الکتریکی را به صورت خودکار و اتوماتیک روشن و خاموش کرد.

نکته: بهتر است پیش از به کار بردن فتوسل سطح رویی آن تمیز شود تا به طور کامل در معرض نور قرار بگیرد. با این کار فتوسل عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهد. در صورت آلوده بودن، سطح خارجی فتوسل نور کمی دریافت می‌کند و ولتاژ آن نیز کم می‌شود.


بیشتر بخوانید: آلودگی نوری چیست و چه تاثیری بر روی موجودات و محیط زیست دارد؟


انواع فتوسل

این محصول در انواع مختلفی به بازار عرضه می‌شود. طریقه نصب فتوسل و انواع آن نیز با یکدیگر تفاوت دارد. به همین دلیل در ادامه موضوع فتوسل چیست بهتر است با انواع آن آشنا شوید.

فتوسل نوری

این محصول یکی از پرکاربردترین انواع فتوسل کوچک است که از آن برای روشن و خاموش کردن تجهیزات روشنایی براساس میزان تابش نور خورشید استفاده می‌شود. این کار توسط فتوسل به صورت اتوماتیک و خودکار انجام می‌شود.

در واقع هر زمانی که نور خورشید کم شود، فتوسل نوری باعث روشن شدن تجهیزات روشنایی می‌شود. هر زمان که نور خورشید زیاد شود، این فتوسل سبب خاموش شدن محصولات روشنایی می‌شود.

اگر قصد خرید فتوسل دارید، می‌توانید به سایت راندنو مراجعه کنید. در این سایت به صورت مستقیم می‌توانید با فروشندگان فتوسل در ارتبا باشید.

فتوسل نوری
فتوسل نوری

فتوسل نجومی

در ادامه پاسخ به سؤال فتوسل چیست به معرفی انواع پرکاربرد این محصول پرداختیم. فتوسل نجومی یکی دیگر از انواع این محصول است که نیازی به دریافت نور خورشید ندارد و با استفاده از برد الکترونیکی می‌تواند میزان نور خورشید را اندازه گیری کند. برخی از این فتوسل‌ها قابلیت برنامه ریزی دارند.

فتوسل نجومی
فتوسل نجومی

فتوسل تایمردار

ساختمان این فتوسل‌ها با دیگر انواع فتوسل متفاوت است. این محصول در مقایسه با فتوسل روشنایی و نوری به هیچ وجه به نور محیط وابستگی ندارد و عملکرد آن توسط کاربر مشخص می‌شود. یعنی کاربر می‌تواند براساس نیاز خود یک زمان مشخصی را برای فعالیت فتوسل در نظر بگیرد.

سنسور فتوسل 4 سیم

این فتوسل‌ها سه نوع سیم دارند و بسیار شبیه به فتوسل‌های معمولی هستند. تنها تفاوت آن‌ها در تعداد خروجی است که بیشتر برای موارد ایمنی و یا موارد دیگر کاربرد دارد. مشخصات فنی فتوسل سه سیم و چهار سیم به گونه‌ای است که می تواند تجهیزات بیشتری را پوشش دهد.

فتوسل ساعتی

این فتوسل علاوه بر این که برای سیستم‌های روشنایی کاربرد دارد، برای قطع و وصل کردن هر سیستم دیگری نیز می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. این محصول در صنایع مختلف کاربرد دارد و قابلیت برنامه ریزی دارد.

فتوسل ساعتی پیشرفته تر از دیگر انواع فتوسل است. این وسیله می‌تواند دوره‌های مشخص یک روزه، یک هفته‌ای و یک ماهه داشته باشد. قیمت فتوسل ساعتی از اغلب مدل‌های فتوسل بیشتر است.

فتوسل لیزری

همان‌طور که از نام این محصول مشخص است، این Photocell به وسیله نور لیزر می‌تواند اقدام به قطع و وصل کردن سیستم نماید. فتوسل لیزری به یک منبع نور لیزری نیاز دارد که دستور مشخصی را صادر کند. این نوع فتوسل خود در انواع مختلف تولید و به بازار عرضه می‌شود که بیشتر از آن در محیط‌های حساس صنعتی و یا نظامی استفاده می‌شود.

فتوسل لیزری
فتوسل لیزری

نصب فتوسل

در روش نصب فتوسل احتیاج به دو سیم فاز و نول جداگانه است. نحوه نصب فتوسل مشابه با نصب کلید تک پل است و برای نصب خود فتوسل نیاز به یک سیم نول جداگانه نیز است. در نصب و تنظیم فتوسل از سه سیم و یا چهار سیم استفاده می‌شود. فتوسل سه سیم و فتوسل چهار سیم مانند یکدیگر هستند و تنها فرقشان در یک سیم نول اضافی است.

