ثبت فروشگاه

فتوسل

فتوسل (Light Dependent Resistor یا Photocell) سنسوری است که به نور حساس است. عملکرد فتوسل به این صورت است که می‌تواند از طریق برخورد شعاع‌های نوری به صفحه خود، ولتاژ تولید کند و با استفاده از ولتاژ تولیدی به قطع یا وصل مدار بپردازد. فتوسل به صورت یک جسم نیمه هادی با مقاومتی بالا طراحی و ساخته شده است که با روشن شدن محیط، فتوسل ولتاژی تولید می‌کند تا جریان در مدار قطع شود همچنین هنگامی که محیط تاریک شود، ولتاژی تولید نمی‌کند و به مدار دستور قطع جریان نمی‌رسد. کادمیوم سولفید (cadmium sulphide) از متداول ترین ماده ای است که در فتوسل به کار می‌رود. فتوسل در حوزه برق و الکترونیک کاربرد فراوانی دارد. فتوسل‌ها در ولتاژهای مختلفی مانند فتوسل 12 ولت تولید می‌شوند. فتوسل‌ها از دو عدد الکترود، سرامیک، دو پایه خروجی، مواد حساس به نور روی سطح خارجی و تماس‌های جوش سرد تشکیل می‌شود. برای درک بهتر این سوال که فتوسل چیست به انواع فتوسل پرداخته می‌شود.

  • فتوسل نوری: از فتوسل نوری جهت روشن یا خاموش کردن روشنایی به صورت خودکار استفاده می‌شود که عملکرد آن براساس میزان تابش نور خورشید است. فوتوسل نوری قابلیت تشخیص میزان نور خورشید را دارد. هنگامی که نور خورشید کم باشد، فتوسل نوری فرمان وصل شدن به وصل کننده‌ مدار را می‌دهد و روشنایی روشن می شود. هنگامی که نور خورشید زیاد باشد یا در حالت روز باشد، فتوسل نوری معکوس عمل می‌کند و منجر به خاموش شدن روشنایی می‌شود.
  • فتوسل نجومی: فوتوسل نجومی نیازی به مشاهده‌ نور خورشید ندارد بلکه توسط یک برد الکترونیکی می‌تواند میزان تابش نور خورشید را اندازه‌ بگیرد. برخی از فتوسل‌های نجومی می توانند تنظیم و یا برنامه ریزی شوند که در مصرف انرژی صرفه جویی می‌کند.
  • فتوسل تایمردار: برخلاف فتوسل نجومی و نوری، این فتوسل به نور محیط حساسیت و وابستگی ندارد بلکه کاربر براساس نیاز خود می‌تواند این نوع فتوسل را برای مدت زمان معینی تنظیم کند.
  • فتوسل چهارسیم: فتوسل چهارسیم مانند فتوسل معمولی است با این تفاوت که فوتوسل چهار سیم می‌تواند یک خروجی دیگر بگیرد که این خروجی برای ایمنی یا هر مورد دیگری کاربرد دارد.
  • فتوسل ساعتی: این نوع فتوسل نتنها برای روشنایی بلکه برای قطع و وصل کردن هر سیستم دیگری نیز کاربرد دارد. از فوتوسل ساعتی در کارخانه‌ها و شرکت‌ها استفاده می‌شود. فتوسل ساعتی این امکان را به کاربر می‌دهد تا آن را برای دوره‌های معین یک روزه،‌ یک هفته و یک ماهه تنظیم کند. همچنین هر کدام از این دوره ها تعداد قطع و وصل مشخصی دارند. 
  • فتوسل لیزری: فتوسل لیزری فرمان قطع و وصل را توسط نور لیزر می‌دهد. منبع لیزر،‌ مسیر مشخصی را روشن می‌کند. اگر این مسیر بنابر هر دلیلی قطع شود،‌ دستور مشخصی توسط فتوسل لیزری داده می‌شود که این دستور به صورت روشن شدن منبع روشنایی، به صدا درآمدن آژیر می‌تواند باشد. این نوع فتوسل برحسب میزان دقت، قدرت و سرعت عملی که دارد در مدل‌های مختلفی وجود دارد. از فتوسل لیزری در محیط‌های حساس صنعتی یا نظامی استفاده می‌شود.

قیمت فتوسل

فتوسل براساس عواملی مانند جنس بدنه، سطح مصرف انرژی، شدت نور وصل، شدت نور قطع، استاندارد، توان خروجی، محل استفاده، درجه حفاظت، زمان تأخیر، وزن، شکل ظاهری، دمای نور، رنگ نور، شار نوری، گارانتی و ضمانت نامه، زاویه پخش نور، برند و شرکت تولیدکننده و ... قیمت گذاری می‌شود.

خرید فتوسل از راندنو

برای خرید فتوسل، خرید فتوسل تایمردار و خرید انواع دیگر فتوسل می‌توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه‌های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت فتوسل و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می‌سازد.

لیست مقایسه

برند


شدت جریان مجاز