فتوسل سه سیم

فتوسل سه سیم از سه سیم مشکی، قرمز و سفید تشکیل شده است. برای اتصال به فاز ورودی مدار از سیم مشکی استفاده می‌شود، همچنین برای خروجی فاز فتوسل از سیم قرمز استفاده می‌شود که این سیم به مدار وصل می‌شود و سیم سفید برای اتصال به نول است. فتوسل باید در محیطی نصب شود که در شب به آن نوری تابیده نشود. هنگامی که فتوسل وصل است، به هیچ عنوان به برد الکترونیکی داخل آن دست نزنید چرا که برق شهری 220 ولت در این قسمت جریان دارد.

فتوسل چهار سیم

اغلب در فتوسل‌ چهار سیم، دو سیم نول به صورت هم رنگ و سفید هستند و سیم های دیگر به رنگ سیاه و قرمز است. برای سیم کشی این سنسور، باید آن را در مسیر سیم فاز لامپ بگذارید تا شبیه به یک کلید باعث قطع و وصل شدن جریان شود. سیم قرمز باید به سر لامپ و سیم سیاه باید به فاز متصل شود. سیم نول را از یک طرف به فوتوسل و از طرف دیگر به یک سر لامپ وصل نمایید. پس از اتمام کار باید یک پارچه بر روی لامپ انداخته و مشاهده کنید که اگر لامپ پس از 30 ثانیه روشن شود نصب فتوسل درست بوده است. در غیر این صورت باید مدار بررسی شود.


بیشتر بخوانید: راهنمای خرید چراغ سنسوردار


نکات مهم در هنگام خرید فتوسل

 1. جنس بدنه
 2. سطح مصرف انرژی
 3. شدت نور وصل
 4. شدت نور قطع
 5. توان خروجی
 6. استاندارد
 7. محل استفاده
 8. زمان تأخیر
 9. درجه حفاظت
 10. شکل ظاهری
 11. وزن
 12. رنگ نور
 13. دمای نور
 14. شار نوری
 15. زاویه پخش نور
 16. گارانتی و ضمانت نامه
 17. برند و شرکت تولیدکننده

بهترین برندهای فتوسل موجود در بازار

در این مقاله به موضوع فتوسل چیست پرداختیم. حال باید بگوییم این محصولات توسط شرکت های مختلف تولید و طراحی می‌شوند که از بهترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برند میکرو الکترونیک یکی از برترین برندها و تولیدکننده‌ها در زمینه تولید فتوسل است و تمامی این محصول از کیفیت قابل قبولی برخوردار هستند و با خیال راحت می‌توان از این برند معتبر اقدام به خرید آن نمود.
 • فتوسل شیوا امواج یکی دیگر از برترین برندها در زمینه تولید فتوسل است که دارای تأییدیه کیفیت کارکرد از شرکت‌های توزیع برق است و گواهینامه سازمان پژوهش های علمی صنعتی ایران را دارد. بنابراین این فتوسل ها از مواد اولیه و قطعات باکیفیت ساخته شده اند و می توان با خیال راحت از آن ها استفاده کرد.
 • برند نوربان یکی دیگر از برندهای معتبر و خوب در زمینه تولید فتوسل است که در سال 1378 فعالیت خود را آغاز کرده است و در این زمینه سابقه طولانی دارد.

تمامی محصولات شرکت‌ها دارای گارانتی و خدمات پس از فروش هستند که در صورت ایجاد هرگونه مشکل برای آن‌ها می‌توان به نمایندگی‌های مربوط به آن مراجعه کرد و مشکل را برطرف نمود.

جمع بندی

امیدواریم که مقاله فتوسل چیست و چه کاربردی دارد؟ برای شما مفید واقع شده باشد. در این مقاله از مجله راندنو به طور مفصل به معرفی فتوسل پرداختیم. جهت خرید فتوسل با مراجعه به سایت راندنو می‌توانید لیست فروشندگان و قیمت این محصول را مشاهده نمایید.

خوشحال می‌شویم که نظرات خود را در قسمت دیدگاه این مقاله برای ما به اشتراک بگذارید. تیم راندنو آماده پاسخگویی و راهنمایی شما کاربران عزیز درخصوص هرگونه سؤالات رایج در زمینه فتوسل است.